Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Výlet s témou histórie rodu Low-Beer - Veľká a Malá vila vo Svitávke, pôvod rodu v Boskoviciach a hrobka rodiny na židovskom cintoríne v Brne (Česká republika)


  • termín :22.04.2018
  • doprava:20.00€/os.
Keď sa téma výletu rodí na inom výlete ...

Na jeseň roku 2017 sme boli na výlete v Brne na prehliadke vily Tugendhat. Keďže rok predtým otvorili po rozsiahlej rekonštrukcii aj vilu Löw-Beer, bola možnosť na tomto výlete navštíviť aj tú. Tam som sa dostala k publikácii o rodine Löw-Beer. Píše sa v nej o histórii tejto židovskej rodiny, ktorá pochádzala z Boskovíc a svoje podnikanie začala v textilnej továrni vo Svitávke. V brožúre bola aj časť venovaná iným vilám rodiny, ako boli vily Tugendhat a Löw-Beer a to vilám vo Svitávke a v Brnenci

Tak ma napadlo, vydať sa po ich stopách. Bohužiaľ, autor publikácie už zomrel, takže nás na našej ceste sprevádzať nebude, ale verím, že zoženiem nejakého odborníka na "Löw-Beer-ovic" rodinu.

Podľa správnosti by sme mali našu cestu začať v Boskoviciach, pretože tam sa začína príbeh tejto rodiny. Avšak kvôli lepším možnostiam na obed začneme najprv vo Svitávke a potom sa presunieme do Boskovíc, kde bude aj osobné voľno či už na obed alebo na kávu.


Dve vily vo Svitávke


Židia prišli do Boskovíc už niekedy v 15. storočí a ich komunita patrila medzi najväčšie a najvýznamnejšie na Morave. Salomon Löw-Beer, dnes považovaný za zakladateľa rodu Löw-Beer, obchodoval s kožami a mal päť synov : Nathana, Arona, Jakoba, Abrahama a Mosesa. Všetci zdedili otcov obchodnícky talent a uplatnili ho vo vtedy sa rozvíjajúcom textilnom priemysle. 

Posledný zo Salomonových synov, Moses Löw-Beer, si peniaze na podnikanie v textile zarobil ako nájomca pálenice v boskovickom gete. V roku 1838 kúpil od boskovického súkenníckeho cechu niekdajší mlyn s valchou vo Svitávke a za rok na jeho mieste vybudoval pradiareň vlny. Vznikla tak firma s názvom Moses Löw-Beer.

Aj Moses mal päť synov (k tomu však ešte päť dcér) a jedným z nich bol Max (Markus). Ten pokračoval v otcových stopách. Významne rozšíril firmu aj do iných miest, avšak o podnikateľských úspechoch rodiny sa tu nebudem rozpisovať. Nás zaujímajú ich vily. 

Práve Maxovi synovia Rudolf, Alfred a Benno sa rozhodli postaviť si nové bývanie. Keďže dovtedy nie sú žiadne zmienky o samostatnom dome, kde by rodina bývala, predpokladá sa, že predošlí Löw-Beerovci bývali v niektorej z budov priamo v ich továrni v Svitávke. 

interier Velkej vily Low Beer v Svitavke - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk Ani chlapci, už vtedy podnikajúci v rodinnej firme, sa však od továrne nepobrali ďaleko a Veľkú vilu si dali postaviť hneď oproti ich fabrike, na druhej strane rieky Svitava. Vilu stavali v rokoch 1900 - 1902 a nakoniec v nej bývali Rudolf aj Benno s rodinami. Prostredný z bratov, Alfred, si dal len 150 metrov od Veľkej vily svojich bratov v roku 1906 postaviť Malú vilu. Svedčí to o nielen silnom vzťahu rodiny k ich fabrike, od ktorej sa nechceli vzdialiť, ale aj o silných rodinných väzbách. Traduje sa, že rodina sa nerada zúčastňovala verejných podujatí a všetok život sa odohrával veľmi komorne medzi rozvetvenými príslušníkmi rodiny. 

Viac podrobností o živote rodiny Löw-Beer a o ich vilách vo Svitávke sa dozviete na výlete, ja vám sem napíšem už len to, že práve Alfred Löw-Beer (majiteľ Malej vily vo Svitávke) bol otcom Grety, neskôr Tugendhatovej. Tá dostala od otca nevídaný svadobný dar a to pozemok nad brnianskou vilou rodičov (terajšia vila Löw-Beer v Brne, kam sa Alfred aj s rodinou neskôr presťahoval) a k tomu neobmedzený rozpočet na stavbu domu. Tak vznikla perla funkcionalizmu na Morave, dnes pamiatka UNESCO - vila Tugendhat v Brne.

