Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Zbrašovské aragonitové jaskyne a Hranická priepasť a mestečko Příbor s rodným domom S. Freuda (Česká republika)


 • termín :09.06.2019
 • doprava:26.00€/os.Zbrašovské aragonitové jaskyne patria nesporne medzi európske unikáty. A práve ich prehliadkou zahájime tento výlet. A hneď po jedinečnej jaskyni nás čaká ďalšia rarita - Hranická priepasť, najhlbšia zaplavená priepasť na svete. Oba tieto pozoruhodné unikáty nájdeme len kúsok od seba; v bezprostrednej blízkosti roztomilého kúpeľného mestečka Teplice nad Bečvou. Nuž a počas druhej časti výletu nás bude "sprevádzať" duch Sigmunda Freuda. Zamierime totiž do mestečka Příbor, kde sa preslávený zakladateľ psychoanalýzy narodil. Prezrieme si jeho rodný dom, ale aj historické centrum mestečka Příbor.

Zbrašovské aragonitové jaskyne

Zbrašovské aragonitové jaskyne ležia v nadmorskej výške 247 až 312 metrov, v malebnom údolí, na ľavom brehu rieky Bečva. V podzemí, ktoré tu bolo dosiaľ preskúmané, sa našlo až sedem jaskýň, ale verejnosti je prístupná iba jedna, tá najväčšia z nich! Prehliadková trasa meria 375 metrov a - ako zaujímavosť - ide o najteplejšiu jaskyňu v Českej republike; priemerná ročná teplota sa tu pohybuje okolo 14,5 °C. Viac ako teplota však, samozrejme, zaujme jedinečná výzdoba jaskyne, akú nikde inde nemožno nájsť. Jej vznik je totiž spojený s teplou uhličitou kyselkou, ktorá v "spolupráci" s pôsobením atmosferických zrážok formovala po celé tisícročia okolitý hydrotermálny kras. Zaujímavý je tu i výskyt jedovatého plynu - oxidu uhličitého, ktorý sa v nižšie položených častiach jaskyne uvoľňuje z podzemných jazierok kyselky. Ale nijaké strachy - nikto sa neotrávi! Oxid uhličitý je totiž ťažší ako vzduch a tak sa udržuje iba tesne nad hladinou jazierok. Pozorovať sa ale dá napríklad aj v koryte rieky Bečvy, ktorá akoby "bublinkovala". 

Počas prehliadky jaskyne pútajú zraky návštevníkov rozličné formy hydrotermálnej výzdoby v podobe minerálu aragonit, tzv. raftové (gejzírové) stalagmity, stalaktity, či sintrové povlaky. V roku 2003 boli Zbrašovské aragonitové jaskyne vyhlásené za Národnú kultúrnu pamiatku. Za zmienku stojí aj rozsiahla rekonštrukcia, ktorá prebehla v rokoch 2002 až 2003 a vďaka ktorej bola citlivo zmodernizovaná prehliadková trasa jaskyne, elektroinštalácia a viacerým častiam jaskynného systému prinavrátená ich pôvodná podoba.


Vstupné do jaskyne:

 • KČ 110,- / dospelá osoba
 • KČ 80,- / ZŤP, dôchodcaHranická priepasť


Hranická priepasť je so svojou hĺbkou 473,5 metra najhlbšou priepasťou Českej republiky. Zároveň je však - vďaka rekordnej hĺbke vody 404 m - najhlbšou zatopenou priepasťou sveta. A to jej dno ešte stále nie je dosiahnuté... Hranická priepasť sa nachádza v Národnej prírodnej rezervácii Hůrka pri Hraniciach. My sa k nej vydáme po náučnom chodníku od železničnej stanice v Tepliciach nad Bečvou (približne 15 - 20 minút chôdze); no ešte predtým sa zastavíme v novozriadenom Turistickom informačnom centre na začiatku náučného chodníka, kde nám povedia dôležité informácie o Hranickej priepasti a taktiež premietnu krátky 3 D film, ktorý nám ju priblíži a ukáže aj z iných pohľadov. 

Hranickú priepasť ľudia poznajú takmer od nepamäti. Objavuje sa i v ľudových povestiach, kde je jej vznik pripisovaný nadprirodzeným silám. V skutočnosti však Priepasť vznikla podobným procesom ako Zbrašovské aragonitové jaskyne - hydrotermálnym krasovým procesom. Pri tomto netypickom spôsobe vznikajú priestory smerom zospodu nahor. Krasovým činiteľom pritom nie je voda, ale vlažná uhličitá minerálka s vysokým podielom oxidu uhličitého. 

