Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Výlet po Záhorí - bazilika v Šaštíne, Holíčske megality, pamiatky v Skalici a návšteva Gazdovského dvora pri Myjave s ukážkou typickej kopaničiarskej svadby (Slovensko)


  • termín :01.05.2018
  • doprava:15.00€/os.Netradičný Prvý máj na kopaničiarskej svadbe

Máj sa už oddávna spája s prívlastkom "čas lásky", tak prečo hneď jeho prvý deň nestráviť na tradičnej kopaničiarskej svadbe? Nebude to síce svadba tak celkom skutočná, no na Gazdovskom dvore pri Myjave pre nás pripravia ukážku takejto svadby so všetkým, čo k nej patrí. A cestou navštívime ešte aj niekoľko zaujímavých a pekných miest. Tak čo - prijmete moje pozvanie na prvomájový výlet po Záhorí?

Zastávka prvá: Bazilika Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne

Bazilika Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne – Strážach patrí medzi najvýznamnejšie baziliky na Slovensku.

Obec Šaštín – Stráže je oddávna známa ako pútnické miesto, a to vďaka soche Sedembolestnej Panny Márie, pochádzajúcej z roku 1564. Socha bola vyhlásená za zázračnú, čo svojím dekrétom potvrdil i pápež Urban VIII. V roku 1733 dostali sochu paulíni, ktorí sa rozhodli v Šaštíne vybudovať pútnický chrám a kláštor.

Výstavba barokového kláštorného komplexu prebiehala v rokoch 1733 – 1762 podľa projektu Mateja Vépiho. Stavbu viedol cisársky architekt Hillebrandt. Kostol bol slávnostne vysvätený v roku 1764 za účasti cisárovnej Márie Terézie a cisára Františka I. Lotrinského. V roku 1964 povýšil pápež Pavol VI. Kostol Sedembolestnej Panny Márie na baziliku minor - prvú na Slovensku.

Bazilika, dlhá 62 m, vysoká 26 m a široká 23 m, má 6 bočných oltárov s obrazmi J. L. Krackera. Bazilika je s trojkrídlovým kláštorom spojená arkádovou chodbou. Súčasť areálu tvorí aj kaplnka Panny Márie, kde bola zázračná socha pôvodne umiestnená. Dnes sa táto socha, neskorogotická podunajská práca neznámeho autora, nachádza na hlavnom oltári, vytvorenom z červeného mramoru, a stala sa základom tzv. šaštínskeho typu piet.

Spomínané piety sú vystavené v mariologickom múzeu, ktoré budeme môcť po prehliadke baziliky spojenej s výkladom o jej histórii, navštíviť.

Vstupné:dobrovoľné

Zastávka druhá: Holíčske megality


V Holíči sa síce nezdržíme dlho; urobíme si tu skôr len takú „fotozastávku“, zato však na veľmi zaujímavom mieste, pri Holíčskych megalitoch, či – ak chcete – menghiroch. Tento unikátny a dodnes záhadný komplex monumentálnych opracovaných kultových balvanov s prastarými rytinami, je umiestnený za budovou historickej manufaktúry, v blízkosti Holíčskeho zámku. Kamene, z ktorých najväčší dosahuje výšku až 6,8 metra, pochádzajú z najvýchodnejšie položenej megalitickej stavby v strednej Európe. Našli sa v roku 1988, náhodne, pri výstavbe holíčskeho sídliska. Následne boli preložené na ich súčasné „stanovisko“, a symbolicky usporiadané do tvaru slnečných hodín.

Megality objavil PhDr. Rudolf Irša, ktorý o nich napísal i niekoľko kníh. A to, že ide o skutočné megality, teda o opracované kultové kamene, potvrdil aj uznávaný francúzsky bádateľ, špecialista na megalitické pamiatky, profesor Charles – Tanguy Le Roux z francúzskeho národného centra pre vedu a výskum. Tieto megality predstavujú pamiatku na dosiaľ neznámu, pravdepodobne pohanskú kultúru na Slovensku.

A keďže sú megality sústredené v blízkosti Holíčskeho zámku, túto monumentálnu, barokovo – klasicistickú stavbu, si pozrieme aspoň zvonka. Zámok, ktorý vznikol z niekdajšieho strážneho hradu, bol do roku 1918 vo vlastníctve cisárskeho rodu Habsburgovcov, ktorí ho využívali ako letné sídlo. Zámok, od roku 1963 národná kultúrna pamiatka, je obkolesený vodnou priekopou a opevnený bastiónmi. Dnes v jeho interiéroch sídli Metské múzeum Holíč.

Zastávka tretia: Prehliadka mesta Skalica s jeho pamiatkami


Skalica, rozprestierajúca sa pri hraniciach s Českou republikou, na úpätí chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty, v povodí rieky Moravy, patrí medzi najstaršie slovenské mestá. Od 14. storočia sa hrdila prívlastkom slobodné kráľovské mesto. Počas jej dlhej histórie sa v meste odohrali mnohé významné udalosti; okrem iného sa tu stretávali panovníci dvoch susedných kráľovstiev, pôsobili tu príslušníci viacerých cirkevných reholí, rozvíjala sa remeselná výroba i obchod. Skalici sa ale, pravdaže, nevyhli ani smutnejšie udalosti a katastrofy, ktoré na jej tvári zanechali negatívne stopy. O tom všetkom sa však dozvieme omnoho viac počas približne poldruhahodinovej prehliadky Skalice a jej pamätihodností, ktorú absolvujeme so sprievodcom.

