Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Levanduľa v Jurajovom Dvore, dva vodné mlyny na Malom Dunaji a Múzeum včelárstva v Kráľovej pri Senci (Slovensko)


 • termín :17.06.2017
 • doprava:15.00€/os.Repete z minulého roka

Keď sa mi nejaký výlet zapáči, tak ho väčšinou opakujem hneď na budúci rok a potom mu dám na chvíľku "pauzu". Tak to je aj s výletom, ktorý som mala po prvý krát v ponuke minulý rok. Chcela som ho mať úplný a zaradiť doňho všetky mlyny, ktoré na Malom Dunaji ešte stoja a dajú sa navštíviť. Avšak mlyn v Tomášikove bol už vtedy pre poruchu na mlynskom kolese zatvorený a kolový mlyn v Jahodnej je majetkom Západoslovenských energetických závodov v Dunajskej Strede, ktoré ho síce vďaka rekonštrukcii v roku 1999 zachránili, ale ho verejnosti nesprístupnili. Navštívili sme preto mlyny tri a ja vám ponúkam vrámci tohto výletu návštevu mlynov dvochLoďkového (lodného) mlyna v Kolárove a kolového mlyna v Jelke. Sú to dvaja typickí zástupcovia drevených mlynov na Malom Dunaji a my si k nim ešte dáme návštevu levanduľového poľaBranove a kúsok včelej teórieKráľovej pri Senci. A ak nám vyjde také pekné počasie ako v minulom roku, tak sa máte na čo tešiť!

ZMENA !

Vzhľadom k tomu, že levanduľa v Branove neprežila tohtoročné zimné mrazy, našla som pre vás iné pole, kde si budete môcť levanduľu natrhať. Je to na jednej farme neďaleko Kráľovej pri Senci. Prineste si so sebou nožnice, aby ste nemuseli levanduľu lámať či trhať a prosili ma, že " s mierou", takže na osobu jednu levanduľovú kyticu.

Poplatok za zber levandule bude 2€ za osobu.


Loďkový mlyn v Kolárove


dreveny lodkovy mlyn v Kolarove - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skje krásna stavba. Zaujme hlavne krytým mostom cez (čudujte sa) mŕtve rameno Váhu! Ono je to totižto miesto, kde sa Malý Dunaj vlieva do Váhu, aj keď o 23 km ďalej sa Váh vlieva do Dunaja ... jednoducho je to pomotané a nie je podstatné, kto sa do koho vlieva, podstatný je drevený loďkový mlyn na jednom mŕtvom ramene :-). K mlynu vedie už spomínaný zastrešený drevený most, ktorý je svojimi 86 metrami unikátom. Po prejdení mosta sa dostaneme na druhý breh mŕtveho ramena, kde je zakotvený mlyn. Ten je postavený na lodi, vďaka čomu mohol mlyn meniť svoju polohu v závislosti od stavu vody v rieke. V mlyne budeme mať zaujímavý výklad sprievodkyne, ktorá nám povie všetko o histórii mlynárstva tu aj v okolí, o konštrukcii mlyna a aj o tom, ako sa tu mlela múka. Bude čas aj na kávu či kofolu, ktorú tu čapujú.

Prehliadka mlyna v Kolárove:

 • dospelý : 2€
 • študenti, dôchodcovia, ZŤP : 1€

Kolový mlyn v Jelke

dreveny kolovy most v Jelke - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skK nemu sa dostaneme cestou medzi lánmi obilia a slnečnice na Žitnom ostrove. Drevený mlyn v Jelkebude iný, ako bol v Kolárove. Tento je postavený pri brehu Malého Dunaja, na koloch, aby mohol mať mlynské koleso ponorené vo vode, ale aby ho zas na jar nestrhla veľká voda. Koleso tohto mlyna sa točí (keďže sa voda skoro nehýbe, tak pomocou elektromotora, len na ukážku) a aj tento mlyn si prezrieme so sprievodcom. Po jeho prehliadke si dáme prestávku na dobrý obed, vrámci ktorého budete môcť využiť služby niektorej z viacerých tu postavených reštaurácií. Na jedlách z rýb si tu totižto pochutnáva množstvo Bratislavčanov, ktorí trávia víkendy kúpaním sa práve v týchto miestach.

