Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Výlet na zámok Lysice, Porčův mlýn a Jaskyňa blaníckych rytierov (Česká republika)


 • termín :06.04.2019
 • doprava:20.00€/os.Severne od Brna

je oblasť, kam vás vrámci tohoto výletu pozývam. Najprv sa zastavíme v umelo vytvorenej jaskyni v obci Rudka neďaleko Kunštátu. Nasledovať by mal možný obed v Porčovom mlyne, ale zámok Lysice je v apríli otvorený len do 16,00 hod., čo znamená, že by sme nemali dostatok času na jeho prehliadku. Preto bude ako ďalší v poradí zámok Lysice a výlet zakončíme v Porčovom mlyne prípadným neskorším obedom či posedením pri kofole alebo pive.

Jaskyňa blaníckych rytierov


je dielom amatérskeho sochára Stanislava Rolínka. Ten do vápencovej skaly počas mnohých rokov vytesal svoje životné dielo, ktorého hlavnou tematikou sú blanícki rytieri. Okrem sôch rytierov v jaskyni nájdete aj sochy legionárov či trpaslíkov.

Vchod do jaskyne stráži lev ako znak Českého štátu a nebyť udania počas II. svetovej vojny, možno by tu dodnes stála aj 14 metrová socha T.G.Masaryka. Tú Rolínek vytesal ako druhú v poradí, až po levovi, ktorý bol prvou tu vytesanou sochou.

Súčasťou areálu Jaskyne blaníckych rytierov je aj 18 metrov vysoká Burianova rozhľadňa, ktorú budete môcť tiež navštíviť. Nemýľte si však, názov rozhľadne nemá nič spoločné s hercom Vlastom Burianom. Táto nesie meno po Františkovi Burianovi, starostovi Kunštátu, ktorý ju tu dal vybudovať. Burian bol ten, kto zavolal Rolínka do Rudky po tom, čo sa stal Rolínek známym po zverejnení jeho nadživotných sôch husitov v Bořitove pri Černej Hore.

Vstupné do jaskyne (poplatok za fotografovanie : 25 Kč):

 • dospelí : 80 Kč
 • študenti, dôchodcovia : 60 Kč
 • ZTP : 40 Kč


Zámok Lysice


Keď si prečítate históriu zámku Lysice, hemží sa to v nej množstvom najrôznejších šľachtických majiteľov, z ktorých však vynikajú páni z KunštátuPernštejnovci, grófi z Piati, za ktorých éry bolo krvavo potlačené povstanie tunajších sedliakov a nakoniec potomkovia predbielohorského rodu Dubských, ktorých posledným zástupcom na lysickom zámku bol Albrecht Dubský (1882 - 1962). Jemu bol potom zámok na základe Benešových dekrétov skonfiškovaný hneď po druhej svetovej vojne a už v roku 1947 bol ako pamiatka prvej kategórie sprístupnený verejnosti.

Dnes je v zámku množstvo historického mobiliáru, jeho interiéry sú skvostne a bohato zariadené. Zbierky hlavne z 19. storočia obsahujú nábytok, sklo, porcelán, obrazy, zbierku zbraní a historických streleckých terčov a množstvo kníh až v dvoch knižniciach. K zámku patrí aj zámocká záhrada s krytou stĺpovou kolonádou.

Vstupné do zámockej záhrady (v prípade záujmu) : 40 Kč (jednotne)

Vstupné do zámku (platí Klíč k památkám):

 • dospelí : 130 Kč
 • študenti, dôchodcovia, ZTP : 90 Kč
 • ZTP/S+1 : zdarma

Porčův mlýn


Predpokladám, že v starom mlyne ste už boli, avšak prehliadok mlynov nie je nikdy dosť :-). Aj preto, lebo nie všetky sú dodnes funkčné a nie všetky pracovali na rovnakom princípe. Mlyn, ktorý sa zachoval v obci Býkovice, je zo 16. storočia, je na hornú vodu a funguje dodnes, aj keď musím čestne priznať, že pôvodné mlynárske zariadenie sa nedochovalo. Také isté sem však pamiatkari presunuli zo zaniknutého mlyna vo východných Čechách. Dnes sú mlyn aj areál zreštaurované a vy sa budete môcť zúčastniť prehliadky mlyna so sprievodcom, ktorý vám okrem výkladu aj spustí funkčný mlyn

Prehliadku mlyna doplní galéria na jeho poschodí s dobovými fotografiami a obrazmi z tunajšieho i vzdialenejšieho okolia. Na dvore zasa nájdete zbierku starých poľnohospodárskych strojov a budete si môcť posedieť pri jazierku, ktoré je súčasťou areálu mlyna.

Záujemcovia o obed budú môcť využiť ponuku Krčmy pri mlyne.

Poplatok za prehliadku mlyna : 80 Kč (jednotne)


POLOHA : stredná Morava

VZDIALENOSŤ : 174 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

7,00 - nástup na Hlavnej vlakovej stanici v Bratislave
7,10 - nástup na Patrónke v Bratislave
7,30 - nástup v Malackách (Tesco)
10,00 - 12,00 - prehliadka jaskyne Blaníckych rytierov, možnosť výstupu na vyhliadkovú vežu
12,30 - 15,00 - pobyt v areáli Porčovho mlyna, prehliadka mlyna, možnosť obeda
15,30 - 17,00 - prehliadka zámku Lysice
19,00 - príchod do Malaciek (Tesco)
19,20 - príchod na Patrónku v Bratislave
19,30 - príchod na Hlavnú vlakovú stanicu v Bratislave

INÉ PODROBNOSTI : 

 • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
 • hlavnou činnosťou mojej CK je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Podrobnosti o poistení nájdete v časti Poistenie.
 • na výlet si môžete zobrať vášho psa (malé plemeno), no musíte ma o tom dopredu informovať a musím vám to schváliť. Do jedného autobusu je možné vziať maximálne 3 psov. Pes musí spĺňať náležitosti odseku 3 a 9 § 19 zákona číslo 39/2007 Z.z. o veterinárnej starostlivosti (podrobnosti TU). Za to, či pes tieto náležitosti spĺňa alebo nie, ja NEzodpovedám (ani to  nekontrolujem), za to ste zodpovedný vy ako majiteľ psa. Tak isto vy zodpovedáte za všetky škody, ktoré pes na výlete spôsobí.
 • som osobne prítomná na každom výlete
 • v prípade potreby je cestovná agentúra oprávnená v deň konania výletu zmeniť časový plán výletu a čas návratu z výletu