Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Výlet do múzea v malom kaštieli v Mojmírovciach, kŕmenie zubrov v Topoľčiankach a tri kaštiele a pútnické miesto v Novej Vsi nad Žitavou (Slovensko)


  • termín :05.09.2020
  • doprava:19.00€/os.Túlačky v okolí NitryTrnavy a Trenčína - asi tak by sa dali charakterizovať štyri výlety počas týchto dvoch za sebou nasledujúcich septembrových víkendov (5., 6. a 12. a 13. septembra). Korona "seká" cestovný ruch, domov sa zdá zaujímavejším ako návštevy okolitých krajín, tak som sa aj ja musela prispôsobiť a vyhrabať "ešte niečo" na západe Slovenska, nejaké miesta, kde sme ešte neboli. Nemáme to tu síce tak prepchaté pamiatkami ako východné Slovensko či Prešovský kraj, ktorý má najviac pamiatok zo všetkých našich krajov. Podarilo sa mi ale ešte niečo objaviť a ja verím, že sa vám budú výlety páčiť.

Výlet prvý : Mojmírovce - Topoľčianky - Nová Ves nad Žitavou

Mojmírovce 


obec neďaleko Nitry s necelými 3000 obyvateľmi, ale majú tam až dva kaštiele! V tom väčšom, barokovom, ktorý patril rodine Huňadyovcov, je dnes hotel, spoločenská miestnosť a kaviareň (tu sa zastavíme pred odchodom z Mojmíroviec) a ten menší, tzv. malý kaštieľ, resp. letohrádok kniežaťa Aldobrandiniho, slúži ako regionálne múzeum. A práve toto bude prvým miestom, ktoré v Mojmírovciach navštívime.

kastiel v Mojmirovciach - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skBudova patrila do majetku miestneho starobylého rodu Ürményiovcov. Ak je vám meno týchto šľachticov neznáme, tak ešte menej známy pre vás bude Camillo Aldobrandini, ktorý v roku 1859 odkúpil všetok majetok Ürményiovcov nachádzajúci sa v Mojmírovciach. Ako sa tento Camillo dostal do Uhorska, som nikde nenašla, to nám povie sprievodkyňa miestneho múzea. Viem len toľko, že Aldobrandiniovci boli významným talianskym rodom a hrdili sa titulom princa.

Princ Camillo Aldobrandini sa v roku 1863 oženil s Máriou de Kéthely Hunyady, dcérou Jozefa Hunyadyho a Henrietty von Liechtenstein (majitelia druhého kaštieľa v Mojmírovciach). 


Zaujímavosť :  Pýchou rodiny Huňadyovcov bol žrebčín, v ktorom chovali ušľachtilé plemená arabských, talianskych a španielskych koní. V roku 1814 sa konali v Urmíne (do roku 1948 názov obce Mojmírovce) prvé verejné konské dostihy v Rakúsko - Uhorsku. Zorganizoval ich Jozef Huňady podľa moderných pravidiel. Na trati dlhej 2600 metrov pretekalo 13 koní. Najznámejším koňom z urmínskeho chovu bol Tajár, ktorý pochádzal z Egypta a bol zakladajúcim chovným koňom uhorských teplokrvných koní a vyhral aj prvý ročník konských dostihov. Kostra Tajára je v súčasnosti uložená vo veterinárnom múzeu vo Viedni.


Keď Camillo Aldobrandini v roku 1902 zomrel, kúpila jeho majetok aj s kaštieľom Felícia Hunyadyová pre vtedy ešte slobodnú dcéru Teréziu Hunyadyovú. Tá sa potom vydala za grófa Dr. Antona Ceschiho, s ktorým obývala kaštieľ až do roku 1944.

Dnes sú oba kaštiele v Mojmírovciach pekne opravené a v letohrádku zriadili regionálne múzeum, ktoré si my prezrieme. Dozvieme sa veľa o histórii Mojmíroviec/Urmína, veľa o tunajších významných šľachtických rodoch Ürményi a Huňady a uvidíme aj časť mojmírovského strieborného pokladu, ktorý patrí medzi najväčšie nálezy svojho druhu na Slovensku. 


