Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Maďarská Puszta (Pusta), čikóši, mangalice a nekonečná rovina (Maďarsko)


 • termín :08.05.2014
 • doprava:198.00€/os.Hortobágyi Nemzeti Park - Národný park Hortobágy

 Puszta (Maďarmi nazývaná Hortobágy) - to je nekonečná rovina, miesto, kde nedovidíte konca. Doširoka - doďaleka len samé pastviny, ktoré boli miestnymi pastiermi odjakživa využívané na pasenie šedého dobytka (maďarský stepný dobytok)  či oviec so zakrútenými rohami, ktoré sa volajú Racka. Puszta bol (a aj je) domov znovuobjaveného druhu ošípanejMangalice.

Slaná miestna pôda nedovolí rásť ničomu inému, len tráve a bylinám. Tak vznikla najväčšia planina v Európe, ktorá bola v roku 1973 vyhlásená za národný park a v roku 1999 zapísaná do zoznamu svetového prírodného dedičstva UNESCO.

Z 500 európskych druhov vtákov ich tu nájdete 342 a priamo tu ich hniezdi 152 druhov. Mnohé pri veľkých vodných plochách močiarov, ktorými je Puszta popretkávaná. 

V Puszte sú ľadové zimy so snehovými víchricami a horúce, vysušujúce letá. Spoznajte maďarskú Pusztu v máji, v čase, keď je tu všetko krásne zelené.


Najbližšie výlety :Poznávací zájazd (Gödöllő, Hortobágy, Debrecen, Poroszló, Tata)

8.5.2014 - štvrtok (u nás sviatok, nemusíte si brať dovolenku) odídeme zo Slovenska skoro ráno a po ceste sa zastavíme na prehliadku zámku Godollo, obľúbeného sídla rakúskej cisárovnej  Alžbety Bavorskej - Sissi pri Budapešti. Budeme tu mať trojhodinovú prestávku, aby ste mali dostatok času na prehliadku zámku, ale aj na prípadný obed. Do cieľa cesty, malého mestečka Hortobágy (priamo v centre Puszty) prídeme okolo 16-tej hodiny. Ubytujeme sa a do večera bude voľno na oddych a relax. V penzióne nám zatiaľ nachystajú bohatú uvítaciu večeru a zahrá nám k nej živá hudba

V Hortobágy môžete navštíviť :

 • Pastierske múzeum (život pastierov, kroje, pastierske umenie)
 • Návštevnícke centrum (informácie o flóre a faune, dielne remeselníkov)
 • Pusztai Állatpark – malá ZOO (cca 1 km od dediny) - staré domáce zvieratá
 • Mátai Ménes – Žrebčín (1,5 km od dediny) -  maštale s koňmi, hrnčiareň (čierna keramika)


9.5.2014 - piatok. Po raňajkách nás miestna, slovensky hovoriaca sprievodkyňa, zavedie do miestneho návštevníckeho centra, kde nám porozpráva o živote v Puszte a v zoznamovaní sa s Pusztou budeme pokračovať na kočoch, ktoré nás zavezú do jej najkrajších častí. Po návrate sa naobedujeme a miestnym vláčikom sa odvezieme k rybníkom, kde žije množstvo vtákov. Kto bude mať záujem o pozorovanie západu slnka v Puszte, ten sa bude musieť zmieriť s tým, že do penziónu sa bude musieť vrátiť pešo. Odmenou mu však bude dobrá večera.

raňajky : švédske stoly, obed : zeleninová polievka so širokými rezancami , debrecínska plnená kapusta, zmrzlina, večera : kotlíkový guláš, "mákošguba " - sladkosť z rohlíkov s makom poliata vanilkovým krémom


10.5.2014 - sobota. Naraňajkovaní sa "Safari autom" odvezieme do Vadasparku, kde žijú pôvodné zvieratá puszty. Vrátime sa z neho na obed a po obede odídeme autobusom do Debrecína, ktorý si najprv prezrieme z autobusu a potom aj pešo v sprievode sprievodkyne. Budete mať aj osobné voľno, vrámci ktorého si môžete dať individuálne večeru alebo sa potom navečerať až v penzióne (v tento večer si stravu hradí každý sám).

