Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Prehliadka Piešťan so sprievodcom a návšteva v Hornej Dolnej (Slovensko)


  • termín :13.05.2017
  • doprava:13.00€/os.Zabudnuté Piešťany

Keď sa povie Piešťany, tak je každému hneď jasné, že sa hovorí o kúpeľoch. Sú známe nielen u nás, ale aj v zahraničí ako miesto, kde sa liečia reumatické choroby. Ich niekdajšia sláva (vraj) už čiastočne pohasla (ja to neviem posúdiť, lebo som ich doteraz nikdy nepotrebovala), ale aj tak je to mesto, ktoré má čo ukázať a bola by škoda ho nenavštíviť – a to ešte v máji! Predstaviť vám všetky jeho zaujímavosti bude mať na starosti miestny sprievodca, ktorý nám priblíži jeho históriu, prejde sa s nami centrom mesta aj Kúpeľným ostrovom, ukáže nám, ktorú vodu by sme nemali zabudnúť ochutnať a zavedie nás do parku s veľmi zaujímavými stromami.


Park miniatúr v Podolí


makety hradov v Parku miniatur v Podoli - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skCestou do Piešťan sa najprv zastavíme v Podolí, kde majú Park miniatúr s viac ako 70 modelmi hradov, zámkov, kostolov, chát, rozhľadní a rodných domov slovenských osobností. Majú tu aj vlastnú rozhľadňu, z ktorej môžete vidieť najviac hradov na svete – samozrejme, modelov. Tie sú tu vytvorené v mierke väčšinou 1:50 a zobrazené tak, ako vyzerali v čase ich najväčšej slávy.  Vďaka tomu si budete môcť porovnať, ako vyzerali kedysi a čo z nich dodnes zostalo.

Vstupné do parku :

  • dospelí : 4€
  • študenti, dôchodcovia, ZŤP : 3€


Horná Dolná


plagat serialu Horna Dolna (natacany v Novej Lehote) - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skbude zasa zastávkou na našej ceste z Piešťan. Určite viete, že „markízacka“ obec Horná Dolná neexistuje. Komediálny seriál Horná Dolná bol natáčaný v obci Nová Lehota, ktorá je poslednou (koncovou) obcou na 21 km dlhej ceste z Piešťan.

V Novej Lehote, malej obci s 228 obyvateľmi (vraj bez mobilného pokrytia) sú jedny potraviny, neodmysliteľná krčma a dva kostoly otočené k sebe chrbtom, akoby sa pohádali. Asi za to, že jeden je katolícky a druhý evanjelický. Nie je tam preto čo pozerať, ale od vysielania seriálu sú ulice tejto dedinky hlavne v lete posiate turistami. Každý chce vedieť, v ktorom dome býva Erika s Ďurom Brmbalíkom, kde je starostov obecný úrad a v ktorej krčme čapuje pivo Terezka. Záujem je aj o fotky pred „kakaovníkom“.

Obyvatelia obce si začali na nával turistov zvykať a nijako im nevadí. Vraj radi rozprávajú príchodzím zážitky z natáčania. Ja tam tiež objednám nejakého „domorodca“, ktorý nás obcou prevedie a čo-to nám povie ... aj o natáčaní seriálu. Ak budete mať záujem o nejaké suveníry týkajúce sa seriálu Horná Dolná, mali by byť k dispozícii u miestnej pani krčmárky.


Niečo z histórie Piešťan


Osídlenie Piešťan aj okolia je úzko späté s tunajšími horúcimi termálnymi prameňmi – už pračlovek, lovec mamutov, sa tu v nich vyhrieval. Ďalšími obyvateľmi tejto oblasti boli Slovania, ale prvú písomnú zmienku o Piešťanoch (Pescan) máme v Zoborskej listine uhorského kráľa Kolomana I. z roku 1113.

