Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

4 zámky na Orlici (Častolovice, Kostelec, Doudleby, Potštejn), kde sú sprievodcami ich šľachtickí majitelia (Česká republika)


 • termín :20.05.2017
 • doprava:70.00€/os.Poďme na návštevu ... do zámku.

Do hradov a zámkov nechodievame na návštevy, ale na prehliadky. Sprievodcami sú tam zamestnanci, ktorí sa históriu stavby a bývalých majiteľov naučili a teraz ju interpretujú turistom. Avšak dnes sú už aj také hrady a zámky, ktoré patria ich pôvodným majiteľom, alebo majiteľom novodobým, ktorí nehnuteľnosť kúpili aj napriek tomu, že nemajú "modrú" krv. No a do takýchto štyroch zámkov pôjdeme vrámci tohto zájazdu aj my ... na návštevu. 

Prvým zámkom, ktorý dnes navštívime, bude zámok v Častoloviciach, ktorý bol jeho majiteľkegrófke Diane Phipps Sternbergovej, vrátený v roku 1992. Keďže ona sama sa narodila v tomto zámku ešte v dobe, keď patril jej rodičom pred 2. svetovou vojnou, je vám určite jasné, že ona sama na zámku sprevádzať pre svoj vysoký vek nebude. Ak však budete mať šťastie, možno ju zhliadnete na jej elektrickom vozíku v zámockých záhradách alebo pred krídlom zámku, ktoré ona sama obýva. Po prehliadke zámku bude osobné voľno na prechádzky zámockým parkom, ktorého súčasťou je rozáriumminizoo, obora s bielymi danielmi a jeleňmi, rybník a niekoľko altánkov, alebo na obed v reštaurácii. 

Druhým zámkom, kde už vás ale bude sprevádzať jeho majiteľ, gróf František Kinský, bude nový zámok v Kostelci nad Orlicí. Práve tu sa prvý krát stretnete s tým, že vám majiteľ vily (ako on túto nehnuteľnosť nazýva), priamo porozpráva, v akom stave nehnuteľnosť od štátu v roku 1992 ešte jeho otec, Jozef Kinský, prevzal a ako sa stavba navracala do svojej pôvodnej podoby. No a vrámci (možno aj viac ako) dvojhodinovej prehliadky sa s ním neraz pristavíte pri starom obraze a on vám povie, kto z jeho príbuzenstva je na ňom namaľovaný. 

Na druhý deň, po raňajkách v hoteli, sa najprv zastavíme vo Vamberku, centra Vamberecka, oblasti, ktorá sa preslávila Vambereckou krajkou. Majú tu aj múzeum tohto ich typického výrobku a ja vám odporúčam ho navštíviť, pretože jeho expozícia je naozaj zaujímavá. Po prehliadke múzea ešte pôjdeme na návštevu do dvoch ďalších zámkov.

Na zámku Doudleby nad Orlicí nás privíta Petr Dujka, jeden zo 4 detí majiteľky zámku, grófky Eleonory Dujkovej, rodenej Bubna-Litic. Ona sama pochádza zo starodávneho českého šľachtického rodu a tento rod zámok v Doudleboch nielen že postavil, ale bol aj jeho nepretržitým vlastníkom po celú dobu jeho existencie, to jest v rokoch 1590 - 1948.

Po prehliadke zámku Doudleby nad Orlicí sa presunieme k nášmu poslednému zastaveniu a tým bude obec Potštejn, kde sa budete môcť vrámci 2,5 hodinového voľna naobedovať, alebo si vyšliapať (cca 1,2 km) na zrúcaninu miestneho hradu, alebo sa prejsť po zámockom parku, ktorý postupne, tak ako samotný zámok Potštejn, nadobúda svoj pôvodný vzhľad. Aj tento zámok patrí súkromným majiteľom, ale títo už nemajú "modrú" krv. Sú nimi od roku 2004 manželia Nováčkoví a Zdeněk Nováček aj bude našim sprievodcom po interiéroch jeho zámku.