Prehliadka mlyna v Jelke:

 • nad 15 rokov : 1€
 • do 15 rokov : 0,50€


Múzeum včelárstva v Kráľovej pri Senci


Včelárska paseka, ako sa toto múzeum volá, vznikla v rokoch 1930 – 1932 ako vôbec prvé takéto vzdelávacie zariadenie v Európe. Bola postavená svojpomocne, v čase hospodárskej krízy. Na pustej  oráčine bez jediného stromu bolo treba najprv vysadiť park a ovocné sady, neskôr aj budovy. Okrem vzdelávania včelárov z celého Slovenska vrámci odborných seminárov sa toto múzeum zameriava hlavne na osvetu o význame včiel v prírode. Možno si to neuvedomujeme, no bez včiel by nebolo života. A toto posolstvo je dôležité hlavne dnes, keď sa podmienky pre život týchto drobných blanokrídlovcov zhoršujú kvôli používaniu chemických látok hlavne v poľnohospodárstve.

vcela na kvete levandule - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skO včelách a zaujímavostiach z ich života nám bude rozprávať syn dlhoročného správcu Včelárskej paseky, pán Moravčík mladší. Jeho výklad nás minulý rok zaujal natoľko, že po asi dvoch hodinách som ho už musela zastaviť, lebo nás ešte čakal mlyn v Jelke. A keďže viem, že jeho rozprávanie vás určite zaujme aj teraz, naschvál som dala návštevu múzea až na koniec výletu, nech potom nie sme limitovaní časom. Ja som si z rozprávania pána Moravčíka zapamätala 2 veci:

 • včely majú 2 druhy očí - tými na boku hlavy vidia mimo úľa a tými na vrchu hlavy zasa v úli
 • trúdy sa nevedia sami najesť !!! Kŕmia ich včely a práve na jeseň im už nedávajú jesť, čím trúdy zoslabnú a vďaka tomu ich oveľa menšie včely vedia vystrnadiť z úľa.


Že ste to nevedeli ! 

Poplatok za výklad : 0,50€ jednotne


POLOHA : juhozápad Slovenska

VZDIALENOSŤ : 127 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

8,00 - nástup na Patrónke v Bratislave
8,10 - nástup na Hlavnej stanici v Bratislave
9,00 - 10,00 - možný zber levandule
12,00 - 13,00 - prehliadka lodného mlyna v Kolárove
14,30 - 16,30 - prehliadka kolového mlyna v Jelke, možnosť občerstvenia

17,00 - 18,30 - prehliadka Múzea včelárstva v Kráľovej pri Senci
19,20 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave
19,30 - príchod na Patrónku v Bratislave


INÉ PODROBNOSTI : 

 • na výlet si môžete zobrať vášho psa (malé plemeno), no musíte ma o tom dopredu informovať a musím vám to schváliť. Do jedného autobusu je možné vziať maximálne 3 psov. Pes musí spĺňať náležitosti Nariadenia (ES) č. 998/2003 Európskeho Parlamentu a Rady z 26. mája 2003 o veterinárnych požiadavkách uplatniteľných na nekomerčné premiestňovanie spoločenských zvierat (podrobnosti TU). Za to, či pes tieto náležitosti spĺňa alebo nie, ja NEzodpovedám (ani to  nekontrolujem), za to ste zodpovedný vy ako majiteľ psa. Tak isto vy zodpovedáte za všetky škody, ktoré pes na výlete spôsobí
 • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
 • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem).
 • Malý sprievodca cestovným poistením
 • som osobne prítomná na každom výlete


CA je v prípade potreby oprávnená upraviť časový plán výletu