Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Ostrava - pečenie Štramberských uší, prechádzka k soche Radegasta, prehliadka Ostravy, Dolní oblast Vítkovice a hradozámok v Hradci nad Moravicí (Česká republika)


 • termín :17.10.2015
 • doprava:70.00€/os.Zájazd až k poľským hraniciam

Ostrava je tretie najväčšie mesto v Čechách, blízko hraníc s Poľskom. Kedysi cez ňu viedla Jantárová cesta, no najväčší rozvoj toto mesto zažilo až po roku 1763, kedy bolo na jeho území nájdené bohaté ložisko kvalitného čierneho uhlia. Vďaka tomu tu v roku 1828 vznikli  tzv. Rudolfove huty (železiarne) , neskôr premenované na Vítkovice. O necelých 20 rokov neskôr bola Ostrava napojená na železnicu, vďaka čomu sa v tej dobe stala jedným z najvýznamnejších priemyselných centier rakúsko-uhorskej monarchie. Rozkvet priemyslu vyvolal aj príliv obyvateľstva. V roku 1830 žili v Ostrave necelé dve tisícky ľudí no za ďalších päťdesiat rokov ich počet presiahol 13 tisíc. Vidina zárobku sem lákala mnohých prisťahovalcov, čím vznikali nové veľké robotnícke kolónie.

Uhlie sa v Ostrave ťažilo až do roku 1994 a odvtedy sa začali ozdravovacie práce na ťažbou postihnutom životnom prostredí.

Rozsiahly komplex Vítkovických železiarní však nezýva prázdnotou. Miestni sa rozhodli ho zakonzervovať a ponúknuť jeho stavby na iné možné využitie. Vďaka tomu si tu môžete prezrieť komplex Dolní oblast Vítkovice, ktorý slúžil na oceliarsku výrobu a dnes je Národnou kultúrnou pamiatkou, ale aj sa výťahom vyviesť do hypermodernej kaviarne Bolt Tower Cafe postavenej na Vysokej peci č.1, ktorá je dnes najvyšším bodom Ostravy.

Ostrava bude však len ústredným bodom tohto dvojdňového zájazdu. Ešte predtým sa totižto zastavíme v Štramberku, kde si budete môcť upiecť svoje "ucho", odtiaľ sa presunieme k Pustevnám, kde budete môcť obdivovať architektúru Dušana Jurkoviča, alebo sa radšej vyberiete k soche Radegasta. Až potom prídeme do Ostravy, ktorú si prezrieme v sprievode sprievodcu. Druhý deň doobeda strávime v už spomínanom komplexe Dolní oblast Vítkovice. To však nebude všetko, lebo nás bude čakať ešte posledný bod programu a to presun do Hradca nad Moravicí, kde si počas dvoch hodín prezrieme zámok.

Štramberské uši


Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk - výlet na jeden deň alebo jednodňový výlet - obrázoksú zvláštne pečivo/perník, ktoré smie oficiálne piecť a predávať len 8 obyvateľov Štramberka združených v špeciálnom cechu. Tieto tenké kruhovité placky majú perníkovú chuť, ale perník to nie je. Ešte k tomu sú skrútené do tvaru kornútka. Musia totižto pripomínať ucho. Keďže naša cesta do Ostravy povedie okolo Štramberka, zastavíme sa tam v jednej z tých ôsmych certifikovaných výrobní tejto cukrovinky. Bude to priamo v centre Štramberka a vy si budete môcť v priebehu polhodinovej prehliadky výrobne, kde sa dozviete aj históriu vzniku tohto pečiva, jedno ucho z cesta s chránenou receptúrou aj upiecť a zjesť.

Poplatok za prehliadku pekárne s možnosťou upiecť si "ucho" je 10 Kč


Pustevny


Len 20 km od Štremberka je mestečko Trojanovice, odkiaľ štartuje sedačková lanovka, ktorá nás vyvezie až k Pustevnám. Dnes je to súbor niekoľkých stavieb, z ktorých najvyhľadávanejšie sú dve drevené turistické chaty architekta Dušana Jurkoviča - Libušín a Maměnka, ktoré boli sprístupnené v roku 1899. V roku 2014 však Libušín, na ktorého vnútornej výzdobe sa podieľal aj Mikoláš Aleš, vyhorel. 

Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk - výlet na jeden deň alebo jednodňový výlet - obrázok Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk - výlet na jeden deň alebo jednodňový výlet - obrázok

Pustevny dostali svoj názov naozaj od pustovne a to už v polovici 18. storočia, kedy bola v blízkosti prvej drevenej kaplnky na vrchu Radhošť zriadená pustovňa pre jedného pustovníka. Posledným pustovníkom bol údajne Felix, ktorý vo svojom útočisku zomrel okolo roku 1784. Neskôr sem toto krásne prostredie prilákalo členov frenštátskeho spolku Pohorská jednota Radhošť, ktorí tu značili turistické trasy a zriaďovali sieť horských hotelov a ubytovní. Najprv tu postavili prvé dve útulne, ktorých kapacita však zvyšovaním počtu návštevníkov nestačila a tak oslovili už spomínaného Dušana Jurkoviča, ktorý navrhol dve ubytovne v slohu ľudovej secesie.

Po vyvezení sa lanovkou k Pustevnám budete môcť chvíľu obdivovať krásu okolitej prírody, alebo sa radšej vydať asi po 1500 m dlhom turistickom chodníku až k soche slovanského pohanského boha slnka, hojnosti a úrody - Radegasta, ktorého dnes poznáme asi skôr ako značku piva.

Radegast je však symbolom nielen hory Radhošť, ale celej tejto oblasti. Socha meria 328 cm a váži 3,2 tony.


Spiatočný lístok na lanovku :

 • dospelí : 150 Kč
 • študenti, dôchodcovia, ZŤP : 110 Kč

POZNÁMKA - Pustevny budeme môcť navštíviť iba v prípade, že bude dobré počasie (kvôli lanovke). O tom, či bude návšteva Pustevní možná, rozhodnem až v deň zájazdu.

Ostrava


Do Ostravy prídeme až okolo 17-tej hodiny a najprv si spravíme jej prehliadku autobusom (pristúpi k nám sprievodca) a potom budeme v centre mesta pokračovať pešo. Zoznámime sa s jej dávnou ale aj novodobou históriou a prehliadku skončíme v Stodolnej ulici, ktorá je jedným zo symbolov mesta. Na tejto asi 400 m dlhej ulici dnes nájdete okolo 60 nočných podnikov, reštaurácií a barov, kde sú skoro každý deň rôzne vystúpenia, koncerty, besedy či stretnutia s umelcami.

Rozchod si dáme do 20-tej hodiny, kedy nastúpime do autobusu, ktorý nás odvezie do hotela v blízkosti Dolnej oblasti Vítkovice. Tí, ktorí si budú chcieť atmosféru Stodolní ulice vychutnávať dlhšie, sa môžu na ubytovanie doviezť individuálne električkou alebo taxíkom.

Treba si však uvedomiť, že náš program bude pokračovať druhý deň hneď ráno, kedy sa najprv v Multifunkčnej aule GONG naraňajkujeme (cca 150 metrov od ubytovania, studený raut) a o 9,00 sa tam stretneme so sprievodcom. V jeho sprievode si potom počas 1 hodiny prezrieme bývalé vysoké pece a vyvezieme sa aj do už spomínanej kaviarne Bolt Tower Cafe. Potom bude do 13,30 hod. nasledovať individuálne voľno, počas ktorého vám odporúčam navštíviť Malý alebo Veľký svet techniky.

Poplatok za prehliadku Vysokej pece aj s kaviarňou :

 • dospelí : 190 Kč
 • deti, študenti, dôchodcovia, ZŤP : 130 Kč


Vstupné do Malého sveta techniky :

 • dospelí : 110 Kč
 • deti, študenti, dôchodcovia, ZŤP : 70 Kč


Vstupné do Veľkého sveta techniky :

 • dospelí : 190 Kč
 • deti, študenti, dôchodcovia, ZŤP : 130 Kč


Malý svet techniky je interaktívne technické múzeum s atmosférou vedecko-fantastických kníh Julesa Verna, ktorý sa len tak mimochodom narodil v tom istom roku, kedy boli založené Vítkovické železiarne. Výstava je rozdelená na úseky pripomínajúce známe Verneho knihy ako Cesta do stredu zeme, Oceľové mesto či Cesta okolo sveta za 80 dní. Uvidíte tu množstvo vynálezov, ktoré významne poznamenali vývoj priemyslu a technického pokroku.

