Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Vianočné trhy v Győri, predtým návšteva opátstva v Pannonhalme (Maďarsko)


  • termín :10.12.2016
  • doprava:13.00€/os.Maďarské Mesto Győr 

máme väčšinou zafixované ako miesto, kam sa chodilo hlavne na nákupy. Ja sama som tam bola prvý krát v mojom živote v tomto roku  a to vrámci výletu, keď sme boli v Komárome a Tate a prehliadka Győru bola doplnkovým  programom ... v podstate sme sa tam len zastavili cestou. Győr ma však milo prekvapil. Myslela som si, že je to skôr moderné mesto, no v jeho centre je veľa pekných historických budov a Széchényho námestie je svojou rozlohou ako stvorené na usporadúvanie vianočných trhov.

Tento výlet však nebude len o Győri, ale som ho obohatila o dve zaujímavé zastavenia.

Zastavenie prvé - románsky kostol svätého Jakuba v Lébényi


Tento novozrekonštruovaný kostol z roku 1206 patrí medzi najvýznamnejšie stredoveké pamiatky v Maďarsku. Bol postavený ako súčasť kláštora, ktorý najprv obývali benediktínski mnísi. Dvakrát ho zničili Tatári, raz český kráľ Otakar. Od roku 1529 v okolitých dedinách šafárili Turci, no kláštor odolal až do roku 1541, kedy sa miestni mnísi pred Turkami napokon utiahli do Pannonhalmy a kláštor zostal opustený. 

Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk - výlet na jeden deň alebo jednodňový výlet - obrázokDo spustošeného kláštora sa v roku 1631 nasťahovali jezuiti, no ich úsilie o obnovu budov znova prekazili Turci, ktorí v roku 1683 zaútočili na toto územie. Rád jezuitov bol v roku 1773 nakoniec zrušený a kláštor aj s kostolom zívali prázdnotou po druhý krát. Opustený kláštor aj s kostolom sa stali súčasťou obce a väčšina kláštorných budov bola zbúraná. 

Do súčasnej podoby bol kostol prestavaný v rokoch 1862 - 79 a aj keď bola snaha o jeho barokovú výzdobu, zostal výzor kostola poväčšine románsky a svojimi mohutnými neomietnutými múrmi udivuje návštevníka svojou impozantnosťou.

My sa v tomto kostole zastavíme na nejakých 30 minút, počas ktorých nám sprievodkyňa, ktorá bude počas dnešného výletu po celý čas s nami, poukazuje najzaujímavejšie časti kostola.

Vstupné do kostola sv. Jakuba :

  • dospelí : 500 Ft
  • študenti, dôchodcovia, ZŤP : 300 Ft


Zastavenie druhé - opátstvo v Pannonhalme


Všetky výlety na vianočné trhy sa snažím naplánovať tak, aby sme boli časť dňa schovaní ... ak nie v teple, tak aspoň pod strechou. A tak to bude aj vrámci tohto výletu. Prehliadku kostola v Lébényi už budeme mať za sebou a teraz bude na rade opátstvo v Pannonhalme.

Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk - výlet na jeden deň alebo jednodňový výlet - obrázokOpátstvo je v organizačnej hierarchii katolíckej cirkvi a cirkevného radu samostatný a právne nezávislý kláštor, na čele ktorého spravidla stojí opát. Stredoveké opátstva sa zakladali najprv na osamelých a neobývaných miestach, aby boli mnísi oddelení od svetského života. Opátstvo muselo byť preto úplne sebestačné.

Tak hovorí poučka a uviedla som ju sem preto, aby sme vedeli, prečo sa kláštoru na kopci vypínajúcom sa nad obcou Pannonhalma hovorí opátstvo a nie jednoducho kláštor.

Opátstvo v Pannonhalme je rozsiahly komplex budov, ku ktorým patrí arborétum, bylinková záhrada a vinárstvo. My sa vrámci prehliadky zameriame na časť kláštorných priestorov (krížová chodba a knižnica) a na baziliku sv. Martina. 

Vstupné do opátstva :

  • dospelí, dôchodcovia : 2200 Ft
  • deti, študenti : 1100 FtCestovná agentúra jednodenne-vylety.sk - výlet na jeden deň alebo jednodňový výlet - obrázok

Po prehliadke opátstva v Pannonhalme sa autobusom odvezieme čo najbližšie do centra Győru. Kto bude mať záujem, ten si môže so sprievodkyňou prezrieť mesto a kto sa už nebude vedieť dočkať vianočných trhov, ten si ich bude môcť vychutnať na Széchényiho námestí a v priľahlých uličkách. Keďže budeme v Maďarsku, môžete počítať s množstvom stánkov s jedlom a vareným vínom.


POLOHA : severozápad Maďarska

VZDIALENOSŤ : 79 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

8,50 - nástup na Patrónke v Bratislave
9,00 - nástup na Hlavnej stanici v Bratislave
10,00 - 10,30 - zastávka v Lébény, v kostole sv. Jakuba
11,30 - 12,30 - prehliadka Opátstva v Pannonhalme
13,00 - príchod do Győru, možná prehliadka mesta so sprievodcom (cca 1 hodinu), osobné voľno na vianočných trhoch
17,00 - odchod z Győru
18,30 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave
18,40 - príchod na Patrónku v Bratislave


INÉ PODROBNOSTI : 

  • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
  • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Malý sprievodca cestovným poistením
  • som osobne prítomná na každom výlete

CA je v prípade potreby oprávnená upraviť časový plán výletu