Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Medzinárodný klobásový festival v Sládkovičove a kaštieľ Veľký Biel (Slovensko)


  • termín :23.02.2019
  • doprava:13.00€/os.Najprv umenie, potom hody ...

Zimné mesiace nie sú pre výlety do nášho okolia veľmi vhodné. Je zima, hrady a zámky sú poväčšine zatvorené a človeku je pri teplom radiátore akosi útulno. Avšak aj zimný čas sa dá využiť na malý výletík. Cieľom tohto februárového bude najprv návšteva nášho (vraj) najväčšieho barokového kaštieľa u nás a potom medzinárodný klobásový festival

Rovných 300 rokov


je to práve v tomto roku (2019), kedy začali v obci Veľký Biel, ktorá sa vtedy volala Magyar Bél, na objednávku grófa Žigmunda Csákyho, stavať veľký barokový kaštieľ. Dostavali ho v roku 1725 a spravoval ho Žigmundov brat, gróf arcibiskup Imrich Csáky.

interier kastiela Velky Biel - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk Kaštieľ najprv slúžil na výučbu etikety, filozofie a humanitných vied pážat z okolitých grófskych rodín, neskôr tu sídlili gróf Sifkovits a po ňom gróf Dadányi. Prečo tu boli títo dvaja grófi, som nikde nenašla, to bude otázka pre našu sprievodkyňu. Od roku 2012 totižto patrí kaštieľ dedičom, čiže je v súkromných rukách, ale sa mi podarilo nakontaktovať jeho majiteľku a tá mi sľúbila, že nám časť kaštieľa ukáže jedna pani, ktorá o ňom veľa vie. Tak isto sa jej opýtame, kedy kaštieľ opustili jeho poslední šľachtickí obyvatelia a kto to boli, lebo internet mi ponúkol len "preskok" do roku 1953, kedy sa spomína obnova kaštieľa z dôvodu preborenia strechy a poškodenia počas II. svetovej vojny. Po obnove kaštieľ slúžil najprv ako domov dôchodcov a neskôr ako ústav pre mentálne postihnuté ženy.

Už v roku 2005 sa kaštieľ spomína ako opustený, zanedbaný a zarastený (patrí k nemu rozsiahly anglický park) a to až do roku 2012, kedy bol vrátený potomkom niekdajších majiteľov.

Okrem už napísaného viem o kaštieli len toľko, že bežne nie je verejnosti prístupný, sú v ňom zachovalé niektoré fresky a maľby a nie je vybavený historickým mobiliárom. Ktoré jeho časti a v akom rozsahu uvidíme, bude záležať od už spomínanej pani sprievodkyne. Aspoň tak mi to bolo sľúbené.

Vstupné do kaštieľa nie je určené, uvidím, čo mi bude spresnené týždeň pred našim výletom.

Medzinárodný klobásový festival


sa bude konať v Sládkovičove, kam pôjdeme po prehliadke kaštieľa vo Veľkom Bieli. Majstri vo výrobe klobás  sa v Sládkovičove zídu už po 12. krát a keďže je to festival medzinárodný, môžeme očakávať tie najlepšie družstvá nielen naše, slovenské, ale hlavne tie z Maďarska. Súčasťou podujatia bude súťaž vo výrobe klobás aj kultúrny program a množstvo stánkov nielen s jedlom. 


POLOHA : západné Slovensko

VZDIALENOSŤ : 45 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

9,00 - nástup na Patrónke v Bratislave
9,10 - nástup na Hlavnej vlakovej stanici v Bratislave
9,40 - 10,30 - prehliadka kaštieľa vo Veľkom Bieli
11,00 - 14,00 - účasť na klobásovom festivale v Sládkovičove
15,00 - príchod na Hlavnú vlakovú stanicu v Bratislave
15,10 - príchod na Patrónku v Bratislave

INÉ PODROBNOSTI : 

  • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
  • hlavnou činnosťou mojej CK je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Podrobnosti o poistení nájdete v časti Poistenie.
  • na výlet si môžete zobrať vášho psa (malé plemeno), no musíte ma o tom dopredu informovať a musím vám to schváliť. Do jedného autobusu je možné vziať maximálne 3 psov. Pes musí spĺňať náležitosti odseku 3 a 9 § 19 zákona číslo 39/2007 Z.z. o veterinárnej starostlivosti (podrobnosti TU). Za to, či pes tieto náležitosti spĺňa alebo nie, ja NEzodpovedám (ani to  nekontrolujem), za to ste zodpovedný vy ako majiteľ psa. Tak isto vy zodpovedáte za všetky škody, ktoré pes na výlete spôsobí.
  • som osobne prítomná na každom výlete
  • v prípade potreby je cestovná agentúra oprávnená v deň konania výletu zmeniť časový plán výletu a čas návratu z výletu