Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Mesto a zámok Litomyšl a české Versailles - zámok Nové Hrady (Česká republika)


 • termín :13.05.2017
 • doprava:20.00€/os.Jedno UNESCO a nešľachtickí zámockí páni

Za tip na zámok, ktorý je neoficiálne nazývaný ako české Versailles, vďačím vám, moji klienti. Tak ako ste ma upozornili na Stezku v oblacích, tak mi od vás chodili typy aj na vycifrovanú stavbu, ktorá sa oficiálne volá zámok Nové Hrady. Ten som aj zvolila za cieľ výletu a keďže len kúsok späť po ceste je Litomyšl, kde sa narodil Bedřich Smetana, zomrela Magdaléna Dobromila Rettigová a kde majú renesančný zámok so sgrafitmi, aj vďaka ktorým je tento zámok od roku 1999 zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO, tak je jasné, že sa zastavíme aj tam.

Prvou zastávkou teda bude mesto Litomyšl, kde si najprv prezrieme zámok a kto bude mať záujem, tak aj centrum mesta so sprievodcom. Potom sa presunieme o 15 km na západ, k už spomínanému zámku Nové Hrady.


Mesto Litomyšl


leží vo východnej časti Pardubického kraja, na pomedzí Čiech a Moravy a má asi 10 000 obyvateľov. Prvá písomná zmienka o Litomyšli sa vzťahuje už k roku 981 a pochádza z Kosmovej kroniky, kedy mal na tunajšom návrší stáť strážny hrad patriaci Slavníkovcom. V roku 1259 bola Litomyšl českým kráľom Přemyslom Otakarom II. povýšená na mesto a v roku 1344 tu Karol IV. založil biskupstvo (druhé najstaršie po pražskom!). Keďže mesto rozkvitalo a hneď vedľa neho viedla významná obchodná cesta, Vratislav II. z Pernštejna tu dal koncom 16. storočia postaviť skvostný 


renesančný zámok.


Dnes stojí v miestach, kde kedysi stával už spomínaný strážny hrad. Staviteľ zámku, Vratislav II. z Pernštejna, získal Litomyšl do zástavy v roku 1567 a hneď na to, v rokoch 1568 - 1581 dal pôvodnú stavbu na základe návrhu architekta Giovanniho Baptistu Avostalliho de Sala prestavať na renesančný zámok. Keďže je podoba zámku úzko spätá s Vratislavovým životom, zastavme sa na okamih pri ňom.

Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk - výlet na jeden deň alebo jednodňový výlet - obrázokVratislav II. z Pernštejna, nazývaný Nádherný, bol český šľachtic, diplomat a najvyšší kancelár Českého kráľovstva. Už v 13 rokoch ho poslali na viedenský dvor, kde sa stal spoločníkom budúceho cisára Maximiliána II. S ním navštívil mnoho európskych miest, v Španielsku prežil štyri roky. Priateľstvo s budúcim cisárom neskôr dopomohlo Vratislavovi k významnej politickej kariére. Maximilián ho často poveroval diplomatickými úlohami, dokonca bol v roku 1554 hosťom na svadbe španielskeho kráľa Filipa II. a Márie Tudorovej, dcéry kráľa Henricha VIII. Zaujímavosťou je aj to, že bol prvým českým šľachticom pasovaným za rytiera rádu Zlatého rúna. 

To, že dal Vratislav v Litomyšli postaviť na tú dobu tak moderný zámok, sa dá pripisovať jeho scestovanosti po Európe, kde sa nechal inšpirovať hlavne talianskou módou. Avšak dôvodom bola vraj aj jeho španielska manželka, Mária Manrique de Lara y Mendoza, dvorná dáma budúcej cisárovnej Márie Španielskej, s ktorou sa oženil 12 rokov pred tým, ako sa stal vlastníkom Litomyšle. V jeho dobách sa dokonca pošuškávalo, že zámok v Litomyšli dal postaviť práve pre ňu.


Malá pikoška : manželstvo Vratislava a Márie bolo veľmi plodné. Narodilo sa im 21 detí (8 synov a 13 dcér), svojho otca prežili len dvaja synovia - Jan a Maximilián a 8 dcér.


Poslednou majiteľkou zámku z pernštejnského rodu bola Frebonia z Pernštejna, po ktorej smrti bol zámok v roku 1649 predaný nemeckému rodu Trauttmansdorff. V roku 1753 panstvo so zámkom vyženil Waldstein-Wartenberg, ktorý však spravoval panstvo tak nešťastne, že ho musel v roku 1855 kvôli dlhom predať  Thurn-Taxisovcom, ktorí boli nakoniec poslednými šľachtickými majiteľmi zámku. V 20. storočí prešiel zámok do rúk štátu a ten ho prostredníctvom Národného pamiatkového ústavu spravuje dodnes. 

Súčasťou prehliadkového okruhu bude aj Zámocké divadlo, ktoré je po divadle v zámku v Českom Krumlove druhým najstarším palácovým divadlom v Českej republike.

