Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

České korunovačné klenoty v letohrádku Mitrovských v Brne a k tomu Olomoucké masopustní veselí s možnosťou prehliadky zámku Náměšť na Hané (Česká republika)


  • termín :15.02.2020
  • doprava:25.00€/os.Výnimočná výstava!

. V čase plánovania tohto výletu som netušila, že v Olomouci budú v tomto období vystavovať originál Keltskej hlavy, vo svete najznámejší archeologický nález z Českej republiky! Preto mi nedá vás na túto výstavu upozorniť. Navštíviť ju budete môcť individuálne (k múzeu vás zavediem, je len kúsok od centra mesta, podrobnosti o Keltskej hlave TU) a okrem Keltskej hlavy si budete môcť v tom istom múzeu prezrieť aj výstavy : najväčšie záhady a tajomstvá svetabláznivé električky, alebo fotografie Ukrajiny

Teraz však už poďme k opisu výletu samotného : 

Masopust v Olomouci


Dva názvy s tým istým významom, čiže oslavy, bláznenie sa či posledné prejedanie sa pred dlhým, 40 dňovým pôstom. Dnes poznáme fašiangy skôr z kresťanského hľadiska, no pôvod majú v dávnych, ešte pohanských dobách. Bolo to obdobie prechodu od zimy k jari a prakticky posledná možnosť dobre sa najesť. Zabili sa posledné zvieratá okrem tých, ktoré bolo nutné nechať na jar na rozmnožovanie, aby ich nebolo treba zbytočne kŕmiť a aby neuberali zásoby pre ľudí. Vypražila sa čerstvá masť, na ktorej sa potom piekli šišky či fánky, typické fašiangové jedlá. No a popri zabíjačkách sa konali najrôznejšie veselice, dedinské zábavy či bály, od domu k domu sa presúvali fašiangové masky.    

masky na Masopustnim veseli v Olomouci - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skDnes sa typické oslavy fašiangov zachovali už len na dedinách (ak vôbec) a klasické dedinské zábavy nahradili honosné bály. Pozývam vás preto do Olomouca, kde sa rozhodli tento zvyk, v Českej republike nazývaný masopust, obnoviť. 

Na Hornom námestí bude v tento deň fašiangový sprievod masiek, domáca zabíjačka, predstaví sa divadlo Kvelb a hrať bude kapela Stracené ráj. Na obed môžete využiť ponuku niektorej olomouckej reštaurácie, ale priamo na námestí budú na predaj čerstvé zabíjačkové špeciality aj iné typické fašiangové pochúťky.

Program Masopustního veselí :

9:00 Zahájení masopustního veselí ∙ taneční pásmo „Jož jo má!“ ∙ Folklorní soubor Haná Velká Bystřice
9:15 Tradiční zabijačka ∙ komentované ukázky řeznické práce
9:30 Cimbálová muzika Záletníci
9:45 Taneční pásmo „Šefci" ∙ Folklorní soubor Haná Velká Bystřice
10:15 Taneční pásmo „Masopust" ∙ Folklorní soubor Haná Přerov
10:30 Předání masopustního práva chase
11:00 - 12:00 Masopustní průvod masek ∙ Horní náměstí
12:10 Taneční pásmo „Maškare dó“ ∙ Folklorní soubor Haná Velká Bystřice
12:30 Masopustní tyátr ∙ pouliční merenda s tancem, muzikou a obřími maskami ∙ Divadlo Kvelb
13:00 Tradiční zabijačka ∙ komentované ukázky řeznické práce
13:15 Cimbálová muzika Bukovinka
14:15 Rej masek ∙ masopustní taškařice ∙ Divadlo Kvelb
14:45 Hanácký mužský sbor Rovina a Cimbálová muzika Bukovinka
15:15 Zvyky masopustu ∙ mazec maškar a kořalka Klibně ∙ Divadlo Kvelb

16:00 - 17:00 Stracené Ráj - hanácké bigbit

Na Masopustní veselí v Olomouci som vyhradila približne 4 hodiny. Ak však fašiangová zábava nie je pre vás to pravé, budete môcť toto poobedie stráviť na zámku