Zaujímavosť :  Slávnym rodákom z Urmína bol Anton Grasalkovič I., staviteľ zámku v Gödöllő ale aj Grasalkovičovho (prezidentského) paláca v Bratislave !


Vstupné do múzea v Mojmírovciach : 

  • dospelý : 3€
  • študent, dôchodca, ZŤP : 1€

Zubry v Topoľčiankach


sú pre mňa naozajstným zážitkomToto zviera  rekvapí svojou mohutnosťou a majestátnosťou. My prídeme do zubrej obory v Topoľčiankach práve v čase kŕmenia zubrov, takže sa všetci zhŕknu pri kŕmidlách a vy ich budete môcť obdivovať naozaj zblízka.Súčasťou kŕmenia je aj odborný výklad o týchto zvieratách.

Poplatok za výklad o zubroch :

  • dospelý : 2€
  • študent, dôchodca, ZŤP : 1,50€

Nová Ves nad Žitavou


Na rozdiel od Mojmíroviec má Nová Ves nad Žitavou len necelých 1 500 obyvateľov, ale až tri kaštielebarokový, neorokokový a neoklasicistický. Okrem toho jeden Turecký most, jedno pútnické miesto a zaujímavého pána farára.

Najstarším z kaštieľov je kaštieľ barokový, ktorý dal v obci postaviť gróf Jozef Berchtold na začiatku 18. storočia.

Druhým v poradí je neorokokový kaštieľ z roku 1800, ktorého staviteľom bol barón Jozef Seréni.

No a najmladším je kaštieľ neoklasicistický a patril zemepánovi Jánovi Klobušickému. Ten si ho dal postaviť v roku 1872.

Všetky tri kaštiele stoja blízko seba, dva mladšie sú národnou kultúrnou pamiatkou a obkolesuje ich anglický park so vzácnymi stromami. Už viac ako 60 rokov v dvoch mladších kaštieľoch sídli Odborné učilište internátne, v jednom z nich je škola a v druhom internát. My sa nedostaneme ani do jedného z nich, ale bude čas na ich fotografovanie. Ja sa vám k tomu pokúsim zohnať nejakého miestneho sprievodcu, ktorým bude možno aj miestny pán farár, v obci veľmi obľúbený kňaz, ktorého ste mohli už niekoľkokrát vidieť v televízii, keď v obci natáčali reportáže o jeho netradičných polnočných vianočných omšiach, po ktorých  vystúpi v ľudovom kroji a zahrá koledy na fujare či inom hudobnom nástroji. S týmto pánom farárom sa na koniec výletu aj vyberieme na miestne pútnické miesto Studnička.


POZNÁMKA - na výlete nie je plánovaná prestávka na obed 


POLOHA : západné Slovensko

VZDIALENOSŤ : 140 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

8,00 - nástup na Patrónke v Bratislave
8,10 - nástup na Hlavnej stanici v Bratislave
10,00 - 12,30 - prehliadka letohrádku kniežaťa Aldobrandiniho - múzea v Mojmírovciach (+ presun k druhému kaštieľu, tam voľno na možnú kávu)  

14,00 - 15,30 - návšteva zubrej obory v Topoľčiankach počas kŕmenia zubrov
16,00 - 18,00 - podvečer v Novej Vsi nad Žitavou - fotozastávka pri dvoch kaštieľoch, pútnické miesto Studnička a možno aj prekvapenie :-)
19,50 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave
20,00 - príchod na Patrónku v Bratislave

INÉ PODROBNOSTI : 

  • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
  • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Podrobnosti o poistení nájdete v časti Poistenie.
  • som osobne prítomná na každom výlete
  • v prípade potreby je cestovná agentúra oprávnená v deň konania výletu zmeniť časový plán výletu a čas návratu z výletu