Veľký svet techniky  je miesto, na ktoré by vám nestačil ani celý víkend. Na ploche 14 000 m/2 tu nájdete stovky interaktívnych zariadení rozdelených do 4 tém :Detský svet, Svet civilizácie, Svet vedy a objavov a Svet prírody. Môžete tu objavovať princípy fungovania prírody, elektriny, vody, magnetizmu, gravitácie ... či sem príde malé dieťa alebo skúsený dôchodca - všetci tu nájdu niečo, čo ich zaujme. 

Ja mám skôr strach, že odtiaľ nebudete chcieť odísť, no nás bude čakať ešte posledný bod programu 

zámok v Hradci nad Moravicí

Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk - výlet na jeden deň alebo jednodňový výlet - obrázok

Tento objekt, ktorý hral kedysi významnú rolu v ochrane tohto územia, je dnes zložený z dvoch zámkov vsadených do lesa s rozlohou 136 ha. Ten biely, starší, kde kedysi pobýval hudobný skladateľ Ludwig van Beethoven a koncertoval Nicolo Paganini a Ferencz Liszt, má krásne interiéry, ktoré si prezrieme. Novšia časť areálu - červený zámok, je verejnosti neprístupný, zato však to je vďaka množstvu vežičiek a exteriérových ozdôb vďačný objekt pre fotografov. V areáli zámku pobudneme asi 2 hodiny a potom sa už poberieme na dlhú spiatočnú cestu domov.

Vstupné do zámku :

 • dospelí : 120 Kč
 • deti, študenti, dôchodcovia, ZŤP : 80 Kč
V cene zájazdu (70€) je zahrnuté : 

 • doprava autobusom  
 • ubytovanie v novozrekonštruovanej ubytovni (dvojposteľové izby s vlastným sociálnym zariadením), raňajky formou studeného rautu v Multifunkčnej aule GONG - cca 150 m od ubytovne 
 • sprievodca v Ostrave


V cene zájazdu nie je zahrnuté :

 • raňajky
 • vstupné na lanovku a do pamiatok
 • cestovné poistenie

POLOHA : severovýchod Českej republiky

VZDIALENOSŤ : 294 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

sobota :

6,00 - odchod z Bratislavy z Hlavnej vlakovej stanice
6,10 - zastávka na Patrónke v Bratislave
6,30 - zastávka v Malackách na parkovisku pri Tescu
10,00 - 11,30 - príchod do Štramberka, prehliadka výrobne Štramberských uší z možnosťou upiecť si vlastné "ucho"
11,30 - 12,30 - cesta autobusom do obce Trojanovice
12,30 - 13,30 - odvoz lanovkou k "Poustevnám", možnosť občerstvenia
13,30 - 14,30 - pešia vychádzka k soche Radegasta a späť (cca 1,5 km tam a 1,5 km späť), individuálne
14,30 - 17,00 - návrat k autobusu, odvoz do Ostravy
17,00 - 19,00 - prehliadka večernej Ostravy so sprievodcom
do 20,00 - osobné voľno, odvoz na ubytovanie

nedeľa :

do 9,00 - odchod z ubytovne, presun k multifunkčnej aule Gong, raňajky 
9,00 - 10,00 - prehliadka Vysokej pece so sprievodcom, vyvezenie sa výťahom do BOLT TOWER CAFE (vyhliadka)
do 13,30 - osobné voľno, možnosť návštevy Veľkého sveta techniky
13,30 - 15,00 - odvoz autobusom do Hradca nad Moravicí
15,00 - 17,00 - prehliadka zámku v Hradci nad Moravicí
20,30 - príchod do Malaciek
20,50 - príchod na Patrónku v Bratislave
21,00 - príchod na Hlavnú stanicu v BratislaveINÉ PODROBNOSTI : 

 • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy (MAN, 49 miest na sedenie, klíma, WC, bezpečnostné pásy, chladnička, TV, rádio)
 • hlavnou činnosťou mojej CK je doprava klientov do cieľa zájazdu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Podrobnosti o poistení nájdete v časti Poistenie.
 • som osobne prítomná na každom zájazde

STORNOPODMIENKY : 

Tak ako u všetkých CK, aj u mňa platia zmluvné pokuty (stornopoplatky). Ak sa zo zájazdu odhlásite

 •  30 a viac dní pred termínom konania zájazdu, máte nárok na vrátenie celej platby za zájazd, ak
 •  od 7 do 30 dní pred termínom konania zájazdu, máte nárok na vrátenie 50% z platby za zájazd.
 •  Ak sa zo zájazdu odhlásite do 7 dní od termínu jeho konania , nemáte nárok na vrátenie platby za zájazd.