UPOZORNENIE : Aj keď už mám prehliadky zámkov objednané a okrem zámku Častolovice sú ako sprievodcovia objednaní ich majitelia, je možné, že v prípade ich neodkladných služobných povinností ich nahradia klasickí turistickí sprievodcovia.


Zámok Častolovice


Jiří z Poděbrad, Vilém z Pernštejna, cisár Rudolf II. či Adolf Vratislav zo Šternberga - to je paleta významných majiteľov tohto zámku, ktorý tu stojí už od 13. storočia. V roku 1992 bol zámok vrátený príslušníčke rodu Šternbergových, Diane Phipps.

Niečo o majiteľke zámku :(*1936, Viedeň). Detstvo prežila s rodičmi Leopoldom a Ceciliou čiastočne v zámku Častolovice. Vyštudovala gymnázium v ​​Prahe u rádových sestier. Jej otec bol v čase nástupu fašizmu jedným zo sedemnástich českých šľachticov, ktorí odmietli nemeckej občianstvo, rovnako ako odmietli legálnosť fašistickej okupácie. Preto bola rodina deportovaná do Prahy a zámok obsadený členmi wermachtu. Po vojne sa spoločne s rodičmi vrátila do Častolovíc, ale vo veku 12 rokov s rodičmi emigrovala do zahraničia. Rodina sa najprv usadila vo Francúzsku, neskôr v Amerike a Jamajke, no Diana sa po 10 mesiacoch vrátila do Ameriky, kde si v jednej washingtonskej banke zarobila na pobyt v Európe. Na ceste po európskom kontinente sa v Paríži zoznámila so svojím budúcim manželom Henry Phippsom, s ktorým majú jednu dcéru Alexandru (žije s rodinou v Rakúsku). Manžel Henry predčasne zomrel a Diana sa odsťahovala za svojou matkou do Londýna, kde sa začala intenzívne venovať bytovej architektúre. Na zámok v Častoloviciach sa po prvý krát dostala v roku 1988, po revolúcii sa jej podarilo zámok zreštituovať. 

Vstupné do zámku Častolovice :

 • dospelí : 100 Kč
 • deti, študenti, dôchodcovia, ZŤP : 60 Kč


Zámok Kostelec nad Orlicí


je oproti ostatným zámkom vrámci tohto zájazdu úplným "uchom", veď bol postavený až v rokoch 1829 - 1833, v empírovom slohu. Avšak aj napriek tomu bol otcovi súčasného majiteľa vrátený v roku 1992 v dezolátnom stave. Po roku 1948 tu bol totižto umiestnený Výskumný ústav pre chov prasiat. Aj keď zámok v roku 1980 prevzalo Krajské stredisko štátnej pamiatkovej ochrany, všetky opravné práce nakoniec zostali na staronových majiteľov.

Niečo o majiteľovi zámku : (*1947. Hradec Králové). Otec súčasného majiteľa zámku, Josef Kinský, bol v roku 1949 obvinený zo sabotáže pri riadení rodinného podniku na výrobu zinkovej beloby a zatknutý. Jeho manželka Bernadetta musela aj so synom Františkom okamžite opustiť republiku. Josef Kinský bol odsúdený na tri roky väzenia nepodmienečne a na pokutu päťdesiat tisíc korún, nakoniec mu bol na Krajskom súde v Žiline na základe odvolania trest znížený na dva roky. Väčšinu trestu si odsedel v ilavskej väznici, na posledné dva mesiace ho poslali do uránových baní v Jáchymove. V Jáchymove a neskôr v Příbrami potom pracoval až do roku 1956, kedy už tretíkrát ochorel na infekčnú žltačku a odišiel do invalidného dôchodku. 