Mala vila Low Beer v Svitavke - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk Tak sme sa pomaly preštrikovali rodinnými väzbami rodiny Löw-Beer. Obec Svitávka sa podujala na postupnú obnovu oboch víl v obci a Veľká vila už je opravená zvonka aj zvnútra a sídli v nej obecný úrad, umelecká škola aj knižnica. To však neznamená, že by sa v nej nezastavil čas! Cez týždeň v nej síce pulzujú úradníci, ale cez víkend, mimo úradných hodín, ani nepostrehnete, že táto vila nie je historickou pamiatkou. Všetko je tu prinavrátené do pôvodnej podoby.

Malá vila spolu so skleníkom zatiaľ dostali len vonkajší šat, ale budem sa snažiť vám vybaviť, aby sme aspoň nakukli aj do nej.

Po prehliadke víl vo Svitávke a okolitého parku, ktorý k vilám patril, sa presunieme do obce, odkiaľ Löw-Beerovci pochádzali a to do obce

Boskovice 


Ako už bolo spomínané, predkovia rodiny  Löw-Beer pochádzali z Boskovíc a bývali v židovskej štvrti, ktorú navštívime aj my. V jej centre je dnes novo obnovená synagóga a dokonca aj funkčná mikve. Staré domy sú porozostavané pri krivoľakých uličkách, v niekoľkých sú kaviarničky a malé obchodíky. Asi kilometer odtiaľ je veľký židovský cintorín. Kto bude mať záujem, môže navštíviť synagógu či mikve, alebo sa naobedovať v niektorej z reštaurácií v centre mesta.


Záver


Chcela som vám ešte ukázať vilu Arnolda  Löw-Beera v obci Chrastavec (časť Půlpecen), avšak aj napriek tomu, že vila dodnes stojí a zvonka je dokonca opravená, nemá význam tam chodiť, lebo jej interiér je prestavaný na niekoľko súkromných  bytových jednotiek. Preto ak niekedy pôjdete okolo, zastavte sa tam a pozrite si ju sami.

My náš výlet zakončíme presunom do Brna, do jeho časti Židenice, kde je židovský cintorín (aj) s hrobkou rodiny Löw-Beer. Založený bol v roku 1852, dnes sa delí na 40 sekcií a je na ňom 11 400 hrobov. Cintorín je dodnes funkčný.

Pochované sú tu významné osobnosti židovskej obce ako sú rabíni Baruch Placzek a Richard Feder, novinár Hieronymus Lorm, herec Hugo Haas, primabalerína Alica Flachová či architekt Otto Eisler

Pred vstupom na cintorín stojí novorománska obradná sieň z roku 1900, ktorej autorom bol pravdepodobne staviteľ a architekt Josef Nebehosteny, autor aj Veľkej a Malej vily v Svitávke.

O histórii cintorína a židov v Brne a na Morave nám porozpráva miestny sprievodca a zavedie nás aj k časti cintorína, kde sú pochovaní príslušníci rodu Löw-Beer.


POLOHA : stredná Morava 

VZDIALENOSŤ : 173 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 


7,00 - nástup na Hlavnej stanici v Bratislave
7,10 - nástup na Patrónke v Bratislave
7,30 - nástup v Malackách (Tesco)
9,30 - 11,30 - prehliadka Malej a Veľkej vily vo Svitávke

12,00 - 14,30 - osobné voľno v Boskoviciach, možnosť návštevy synagógy, možnosť obeda
15,30 - 17,00 - prehliadka židovského cintorína v Brne so sprievodcom zameraná na hrobku Low-Beer 
18,30 - príchod do Malaciek (Tesco)
18,50 - príchod na Patrónku v Bratislave
19,00 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave


INÉ PODROBNOSTI : 

  • na výlet si môžete zobrať vášho psa (malé plemeno), no musíte ma o tom dopredu informovať a musím vám to schváliť. Do jedného autobusu je možné vziať maximálne 3 psov. Pes musí spĺňať náležitosti Nariadenia (ES) č. 998/2003 Európskeho Parlamentu a Rady z 26. mája 2003 o veterinárnych požiadavkách uplatniteľných na nekomerčné premiestňovanie spoločenských zvierat (podrobnosti TU). Za to, či pes tieto náležitosti spĺňa alebo nie, ja NEzodpovedám (ani to  nekontrolujem), za to ste zodpovedný vy ako majiteľ psa. Tak isto vy zodpovedáte za všetky škody, ktoré pes na výlete spôsobí.
  • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
  • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Malý sprievodca cestovným poistením
  • som osobne prítomná na každom výlete

CA je v prípade potreby oprávnená upraviť časový plán výletu