Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Kostýmovaná prehliadka Eszterházyovského kaštieľa v Pápe a kúpanie v termálnom kúpalisku v Pápe (Maďarsko)


 • termín :10.09.2017
 • doprava:15.00€/os.
Kto z vás už bol v Pápe? 

Ja dvakrát. Prvý krát na prehliadke zámku, kam nás pozvalo zastúpenie maďarského turizmu v Bratislave a druhý krát to bolo kúpanie v miestnom termálnom kúpalisku, ktoré bolo náhradou za nemožnosť kúpania sa v Balatone z dôvodu nepriaznivého počasia.

Keďže  zámok (otvorený v roku 2015 po rozsiahlej rekonštrukcii) netradičnú prehliadkovú trasukúpanie v termáli bolo tiež fajn, rozhodla som sa tieto dve atrakcie spojiť do jednej, čím vznikol tento výlet.

Zoznámenie prvé – Pápa


Pápa je maďarské, 32 tisícové mesto v centre trojuholníka tvoreného mestami GyőrVeszprém a Szombathely. Obývali ho už Kelti, prvá písomná zmienka o ňom je z roku 1061, a to v súvislosti s darovaním mlyna na potoku Tapolca.

Beh dejín v meste vytvoril v jeho centre peknú pamiatkovú zónu, ktorej dominantami sú Veľký kostol (katolícky, z roku 1774) a zámok. V 16. storočí tu šafárili Turci, v čase rozkvetu mesta tu študovali Mór Jókai či Petőfi Sándor, ktorý si práve tu zmenil meno z pôvodného Alexander Petrovič.

Dnes je Pápa mestom, ktoré okrem prehliadky zámku ponúka aj návštevu Múzea modrotlače.

Zoznámenie druhé – zámok Esterházyovcov


Už v 15. storočí bol na mieste, kde dnes stojí zámok, hrad. Vlastnili ho Garaiovci, ktorí tu od roku 1529 spolunažívali s Turkami. V roku 1626 sa majiteľmi hradu aj okolitého panstva stávajú Esterházyovci a panujú tu až do konca 2. svetovej vojny.

Hrad však čoskoro po kúpe zachvátil veľký požiar, kedy vyhorel aj neďaleký kostol a časť mesta. V roku 1704 využili časť hradu Rákoczyho vojská, v roku 1707 sa v ňom zas ubytovala cisárska armáda. Po jej odchode začal hrad pustnúť a zmeny sa začali diať až v roku 1743, kedy sa František Esterházy rozhodol neobývateľnú stavbu premeniť na veľkolepé barokové sídlo. Zámok bol postavený na základoch niekdajšieho hradu, v tvare U, avšak uhly v rohoch nie sú pravouhlé, takže je pôdorys zámku skosený do jednej strany. Je zrejmé, že vtedajším majiteľom to neprekážalo, avšak problém mali terajší „stavbári“, ktorí sa v expozícii stavebnice Lego, ktorá je v prízemí zámku, odhodlali na postavenie zmenšenej kópie zámku z tejto stavebnice. Na makete je evidentne vidno, že jednotlivé časti makety zámku sú práve z dôvodu "nepravouholnosti" stavby z Lega nespojiteľné :-).

kostymovana prehliadka v zamku Esterhazy v Pape - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skEsterházyovci obývali zámok až do roku 1945, kedy ich v zámku vystriedali sovietski vojaci. Tí tu pobudli 14 rokov a po nich tu z niekdajšej krásy nezostalo skoro nič. Zámok sa potom využíval ako mestská knižnica, hudobná škola, komunitné centrum či vlastivedné múzeum. V rokoch  1988 a 2015 sa postupne obnovili vnútorné aj vonkajšie časti zámku, avšak chýba pôvodný mobiliár. Ten sa postupne dopĺňa, ale na prilákanie turistov vsadila Pápa na iný druh prehliadok. Keďže sa nemôžu pýšiť množstvom nábytku a doplnkov, stavili na príbeh. Návštevník zámku sa tu naozaj cíti ako návštevník ... ale v inej dobe ... a ... v šľachtickej rodine. Prechádza postupne časťami zámku, kde domáci páni a dvorná šľachta obedujú, kávičkujú, muzicírujú, alebo si dvorné dámy len tak sedia a vyšívajú. Sú vo svojom svete, návštevníkov nevnímajú. A aby domácich nerušil výklad sprievodcu (veď ste na návšteve), dostane každý návštevník audiosprievodcu, ktorého výklad si potichúčku počúva v telefóne. 

Vstupné do zámku (audioguide zdarma, fotografovanie : 1500 Ft !!!) :

 • dospelí : 1700 Ft
 • dôchodcovia : 900 Ft


Do 31.10.2017 je v priestoroch zámku výstava Salvador Dalí - Welcome into my brain

Vstupné na výstavu (fotografovanie : 1500 Ft) :

 • dospelí : 1500 Ft
 • dôchodcovia : 900 Ft

Ak máte v pláne navštíviť interiéry zámku aj výstavu Dalího, budete mať zvýhodnený poplatok za fotografovanie : 2000 Ft

Zoznámenie tretie - termálne kúpalisko


V Maďarsku je to už tak - kde zakopnete motykou, tam narazíte na prameň termálnej vody. A v Pápe ani motykou nebolo treba zaťať - tu liečivá termálna voda vytekala na povrch sama a tvorila močaristé územia. O jej zdraviuprospešných účinkoch vedeli už v stredoveku, Eszterházyovci ju využívali nielen sami (hlavne na pitie), ale ju ponúkali aj svojim návštevám. No a vykúpať sa v nej budete môcť aj vy, ak prijmete moje pozvanie na tento výlet. Najprv sa teda zastavíme na zámku, ktorý si budete môcť prezrieť a potom bude čas na kúpanie.

Vstupné do termálneho kúpaliska :

 • dospelí : 2500 Ft
 • dôchodcovia : 1800 Ft

POLOHA : západné Maďarsko

VZDIALENOSŤ : 118 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

7,00 - nástup na Patrónke v Bratislave
7,10 - nástup na Hlavnej stanici v Bratislave
10,00 - 11,00 - prehliadka zámku Esterházyovcov v Pápe - 1. skupina

10,30 - 11,30 - prehliadka zámku Esterházyovcov v Pápe - 2. skupina
12,00 - 17,00 - kúpanie v termálnom kúpalisku v Pápe
19,50 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave
20,00 - príchod na Patrónku v BratislaveINÉ PODROBNOSTI : 

 • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
 • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Malý sprievodca cestovným poistením
 • som osobne prítomná na každom výlete

CA je v prípade potreby oprávnená upraviť časový plán výletu