Samotný František Kinský (plným menom Maria Franz Emanuel Johannes Silvester Kinský) vyštudoval Strednú priemyselnú školu v Prahe a neskôr pokračoval v štúdiu žurnalistiky, ale toto nedokončil. Po absolvovaní základnej vojenskej služby sa zamestnal v Československej televízii, neskôr pracoval ako konštruktér v podniku Kovoprojekta. Jeho posledným zamestnaním pred rokom 1989 bol podnik Merkur, kde sa venoval reklame. Po revolúcii bol kreatívnym riaditeľom spoločnosti Ammirati Puris Lintas a Ogilvy firmách Písník Kinský a Cihelny Kinský. Od roku 2014 je starostom obce Kostelec nad Orlicí.

Vstupné do zámku Kostelec nad Orlicí :

 • dospelí : 150 Kč - jednotne


Zámok Kostelec nad Orlicí - Toulavá kamera : 

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1126666764-toulava-kamera/212411000320715/obsah/210946-kostelec-nad-orlici/


Múzeum krajky Vamberk


tomto múzeu sa dozviete o histórii vzniku čipkárstva v tejto oblasti, ale tu hlavne uvidíte ukážky mnohých druhov ručne paličkovaných druhov čipiek. V múzeu sú vystavené pôvodné čipky ako dekoratívne ozdoby, čipky ako súčasť niekdajších odevov, ale aj ukážky českého moderného čipkárstva, ktoré boli ako súbory krajkových diel vystavené na svetových výstavách EXPO Brusel 1958 a EXPO Montreal 1967. Sú tu vystavené aj práce súčasných študentov oboru čipkárstva.

Vstupné do Múzea krajky :

 • dospelí : 60 Kč
 • deti, študenti, dôchodcovia, ZŤP : 30 Kč


Zámok Doudleby nad Orlicí


je jedným z mála, ktorý je v majetku jediného rodu počas celej svojej existencie. Rod pánov z Bubna pochádza pôvodne od Plzne a ich výskyt vo východných Čechách je zdokumentovaný už koncom 14. storočia, kedy bol akýsi Stach z Bubna správcom hradu Potštejn. Neskôr kúpil Mikuláš z Bubna polovicu Žamberka, pozemky v Doudleboch a presídlil do neďalekých Litic a ... a začal si hovoriť pán z Bubna-Litic. Renesančný zámok, ktorý si dnes prezrieme, dali páni z Bubna-Litic postaviť v roku 1590 najprv ako lovecký, pretože trvale bývali na zámku v Žamberku. Až keď tento zámok v roku 1809 predali, presídlili do Doudleb nad Orlicí natrvalo.

Niečo o majiteľke zámku :(*1929, Viedeň). Dcéra českého grófa Mikuláša Bubna-Litic a rakúskej šľachtičnej Margaréty Hansy strávila detstvo striedavo na zámku v Doudleboch a v Prahe. Jej brat Adam aj s otcom emigrovali v roku 1948 do Rakúska, ona zostala v Československu. Vydala sa za "nešľachtica" Petra Dujku a žila s ním aj s ich štyrmi deťmi v jednoizbovom byte v Prahe. Pracovala ako pomocná sila v kuchyni, neskôr ako servírka. V zime býva v Prahe, v lete na chalupe a na jar a jeseň sa občas zdržiava na zámku v Doudleboch, o ktorý sa teraz stará už jej syn Peter.

Vstupné do zámku Doudleby nad Orlicí :

 • dospelí : 110 Kč
 • deti, študenti, dôchodcovia, ZŤP : 70 Kč


Zámok Potštejn


aj keď "svinská" minulosť zámku v Kostelci nie je lichotivá, ešte menej lichotivo bol od roku 1949 využívaný zámok v Potštejne. To ho začalo využívať Revolučné odborové hnutie ako školiace stredisko svojich funkcionárov. Na mramorových stenách viseli obrazy Gottwalda, Stalina a Lenina a drahé parkety škriabali stoličky odborárov, ktorým nad hlavami viseli krištáľové lustre. Takto to bolo až do roku 1989, no ani potom sa zámku dobre nedarilo. Postupne ho vlastnilo niekoľko majiteľov, ale až v roku 2004 prišli tí praví, manželia Nováčkoví. Aj keď nemajú žiaden šľachtický titul, vracajú postupne nielen zámku, ale aj okolitému parku vzhľad, ktorý mal pred 2. svetovou vojnou. 

