Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Slovenský orloj v Starej Bystrici, skanzen a úvraťová železnica vo Vychylovke a Žilina – prehliadka mesta so sprievodcom, synagóga a Burianova veža (Slovensko)


 • termín :03.10.2020
 • doprava:34.00€/os.Slovenský orloj v Starej Bystrici

je skutočný unikát, ktorý určite stojí za to vidieť. Môže sa pýšiť tým, že je jedným z najmladších a najpresnejších orlojov na celom svete, netradičnou a tak trochu aj svetovou zaujímavosťou na Slovensku. Postavený bol v roku 2009 v centre Starej Bystrice. Sú na ňom umiestnené nie len postavy svätcov ale aj busty významných historických osobností Slovenska. Uvidíme tu bustu Pribynu, kráľa Svätopluka, Andreja Hlinku, samozrejme nesmie chýbať busta Ľudovíta Štúra, Antona Bernoláka či v neposlednom rade M.R. Štefánika. Orloj orlojom robí jeho ciferník. Ten „náš“ červeno-čierny s astronomickými údajmi vyrobili v Prahe, v Českej republike.Len pre zaujímavosť farebné dosky ciferníka symbolizujú fázy dňa. Čierna – astronomickú noc, červená – úsvit a súmrak, modrá – obzor. V rámci prehliadky budeme môcť navštíviť aj strojovňu orloja a prezrieť si ako to všetko funguje.

V Starej Bystrici som pre nás objednala miestneho sprievodcu. Porozpráva nám nie len o orloji, ktorý zďaleka nie je jedinou miestnou zaujímavosťou. Prevedie nás mestom a budeme môcť vidieť napríklad kostol sv. Michala Archanjela  z 19. storočia, Rínok sv. Michaela Archanjela, námestie sv. Florána či chránené lipy so sochou Panny Márie.

Pred odchodom zo Starej Bystrice ešte budeme mať trocha času na občersvenie dobrou kávou v miestnej štýlovej kaviarni s výhľadom na Rínok sv. Michaela Archanjela.

Vstupné do pamiatok je zadarmo


Historická lesná úvraťová železnica (HLÚŽ) v Skanzene vo Vychylovke


je miesto, kde zažijeme neopakovateľnú jazdu historickým vláčikom s vetrom vo vlasoch. Vznikla v roku 1926 na prepravu dreva. Pomocou úvraťového systému sa prekonávalo väčšie prevýšenie (217,69 m) na pomerne krátkom úseku. V roku 1971 bola prevádzka železnice zrušená, okrem 8 km dlhého úseku Chmúra – tanečník, v ktorom sa nachádzal vzácny úvraťový systém. Ostatné trate boli demontované. Úvraťový systém HLÚŽ je v celej Európe jedným z dvoch, ktoré sa zachovali až do dnes. Tento unikátny úvraťový systém bol, ako technická pamiatka, vyhlásený v roku 1991 za národnú kultúrnu pamiatku SR. Úvraťová železnica od roku 1994 slúži ako „živá“ turistická atrakcia v Skanzene vo Vychylovke. Vláčik prechádza naprieč celým areálom múzea Kysuckej dediny. Budeme tak mať výhľad na 34 dobových stavieb pochádzajúcich z okolitých kysuckých obcí. V súčasnej dobe je trať v čiastočnej rekonštrukcii a jazda vláčikom je o niečo kratšia ako zvyčajne. Verím, že aj tak si túto nezvyčajnú jazdu užijeme ako sa patrí. :o) No a po jazde vláčikom sa budeme mať možnosť prejsť touto Kysuckou dedinou a nazrieť všade tam, kam nás oko povedie.

Vstupné na lesnú železnicu:

 • dospelí:                     4€
 • dôchodci, študenti:   2€
 • ZŤP:                          2€

Vstupné do Skanzenu

 • dospelí:                     4€
 • dôchodci, študenti:   2€
 • ZŤP:                          2€

Burianova veža, kostol Najsvätejšej Tojice a synagóga v Žiline

Poslednou zástavkou nášho výletu bude historické centrum Žiliny, ktorým nás bude sprevádzať žilinský sprievodca. Prezrieme si tu tri pamätihodnosti.

Kto nenavštívil kostol Najsvätejšej Trojice s balustrádou, pripomínajúcou "pražské Hradčany", akoby v Žiline ani nebol. Žilinčania ho tiež hrdo nazývajú ako "žilinské Atény". Býva ozdobou skoro každej pohľadnice Žiliny. Je to jej neoficiálny symbol. Z kostola sa presunieme vedľa, do samostatne stojacej zvonice - do Burianovej veže, ktorá bola postavená na spôsob talianskej mestskej zvonice (kampanilly). Je to jedna z najstarších renesančných zvoníc na Slovensku. V jej interiéri budeme môcť vidieť obnovené zvony, výstavu historických máp Žiliny a unikátny plastický model mesta a jeho stavby v roku 1933. Ale hlavným dôvodom našej návštevy Burianovej veže však bude výhľad, ktorý sa nám naskytne po zdolaní jednoduchých točitých schodov. No a náš výlet ukončíme prehliadkou synagógy postavenej vo funkcionalistickom štýle, s maurskými prvkami. Svojou jedinečnou výzdobou sa zaraďuje medzi unikátne pamiatky na Slovensku. Svoj pôvodný účel plnila až do 2. svetovej vojny. Neskôr slúžila na rôzne účely. Napríklad ako divadelná a koncertná sála, potom ako aula Vysokej školy dopravnej. Neskôr tam bolo kino. Dnes je dejiskom besied, trhov a tématických výstav. 

Vstupné do synagógy:

 • dospelí:                             3€
 • dôchodcovia, študenti:     vstupné dobrovoľné
 • ZŤP:                                  vstupné dobrovoľné

Vstupné do ostatných pamiatok je zadarmo


POLOHA : severné Slovensko

VZDIALENOSŤ : 584 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

7,00 - nástup na Patrónke v Bratislave
7,10 - nástup na Hlavnej stanici v Bratislave
10,30 - 11,30 - prehliadka Slovenského Orloja v Starej Bystrici
12,30 - 13,30 - prehliadka skanzenu vo Vychylovke
13,30 - 14,00 - jazda vláčikom po historickej lesnej úvraťovej železnici
15,30 - 17,30 - prehliadka mesta Žilina so sprievodcom, synagóga a Burianova veža, možnosť občerstvenia
20,40 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave
20,50 - príchod na Patrónku v Bratislave

INÉ PODROBNOSTI : 

 • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
 • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Podrobnosti o poistení nájdete v časti Poistenie.
 • na tomto výlete na zastúpi sprievodkyňa
 • v prípade potreby je cestovná agentúra oprávnená v deň konania výletu zmeniť časový plán výletu a čas návratu z výletu