Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Mariazell, Neuberg a Maria Schütz - po stopách pútnikov (Rakúsko)


  • termín :11.06.2017
  • doprava:25.00€/os.Tri kostoly, jazero a možno aj lanovka

Mariazell a jeho kostol so sochou Panny Márie s Ježišom - Veľkej Matky Rakúska (Magna Mater Austriae) je najvýznamnejším rakúskym pútnickým miestom. Už oddávna sem prúdia veriaci nielen z Rakúska, ale aj z okolitých krajín. Mariazell je od Bratislavy vzdialený 225 km a autom alebo autobusom túto trasu zdoláte za 2,5 až 3 hodiny. Avšak pútnici sem kedysi chodili pešo a na vozoch a neboli to len obyvatelia Rakúska. Na púťach tu bolo odjakživa počuť aj češtinu, poľštinu, chorvátčinu, maďarčinu a veru aj slovenčinu! Pútnikom vtedy cesta do Mariazellu trvala niekoľko dní a už presne vedeli, na ktorých miestach sa po ceste tam aj späť zastavia, kde prespia.

Ja som do plánu tohto výletu zaradila hlavne prehliadku Mariazellu (bazilika, krížová cesta) s možnosťou vývozu kabínkovou lanovkou na vrch Bürgeralpe a návštevu dvoch ďalších kostolov, ktoré pútnici po ceste do Mariazellu určite neobišli.

Zastavenie prvé – gotický kostol v Neubergu


Keď za Semmeringom zídeme z diaľnice, nachádza sa tento kostol asi v polovici cesty k Mariazellu. Kostol je súčasťou niekdajšieho cisterciátskeho opátstva, ktoré tu založil v roku 1327 habsburský vojvoda Otto ako vďaku za narodenie svojho syna. Kláštor hral pri púťach do Mariazellu významnú úlohu, pretože jeho ambity pútnici využívali na prenocovanie. Syn Márie Terézie, Jozef II., však kláštor v roku 1786 zrušil tak isto ako mnohé iné vrámci svojich jozefínskych reforiem. Nevyužité priestory kláštora potom nechal František Jozef Iprestavať na lovecký zámoček, ktorý slúžil na ubytovanie cisárskej rodiny a jej dvora a hostí (dnes verejnosti neprístupné). Okolité lesy totižto lákali na lov, čo Habsburgovci s obľubou využívali. My sa prejdeme po niektorých kláštorných nádvoriach a prezrieme si kostol, ktorý si vďaka nedostatku peňazí v období baroka ponechal svoju pôvodnú, gotickú podobu. 

Zastavenie druhé – Mariazell


Ako som už písala vyššie, Mariazell je najvýznamnejšie pútnické miesto Rakúska. Podľa povesti poslal v roku 1157 opát Otker z benediktínskeho kláštora svätého Lambrechta mnícha Magnusa do okolia dnešného Mariazellu, aby prebral duchovnú starostlivosť o tunajší ľud. Opát mníchovi povolil vziať si so sebou na dlhú a v tých časoch nebezpečnú cestu ochrankyňu - sochu Panny Márie vyrezanú z lipového dreva. Keď už bol Magnus skoro v cieli svojej cesty, zahatal mu cestu obrovský balvan. Obrátil sa preto o pomoc k soche, ktorú mal so sebou a vtedy vraj balvan praskol a on mohol pokračovať ďalej. Na konci svojej púte položil sochu na peň a nad ním postavil celu slúžiacu ako kaplnka, čím vznikol názov Mariazell.

Soška však vo svojich zázrakoch pokračovala. Napríklad markgróf Henrich sa tu v 12. storočí vyliečil z lámky a ako poďakovanie za uzdravenie dal okolo cely so soškou vystavať  románsku kaplnku. Kráľ Ľudovít Veľký z Anjou tu dal potom postaviť gotický kostol a venoval mu vzácny obraz Madony. Kostol ale postupne menil svoj vzhľad, pretože časom už nebol schopný pojať stále sa zväčšujúci počet pútnikov. V 17. storočí preto prebehla jeho rozsiahla prestavba, vďaka čomu vznikla  zvonku jednoduchá, avšak vo vnútri majestátna päťloďová stavba s vencom kaplniek, bohato barokovo zdobená maľbami a štukatúrami.

Magna Mater Austriae - Madona v kostole v Mariazelli - výlet na jeden deň alebo jednodňový výlet - obrázokCentrom kostola, ktorý v roku 1907 povýšili na baziliku, je veľký strieborný milostivý oltár a samozrejme, samotná, necelý meter vysoká soška Madony oblečenej v drahých vyšívaných šatách. Tá vraj plní želania pútnikov a uzdravuje ich aj dnes, čo môžeme vidieť v množstve ďakovných tabúľ, ktoré sú tu upevnené.

My si so sprievodcom prezrieme baziliku a prejdeme sa aj po krížovej ceste, ktorá končí na peknej vyhliadke na okolie.

Dáme si potom voľno na prípadný obed či kávu a bude možnosť aj sa (individuálne) vyviesť lanovkou na vrch Bürgeralpe. 

Lístok na kabínkovú lanovku (spiatočná cesta) :

  • dospelí : 15,20€
  • dôchodcovia : 13,80€


Po pobyte v Mariazelli nastúpime do autobusu, ale ešte nepôjdeme domov! Aby ste mali ešte väčší zážitok z toho, že ste v Alpách, odvezieme sa kúsok na sever, k jazeru Erlaufsee. Je dlhé asi 1,5 km a široké 450 metrov a zaujímavosťou je, že ho pretína pomyselná hranica dvoch rakúskych spolkových krajín - Dolného Rakúska a Štajerska. Tu si dáme prestávku na prechádzky popri jazere, prípadne kávu v miestnej reštaurácii či bufete.

Zastavenie tretie - barokový kostol v Maria Schütz


Tretím miestom, ktoré pútnici určite na svojej ceste do Mariazellu neopomenuli, bol barokový kostol v Maria Schütz. Už aj preto, že aj toto je pútnické miesto a zasvätené Panne Márii (názov Maria Schütz v preklade znamená Máriina ochrana). Od roku 1721 tu stála kaplnka ako vďaka za zázračné uzdravenie chorého dievčaťa, ktoré sa tu napilo z prameňa. Ten bol potom ústredným motívom na výstavbu samotného kostola, ktorý tu postavili o 7 rokov neskôr a aj napriek tomu, že mu požiar zničil vežu a bol poškodený zemetrasením, tu stojí dodnes. Prameň teraz vyteká spoza oltára.

Do kostolov sa vstupné neplatí a sväté omše nie sú súčasťou tohto výletu


POLOHA : východné Rakúsko

VZDIALENOSŤ : 225 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN :

8,00 - zastávka na Patrónke v Bratislave
8,10 - zastávka na Hlavnej stanici v Bratislave
10,30 - 11,00 - zastávka v gotickom kostole v Neubergu an der Mürz
12,00 - 16,00 - prehliadka Mariazellu, pútnickeho kostola, kalvárie, osobné voľno, možný obed, možnosť zviesť sa na lanovke (individuálne)
17,30 - 18,00 - zastávka v Semmeringu v pútnickom kostole v Maria Schütz
20,00 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave
20,10 - príchod na Patrónku v BratislaveINÉ PODROBNOSTI : 

  • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
  • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem).
  • Malý sprievodca cestovným poistením
  • na tomto výlete ma zastúpi sprievodkyňa (ja s vami naň nejdem)


CA je v prípade potreby oprávnená upraviť časový plán výletu