Vstupné do zámku Potštejn :

 • dospelí : 120 Kč
 • deti, študenti, dôchodcovia, ZŤP : 90 Kč


Zámok Potštejn - Toulavá kamera : 

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1126666764-toulava-kamera/211411000320605/obsah/159901-zamek-potstejn 


Odpoveď Eleonóry Dujkovej na otázku :

V nejbližším okolí je celá řada zámků. Stýkali jste se s okolní šlechtou?

Ano, vlastně se všemi sousedy. Nejvíce s Kinskými z Kostelce nad Orlicí. Od nich jsme měli jezevčíky, které tam chovali. Také se Šternberkovými z Častolovic i s Dobřenskými z Potštejna, ale i s Kolowraty z Rychnova. Pak jich ale hodně odešlo. Jen pan hrabě Kinský tu zůstal, s ním jsme se navštěvovali v Praze. S hraběnkou Kinskou se stýkáme dodnes. To jsou nejlepší sousedé, jaké jsme si mohli přát. Máme se zámky podobné problémy, je dobré se o radosti i starosti občas podělit.
Zdroj: http://www.denik.cz/kralovehradecky-kraj/kdyz-jsme-zdravi-a-je-co-prihodit-do-kamen-na-co-si-stezovat-20130604-s0t-m8yj.html


POLOHA : severovýchodné Čechy

VZDIALENOSŤ : 260 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

sobota :

6,00 - odchod z Bratislavy z Hlavnej vlakovej stanice
6,10 - zastávka na Patrónke v Bratislave
6,30 - zastávka v Malackách na parkovisku pri Tescu
11,30 - 12,30 - prehliadka zámku Častolovice - 1. skupina
11,40 - 12,40 - prehliadka zámku Častolovice - 2. skupina

do 14,30 - osobné voľno, možnosť obeda, presun autobusom do Kostelca nad Orlicí
15,00 - 17,00 - prehliadka zámku Kostelec nad Orlicí, sprevádza jeho majiteľ - gróf František Kinský
do 18,00 - ubytovanie


nedeľa :

do 8,30 - raňajky, odchod z hotela
9,00 - 10,00 - prehliadka Múzea krajky vo Vamberku
11,00 - 12,00 - prehliadka zámku Doudleby nad Orlicí - sprevádza syn majiteľky, grófky Eleonory Dujkovej, rodenej Bubna-Litic
presun autobusom do Potštejna
do 15,00 - osobné voľno, možnosť obeda
15,00 - 16,00 - prehliadka zámku Potštejn s jeho majiteľom Zdeňkom Nováčkom
20,30 - príchod do Malaciek
20,50 - príchod na Patrónku v Bratislave
21,00 - príchod na Hlavnú stanicu v BratislaveINÉ PODROBNOSTI : 

 • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy (MAN, 49 miest na sedenie, klíma, WC, bezpečnostné pásy, chladnička, TV, rádio)
 • hlavnou činnosťou mojej CK je doprava klientov do cieľa zájazdu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Podrobnosti o poistení nájdete v časti Poistenie.
 • som osobne prítomná na každom zájazde

STORNOPODMIENKY : 

Tak ako u všetkých CK, aj u mňa platia zmluvné pokuty (stornopoplatky). Ak sa zo zájazdu odhlásite

 •  30 a viac dní pred termínom konania zájazdu, máte nárok na vrátenie celej platby za zájazd, ak
 •  od 7 do 30 dní pred termínom konania zájazdu, máte nárok na vrátenie 50% z platby za zájazd.
 •  Ak sa zo zájazdu odhlásite do 7 dní od termínu jeho konania , nemáte nárok na vrátenie platby za zájazd.