Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Vianoce v Múzeu slovenskej dediny v Martine (Slovensko)


  • termín :11.12.2016
  • doprava:25.00€/os.Naozaj chcete dať slovenským Vianociam košom?

Nápad dať do plánu výletov podujatie, vrámci ktorého si môžete pripomenúť vianočné zvyky na Slovensku, sa zrodil po výlete do Terchovej, vrámci ktorého sme navštívili aj Múzeum slovenskej dediny v Martine. Neviem, či to bol pútavý výklad sprievodkyne, alebo úžasné stavby vrámci skanzenu ... jednoducho som si povedala, že SEM sa oplatí vrátiť. Orava, Liptov, Kysuce, Turiec, ... to všetko na jednom mieste, ... stačí len spraviť pár krokov.

V tomto múzeu, ktoré sa začalo budovať na "zelenej lúke" v roku 1964, mali byť pôvodne zastúpené všetky regióny Slovenska, no vyzerá to tak, že čo sa nepostavilo do roku 1989, už sa ani nepostaví. Pani sprievodkyňa mi na otázku, ako chceli postaviť časť "južné Slovensko" v takomto kopcovitom teréne, odpovedala, že mali na to neďaleko skanzenu nachystanú lúku, no to je asi všetko, čo mali. Avšak aj tak sú stavby, ktorých je dnes v tomto skanzene zhromaždených 143, veľmi zaujímavé. Ako prvé vás zaujme dom dedinského zemana. Malá chalúpka, murovaný spodok a drevená nadstavba, na dvore hospodárska časť a to všetko ohradené dreveným plotom s veľkými drevenými vrátami (ak vám to náhodou pripomína dom, v ktorom bývala Alžbetka z filmu Perinbaba, tak sa nemýlite, pretože práve toto je on). Mňa samotnú šokovalo, aký je ten dom malý - veď sa bavíme o zemanoch! Ale bolo to tak - titul nie vždy znamenal palác. Hneď oproti je dom ďalšieho gazdu, kde sa zas dozviete, že hnojisko, ktoré je umiestnené priamo v centre dvora, kedysi chodili obzerať miestni mládenci, lebo "čím viac hnoja - tým bohatší gazda - tým bohatšia nevesta".

Pokračuje Oravská krčma, kde vás pohostia bryndzovými haluškami a ďalej pokračujú jeden dom za druhým. Drevené, murované, veľké aj malé, bohaté aj chudobné. V ďalšej časti skanzenu je krásny drevený kostol s freskami, kde sa ešte dnes sobáši. 

A prečo vás sem pozývam práve na Vianoce?


Pretože si myslím, že na mnoho zvykov, ktoré sa budú v Múzeu slovenskej dediny prezentovať práve v túto sobotu, sa už zabudlo. A ak bude vrámci tohto podujatia naozaj taký bohatý program, o akom mi hovorila miestna sprievodkyňa, tak by mohlo byť 5 hodín strávených na tomto mieste naozaj zaujímavých. Zároveň ma ubezpečila aj o tom, že je tu dosť objektov, ktoré budú v tento deň vykurované a kde sa budete môcť zohriať.

vystupenie deti vramci vianocneho programu v Muzeu slovenskej dediny v Martine - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skMúzeum je dosť rozsiahle, tak budete mať čo obdivovať. 22 budov z už spomínaných 143 je otvorených a budú sa v nich odohrávať scénky s vianočnými zvykmi. Po uliciach skanzenu bude chodiť Mikuláš aj koledníci, v domoch sa budú piecť oblátky aj medovníky. A v Oravskej krčme bude v ponuke určite aj vianočná kapustnica.

Okrem toho vám na tento deň objednám miestnu sprievodkyňu, ktorá vám o skanzene povie veľa zaujímavostí a ak budeme mať tú istú ako vrámci výletu do Terchovej, tak na jej zaujímavý výklad budú aj 2 hodiny málo!

Ešte keby tak sneh napadol ... a budeme ako v rozprávke. Tak čo? Ani toto vás nepresvedčilo? :-)

Vstupné do Múzea slovenskej dediny :

  • dospelí : 2,50€
  • deti, študenti, dôchodcovia : 1,50€
  • ZŤP : zdarma


Cert a anjel v Muzeu slovenskej dediny v Martine - Vianoce v muzeu - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk Vianocne spevy v kostole v Muzeu slovenskej dediny v Martine - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk Lucie v ramci vianocnych zvykov v Muzeu slovenskej dediny v Martine - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk


POLOHA : severné Slovensko

VZDIALENOSŤ : 279 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

7,00 - nástup na Patrónke v Bratislave
7,10 - nástup na Hlavnej stanici v Bratislave
10,30 - 16,00 - prehliadka Múzea slovenskej dediny so sprievodcom, osobné voľno na vianočnom programe
19,20 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave
19,30 - príchod na Patrónku v Bratislave


INÉ PODROBNOSTI : 

  • na výlet si môžete zobrať vášho psa (malé plemeno), no musíte ma o tom dopredu informovať a musím vám to schváliť. Do jedného autobusu je možné vziať maximálne 3 psov. Pes musí spĺňať náležitosti Nariadenia (ES) č. 998/2003 Európskeho Parlamentu a Rady z 26. mája 2003 o veterinárnych požiadavkách uplatniteľných na nekomerčné premiestňovanie spoločenských zvierat (podrobnosti TU). Za to, či pes tieto náležitosti spĺňa alebo nie, ja NEzodpovedám (ani to  nekontrolujem), za to ste zodpovedný vy ako majiteľ psa. Tak isto vy zodpovedáte za všetky škody, ktoré pes na výlete spôsobí.
  • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
  • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Malý sprievodca cestovným poistením
  • som osobne prítomná na každom výlete


CA je v prípade potreby oprávnená upraviť časový plán výletu