Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Budapešť - Óbuda, prehliadka rímskeho mesta Aquincum a prechádzka Margitiným ostrovom alebo kúpanie v kúpeľoch Gellért (Maďarsko)


 • termín :29.04.2017
 • doprava:25.00€/os.Budapešť trochu inak

Do hlavného mesta Maďarska sa chodí väčšinou do Tropicaria v nákupnom centre Campona alebo do krásnej budovy Parlamentu, v ktorej môžete okrem nádherných priestorov pripomínajúcich interiér zámku obdivovať uhorské korunovačné klenoty a vrámci nich známu Svätoštefanskú korunu. Do Budapešti sa potom ešte chodí do kúpeľov, ktorých je tu vraj až 28 (termálnych prameňov na území Budapešti vraj 123) alebo na vianočné trhy.

Ja vám však chcem ukázať Budapešť aj trošku inak a tak som si pre tento výlet vybrala návštevu jednej z najstarších častí BudapeštiÓbudy, vedľa ktorej sú pozostatky niekdajšieho rímskeho mesta Aquinca. Aquincum si prezrieme so sprievodcom z múzea, po Óbude sa prejdeme s našou sprievodkyňou a zájdeme s ňou aj na neďaleký dunajský Margitin ostrov. Keďže ideme v Budapešti cestou do Aquinca popri kúpeľoch Gellért, môžu záujemcovia o pobyt v týchto kúpeľoch z autobusu vystúpiť, deň stráviť v kúpeľoch a my ich po skončení prehliadky Budapešti (cca 17,00 hod.) pri kúpeľoch cestou domov znova vyzdvihneme.

Aby som vám trošku priblížila postavenie Óbudy a Aquinca v dejinách Budapešti, uvediem sem niekoľko faktov :

 • 1. storočie p.n.l. - pri prameňoch na úpätí Gellértovho vrchu sídlili Kelti
 • 35 p.n.l. - rímska armáda pod vedením Júliusa Caesara dobyla región, Dunaj sa stal prírodnou východnou hranicou Rímskej ríše
 • 14 p.n.l. - bola založená osada Buda
 • 18 - 20 n.l. - Rimania založili osadu Aquincum, sídlo rímskej vojenskej légie
 • 106 n.l. - Aquincum sa stáva hlavným mestom Dolnej Panónie - Pannonia Inferior
 • po 430 n.l. -  Rimania opúšťajú Aquincum
 • Rozpad Rímskej ríše a obdobie sťahovania národov spôsobili vyľudnenie Aquinca, Rimania sa stiahli z územia Panónie, kam prišli nové kmene Hunov, Langobardov, Avarov a neskôr Slovanov
 • koniec 9. storočia - v Panónii sa usadili Maďari
 • 1000 - Štefan je pokrstený a korunovaný za prvého maďarského kráľa
 • 1148 – prvá písomná zmienka o Pešti
 • 1526 - bitka pri Moháči, Turci ovládli veľkú časť Uhorska, v Budíne a Pešti zakladajú kúpele známe až podnes
 • 1686 - habsburské vojská oslobodili Uhorsko od Turkov
 • 1703- Budín a Pešť sa stali slobodnými kráľovskými mestami
 • 1873 - Buda, Óbuda a Pešť sa oficiálne spojili a vytvorili Budapešť


Po príchode do Budapešti teda vyložíme pred kúpeľmi Gellért postavenými v tureckom štýle záujemcov o kúpanie (ak takí budú, vstupné do kúpeľov si kupuje každý sám, vstupné : 5500 Ft = cca 18€) a budeme pokračovať k múzeu Aquincum, čo sú vlastne rozľahlé pozostatky rímskeho mesta, ktoré to kedysi stálo. 


Aquincum 


bol pôvodne vojenský tábor na brehu Dunaja chrániaci severovýchodnú hranicu Rímskej ríše. Rimania sem prišli na začiatku 1. storočia a pobudli tu ešte chvíľu po roku 430. Za tú dobu sa z malého sídliska s drevenými domami pre vojakov stalo rozvinuté mesto s kamennými stavbami, chrámami, viaduktom a dokonca aj s 2 koloseami (amfiteátrami) a s počtom obyvateľov až 40 000.

Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk - výlet na jeden deň alebo jednodňový výlet - obrázokmúzeu, ktoré vzniklo vedľa základových múrov jednej z častí niekdajšieho rímskeho mesta, uvidíte inštalácie zobrazujúce život v rímskom meste. Nájdete tu odpočinkové miestnosti, jedálne, spálne aj kuchyňu zariadené a vyzdobené tak, akoby si ich obyvatelia len na okamih odbehli. Okrem toho sú v priestoroch múzea vystavené exponáty z miestnych vykopávok. Najprv si prezrieme interiéry múzea a potom sa poprechádzame aj medzi základmi niekdajších kamenných stavieb.

Mimo areálu múzea stoja pozostatky 2 koloseí. Jedno z nich bolo civilné, druhé slúžilo vojenskej posádke. Civilné malo priemer 90 a vojenské 130 metrov, vchádzalo sa do nich niekoľkými bránami. Ich súčasťou boli aj kasárne postavené pre gladiátorov,  ktoré sa však dodnes nezachovali a ani koloseá nevyzerajú tak, ako to v Ríme. Ak však bude dobré počasie a vyjde nám čas, zájdeme sa na jedno z nich prezrieť.

Vstupné do múzea Aquincum : 1000 Ft  (jednotne)


Óbuda


patrí medzi najstaršie časti Budapešti. S Budou a Pešťou sa v roku 1873 spojili do jedného veľkého celku, čím vznikla Budapešť.

V tejto časti Budapešti som ja sama nikdy nebola, takže nechám všetko na sprievodkyňu. Na internete sa väčšina informácií o Óbude viaže k Aquincu s tým, že v časti Óbuda bol vybudovaný rímsky vojenský tábor a civilná časť Aquinca bola mimo dnešnej Óbudy, kúsok severnejšie.

Ďalej som našla, že v čase panovania Arpádovskej dynasie (880 – 1301) tu bolo postavených niekoľko kostolov, kláštor, ale aj kráľovský hrad.

Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk - výlet na jeden deň alebo jednodňový výlet - obrázokPo vyhnaní Turkov sa tu postavilo mnoho barokových stavieb a táto časť Budapešti je dodnes charakteristická úzkymi, krivoľakými uličkami, pozostatkom z tejto doby.

Dnes je v Óbude okrem pamiatok viažucich sa k Aquincu (Rímsky vojenský amfiteáter, Herkulova vila) aj niekoľko múzeí (Múzeum ÓbudyMúzeum textilu, Múzeum architektúry, Múzeum obchodu a cestovného ruchu), ale aj Zichyho kaštieľ (je v ňom Múzeum Lajosa Kassáka a príležitostné výstavy).

No a ešte som našla, že tam majú blízko Hlavného námestia zaujímavé súsošie od Imre Vargu s názvom „Čakajúce“. Je to súsošie 4 žien s dáždnikmi čakajúcich na ... nikto nevie na čo. Imre Varga je považovaný za jedného z najvýznamnejších žijúcich maďarských umelcov a ak ste videli kovovú "smutnú vŕbu" pri veľkej synagóge v Budapešti (na koncoch stoviek kovových konárov sú umiestnené tisícky malých kovových lístočkov s menami rodín, ktoré boli z Budapešti deportované do koncentračných táborov), tak aj tú vytvoril tento umelec.


Margitin ostrov


a prechádzka po ňom bude posledným bodom nášho výletu. Uvidím, ako nám to vyjde s časom na obed (čas naň bude, len neviem, kde bude najlepšie dať naň rozchod - to uvidime na mieste). V každom prípade bude na všetko dosť času a tak bude čas aj na prechádzky po Margitinom ostrove (Margitsziget), čo je ostrov priamo v strede Dunaja dlhý 2700 a široký 500 metrov a vedú naň 2 cesty - jedna na severe z Arpádovho a druhá na juhu z Margitinho mosta

Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk - výlet na jeden deň alebo jednodňový výlet - obrázokOstrov bol obývaný už niekedy v 12. storočí, postavili na ňom 2 kostoly, ale tie Turci zbúrali. Pôvodne sa volal Zajačí ostrov, ale dnes nesie meno po sv. Margite, ktorú jej otec Belo IV. už ako 3,5 ročnú poslal do kláštora vo Veszpréme ako ďakovnú obetu Bohu za to, že Tatári neobsadili jeho krajinu. Ako 10 ročnú ju potom dal previesť práve na Zajačí ostrov, do Dominikánskeho kláštora, kde zostala celý život a vo veku 28 rokov zomrela. Blahorečená bola v roku 1276 a za svätú ju vyhlásil pápež Pius XI. v roku 1934.

