Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Výlet na tému Zánik rakúsko-uhorskej monarchie - Mayerling, Artstetten, Eckartsau (Rakúsko)


  • termín :19.05.2019
  • doprava:22.00€/os.
Kde jedno končí, druhé začína

Keď si občas prepnem na správy a vidím, čo sa u nás deje, pomyslím si, aké by to bolo, keby sa Rakúsko-Uhorsko nerozpadlo. Boli by sme po Rusku najväčším európskym štátom a možno by nebola ani prvá a ani druhá svetová vojna. Možno by tu nezvíťazil socialistický režim a možno by sme boli všetci na úrovni Rakúska. Na to by však na rakúsko-uhorskom tróne musel sedieť chlap s veľkým Ch, ktorý by zaregistroval zmeny, ktoré sa vtedy valili Európou a bol by ochotný ich akceptovať a zaviesť aj vo svojej ríši.

Vzhľadom k úmrtiam dvoch potenciálnych panovníkov (Rudolf Habsburský a František Ferdinand d´Este), ktorí by možno to Ch aj mali, zostal monarchii vládnuť jeden z najkonzervatívnejších Habsburgovcov, František Jozef I. Habsburský. Jeho nástupca, Karol I., aj keď sa snažil ako mohol, už nemal tú silu zastaviť koleso dejín roztočené prvou svetovou vojnou a tak len rezignovane čakal, ako a či skončí 400 ročná vláda jeho rodu.

My sa vydáme na miesta, ktoré súviseli s ich životmi ale aj smrťou.


Najprv zájdeme do Mayerlingu, kde sa spolu so svojou milenkou, Mary Vetserovou, zastrelil Rudolf, syn Františka Jozefa a Alžbety Bavorskej (Sissi). Dieťa inteligentné, no zaťažené labilnou psychikou matky a tvrdým drilom otca, ktorý bol presvedčený o tom, že len vojenská výchova z jeho syna spraví vládcu. Rudolf to všetko neuniesol a zmietaný beznádejou si práve v loveckom zámočku v Mayerlingu siahol na život.

Rodina sa snažila tento pre nich nepredstaviteľne potupný škandál zahladiť a jedným z týchto činov bola aj prestavba zámočku tak, že zbúrali spálňu, kde sa Rudolf zastrelil a na jej mieste dali postaviť veľkú kaplnku. Do zámočku povolali sestričky karmelitánky, ktorých úlohou bolo denne sa modliť za Rudolfovu spásu.

Karmelitánky sú v Mayerlingu dodnes a okrem modlitieb sprístupňujú toto miesto verejnosti, takže si ho prezrieme aj my.

Poplatok za prehliadku kaplnky spojenú s malou výstavou o Rudolfovi a Mary : 6,50€ (jednotne)


Keďže jediný cisárov syn už nežil, nástupníctvo prešlo na Františkovho synovca a Rudolfovho bratanca - Františka Ferdinanda d´Este. Ten si zaumienil, že sa postaví proti stáročia trvajúcim konvenciám a vezme si za manželku tú, ktorú má rád, aj napriek tomu, že ona nie je z kráľovského rodu. Hlavato a dlhodobo žiadal svojho strýka cisára, aby mu sobáš s grófkou Žofiou Chotkovou povolil. Trvalo roky, kým ho synovec zlomil a cisár sobáš schválil. Mal však podmienku. Ani Žofia a ani ich budúce deti nesmú nič z Habsburského majetku dediť a nikto z nich nebude mať nárok na cisársky trón. 

Ferdinand s tým súhlasil, pretože o vládnutie záujem nemal a keďže ešte žil Rudolf, veril, že sa mu vyhne. Šťastne si žila rodinka na svojich sídlach, kým im životy nezmenila práve Rudolfova samovražda. Nečakané Ferdinandovo nástupníctvo v prípade, že by jeho strýko zomrel, prinieslo do ich života oficiálne povinnosti, z ktorých jednou bola aj povinnosť zúčastniť sa vojenskej prehliadky a inšpekcie v Sarajeve. Ferdinand sa tam vydal spolu s manželkou Žofiou a pokračovanie už poznáte. Srbský atentátnik ich v aute oboch zastrelil.

Pochovaní sú v hrobke zámku Artstetten. My si prezrieme hrobku ale aj interiéry zámku, kde sa dopodrobna zoznámite aj s priebehom atentátu. Súčasťou expozície je aj presná kópia auta, v ktorom budúci cisár a jeho manželka pri atentáte sedeli.

Vstupné do zámku Artstetten : 8€ (jednotne)


"Tak nám zabili Ferdinanda" a Rudolf je už dávno po smrti. Vládne František Jozef I., ale ani ten nie je večný. Zložitými dynastickými posunmi sa k trónu približuje Karol I. ako jediný možný Františkov nástupca. Od roku 1911 je ženatý so Zitou Bourbon - Parmskou, koncom roka 1912 sa mu narodí syn, jedno z jeho neskorších ôsmych detí

Do bojov prvej svetovej vojny vstupuje Karol ako vojak, no na jej konci je cisárom, po tom, čo 21.11.1916 zomiera František Jozef I. Vojna je nekonečná a národy Rakúsko - Uhorska sa búria, čo vyústi v rozpad monarchie. Karla už nikto neakceptuje a budúce Rakúsko nevie, čo s ním robiť. Karol aj s rodinou sa preto uzatvára na zámku Eckartsau, odkiaľ sa síce snaží opakovane zvrátiť beh dejín, ale na to je už malým pánom. 23.3.1919 napokon nastupuje do vlaku, ktorý ho vezie do Švajčiarska. Do Rakúska sa o mnoho rokov neskôr vracia, avšak len ako občianka a len na návštevu, Zita. Všetci sa napokon stretnú v Kapucínskej hrobke vo Viedni, ale to už nepatria medzi živých.

Vstupné do zámku Eckartsau : 9,50€ (jednotne)  


Vrámci výletu nie je plánovaný čas na obed, prineste si, prosím, jedlo na celý deň.


POLOHA : severné Rakúsko

VZDIALENOSŤ : 367 km okruh

ČASOVÝ PLÁN : 

7,00 - nástup na Patrónke v Bratislave
7,10 - nástup na Hlavnej stanici v Bratislave
9,30 - 10,00 - prehliadka expozície mapujúcej smrť korunného princa Rudolfa
11,30 - 13,00 - prehliadka zámku Artstetten aj s hrobkou cisára Ferdinanda a Žofie Chotkovej, obaja zavraždení v Sarajeve
16,00 - 18,00 - prehliadka zámku Eckartsau, kde čakal posledný rakúsky cisár Karol na svoj odsun z monarchie
19,00 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave
19,10 - príchod na Patrónku v Bratislave

INÉ PODROBNOSTI : 

  • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
  • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem).
  • Malý sprievodca cestovným poistením
  • som osobne prítomná na každom výlete


CA je v prípade potreby oprávnená upraviť časový plán výletu