Vstupné do zámku Litomyšl :

 • dospelí : 120 Kč
 • študenti, dôchodcovia, ZŤP : 80 Kč


Po prehliadke zámku budete mať do 14,30 hod voľno, vrámci ktorého si budete môcť so sprievodcom prezrieť centrum mesta, alebo tento čas využijete na obed, alebo na návštevu iných pamiatok v Litomyšli. Výber bude na vás. O 14,30 potom nastúpime všetci do autobusu a odvezieme sa k zámku 


Nové Hrady


Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk - výlet na jeden deň alebo jednodňový výlet - obrázokTento zámok je relatívne novodobá stavba (postavený bol v rokoch 1774 - 1777 v rokokovom slohu), avšak stojí na svahu pod pôvodným starým zámkom, ktorý bol prestavaný z gotického hradu. Materiál z tejto staršej stavby bol postupne využitý pri stavbe zámku nového. Postaviť ho tu dal  gróf Jean-Antoine Harbuval de Chamaré v štýle francúzskych letných sídiel podľa stavebného návrhu Jozefa Jágra. Ucelený rokokový areál obsahoval vstupnú bránu a francúzsku záhradu so správnymi budovami, sýpku a anglický park s pieskovcovou Krížovou cestou vedúcou k pozostatkom pôvodného gotického hradu. 

Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk - výlet na jeden deň alebo jednodňový výlet - obrázokNás však bude zaujímať skôr novodobá história zámku. V rokoch 1936 - 1939 bola na zámku ešte vykonaná rekonštrukcia, ale od začiatku vojny začal zámocký areál chátrať. Jeho posledným majiteľom bol textilný továrnik Josef Bartoň z Dobenína a po roku 1989 bol zámok vrátený jeho dedičom, tí však o jeho obnovu nemali záujem a tak preň hľadali kupcov. Tých našli v roku 1997 v podobe manželov Petra a Magdy Kučerových, ktorí, aj keď nepochádzajú zo šľachtického rodu, sa úlohy obnoviť tento architektonický skvost, zhostili veľmi šikovne a zámku aj jeho okoliu navrátili jeho pôvodnú krásu.

Celý zámocký areál prešiel rozsiahlou rekonštrukciou a modernizáciou a zámok bol verejnosti sprístupnený 16. júna 2001. Na prednom nádvorí bola nanovo vybudovaná francúzska okrasná rokoková záhrada s dvomi fontánami, rekonštrukciou prešla baroková sýpka aj domček záhradníka. 

My si asi za hodinu prezrieme interiéry zámku a čas zostane aj na osobné voľno v jeho okolí.

Vstupné do zámku Nové Hrady : 120 Kč (jednotne)


Ako zaujímavosť vám sem uvádzam článok zo stránky www.aha.cz, ktorý hovorí o rozhodnutí manželov Kučerových pre kúpu zámku aj o starostiach spojených s jeho prestavbou (nechávam ho v pôvodnom jazyku) : 

Zní to téměř neuvěřitelně. Manželé Kučerovi se rozhodli, že seknou se životem v Praze a odstěhují se na venkov. Prodali veškerý svůj majetek a za utržené peníze koupili zničený zámek Nové Hrady. To, co stát u většiny chátrajících památek nezvládl ani za 21 let od sametové revoluce, tedy vrátit historickým památkám zašlou krásu, oni zvládli za 13 let. Dnes je zámek chloubou kraje a oblíbeným turistickým cílem. Petr a Magda Kučerovi patří mezi pár lidí, kteří u nás mohou říct: Žijeme na zámku.

Co koupit zámek?

Manželé Kučerovi žili spokojený život v luxusní vile v Praze. Jenže zeleň v okolí jejich domu rychle mizela společně s novou výstavbou a z původně klidného bydlení se stalo místo věčného hluku. Děti už opustily rodné hnízdo, a tak si prostě řekli: Je čas začít novou životní etapu! Petr v té době působil ve vrcholné politice, Magda pracovala v japonské firmě.

Rozhodli se prodat veškerý svůj majetek a odstěhovat se. „Postavit nový dům nás nelákalo. Rozhodli jsme se, že půjdeme někam na venkov a koupíme historickou památku, které dáme opět život. Majetek a pozemky, které jsme měli, jsme prodali a tím jsme získali investiční kapitál. Volba nakonec padla na rokokový zámek v Nových Hradech, který jsme tehdy koupili za 14 milionů korun,“ popisuje začátky Petr Kučera.

Láska na pohled

Když zámek v Nových Hradech Kučerovi spatřili poprvé, okamžitě se do něj zamilovali. „Líbilo se mi, že k nemovitosti patřily obrovské pozemky, velká zahrada a barokní sýpka. Byly zde i pozemky pro přilehlou farmu a koňské stáje. Naším cílem bylo dát zámek do původního stavu,“ konstatuje pan Petr.

