Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Románsky kostol v Čiernom Brode, mlyny na Dunaji (Tomášikovo a Jahodná) s možnosťou plavby na pltiach po Malom Dunaji a Malkia park v Orechovej Potôni (Slovensko)


 • termín :27.06.2020
 • doprava:15.00€/os.
Ak sa nič nezmení, tak ideme :-)

 Myslím tým, samozrejme, na tento výlet. Bude to nadstavba na už viackrát organizovaný výlet na prehliadku mlynov na Malom Dunaji - na mlyny v Jelke, Kolárove a Dunajskom Klátove. Vtedy bol mlyn v Tomášikove verejnosti dlhodobo neprístupný a posledný mlyn z tejto pätice, mlyn v Jahodnej, zas patril Západoslovenským elektrárňam.

Tomášikovský kolový mlyn zatiaľ opravili a dá sa už prezrieť, ale ten v Jahodnej zmenil majiteľa a patrí súkromníkovi. Keďže so systémom mletia a s interiérom takéhoto kolového mlyna sme sa už zoznámili pri prehliadke prvých troch spomínaných mlynov, nechala som v pláne len prehliadku mlyna v Tomášikove aj s jeho interiérom a mlyn v Jahodnej si prezrieme len zvonka. Ako odškodné som za to do výletu zaradila možnosť splavu časti jedného z ramien Malého Dunaja od mlyna v Tomášikove až do JahodnejPlavba na pltiach je dlhá asi 10 km, bude trvať asi 1,5 hodinu a kto o ňu nebude mať záujem, môže sa poprechádzať po krásnej prírode v okolí tomášikovského kolového mlyna, odkiaľ ho do Jahodnej odvezie náš autobus. 

Pôvodne boli ciele tohto výletu v poradí : kostol v Čiernom Brode - mlyn Tomášikovo - plavba plťou k mlynu v Jahodnej a na koniec Malkia park v Orechovej Potôni. 

Z organizačných dôvodov som však musela poradie cieľov vymeniť, preto 

 • sa najprv zastavíme v Malkia parku (kde vám vrámci doobedia pribudla možnosť zúčastniť sa na kŕmení zvierat o 11,00 hod.) a do 13,00 (dokedy v parku budeme) môžete stihnúť aj obed
 • nasledovať bude prehliadka mlyna Tomášikovo
 • od 15,00 sa budete môcť "poplťkovať" do Jahodnej
 • no a cestou domov sa nakoniec zastavíme pri


románskom kostole v Čiernom Brode. 


Územie Podunajskej nížiny je chudobné na dochované hrady a zámky, v podstate tam ani žiaden verejnosti prístupný nie je. Preto som sa snažila nájsť niečo historicky zaujímavé, kde by sme sa mali zastaviť. A našla som románsky kostol v Čiernom Brode, 8 km južne od Galanty.  

romansky kostol v Ciernom Brode - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skKostol Narodenia Panny Márie postavili z tehál niekedy v prvej polovici 13. storočia. Tehla ako stavebný materiál sa v tejto oblasti už vtedy využívala častejšie ako kameň a okrem nosnej funkcie tu mala aj funkciu dekoratívnu. Vidieť to na dnes neomietnutej fasáde kostola zdobenej slepými arkádami a pílovitým vzorovaním pod rímsou, ktoré sú tvorené práve ozdobným ukladaním tehál. 

Kostol sa dnes už skoro nevyužíva a jeho omietnutý interiér nie je zariadený. My sa však pri tejto starej pamiatke aj tak na chvíľu zastavíme a ja sa vám okrem kľúčov, ktorými treba kostol otvoriť, pokúsim zohnať aj niekoho, kto nám o ňom povie viac.

Malkia park v Orechovej Potôni

Toto záchranné stredisko situované len niekoľko sto metrov od Automotodromu Slovakia ring pri Orechovej Potôni vzniklo 4. júna 2016. Jeho prvými osadníkmi boli mačkovité šelmy, ktorým kraľovala levica Malkia, po ktorej park nesie meno. Dnes tu nájdete levy, tigre, leopardy, jaguáre, rysy, pumy či gepardy, ale aj gibony, malpy a lemury, papagáje, surikaty či korytnačky. Okrem nich sú tu ešte zebry, ťava, somáriky, ovce, kozy a lamy a mnoho vodných vtákov. Pre tieto krotkejšie zvieratá môžete v parku zakúpiť špeciálne krmivo a ním zvieratá nakŕmiť. O vaše brušká sa postará alebo bistro Cézar, ktoré v Malkia parku je, alebo si prineste jedlo na celý deň z domu.

Vstupné do Malkia parku :

 • dospelí : 10€
 • deti, študenti, dôchodcovia, ZŤP : 7€
 • ZŤP/S : 5 + 5€

Vstupné do mlyna v Tomášikove :

 • dospelí : 1€
 • deti, študenti, dôchodcovia, ZŤP : 0,5€

Lístok na plavbu plťou medzi mlynmi : 11€ za osobu

UPOZORNENIE : Počas pobytu v autobuse a aj v interiéroch vrámci výletu ste povinný mať na tvári rúško !!!


POLOHA : južné Slovensko

VZDIALENOSŤ : 134 km okruh

ČASOVÝ PLÁN : 

9,00 - nástup na Patrónke v Bratislave
9,10 - nástup na Hlavnej stanici v Bratislave
10,15 - 13,00 - osobné voľno v Malkia parku v Orechovej Potôni - možnosť účasti na kŕmení zvierat o 11,00 hod.
13,30 - 14,30 - prehliadka vodného kolového mlyna v Tomášikove
15,00 - 16,30 - splav malého Dunaja na pltiach od mlyna v Tomášikove do Jahodnej
alebo dlhší pobyt v prírode pri mlyne v Tomášikove a následný presun do Jahodnej autobusom
do 17,00 - individuálna prehliadka okolia kolového vodného mlyna v Jahodnej
17,30 - 18,00 - zastávka pri pozostatkoch románskeho kostola v Čiernom Brode
19,30 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave
19,40 - príchod na Patrónku v Bratislave

INÉ PODROBNOSTI : 

 • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
 • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Podrobnosti o poistení nájdete v časti Poistenie.
 • na výlet si môžete zobrať vášho psa (malé plemeno), no musíte ma o tom dopredu informovať a musím vám to schváliť. Do jedného autobusu je možné vziať maximálne 3 psov. Pes musí spĺňať náležitosti odseku 3 a 9 § 19 zákona číslo 39/2007 Z.z. o veterinárnej starostlivosti (podrobnosti TU). Za to, či pes tieto náležitosti spĺňa alebo nie, ja NEzodpovedám (ani to  nekontrolujem), za to ste zodpovedný vy ako majiteľ psa. Tak isto vy zodpovedáte za všetky škody, ktoré pes na výlete spôsobí.
 • som osobne prítomná na každom výlete
 • v prípade potreby je cestovná agentúra oprávnená v deň konania výletu zmeniť časový plán výletu a čas návratu z výletu