Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Výlet do zámku v Rájci vyzdobeného kaméliami, jaskyňa Balcarka a zastávka v kostole v Křtinách (Česká republika)


 • termín :09.03.2019
 • doprava:19.00€/os.Zámok plný kvetov a kvapľová nádhera

Asi tak by sa dal opísať tento výlet na začiatok marca. Zastávka v prekrásnom barokovom kostole od architekta Jana Blažeja Santiniho-Aichla bude potom už len "čerešničkou na torte".

Lokalitou, kde sa tieto ciele nášho výletu nachádzajú, je Moravský kras, oblasť severne od Brna. A keďže je v tejto oblasti aj známy pivovar Černá Hora, bolo by škoda sa tam nezastaviť na nákup piva v podnikovej predajni. Zastavíme sa tam hneď ráno, nákup piva, samozrejme, nie je povinný a vyhradila som naň len pol hodinku, za ktorú by sme mali nákup zvládnuť.

UPOZORNENIE : Černohorské pivo sa tu predáva len v sklených fľašiach (plechovkové pivo nemajú), prineste si preto so sebou pevnú tašku. Pivo je tu o trošku lacnejšie ako v obchode, ale hlavným bonusom je veľký výber druhov. Ich prehľad nájdete TU. 

Opusťme však pivovar v Černej Hore a presuňme sa 6 km na východ, kde stojí 

zámok v Rájci nad Svitavou. 


Zámok je spojený s rodom Salm, ktorý bol v podstate jediným jeho majiteľom. Salmovcom bol zámok skonfiškovaný na základe Benešových dekrétov, takže de jure nemajú nárok na jeho vrátenie, ale Salmovci sa dodnes s Českou republikou súdia o to, že im bol zámok podľa týchto zákonov odobratý neprávom. Nech už spor dopadne akokoľvek, dnes patrí zámok pod správu Národného pamiatkového ústavu

interiery zamku v Rajci nad Svitavou vyzdobene rezanymi kvetmi a kameliami - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skJeho zaujímavosťou je, že v roku 1973 bolo do miestnych zámockých skleníkov premiestnených 85 krov kamélií, čím tu vznikla tradícia pestovania týchto rastlín aj ako odkaz na 19. storočie, kedy boli medzi šľachtou tieto kry vo veľkej móde.

Pestovanie kamélií sa v zámku v Rájci stalo tradíciou až do dnes a správa zámku práve na nich postavila zaujímavé podujatie a to, otvorenie zámku verejnosti na dva týždne mimo sezóny, v čase ich kvitnutia, a jeho vyzdobenie nielen kaméliami. Vtedy prídu do zámku v Rájci najlepší aranžéri z celého brnianskeho kraja a nielenže presunú desiatky rokov staré kry kamélií s najrôznejšími farbami kvetov zo skleníkov do zámku, ale vyzdobia jedno zámocké poschodie prekrásnymi aranžmánmi z rezaných kvetov. Ak napíšem, že skoro ani jedna vodorovná plocha nezostane bez kvetov, tak ani nepreháňam. Tohtoročnou témou budú aranžmány venované sviatkom počas roka : vianoce, veľká noc, narodeniny a ostatné sviatky.

Okrem toho, že bude zámok vyzdobený kaméliami a kvetinovými aranžmánmi, sú krásne aj samotné interiéry zámku. Veď Salmovci patrili k najbohatším moravským rodom a slúžili v diplomatických službách priamo na viedenskom dvore. Tento rok bude vyzdobené prízemie zámku, čo sú reprezentačné priestory, ku ktorým patrí aj bohatá knižnica slúžiaca kedysi aj na tajomné slobodomurárske rituály. Veď práve knieža Karel Josef Salm Reifferscheidt bol spolu s grófom Janom Křtitelom Mitrowským z Nemyšle a inými významnými šľachticmi zakladateľom prvej moravskej slobodomurárskej lóže a to v roku 1782.

Vrámci tohto podujatia zámkom nesprevádza sprievodca, ale zámok si prezeráte sami, vlastným tempom a výklad je zabezpečený tak, že v každej miestnosti zámku je sprievodca, ktorý vám podá výklad o izbe, v ktorej práve ste.


Vstupné do zámku (platí Klíč k památkám):

 • dospelý : 130 Kč
 • študent, dôchodca, ZTP :100 Kč
 • ZTP/S+1 : zdarma

Jaskyňa Balcarka


má tú smolu, že neďaleko nej je jaskyňa, cez ktorú tečie riečka Punkva, po ktorej sa dá plaviť na loďkách. A vy už určite viete, že hovorím o najnavštevovanejšej jaskyni Českej Republiky - o Punkevnej jaskyni.

Nebyť však tej loďkovej atrakcie, určite by Punkevná jaskyňa nemala toľko priaznivcov a možno by ju predstihla práve jaskyňa Balcarka.

Moravský kras je pozoruhodná oblasť tvorená vápencom, ktorý je pod zemou vďaka eróznej činnosti vody prevŕtaný a deravý doslova ako ementál. V tejto oblasti sú stovky malých aj väčších jaskýň, avšak verejnosti je prístupných len päť :


o ktorej sa hovorí, že je zo všetkých piatich jaskýň Moravského krasu najkrajšia. Pozývam vás preto na tento výlet, aby ste sa o tom presvedčili.

Vstupné do jaskyne :

 • dospelý : 120 Kč
 • študent, dôchodca, ZTP, ZTP+S : 100 Kč

Kostol v Křtinách


patrí medzi najkrajšie diela architekta Jana Blažeja Santiniho-Aichla (1677 - 1723). Ak sa chcete o jeho živote a diele dozvedieť viac, mám tento rok v pláne výlet po moravských pamiatkach, ktorých je autorom (RajhradKřtinyŽďár nad SázavouZelená Hora), avšak vrámci výletu do Rájca sa v kostole v Křtinách zastavíme tiež

Nebudem ho tu dopodrobna opisovať, to si nechám do autobusu. V Křtinách totižto veľké vysvetľovanie ani nepotrebujete ... stačí vstúpiť a kochať sa prekrásnou barokovou výzdobou a tvarmi, ktoré boli charakteristické práve pre Santiniho.

Vstupné do kostola sa neplatí.


POLOHA : stredná Morava

VZDIALENOSŤ : 179 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

7,00 - nástup na Hlavnej vlakovej stanici v Bratislave
7,10 - nástup na Patrónke v Bratislave
7,30 - nástup v Malackách (Tesco)
9,30 - 10,00 - zastávka na nákup piva v podnikovej predajni v Černej Hore
10,30 - 12,00 - prehliadka vyzdobeného zámku v Rájci nad Svitavou
12,30 - 13,30 - možný obed v reštaurácii
14,00 - 15,00 - prehliadka jaskyne Balcarka
15,30 - 16,00 - zastávka v kostole v Křtinách
18,30 - príchod do Malaciek
18,50 - príchod na Patrónku v Bratislave
19,00 - príchod do Bratislavy na Hlavnú vlakovú stanicu

INÉ PODROBNOSTI : 

 • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
 • hlavnou činnosťou mojej CK je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Podrobnosti o poistení nájdete v časti Poistenie.
 • som osobne prítomná na každom výlete
 • v prípade potreby je cestovná agentúra oprávnená v deň konania výletu zmeniť časový plán výletu a čas návratu z výletu