Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Výlet na nákup skla v sklárni Květná a prehliadka Piešťan so sprievodcom (Česká republika, Slovensko)


 • termín :10.02.2018
 • doprava:15.00€/os.
Prvý tohtoročný výlet

Nákup skla v sklárni v Květnej  vrámci otvoreného dňa v tejto sklárni sa už stal stálicou v ponuke mojich výletov. Zima je pre jednodňovky časom pokoja - veď kam ísť, keď sú hrady a zámky poväčšine zatvorené ... a úprimne, človeku sa v tej zime po zámkoch ani veľmi chodiť nechce. To si nechávame radšej na tie teplejšie dni.

Aj keď je vonku zima, vrámci tohto výletu to veľmi nevadí. Pretože v sklárňach v Květnej je teplo. A je to aj jediný deň v roku, keď sklárovi uvidíte v rukách pohár s pivom :-).

Skláreň v Květnej 


založil v roku 1794 knieža Alois z Lichtensteinu  a na začiatku mala 2 taviace pece. Vyrábalo sa tu fúkané stolové sklo, ale aj sklo okenné. Zmena vo výrobe nastala, keď skláreň kúpil Emanuel Zahn, ktorého rodina vlastnila skláreň až do roku 1945. Vo výrobe zaviedol nové postupy a ako v druhej sklárni v Európe sa tu od roku 1897 zdobilo sklo leptaním. To už sa tunajšie sklo dávno vozilo do celého sveta a tak je tak aj dnes.

ukazky vyrobkov zo skla v sklarni v Kvetnej - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skSkláreň v Květnej sa v roku 2009 spojila so sklárňou v Světlej nad Sázavou a dnes nesú obe rovnaký názov a to Crystalite Bohemia. V Světlej nad Sázavou je plnoautomatická výroba nápojového a dekoračného skla, zatiaľ čo v Květnej sa všetko sklo vyrába ručne a aj sa tu rôznymi technikami zdobí. Väčšina výrobkov z oboch sklární sa vyváža do 72 krajín po celom svete.

Deň otvorených dverí je vítanou a mohutne navštevovanou akciou sklárne v Květnej, kedy si tu môžete kúpiť najrôznejšie poháre, misy či džbány za naozaj priaznivé ceny (1 pohár tu stojí 25 - 30 Kč). Poháre sú najrôznejších druhov a zdobené rôznymi technikami, takže ak vás v tomto roku čaká účasť na svadbe či inej oslave, máte jedinečnú možnosť si tu zakúpiť sklo nielen oveľa lacnejšie, ale aj také, ktoré inde nekúpite.

Priestory sklárne budú v tento deň uspôsobené tak, aby mohol návštevník vidieť pri práci fúkačov skla, ale aj niektoré linky na doúpravu skla (napr. dobrusovanie hrán). Zároveň sa budú v jednotlivých častiach závodu predávať výrobky zo skla.


Ak máte záujem o nákup väčšieho počtu sklených výrobkov, prineste si so sebou na to vhodnú tašku alebo krabicu.


Na nádvorí sklárne budú už tradične stánky s občerstvením.

Ešte jedna skláreň

Ak vám zostane čas, odporúčam prejsť sa niekoľko desiatok metrov ďalej po hlavnej ulici v Květnej a navštíviť malú súkromnú skláreň Ladislava Breznického. Aj táto bude v tento deň otvorená verejnosti a tu býva na predaj nepreberné množstvo výrobkov zo skla od malých sklenených figúrok až po veľké vázy. Každý výrobok tu je totižto originál.

Ani do jednej sklárne sa vstupné neplatí.


Keďže nechcem, aby bol tento výlet len nákupný, hľadala som po okolí, kam vás ešte zaviesť. Pôvodne som plánovala navštíviť skanzen ľudovej architektúry v Strážnici, ale ten je do apríla zatvorený. Minulý rok sme sa po nákupe skla v Květnej odviezli do Trenčína a Trenčín mal hlavne vďaka miestnej pani sprievodkyni veľký úspech (preto ho opakujem aj tento rok, ale už samostatne). Uvažovala som aj o Čachtickom hrade, ale ten je veľmi do kopca a musíme rátať aj so zimou. Park miniatúr v Podolí je tiež v zime zatvorený ... tak som vybrala prehliadku mesta 

Piešťany.


Našla som tam naozaj šikovného miestneho sprievodcu (niečo podobné ako bola pani sprievodkyňa v Trenčíne), ktorý nám ukáže toto v poslednom čase akosi zabudnuté kúpeľné mesto v lepšom svetle, ako sa o Piešťanoch hovorí. Keďže v Květnej nie je možnosť sa naobedovať, dáme si po príchode do Piešťan najprv prestávku na možný obed. Potom sa stretneme s už spomínaným sprievodcom a prejdeme sa ním po Kolonádovom moste aj medzi kúpeľnými pavilónmi, spravíme si zimné fotky pri Barlolamačovi a ochutnáme aj miestnu liečivú vodu.

Barlolamac v Piestanoch - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skVerím, že sa dozviete veľa zaujímavostí o tomto meste obývanom už pračlovekom, ktorý už vtedy objavil liečivú silu tunajších termálnych prameňov. Pripomeniem ešte, piešťanské kúpele navštevovali najvýznamnejšie šľachtické rodiny vtedajšieho nielen Uhorska a dámy vo vtedy moderných krinolínach po piešťanskej kolonáde pokukovali po svojich nápadníkoch.

... pozývam vás do Piešťan!


PS.: neďaleko od Kolonádového mosta, na začiatku Mestského parku je Balneologické múzeum Imricha Wintera s rôznorodými zbierkami. Múzeum budete môcť navštíviť vrámci osobného voľna.

Jednotlivé expozície :

 • expozícia prírodných vied
 • expozícia archeológie
 • numizmatická expozícia
 • expozícia histórie
 • z dejín piešťanských kúpeľov
 • expozícia Ludwiga van Beethowena
 • minerálne vody Slovenska
 • expozícia Milana Rastislava Štefánika
 • etnografická expozícia


Vstupné do múzea je 1€


POLOHA : juhovýchodná Morava

VZDIALENOSŤ : 127 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

7,00 - nástup na Patrónke v Bratislave
7,10 - nástup na Hlavnej stanici v Bratislave
9,00 - 11,30 - prehliadka sklárne v Květnej, možnosť nákupu výrobkov zo skla
12,30 - 14,00 - možnosť obeda v Piešťanoch
14,00 - 16,30 - prehliadka Piešťan so sprievodcom vrátane individuálnej prehliadky Múzea balneológie
17,30 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave
17,40 - príchod na Patrónku v Bratislave


INÉ PODROBNOSTI : 

 • na výlet si môžete zobrať vášho psa (malé plemeno), no musíte ma o tom dopredu informovať a musím vám to schváliť. Do jedného autobusu je možné vziať maximálne 3 psov. Pes musí spĺňať náležitosti Nariadenia (ES) č. 998/2003 Európskeho Parlamentu a Rady z 26. mája 2003 o veterinárnych požiadavkách uplatniteľných na nekomerčné premiestňovanie spoločenských zvierat (podrobnosti TU). Za to, či pes tieto náležitosti spĺňa alebo nie, ja NEzodpovedám (ani to  nekontrolujem), za to ste zodpovedný vy ako majiteľ psa. Tak isto vy zodpovedáte za všetky škody, ktoré pes na výlete spôsobí.
 • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
 • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Malý sprievodca cestovným poistením
 • som osobne prítomná na každom výlete

CA je v prípade potreby oprávnená upraviť časový plán výletu