Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Výlet za A. Grasalkovičom (Ivánka p. Dunaji, múzeum v Mojmírovciach, zámok Godollo, Máriabesnyo (SR, Maďarsko)


 • termín :21.07.2019
 • doprava:28.00€/os.
 Ako sa z chudobného šľachtica vplyvný a bohatý gróf stal


Znie to síce ako názov rozprávky, no v tomto prípade o nijakú rozprávku nejde. Anton I. Grasalkovič nebol predsa rozprávkovou postavou, ale skutočným človekom so zaujímavým životným príbehom. Hoci sa narodil v rodine chudobného šľachtica, Jána Grasalkoviča, správcu Beckovského hradu a panstva, časom sa vypracoval na vplyvného, váženého a  bohatého grófa, ktorý si okrem iného získal priazeň samotnej Márie Terézie . Ako sa mu to podarilo? To všetko sa už dozvieme na výlete. A popritom, samozrejme, navštívime niekoľko pozoruhodných miest, ktoré sú nejakým spôsobom s osudom Antona Grasalkoviča späté.


Kaštieľ v Ivanke pri Dunaji


Kaštieľ v Ivanke pri Dunaji  je jednou z viacerých stavieb, ktorú nechal A. Grasalkovič vybudovať. Romanticky pôsobiaci kaštieľ , obklopený parkom, nájdeme v centre obce. Vystavaný bol v rokokovom  slohu, a to v druhej polovici 18. storočia. Rod Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk - výlet na jeden deň alebo jednodňový výlet - obrázokGrasalkovičovcov ho vlastnil až do roku 1841, kedy jeho mužská vetva skonom Antona III. Grasalkoviča, vymrela. Rezidenciu potom odkúpil srbský veľmož Michal Obrenovič  a slúžila mu ako vidiecke sídlo. Obrenovič, ako priateľ Ľudovíta Štúra, finančne podporil slovenských dobrovoľníkov, bojujúcich pod Štúrovým, Hurbanovým a Hodžový vedením, proti Maďarskej vrchnosti. Štúr dokonca, v čase, keď bol ako "panslavistický burič" pod policajným dozorom v Modre, Obrenoviča v jeho ivánskom kaštieli tajne navštívil

Začiatkom 20. storočia sa vlastníkmi kaštieľa stali Huňadyovci , ktorí ho dali upraviť do neogoticko-secesnej podoby. V roku 1948 bol kaštieľ znárodnený. V súčasnosti v ňom sídli jezuitské Centrum spirituality a Kolégium Antona Neuwirtha. Jeho interiéry sú teda verejnosti neprístupné; my si ho však pozrieme aspoň zvonku.

Okrem Kaštieľa v Ivanke pri Dunaji nechal A. Grasalkovič vybudovať aj mnoho ďalších stavieb. Jednu z najznámejších predstavuje Grasalkovičov palác  v Bratislave, v súčasnosti slúžiaci ako sídlo prezidenta SR. Interiéry paláca bežne pre verejnosť prístupné nie sú, ale zato sa možno poprechádzať v jeho záhrade. Ak sa teda chcete "pripraviť" na výlet, sprijemnite si niektorý deň takouto prechádzkou-:).

 Kaštieľ  (dnes je už zbúraný) dal Grasalkovič postaviť napríklad aj v Komjaticiach  (cez obec budeme prechádzať cestou z Mojmíroviec). Taktiež sa podieľal na barokovej prestavbe Bratislavského hradu , výstavbe piaristického kostola v Nitre , či kostola sv. Michala  v Demandiciach. A, pravdaže, s jeho menom sa spája aj kaštieľ v maďarskom meste Godollo, ako i kláštor a Baziliku v Máriabesnyo - architektonické skvosty, ktoré počas výletu navštívime.


Múzeum v Mojmírovciach


Mojmírovce  (Urmin) si zaslúžia, aby sme sa v nich počas tohto výletu zastavili. Je to predsa miesto, kde Anton Grasalkovič    6. marca 1694 po prvý raz uzrel svetlo tohto sveta. V obci si urobíme krátku "fotozastávku" pri kaštieli , ktorý dnes slúži ako hotel, a potom už pôjdeme priamo do Regionálneho múzea Mojmírovce . Toto sídli v priestoroch bývalého Letohrádku kniežaťa Aldobrandiniho  a od zanietenej a fundovanej pani kurátorky (mám s jej výkladom osobnú skúsenosť spred cca roka a môžem skutočne len vrelo odporučiť) sa dozvieme veľa zaujímavého o živote A. Grasalkoviča, ale tiež o jeho rodnej obci a o osobnostiach, ktoré sa s jeho životom prelínajú.  

