Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Výlet do kláštora v Skalke pri Trenčíne, prechádzky Luhačovicami a jemná turistika k Skalnému sanktuáriu Božieho milosrdenstva pod vrchom Butkov nad Ladcami (Česká republika, Slovensko)


  • termín :20.06.2020
  • doprava:23.00€/os.




Prvý "pokoronový" výlet v tomto roku.

 Hranice s Českou republikou sa majú pre turistov otvoriť 15.6.2020 a týmto dňom aj padajú obmedzenia ohľadne dopravy skupín osôb autobusmi. Kvôli hraniciam som pre istotu na tento výlet našla náhradu pre pobyt v Luhačoviaciach v podobe zastávky na gazdovskom dvore Uhliská v Trenčianskej Závade, avšak myslím si, že nebude problém s dopravou cez hranice a pôjdeme podľa pôvodného plánu, čiže : kláštor Skalka - Luhačovice - sanktuárium. 

Niečo o sanktuáriu


Sanktuárium Božieho milosrdenstva na hore Butkov pri obci Ladce je našim najmladším pútnickym miestom, avšak nikde som nenašla, kedy a prečo vlastne vzniklo tam, kde vzniklo. Podľa obrázkov je celý areál veľmi moderný, aj samotná krížová cesta, ktorá vedie na vrchol, nie je taká, na aké sme zvyknutí. Na samotnom vrchole, na vápencovej planine, stojí od roku 2013 dvanásť metrov vysoký kríž. K nemu v roku 2015 pribudli pamätník pápeža Jána Pavla II. a obraz svätej Faustíny. V 2016-tom vysvätili Kaplnku Božieho milosrdenstva, kedy bola po 1,5 roku dokončená aj krížová cesta. Posledným príspevkom v sanktuáriu je 6 metrov vysoká socha Panny Márie, ktorú tu na tri metre vysoký podstavec osadili v roku 2018.

Dúfam, že nám v tento deň vyjde pekné počasie, aby sme turistický výstup, ktorý zvládnu aj starší pútnici, absolvovali v čo najlepšej pohode. Ako sa dostaneme do cieľa našej cesty, som opísala z jednej informačnej tabule : 


Cesta je vybudovaná pre peší výstup alebo cyklistov. Po úvodných 500 m je umiestnená závora, ktorá neumožňuje jazdu štvorkolesových vozidiel. Výstup na horu Butkov pozostáva z dvoch častí trasy dlhej 1 400 metrov. Úvodných 500 m je ťažších pre vyššie prevýšenie terénu. Približne po 100 m sú umiestnené lavice na sedenie. Na začiatku výstupu, vedľa chaty Muflónka, je studňa s úžitkovou vodou.  Na tejto úvodnej časti trasy sú umiestnené 3 WC. Na druhej časti cesty je vybudovaných 14 zastavení krížovej cesty. Pri každom zastavení sú umiestnené lavice na sedenie.  

Niečo o kláštore Skalka


Miesto akoby na konci všetkých ciest, miesto s úžasnou atmosférou, pozostatky kláštora z roku 1224. To je zasa naše najstaršie pútnické miesto Skalka nad Váhom. Aj keď si tu benediktíni svoj kláštor postavili "až" v 13. storočí, spája sa toto miesto s rehoľníkmi už oveľa skôr, v 11. storočí, kedy tu žili pustovníci sv. Andrej Svorad a sv. Beňadik, dnes patróni nitrianskej diecézy a Beňadik ako žiak Andreja Svorada a prvý slovenský mučeník. Obaja tu vraj robili zázraky a zázračne sa našlo aj telo sv. Beňadika, ktorého lupiči zhodili zo skaly nad riekou Váh. Na tomto mieste dnes stojí kostol. 

Pozostatky niekdajšieho benediktínskeho kláštora, ktorý stojí na skale, kde mali svätí pustovníci jaskyňu, v ktorej žili, stojí asi o 500 metrov ďalej. My si na tomto výlete pozrieme pozostatky kláštora a ak bude čas, zastavíme sa aj pri skale, odkiaľ Beňadika zhodili do Váhu a kde dnes stojí kostol.

Vstupné do kláštora je dobrovoľné, jeho prevádzku môžete podporiť aj kúpou magnetky či iného upomienkového predmetu v miestnom obchodíku.

