Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Výlet do kláštora v Melku, prehliadka baziliky v Maria Taferl a návrat údolím Wachau - UNESCO (Rakúsko)


  • termín :18.05.2019
  • doprava:22.00€/os.Môj prvý výlet do opátstva v Melku

bude práve tento. Naozaj. Cestovnú agentúru síce prevádzkujem od roku 2011, ale až do jesene minulého roka som bola presvedčená o tom, že v Melku už bol každý. Veď toľkokrát ho mali iné cestovky v ponuke ...

Keď som sa však na jednom výlete v autobuse opýtala, kto ešte v Melku nebol, zdvihol ruku skoro každý. To ma presvedčilo o vhodnosti zaradiť do ponuky výletov aj opátstvo Melk. Pani sprievodkyňa ho doplnila tipom na zastávku v bazilike Maria Taferl a pán šofér navrhol vrátiť sa na Slovensko údolím Wachau. Tak vznikol tento výlet :-)

Opátstvo Melk


Wikipédia opisuje opátstvo ako samostatný a právne nezávislý kláštor, na čele ktorého je opát. Takéto opátstva sa zakladali už v stredoveku a to hlavne na osamelých a neobývaných miestach, aby boli mnísi oddelení od svetského života. Opátstvo tak bolo nútené starať sa o seba bez pomoci okolitého sveta. Až neskôr začali okolo opátstiev vznikať osídlenia.

Benediktínsky kláštor (opátstvo) v Melku však nebol postavený na holej skale. Mníchom tu bol v 11. storočí darovaný hrad, ktorý si oni postupne prestavali na kláštor. Komplex sa v pokoji rozrastal až do roku 1683, kedy sa Turci vrámci bojov o Viedeň dostali až sem a kláštor spustošili. Mnísi sa vtedy rozhodli, že vrámci opráv dajú svojmu kláštoru modernejší výzor, čím vznikol nádherný barokový komplex budov, ktoré sa zachovali až dodnes.

Opátstvo je činným benediktínskym  kláštorom dodnes, v jednej jeho časti je cirkevné gymnázium. Mnísi sa však o svoje krásne priestory podelili aj s verejnosťou a tak môžeme vrámci prehliadky obdivovať jedno krídlo kláštora s mramorovou sieňou a knižnicou s viac ako 100 000 zväzkami kníh. Prehliadka kláštora končí na vyhliadkovej veži s pokračovaním do kláštorného kostola.

Keď už zaplatíte vstupné do kláštora, bolo by hriechom nevyužiť možnosť prechádzok po tunajších záhradách. Sú mníchmi pekne udržiavané a plné starých a vzácnych stromov. Súčasťou záhrad je aj rozárium (v Melku budeme v máji, tak by mali ruže akurát kvitnúť) a barokový pavilón s nástennými freskami, kde je dnes umiestnená kaviareň.

Vstupné do kláštora Melk : 12 € jednotne

Najdôležitejšie pútnické miesto dolného Rakúska


a druhé najvýznamnejšie rakúske pútnické miesto, hneď po Mariazelli, to je Maria Taferl. Bazilika stojí na vyvýšenine, ktorá slúžila náboženským obradom už v dobe, keď toto územie obývali Kelti. Neskôr toto územie patrilo Babenbergovcom, potom Habsburgovcom. Okrem baziliky, ktorej základný kameň bol položený po skončení tridsaťročnej vojny, v roku 1660, na znak protireformácie, je toto miesto navštevované hlavne kvôli úžasnému výhľadu do krajiny, vraj až do diaľky 300 km.

A ja verím, že nám vyjde dobré počasie, aby sme si ten pohľad užili.

Údolie Wachau


je roklina na severovýchode Rakúska, cez ktorú tečie rieka Dunaj. Táto významná dopravná tepna a prirodzená hranica bola obývaná už oddávna a dnes patrí medzi najnavštevovanejšie lokality Rakúska. Za ten čas vzniklo na brehoch Dunaja množstvo malebných miest a mestečiek a celá oblasť je vďaka svojej prírode a krásnym mestám zapísaná na zoznam UNESCO.

Darí sa tu viniču a marhuliam, čo tiež vytvára výzor Wachau. My sa cez Wachau budeme vracať na Slovensko a teraz vám to nemôžem sľúbiť, ale ak nám zostane čas, tak sa možno zastavíme aj v meste marhúľ, v Dürnsteine, nad ktorým sa vyníma zrúcanina stredovekého hradu.


POLOHA : severné Rakúsko

VZDIALENOSŤ : 402 km okruh

ČASOVÝ PLÁN : 

7,00 - nástup na Patrónke v Bratislave
7,10 - nástup na Hlavnej stanici v Bratislave
11,00 - 14,30 - prehliadka kláštora Melk so sprievodcom, možný obed, osobné voľno v záhradách kláštora
15,00 - 15,30 - prehliadka pútnickej baziliky Maria Taferl
návrat na Slovensko autobusom údolím Wachau
20,00 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave
20,10 - príchod na Patrónku v Bratislave

INÉ PODROBNOSTI : 

  • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
  • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem).
  • Malý sprievodca cestovným poistením
  • som osobne prítomná na každom výlete


CA je v prípade potreby oprávnená upraviť časový plán výletu