Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Radvanský jarmok v Banskej Bystrici a Špania Dolina (Slovensko)


  • termín :07.09.2019
  • doprava:24.00€/os.Jarmok, na ktorý vraj chodil aj Juraj Jánošík

sa bude v Banskej Bystrici konať tento rok už po 362. krát. Termín jeho konania je 5. - 8. september 2019 (štvrtok - nedeľa) a spolu s ním bude v Banskej Bystrici aj 22. trh ľudových remesiel. Poďme teda tam!

Avšak aby to nebolo len o jarmoku, hudbe a jedle, odvezie nás autobus v prípade záujmu do 10 km vzdialenej Španej Doliny, kde sa trošku zameriame na časy už síce minulé, ale veľmi významné, na časy, kedy sa tu ťažili drahé kovy

Poďme však pekne po poriadku 


Radvanský jarmok sa nazýva radvanským preto, lebo sa konal vždy v obci Radvaň, ktorá je dnes síce súčasťou Banskej Bystrice, ale kedysi bola samostatnou obcou. Prvý oficiálny jarmok sa tam konal 8. septembra 1657, po tom, čo cisár Leopold II. Habsburský udelil Radvani právo trhu a to na sviatok Nanebovzatie Panny Márie. Je zaujímavé, že Banská Bystrica ako slobodné kráľovské mesto, žiadne jarmoky neorganizovala. O toto privilégium požiadala panovníka až na konci 17. storočia a ten jej udelil právo konať štyri jarmoky v roku s tým, že prvý sa konal 1. septembra. Neskôr Bystrica žiadala o preloženie septembrového jarmoku z 1. na 8. septembra, avšak to už bol termín pre jarmok v Radvani, čo si Radvanci u panovníka postrážili a tak zostali jarmoky po starom. V roku 1966 bola Radvaň pripojená j Banskej Bystrici ale Radvanci trvali na podmienke, že Radvanský jarmok musí byť zachovaný aj s pôvodným názvom. 

zvony ako tema 362. rocnika Radvanskeho jarmoku v Banskej Bystrici - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skTak sa aj stalo a my sa dnes môžeme tešiť na veľkolepé podujatie, o ktoré majú každoročne záujem stovky predajcov. Z toho množstva vyberie magistrát Banskej Bystrice okolo 250 najzaujímavejších, ktoré vedia prezentovať hlavne ľudovo-umeleckú výrobu. Prednosť majú aj tí, ktorí vedia svoj tovar na jarmoku aj vyrábať, ideálne aj v dobovom odeve.

Radvanský jarmok má každý rok určenú nejakú tému a v tomto roku to budú zvony. Im bude venovaná výstava na radnici ale aj časti programu. Sobota, kedy pôjdeme na jarmok aj my, bude už tradične v znamení Slovenského dňa kroja. Chýbať nebude krojovaný sprievod mestom a vystúpenie rozličných folklórnych zoskupení. 


Sobotňajší program :


Námestie SNP

11.30 h – Na baňu klopajú – Medzinárodný detský folklórny festival
14.00 h – V Bystrici na rinku – krojovaný sprievod mestom
14.00 h – Rádio Slovensko: Auto na kľúč
15.00 h – Roduverní – pripomienka 100. výročia tragickej smrti M. R. Štefánika


Nádvorie radnice

10.00 – 18.00 h – Expozícia drevených hutníckych strojov a tvorivé dielne

Barbakan (mestský hrad)

12.00 h – Sokoliari kráľa Svätopluka
12.30 h – Gajdoši a gajdošíci – Gajdošská škola Ľuba Tatarku Čalamacha
13.30 h – Janko a Marienka – interaktívne predstavenie s pesničkami Divadla pod balkónom
15.00 h – Na baňu klopajú – Medzinárodný detský folklórny festival


Sprievodný program pri Barbakane

11.00 – 16.00 h – Zábavný zveropark – Divadlo pod Balkónom, hry a bábkostroj
13.00 – 17.00 h – Horehronská kuchyňa – ukážky varenia horehronských prekladancov
13.00 – 18.00 h – Majster zvonár – ukážky odlievania a výroby zvonov
13.00 – 18.00 h – Vypletané zvončeky a radvanské varešky – tvorivé dielne
13.00 – 18.00 h – Sokoliari kráľa Svätopluka – ukážky výcviku dravcov


Špania Dolina


bude alternatívnym programom vrámci Radvanského jarmoku. Kto o prehliadku Španej Doliny nebude mať záujem, toho vysadíme cestou na výlet v Banskej Bystrici, záujemcovia o prehliadku Španej Doliny zostanú v autobuse. Prehliadka bude trvať asi do 13-tej hodiny a potom sa všetci presunieme do Banskej Bystrice na Radvanský jarmok. Súčasťou Španej Doliny je aj banícky orloj a Múzeum čipky.


POLOHA : stredné Slovensko

VZDIALENOSŤ : 216 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

6,50 - nástup na Patrónke v Bratislave
7,00 - nástup na Hlavnej stanici v Bratislave
11,00 - 16,30 - účasť na Radvanskom jarmoku v Banskej Bystrici
11,00 - 13,00 - možnosť prehliadky Španej Doliny so sprievodcom
20,30 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave
20,40 - príchod na Patrónku v Bratislave

INÉ PODROBNOSTI : 

  • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
  • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Podrobnosti o poistení nájdete v časti Poistenie.
  • na výlet si môžete zobrať vášho psa (malé plemeno), no musíte ma o tom dopredu informovať a musím vám to schváliť. Do jedného autobusu je možné vziať maximálne 3 psov. Pes musí spĺňať náležitosti odseku 3 a 9 § 19 zákona číslo 39/2007 Z.z. o veterinárnej starostlivosti (podrobnosti TU). Za to, či pes tieto náležitosti spĺňa alebo nie, ja NEzodpovedám (ani to  nekontrolujem), za to ste zodpovedný vy ako majiteľ psa. Tak isto vy zodpovedáte za všetky škody, ktoré pes na výlete spôsobí.
  • som osobne prítomná na každom výlete
  • v prípade potreby je cestovná agentúra oprávnená v deň konania výletu zmeniť časový plán výletu a čas návratu z výletu