Z pamiatok uvidíme predovšetkým Rotundu svätého Juraja, najstaršiu stavbu v meste. Pôvodne románska rotunda bola neskôr goticky a barokov prestavaná. Jej horná časť, spojená s opevnením, plnila obrannú funkciu, zatiaľ čo spodná časť slúžila ako kaplnka.

Navštívime i Františkánsky kostol a kláštor Sedembolestnej Panny Márie, ku komplexu ktorých dnes patrí aj tzv. Čierna kuchyňa, kde sa tradičným spôsobom pripravuje známy Skalický trdelník.

Neprehliadnuteľná je secesná budova Domu kultúry, ktorá sa až do súčasnosti zachovala v pôvodnom stave. Projekt na jej výstavbu spracoval architekt Dušan Jurkovič, inšpirovaný ľudovým staviteľstvom.

Počas prehliadky nevynecháme ani Farský kostol sv. Michala Archanjela, s možnosťou výstupu na jeho mohutnú vežu, ponúkajúci výhľad na Skalicu a jej okolie.

V jezuitskom Kostole svätého Františka Xaverského pre nás dokonca zahrá i organ. Pozrieme si tiež Ľadovňu, vzácnu technickú pamiatku, ako i , v súčasnosti zrekonštruovaný, Mlyn bratov Pilárikových.

Po prehliadke Skalice so sprievodcom budeme mať čas na obed, či vlastné potulky uličkami tohto pozoruhodného mesta.

Vstupné - cena za prehliadku so sprievodcom:

  • € 4,- /dospelý
  • € 2,80 /seniorZastávka štvrtá: Návšteva Gazdovské dvora s ukážkou tradičnej kopaničiarskej svadby


Náš výlet konečne vrcholí, keď prekročíme prah Gazdovského dvora, typickej kopaničiarskej usadlosti z konca 19. storočia, nachádzajúceho sa v myjavskej mestskej časti Turá Lúka, na mieste, kde existovalo gazdovstvo už v 18. storočí. Gazdovský dvor prezentuje tradičné formy života a bývania v myjavskom regióne. Kto by sa však domnieval, že ide iba o statickú ukážku architektúry, tradícií a remesiel, mýlil by sa. Pravda je totiž taká, že na Gazdovskom dvore vládne každodenný skutočný život poľnohospodárskej usadlosti; aj so skutočným gazdom a gazdinou, ktorí sa starajú o všetko, čo život na takomto dvore prináša. Koniec koncov, nechýbajú tu ani domáce zvieratá a pripravené je i náradie, potrebné na prácu okolo poľnohospodárskej usadlosti.

A my sa tu na chvíľu staneme účastníkmi tradičnej kopaničiarskej svadby. Uvidíme prípravu na túto významnú udalosť, ako napríklad obliekanie a čepčenie nevesty, či prípravu pierok družičkami. Zažijeme tiež tradičné obrady – pýtanie nevesty starým svatom a širokou, jej vydanie ženíchovi, odchod na sobáš, prijatie manželov medzi mužov a ženy. A potom už len svadobnú zábavu s hostinou, typickou pre kopaničiarsku oblasť...

Vstupné:€ 7,- /jednotne (vrátane "svadobného" občerstvenia)


POLOHA : západné Slovensko

VZDIALENOSŤ : 116 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

8,00 - nástup pri Istropolise v Bratislave
8,10 - nástup na Hlavnej stanici v Bratislave
9,15 - 10,30 - prehliadka Baziliky Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne s výkladom o jej histórii a návštevou mariologického múzea
11,00 - 11,40 - fotozastávka pri Holíčskych megalitoch a exteriéri Holíčskeho zámku
12,00 - 13,30 - prehliadka pamiatok mesta Skalice so sprievodcom
13,30 - 14,30 - osobné voľno v Skalici; možnosť obeda
15,20 - 18,20 - návšteva Gazdovského dvora v Turej Lúke pri Myjave s ukážkou typickej kopaničiarskej svadby i svadobnej hostiny
do 20,00 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave
do 20,10 - príchod k Istropolisu v Bratislave

INÉ PODROBNOSTI : 

  • na výlet si môžete zobrať vášho psa (malé plemeno), no musíte ma o tom dopredu informovať a musím vám to schváliť. Do jedného autobusu je možné vziať maximálne 3 psov. Pes musí spĺňať náležitosti Nariadenia (ES) č. 998/2003 Európskeho Parlamentu a Rady z 26. mája 2003 o veterinárnych požiadavkách uplatniteľných na nekomerčné premiestňovanie spoločenských zvierat (podrobnosti TU). Za to, či pes tieto náležitosti spĺňa alebo nie, ja NEzodpovedám (ani to  nekontrolujem), za to ste zodpovedný vy ako majiteľ psa. Tak isto vy zodpovedáte za všetky škody, ktoré pes na výlete spôsobí.
  • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
  • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Malý sprievodca cestovným poistením
  • som osobne prítomná na každom výlete

CA je v prípade potreby oprávnená upraviť časový plán výletu