Počas prehliadky sa zoznámime aj so vzácnou Farskou knižnicou, uvidíme Čajový salónik s dobovým nábytkom, či expozíciu, venujúcu sa slávnym urmínskym rodom


Vstupné:

 • dospelí: € 3,-
 • dôchodcovia, deti, ZŤP: € 1,-


Kaštieľ Godollo


Godollo, kráľovský palác  so svojou rozlohou 17 000 m2 je najväčším barokovým  zámkom v Maďarsku. A k tejto ploche treba pripočítať ešte i park s rozlohou 29 hektárov. Nuž a práve tento kaštieľ nechal vybudovať v 30 - tych rokoch 18. storočia "náš" Cestovná kancelária jednodenne-vylety.sk - jednodňový výlet - exteriér zámku Godollo A. Grasalkovič. Najskôr kúpil pozemky v rovnomennom mestečku Godollo , na ktorých potom postupne vyrástol pozoruhodný barokový komplex. Kaštieľ s pôdorysom v tvare "U" navrhol András Mayerhoffer, vďaka čomu sa dokonca zrodil i tzv. štýl Godollo. Toto prekrásne šľachtické sídlo sa od roku 1867 stalo výletnou rezidenciou rakúskeho cisárskeho a uhorského kráľovského manželského páruFrantiška Jozefa I.  a Alžbety, zvanej Sissi , ktorá si kaštieľ veľmi obľúbila. Zámok bol niekoľkokrát prestavovaný a svojho času sa nevyhol ani smutnému osudu, keď sa, opustený, pomaly, ale isto menil na ruinu. Našťastie prišla pomoc a o záchranu a obnovu zámku sa od roku 1994 začala starať nadácia Kráľovský zámok Godollo. Vďaka jej iniciatíve a činnosti sú brány zámku opäť otvorené. Návštevníci si v Kráľovskom zámockom múzeu môžu prezrieť rozsiahle expozície, z ktorých časť je venovaná aj Grasalkovičovcom. Kaštieľ si prezrieme bez sprievodcu, aby si každý mohol zvoliť tempo, ktoré mu vyhovuje, či venovať dlhší čas prehliadke častí, ktoré sú pre neho najzaujímavejšie. Celkom "sami" však v kaštieli nezostanete; klasického sprievodcu z "mäsa a kostí" nahradia slúchadlá (audiosprievodca), ktoré vám zapožičajú pri pokladni a ktoré vás po zámku "prevedú" v slovenskom jazyku.  Kto bude chcieť, môže sa po prehliadke zámku ešte poprechádzať po zámockom parku.


Vstupné:

 • jednotne: HUF 2.500,-
 • zapožičanie audiosprievodcu: HUF 800,-


Máriabesnyo


Výlet zakončíme na známom pútnickom mieste, v Máriabesnyo, vzdialenom od Godollo len niekoľko kilometrov. Anton Grasalkovič aj tu zanechal svoje stopy. Nielenže tu založil Kláštor s unikátnou Bazilikou, ale nachádza sa tu aj rodinná hrobka Grasalkovičovcov. Hoci Anton I. Grasalkovič zomrel 1. decembra 1771 v maďarskom meste Csomor, pochovaný je práve tu, v už spomenutej rodinnej krypte. A tak si spolu so sprievodcom pozrieme Dolný kostol, Baziliku a pristavíme sa tiež pri mramorovej krypte Grasalkovičovcov, na mieste posledného odpočinku tohto pozoruhodného muža.


Vstupné:

 • dospelí: HUF 1.200,-
 • dôchodcovia, ZŤP, študenti: HUF 800,-POLOHA : juhozápadné Slovensko a stredné Maďarsko

VZDIALENOSŤ : 260 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

7,00 - nástup pri budove Istropolisu v Bratislave
7,10 - nástup na Hlavnej železničnej stanici
7,30 - 8,00 - zastávka pri kaštieli v Ivánke pri Dunaji, ktorý nechal postaviť A. Grasalkovič
9,30 - 11,00 - prehliadka Múzea v Mojmírovciach, v rodnej obci A. Grasalkoviča
14,00 - 16,00 - prehliadka zámku Godollo (A. Grasalkovič kúpil pozemky, na ktorých dal postaviť "základ" zámku Godollo, ku ktorému boli postupne pristavované ďalšie krídla)
16,15 - 17,15 - prehliadka Dolnéhom kostola, krypty Grasalkovičovcov a Baziliky v Máriabesnoy
20:20 - príchod na Hlavnú železničnú stanicu v Bratislave
20,30 - príchod k Istropolisu v Bratislave

INÉ PODROBNOSTI : 

 • na výlet si môžete zobrať vášho psa (malé plemeno), no musíte ma o tom dopredu informovať a musím vám to schváliť. Do jedného autobusu je možné vziať maximálne 3 psov. Pes musí spĺňať náležitosti Nariadenia (ES) č. 998/2003 Európskeho Parlamentu a Rady z 26. mája 2003 o veterinárnych požiadavkách uplatniteľných na nekomerčné premiestňovanie spoločenských zvierat (podrobnosti TU). Za to, či pes tieto náležitosti spĺňa alebo nie, ja NEzodpovedám (ani to  nekontrolujem), za to ste zodpovedný vy ako majiteľ psa. Tak isto vy zodpovedáte za všetky škody, ktoré pes na výlete spôsobí.
 • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
 • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Malý sprievodca cestovným poistením
 • som osobne prítomná na každom výlete

CK je v prípade potreby oprávnená upraviť časový plán výletu