Náměšť na Hané


zamok v Namesti na Hane - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skTento pre nás menej známy zámok bol kedysi majetkom rodu Harrach. Náměšťské panstvo kúpili v roku 1726 spolu so zrúcaninou stredovekého hradu a s dolným zámkom, ktorý využívali do roku 1766, kedy začali s výstavbou novšieho a modernejšieho zámku - letného sídla rodu. To bolo vybudované v najmodernejšom štýle ranoklasicistického "moravského" baroka s francúzskymi architektonickými prvkami. Okolo zámku nechali jeho majitelia vybudovať kruhový park, z ktorého do všetkých svetových strán vybiehajú lipové aleje. V roku 1778, po smrti grófa Harracha, zdedila zámok jeho dcéra Mária Róza, grófka Harrachová, vydatá za grófa Jozefa Kinského, čím zámok na ďalších 124 rokov prešiel do majetku rodu Kinských. Tí ho napokon v roku 1916 predali veľkoobchodníkovi so železom, Františkovi Ottáhalovi, ktorému bol v roku 1945 zámok, aj celý majetok, skonfiškovaný na základe Benešových dekrétov. Zaujímavosťou je, že zámok v Náměšti na Hané bol jedným z prvých konfiškátov na základe týchto dekrétov v celej Československej republike. 

Do konca roka 1999 zámok spravovalo Vlastivedné múzeum v Olomouci, od roku 2000 patrí zámok městysu Náměšť na Hané.

V zime býva zámok zatvorený, ale pre nás ho otvoria, takže budeme v tento deň jeho jedinými návštevníkmi - okrem svadby, ktorá tam bude o 13-tej hodine končiť. Prehliadka zámku bude trvať asi 1,5 hodiny (od 13,30 do 15,00 hod.).

Vstupné do zámku :

  • dospelý : 140 Kč
  • študent, dôchodca, ZŤP : 120 Kč


Súčasťou okruhu (prízemie - reprezentatívne priestory a arcibiskupské kočiare) bude aj výstava detských kočíkov.


ZAUJÍMAVOSŤ : ja sama som bola na tomto zámku len raz. Má krásnu maľovanú kvetinovú, rokokovú výzdobu, ale na čo nezabudnem, je nádherný sklenený kvetinový luster v jednom zo salónov. Už neviem, či je z Benátok, ale je tak rôznofarebný a vyčačkaný ... asi najkrajší, aký som kedy videla.

Korunovačné klenoty v letohrádku Mitrovských


Hlavným cieľom tohto výletu je Masopustní veselí v Olomouci, ale bola by škoda sa cestou do Olomouca nezastaviť v Brne, ktoré máme aj tak po ceste, a to v letohrádku Mitrovských. Tam bude v termíne  od 1.2. do 26.4.2020 inštalovaná výstava s názvom "České korunovační klenoty na dosah a osudy 22 korunovaných panovníků".

Aj keď bude výstava otvorená od 10,00 hod., my ju navštívime už o 9,00 hod., takže na nej budeme len my a sprievodca sa nám bude môcť naplno venovať. Výstava je totižto prístupná aj bez výkladu, tak aby sa nemuseli individuálni návštevníci medzi nami predierať. 

Unikátna výstava predstaví majstrovskú repliku Českých korunovačných klenotov a pôvodného žezla a jablka Karla IV. a okrem toho napríklad aj Rád zlatého rúna, kópiu slávnostných šiat a korunovačného plášťa Márie Terézie či repliku Pražského jezuliatka. Samozrejme, že výstava bude oveľa bohatšia, veď predstaví klenoty spojené s dvadsiatimi dvoma panovníkmi.

Vstupné na výstavu (aj s výkladom) :

  • dospelý : 180 Kč
  • študent, dôchodca, ZŤP : 150 Kč


POLOHA : stredná Morava

VZDIALENOSŤ : 202 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

7,00 - nástup na Hlavnej vlakovej stanici v Bratislave
7,10 - nástup na Patrónke v Bratislave
7,30 - nástup v Malackách (Tesco)
9,00 - 10,30 - prehliadka výstavy korunovačných klenotov v letohrádku Mitrovských v Brne
11,30 - 16,00 - Masopustní veselí v Olomouci 

13,00 - len kto bude mať záujem - odvoz autobusom k zámku v Náměšti na Hané, prehliadka zámku
do 16,00 - návrat zo zámku v Náměšti na Hané do Olomouca
16,00 - odchod z Olomouca
18,30 - príchod do Malaciek
18,50 - príchod na Patrónku v Bratislave
19,00 - príchod do Bratislavy na Hlavnú vlakovú stanicu

INÉ PODROBNOSTI : 

  • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
  • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Podrobnosti o poistení nájdete v časti Poistenie.
  • na tomto výlete na zastúpi sprievodkyňa
  • v prípade potreby je cestovná agentúra oprávnená v deň konania výletu zmeniť časový plán výletu a čas návratu z výletu