Hlbiny priepasti zaplavuje táto teplá uhličitá kyselka a - čo je pozoruhodné - pod hladinou sa nachádza rovnaká výzdoba, akú môžeme obdivovať aj v Zbrašovských aragonitových jaskyniach, predovšetkým unikátne raftové stalagmity.

Nová vyhliadková plošina pri Hranickej priepasti umožňuje nádherný výhľad na tzv. "jícen" priepasti dlhý 104 m, široký 34 m a hlboký 69,5 m. Zdanlivé dno "jícnu" tvorí zelené jazierko, naozaj ale Priepasť pokračuje obrovskými zatopenými priestormi podstatne hlbšie.


Vstupné: zdarma


Příbor


Mesto Příbor sa rozkladá na mierne zvlnenom teréne, na oboch brehoch rieky Lubiny. Ide o jedno z najstarších miest severovýchodnej Moravy. Zložené bolo ešte v roku 1251 ako osada s mestským právom. 

Historické jadro mesta predstavuje unikátnu pamiatku a v roku 1989 bolo vyhlásené za Mestskú pamiatkovú rezerváciu. Mesto sa môže pochváliť početnými pamiatkami; medzi najvýznamnejšie z nich patrí "paristická kolej", Kostol Narodenia Panny Márie, Kostol sv. Kríža, Kostol sv. Valentiána, či meštianske domy na Námestí Sigmunda Freuda. Mesto získalo aj prestížne ocenenie - Historické mesto roku 2015.

Historické centrum si prezrieme spolu so sprievodkyňou, od ktorej sa dozvieme mnohé zaujímavosti. 

Spomenula som už síce Námestie Sigmunda Freuda, ale zatiaľ som schválne nespomenula jeho rodný dom. To najlepšie si predsa treba nechať na koniec; tak sa to aspoň hovorí. V Příbore sa v roku 1856 narodil svetoznámy lekár, psychológ a zakladateľ psychoanalýzy Sigmund Freud. Narodil sa v početnej židovskej rodine, a hoci sa rodina už tri roky po jeho narodení presťahovala do Viedne, Freud sa k svojim spomienkam z raného detstva i ďalším pobytom v Příbore vracal. No a my, samozrejme, navštívime jeho rodný dom, ako i ostatné pamiatky na tohto veľkého příborského rodáka, ktoré sa v meste nachádzajú.


Vstupné do rodného domu S. Freuda:

 • KČ 40,- / dospelá osoba
 • KČ 20,- / ZŤP, dôchodca

Prehliadka historického centra so sprievodcom:
 • KČ 20,- / jednotne

POLOHA : stredná Morava

VZDIALENOSŤ : 280 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

6,30 - nástup pri Istopolise v Bratislave
6,40 . nástup na Hlavnej vlakovej stanici v Bratislave
6,50 - nástup na Patrónke v Bratislave
7,10 - nástup v Malackách (Tesco)
11,00 - 12,00 - prehliadka Zbrašovských aragonitových jaskýň
12,30 - 13,00 - pozretie 3D filmu o Hranickej priepasti, najhlbšej zatopenej priepasti sveta
13,00 - 14,00 - prechádzka k Hranickej priepasti a jej prehliadka
15,00 - 16,00 - prehliadka rodného domu S. Freuda v Příbore
16,00 - 17,00 - prehliadka historického centra mesta Příbor so sprievodcom
20,20 - príchod do Malaciek (Tesco)
20,40 - príchod na Patrónke v Bratislave
20,50 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave
21,00 - príchod k Istropolisu v Bratislave


INÉ PODROBNOSTI : 

 • na výlet si môžete zobrať vášho psa (malé plemeno), no musíte ma o tom dopredu informovať a musím vám to schváliť. Do jedného autobusu je možné vziať maximálne 3 psov. Pes musí spĺňať náležitosti Nariadenia (ES) č. 998/2003 Európskeho Parlamentu a Rady z 26. mája 2003 o veterinárnych požiadavkách uplatniteľných na nekomerčné premiestňovanie spoločenských zvierat (podrobnosti TU). Za to, či pes tieto náležitosti spĺňa alebo nie, ja NEzodpovedám (ani to  nekontrolujem), za to ste zodpovedný vy ako majiteľ psa. Tak isto vy zodpovedáte za všetky škody, ktoré pes na výlete spôsobí.
 • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
 • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Malý sprievodca cestovným poistením
 • som osobne prítomná na každom výlete

CA je v prípade potreby oprávnená upraviť časový plán výletu