raňajky : švédske stoly, obed : polievka zo zeleného hrášku, paprikáš zo sivého dobytka s haluškami (nokedlami), štrúdľa


11.5.2014 - nedeľa. Posilnení raňajkami (švédske stoly) sa rozlúčime s penziónom aj s Hortobágy a poberieme sa na cestu domov. Avšak po 46 km sa zastavíme v malej dedinke Poroszló, kde v máji 2012 vzniklo unikátne Tisza - tavi Okocentrum. Je to niečo ako Tropicárium v Budapešti, no sladkovodné. V štvorpodlažnej budove s plochou 2 600 m2, ktorej súčasťou je aj akvárium s objemom 735 000 litrov vody, sa zoznámite so životom v jazere Tisza a v jeho okolí. Majú tu unikátne 3D kino, kde môžete stretnutie s miestnou prírodou zažiť ako na vlastnej koži. Bude tu aj čas na obed a po troch hodinách strávených v Tisza - tavi Okocentre pôjdeme ďalej.

Z dôvodu nutnej prestávky pre pána šoféra sa po ceste zastavíme ešte raz - a to len na hodinku v obci Tata, kde sa na brehu Starého jazera poprechádzame okolo miestneho hradu. Potom znova nastúpime do autobusu a tých posledných 138 km, ktoré nám ešte zostanú do príchodu do Bratislavy už rýchlo zvládneme.


V cene zájazdu (198€) je zahrnuté :
 • doprava klimatizovaným autobusom
 • 3 x ubytovanie v 56 miestnom penzióne v 2, 3 a 4 posteľových izbách s vlastným sociálnym zariadením (izby prideľujem postupne podľa vašich prihlášok - kvôli spresneniu typu izby vám budem volať po vašom prihlásení sa na zájazd)
 • slovensky hovoriaci miestny sprievodca
 • vstupy do všetkých expozícií a múzeí vrámci zájazdu (Godollo, doprava kočmi, vláčikom, doprava a vstupné do Vadasparku, vstupy v Debrecíne, vstup do Tisza - tavi Okocentra vrátane 3D kina).
 • 3 x raňajky (švédske stoly), 2 x večera (z toho jedna uvítacia aj s hudbou), 2 x obed - jedálny lístok je zameraný na miestne špeciality.

Zájazdu je možné zúčastniť sa aj bez stravy (no uvítacia večera už je zarátaná) za 160€ - pri výbere tohto variantu si stravovanie (okrem uvítacej večere) hradíte sami.

V cene zájazdu NIE je zahrnuté :

 • večera v sobotu, nápoje 
 • cestovné poistenie, to vám viem zabezpečiť TU 


POLOHA : východ Maďarska

VZDIALENOSŤ : 385 km od Bratislavy, 418 km od Malaciek

ČASOVÝ PLÁN : 

štvrtok :

06,00 - odchod z Malaciek z parkoviska pri Bille
06,10 - zastávka na Autobusovej stanici v Stupave
06,20 - zastávka na Patrónke v Bratislave
06,30 - zastávka na Hlavnej stanici v Bratislave
10,00 - 13,00 - príchod do Godollo, prehliadka zámku, v prípade záujmu obed
do 16,00 - príchod do Hortobagy, ubytovanie

piatok - sobota - časový plán podľa popisu vyššie

nedeľa :

do 9,00 - raňajky v penzióne, odchod z penziónu
9,00 - 13,00 - cesta do Poroszlo, prehliadka Tisza - tavi Okocentra, v prípade záujmu obed
13,00 - 17,00 - cesta do Taty, tam hodinová prestávka, prechádzka popri Starom jazere
19,50 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave
20,00 - príchod na Patrónku v Bratislave
20,15 - príchod na Autobusovú stanicu v Stupave
20,30 - príchod do Malaciek

INÉ PODROBNOSTI : 

 • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
 • som osobne prítomná na každom zájazde