Niečo o Luhačoviciach


Mesto Luhačovice a jeho okolie bolo osídlené už prvými Slovanmi, avšak vznikom hranice medzi Českým kráľovstvom a Uhorskom sa táto oblasť stala miestom častých pohraničných bojov, čo bránilo rozvoju osídlenia. V roku 1590 patrili Luhačovice Bartodějským z Bartoděje, ktorí boli pravdepodobne protestantmi, lebo po Bielej Hore bol ich majetok skonfiškovaný a získal ho Maximilián z Lichtensteina, ktorý ho v roku 1629 predal uhorskému šľachticovi Gabrielovi Serényimu. Príslušníkom tohto rodu potom patrili Luhačovice až do roku 1945.

Luhačovice sú dnes vyhláseným a pekným kúpeľným mestom, poďme teda k ich kúpeľnej histórii.

Samozrejme, že o ich rozvoj sa zaslúžili už Serényiovci, ktorí o miestnych minerálnych prameňoch dobre vedeli. Prameň "Bublavý", ktorý na svoju prítomnosť poukazoval hlasným bublaním, dali koncom 18. storočia upraviť a premenovali ho na Amandku, podľa mena Amanda Serényiho. Prameň, ktorý volali Hlavným, zas premenovali na počesť grófa Vincenta Serényiho na Vincentku.

Účinky miestnej vody sa postupne dostávali na verejnosť a do Luhačovíc začali prichádzať prví hostia. V polovici 19. storočia už bolo v meste 10 kúpeľných domov s 83 izbami a dve kuchynské zariadenia. Mesto však dočasne zažívalo úpadok, z ktorého sa dostalo až založením Kúpeľnej akciovej spoločnosti (1902) a zavedením železnice do Luhačovíc v roku 1905.

Významnú stopu zanechal v Luhačoviciach architekt Dušan Jurkovič, ktorý v nich postavil niekoľko kúpeľných domov. Tie sú dnes aj najväčším lákadlom pre turistov, samozrejme, spolu s kúpeľnou kolonádou.

My v Luhačoviciach pobudneme dve hodinky, ktoré budete môcť využiť na prechádzky po kúpeľnom centre mesta, na ochutnávku miestnej minerálnej vody ale aj na obed.

Alternatívou k Lunačoviciam 


bude gazdovský dvor Uhliská. Viem, že to nie sú Luhačovice, ale verím, že aj tu budete spokojní. Rodinné gazdovstvo vzniklo na periférii Trenčianskej závady, ktorá je časťou obce Nemšová, v roku 2010. Zo starých maštalí po ošípaných tu postupne vzniklo rodinné hospodárstvo s chovom koní, hovädzieho dobytka, oviec, kôz, somárikov, mangalice a hydiny. Vyrástol tu penzión aj reštaurácia, vrámci predaja z dvora si tu môžete nakúpiť výrobky z miestnych zdrojov. Kto má radšej turistiku, môže sa prejsť k 25 metrov vysokej rozhľadni na vrchu Malý Jelenec (459 m n. m.), ktorá je od gazdovstva vzdialená 1,3 km a je z nej úžasný výhľad do celého okolia (Biele Karpaty, Považský Inovec a Strážovské vrchy).

ODPORÚČANIE : vzhľadom ku "koronavírusu" si jedlo na celý deň radšej prineste so sebou. 

UPOZORNENIE : počas pobytu v autobuse ste povinný mať na tvári rúško !!!


POLOHA : západné Slovensko, východ Českej republiky

VZDIALENOSŤ : 390 km okruh

ČASOVÝ PLÁN : 

8,00 - nástup na Patrónke v Bratislave
8,10 - nástup na Hlavnej stanici v Bratislave
10,00 - 11,30 - prehliadka kláštora Skalka pri Trenčíne
12,30 - 14,30 - prechádzka po Luhačoviciach so sprievodcom, možnosť obeda

16,00 - 18,00 - výstup, pobyt a návrat zo sanktuária pri Ladciach
20,00 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave
20,10 - príchod na Patrónku v Bratislave

INÉ PODROBNOSTI : 

  • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
  • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Podrobnosti o poistení nájdete v časti Poistenie.
  • na výlet si môžete zobrať vášho psa (malé plemeno), no musíte ma o tom dopredu informovať a musím vám to schváliť. Do jedného autobusu je možné vziať maximálne 3 psov. Pes musí spĺňať náležitosti odseku 3 a 9 § 19 zákona číslo 39/2007 Z.z. o veterinárnej starostlivosti (podrobnosti TU). Za to, či pes tieto náležitosti spĺňa alebo nie, ja NEzodpovedám (ani to  nekontrolujem), za to ste zodpovedný vy ako majiteľ psa. Tak isto vy zodpovedáte za všetky škody, ktoré pes na výlete spôsobí.
  • som osobne prítomná na každom výlete
  • v prípade potreby je cestovná agentúra oprávnená v deň konania výletu zmeniť časový plán výletu a čas návratu z výletu