V rokoch 1299 a 1301-1321 boli Piešťany súčasťou panstva Matúša Čáka Trenčianskeho, po jeho smrti sa ich zmocnil kráľ Karol Róbert z Anjou, čím sa stali kráľovským majetkom. V roku 1720 daroval panovník Karol VI. panstvo Hlohovec (a s ním aj Piešťany) Jánovi Leopoldovi Erdődymu. Erdődyovcom potom patrili Piešťany do roku 1848, samotné kúpele dokonca až do roku 1940.

Prvé murované kúpeľné budovy sa v Piešťanoch začali stavať začiatkom 19. storočia, čo sem prilákalo bohatú klientelu a nastupuje prudký rozvoj kúpeľníctva v meste.  Vtedy tu už pôsobil prvý odborník na tunajšiu vodu – balneológ, lekár, František Ernest Scherer, autor knihy ”O liečivých prameňoch a kúpeľoch v Uhorsku” (1837), neskorší zakladateľ tunajšieho Vojenského kúpeľného ústavu. Aj keď kúpeľný park založili ešte Erdődyovci, najväčší rozmach kúpeľov nastal po roku 1889, kedy si kúpele od Erdődyovcov prenajala rodina Winterovcov. Firma Alexander Winter a synovia zmenila kúpele na podnik medzinárodného významu a mestečko Piešťany na známe kúpeľné mesto. V roku 1894 potom vznikol symbol kúpeľov – barlolamač , ktorý sa stal symbolom Piešťan.

Veľmi známou stavbou je kolonádový most vedúci z centra mesta na Kúpeľný ostrov. Postaviť ho tu dali v rokoch 1931 - 1933 Winterovci a svojimi 156 metrami je najdlhším krytým mostom na Slovensku.

K rozvoju mesta po skončení II. svetovej vojny prispelo vybudovanie umelej vodnej nádrže Sĺňava, výstavba interhotela Magnólia a komplexu kúpeľných budov Balnea na Kúpeľnom ostrove. Do liečebných zariadení sa chodilo vrámci ozdravných pobytov a piešťanské kúpele sa postupne stali našimi najväčšími kúpeľmi. Po roku 1989 ich sláva začala upadať, no vraj sa pomaly zviechajú a ja verím, že vďaka unikátnym, 67 - 69 °C horúcim prameňom sírnej termálnej minerálnej vody vyvierajúcej z hĺbky 2000 metrov a vzácnemu liečivému sírnemu bahnu sa kúpeľom zašlá sláva opäť vráti.


POLOHA : juhozápadné Slovensko

VZDIALENOSŤ : 88 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN :

8,00 - zastávka na Patrónke v Bratislave
8,10 - zastávka na Hlavnej stanici v Bratislave
9,30 - 10,30 - zastávka v Podolí (miniatúry slovenských hradov, zámkov a kostolov)

11,00 - 16,00 - prehliadka Piešťan so sprievodcom, prechádzky po kúpeľnom meste, možný obed
16,30 - 17,30 - zastávka v Novej Lehote (miesto nakrúcania seriálu Horná Dolná)
19,20 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave
19,30 - príchod na Patrónku v Bratislave


INÉ PODROBNOSTI : 

  • na výlet si môžete zobrať vášho psa (malé plemeno), no musíte ma o tom dopredu informovať a musím vám to schváliť. Do jedného autobusu je možné vziať maximálne 3 psov. Pes musí spĺňať náležitosti Nariadenia (ES) č. 998/2003 Európskeho Parlamentu a Rady z 26. mája 2003 o veterinárnych požiadavkách uplatniteľných na nekomerčné premiestňovanie spoločenských zvierat (podrobnosti TU). Za to, či pes tieto náležitosti spĺňa alebo nie, ja NEzodpovedám (ani to  nekontrolujem), za to ste zodpovedný vy ako majiteľ psa. Tak isto vy zodpovedáte za všetky škody, ktoré pes na výlete spôsobí
  • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
  • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem).
  • Malý sprievodca cestovným poistením
  • som osobne prítomná na každom výlete


CA je v prípade potreby oprávnená upraviť časový plán výletu