Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Po stopách architekta J. B. Santiniho - moravský okruh (Česká republika)


  • termín :03.06.2017
  • doprava:26.00€/os.
Santini - mág čísel

Ja s vami na tento výlet nepôjdem, lebo budem naháňať bosorky vo Velkých Losinách :-), ale moja prítomnosť na tomto výlete vôbec nie je potrebná! Pošlem tam síce Marcelu, aby na vás dávala pozor, ale hlavné slovo počas celého dňa budú mať dvaja páni, odborníci na život a dielo českého barokového architekta Jana Blažeja Santiniho - Aichla. Už sme tento projekt spolu absolvovali, preto som presvedčená o tom, že vás nechám v rukách tých najlepších odborníkov.

Oni budú tí, ktorí vám o Santinim povedia mnoho podrobností o jeho živote aj o stavbách, ktoré nielen projektoval, ale na ktorých aj dozoroval ich výstavbu. Už vám objednali vstup do všetkých objektov zaradených do plánu tohto výletu, ktorý mapuje Santiniho dielo na Morave. Tak isto vám už zarezervovali reštauráciu, v ktorej sa budete môcť naobedovať a ja vám na výlet pošlem autobus s dvomi šoférmi, aby vám zabezpečili bezpečnú cestu aj návrat domov.

Kto to bol Jan Blažej Santini - Aichel?


Síce sa všetko o jeho živote dozviete na výlete (a ako vás poznám, viete o ňom veľa aj vy sami), no aj tak sem uvediem niekoľko faktov o človeku, ktorému osud nadelil invalidné telo, vďaka čomu však vynikla jeho genialita architekta. 

Môžeme jednoducho napísať, že to bol ZŤP. Dnes by sa mu určite žilo lepšie, no on sa narodil v roku 1677, keď invalidi nemali veľmi dobré vyhliadky na život. Mal pokrútenú a ohnutú chrbticu, pravdepodobne bol aj hrbatý a kríval. "Ideálne" dieťa do rodiny kamenára! Tým bol totižto jeho otec aj dedo - ten už ako kamenár prišiel z Talianska, odtiaľ to meno.

Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk - výlet na jeden deň alebo jednodňový výlet - obrázokOtcovi bolo jasné, že z chlapca kamenár určite nebude, no Jan vedel kresliť a tak ho dal do učenia rôznym architektom. Takto vyškolený Santini dostal už vo veku 25 rokov svoju prvú zákazku a tou bol už dlho schátralý kostol Nanebovzatia Panny Márie a sv. Jána Krstiteľa v Sedlci (Kutná Hora). To, že sa Santini osvedčil, zistíte, keď raz túto pamiatku navštívite (už tu zrealizoval 2 z jeho vyhlásených samonosných schodíšť). Za svoj život, ktorý trval 46 rokov (tvoril len 21 rokov) naprojektoval viac ako 80 stavieb. Keďže v tej dobe stavbu architekti nielen dopodrobna rozkreslili, ale ju aj dozorovali, bol Santini pravdepodobne sústavne na cestách (jeho stavby sú rozostavené po celej Českej republike) a je nepochopiteľné, kedy vlastne stihol rysovať! To asi zvládal aj v koči pri jednotlivých presunoch. Ak si uvedomíme, že okrem toho sa stihol 2 krát oženiť a narodilo sa mu 5 detí, môžeme ho len obdivovať.

Vy navštívite všetky jeho stavby, ktoré sú uvedené v časovom pláne nižšie. Jeden zo sprievodcov pôjde vždy v autobuse s vami, kde vám bude o Santinim rozprávať a tak isto budete mať v každej pamiatke výklad o špecifikách tej ktorej stavby z pohľadu Santiniho architektúry. Končiť budete v pútnickom kostole sv. Jána Nepomuckého na Zelenej Hore, ktorý sa považuje za vrcholné Santiniho dielo.

Vstupy do pamiatok : 280 Kč

Cena za obed : do 120 Kč

Obed nie je povinný. Po pristúpení sprievodcu do autobusu dostanete menu (výber z 2 jedál), z ktorého si budete môcť vybrať.


A prečo má tento popis výletu nadpis "Santini - mág čísel"? To pochopíte po absolvovaní tohto výletu :-)


POLOHA : južná Morava

VZDIALENOSŤ :  458 km okruh

ČASOVÝ PLÁN :

6,00 - odchod z Bratislavy z Havnej vlakovej stanice
6,10 - zastávka na Patrónke v Bratislave
6,30 - zastávka v Malackách na parkovisku pri Tescu
8,30 - 10,00 - prehliadka kláštora v Rajhrade
11,00 - 12,30 - prehliadka kostola v Křtinách
13,00 - 14,00 - obed v Kunštáte
15,30 - 17,00 - prehliadka bývalého cisterciánskeho kláštora v Žďári nad Sázavou
17,30 - 18,30 - prehliadka pútnického kostola na Zelenej Hore
21,30 - príchod do Malaciek (Tesco)
21,50 - príchod na Patrónku v Bratislave
22,00 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave

INÉ PODROBNOSTI : 

  • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
  • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem).
  • Malý sprievodca cestovným poistením
  • na tomto výlete ma zastúpi sprievodkaňa a k dispozícii vám bude aj sprievodca - odborník na život a dielo architekta J.B. Santiniho.

CA je v prípade potreby oprávnená upraviť časový plán výletu