Dnes je Margitin ostrov oázou pokoja v centre Budapešti. Je z neho vylúčená automobilová doprava a ostrov je posiaty parkmi a detskými ihriskami, je na ňom termálne kúpalisko, letné kino, tenisové aj futbalové ihrisko, niekoľko sôch, kaplnka, japonská záhrada, ale aj spievajúca fontána, ktorú spúšťajú každoročne na jar, na Deň zeme (22. apríla). Samozrejmosťou budú kaviarničky s dobrou maďarskou kávou. Dúfam, že na prechádzky po Margitinom ostrove nám zostanú aspoň 2 hodinky, aby ste mali dosť času sa po ňom v pokoji poprechádzať. 

O 17-tej hodine potom nasadneme do autobusu, spred kúpeľov Gellért vyzdvihneme tých, ktorí dajú v tento deň prednosť radšej kúpaniu v liečivej termálnej vode a vyberieme sa naspäť, do Bratislavy.Aquincum bolo rímske mesto na území dnešnej Budapešti, podľa posledných výskumov založené vraj už za cisára Tibéria (roky 18 – 20. n.l.). Ako prvé tu stáli domy pre vojakov postavené z dreva a hliny, ktoré boli neskôr nahradené stavbami z kameňa. Tábor tu bol umiestnený na ochranu severnej hranice ríše, na obranu pred Markomanmi.

V roku 80 tu bolo umiestnených 6000 vojakov rímske légie, okolo roku 89 tu vybudovali nový vojenský tábor ( v blízkosti dnešného Arpádovho mosta).

Význam tábora aj počet vojakov postupne narastal a za hradbami tábora sa začalo budovať civilné mesto. S armádou prišli štátni úradníci, s nimi obchodníci aj remeselníci. V meste vznikala infraštruktúra v podobe kamenných domov, chrámov, verejných kúpeľov a obchodov. Mesto tak tvorili dve centrá - vojenské (tábor) a civilné (mesto).

Cisár Trajan v roku 106 ustanovil z dobytého územia dnešného Rumunska provinciu Daciu a Panóniu rozdelil na dve časti – hornú a dolnú. Hlavným mestom  Dolnej Panónie sa stalo Aquincum, čím jeho význam rapídne vzrástol a počet obyvateľov sa zvýšil asi na 40 000.

To už bol okolo mesta s rozlohou 420 x 380 metrov postavený 6 metrov vysoký a 1,5 m široký obranný múr s tromi bránami, obohnaný dvojitou priekopou. Tretie storočie bolo obdobím rozkvetu Panónie až do roku 296, kedy bola Dolná Panónia rozdelená na dve časti a Aquincum stratilo štatút hlavného mesta provincie.

Od konca štvrtého storočia začali na územie rímskeho štátu prenikať germánske kmene a Huni, ktorých už rímske vojská neboli schopné udržať. Po roku 430 Rimania Aquincum opustili a prenechali ho Hunom. 


POLOHA : severné Maďarsko

VZDIALENOSŤ : 200 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN :

7,00 - zastávka na Patrónke v Bratislave
7,10 - zastávka na Hlavnej stanici v Bratislave
10,00 - výstup záujemcov o kúpanie v kúpeľoch Gellért pred kúpeľmi
10,15 - 11,50 - prehliadka Múzea Aquincum
12,00 - 15,00 - prechádzka so sprievodcom po Óbude, možnosť obeda
15,20 - 16,30 - prechádzky po Margitinom ostrove
17,00 - cestou naspäť vyzdvihnutie záujemcov o kúpanie v kúpeľoch Gellért pred kúpeľmi
20,00 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave
20,10 - príchod na Patrónku v Bratislave


INÉ PODROBNOSTI : 

 • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
 • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem).
 • Malý sprievodca cestovným poistením
 • som osobne prítomná na každom výlete


CA je v prípade potreby oprávnená upraviť časový plán výletu