To, že byl zámek v dezolátním stavu a byl vybydlený, manželům Kučerovým nevadilo. „Když jsme sem přišli, nebyla tu kanalizace ani přívod vody. Ve špatném stavu byla i elektrická síť. Ale prostě jsme věděli, že tento zámek je přesně to, co chceme,“ dodává paní Magda. Do rozsáhlé opravy se noví zámečtí páni dali hned. Za tři roky byla nezbytná rekonstrukce hotová. Do dnešního dne investovali do oprav více než 20 milionů korun. Všechno zvládli zaplatit z vlastních úspor.

„Začali jsme střechou, která se propadala, vybudovali jsme nový vodovod, kanalizace a elektřiny. Vyměnili jsme a zrestaurovali okna a vstupní bránu. Pak došlo na příjezdovou cestu a fasádu. Navíc jsme vzkřísili i vnitřek zámku, který nutně potřeboval odborné zrestaurování částečně dochovaných parketových podlah a vitrážových oken. Měli jsme to štěstí, že jsme si všechno dělali ve vlastní režii. Tím jsme spoustu finančních prostředků ušetřili,“ říká Petr Kučera.

Doma se nachodí...

Zámek, který je vytápěn plynem, má celkem osmadvacet místností. Rodina Kučerových má k dispozici celé první patro. „Přes den se nachodíme docela dost. Ale je to prostě romantika,“ svěřuje se Magda. Že by se jejich život podobal seriálovým hrdinům ze Života na zámku, však Kučerovi odmítají.

„Já jsem se na ten seriál koukala a můžu upřímně říci, že k realitě to má hodně daleko,“ směje se zámecká paní. Kromě nich v zámku žije ještě nejstarší syn se svou manželkou. „Další tři naše děti sem jezdí průběžně,“ dodává Magda.

60 tisíc návštěvníků

Veřejnosti byl zámek otevřen v roce 2001. Kromě komentovaných prohlídek zámku a provozu restaurace a cukrárny, se zde konají soukromé oslavy, koncerty a především svatby. „O ty je obrovský zájem. Ročně jich tu máme okolo sto dvaceti. Co se týče návštěvníků, přes sezonu nás navštíví zhruba šedesát tisíc lidí, z drtivé většiny Čechů,“ konstatuje Petr Kučera.

Na rozdíl od jiných zámeckých pánů, kteří měli velké oči a ze zámku se většinou rychle odporoučeli, si Kučerovi nestěžují. „Když jsme zámek kupovali, památkáři nám říkali, jen abyste vydrželi a neskončili jako mnozí z těch lidí, co si nějakou historickou památku koupili. Nám se ale daří. Důležité je mít jasno ve správném využití,“ říká pan Petr.

Už by neměnili...

Udržovat zámek je však časově velice náročné. Většinu práce zastane rodina sama. „Děláme od rána do večera. Já se starám o správu nemovitosti, farmu a stáje, moje manželka se věnuje administrativě, účetnictví a provozu restaurace a cukrárny,“ popisuje Kučera. Dokonce ani se závistí se u místních lidí nesetkali. Manželé jsou na zámku zkrátka šťastní a spokojení.

„Splnil se nám velký sen. Jsme rádi, že jsme tento krok udělali, i když to bylo dost velké riziko. Ale zachovali jsme pro společnost kousek historie. Každému doporučuji, ať to zkusí. Je to opravdu krásné,“ uzavírá povídání zámecký pán.


  POLOHA : severovýchodné Čechy

  VZDIALENOSŤ : 238 km od Bratislavy

  ČASOVÝ PLÁN : 

  6,00 - odchod z Bratislavy z Hlavnej vlakovej stanice
  6,10 - zastávka na Patrónke v Bratislave
  6,30 - zastávka v Malackách (Tesco)
  10,30 - 11,20 - prehliadka zámku Litomyšl - 1. skupina
  10,45 - 11,35 - prehliadka zámku Litomyšl - 2. skupina
  11,40 - 12,30 - prehliadka Litomyšle so sprievodcom
  do 14,30 - osobné voľno (čas na obed, individuálna návšteva rodného domu B. Smetanu alebo iných pamiatok v meste)
  15,00 - 18,00 - prehliadka zámku Nové Hrady, osobné voľno v záhradách
  21,30 - príchod do Malaciek (Tesco)
  21,50 - príchod na Patrónku v Bratislave
  22,00 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave

  INÉ PODROBNOSTI : 

  • na výlet si môžete zobrať vášho psa (malé plemeno), no musíte ma o tom dopredu informovať a musím vám to schváliť. Do jedného autobusu je možné vziať maximálne 3 psov. Pes musí spĺňať náležitosti Nariadenia (ES) č. 998/2003 Európskeho Parlamentu a Rady z 26. mája 2003 o veterinárnych požiadavkách uplatniteľných na nekomerčné premiestňovanie spoločenských zvierat (podrobnosti TU). Za to, či pes tieto náležitosti spĺňa alebo nie, ja NEzodpovedám (ani to  nekontrolujem), za to ste zodpovedný vy ako majiteľ psa. Tak isto vy zodpovedáte za všetky škody, ktoré pes na výlete spôsobí
  • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
  • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem).
  • Malý sprievodca cestovným poistením
  • som osobne prítomná na každom výlete


  CA je v prípade potreby oprávnená upraviť časový plán výletu