Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Slavkov u Brna (Žuráň, Santon, Mohyla mieru a zámok Slavkov) a barokový cintorín Střílky (Česká republika)


  • termín :11.06.2017
  • doprava:15.00€/os.
Bitka troch cisárov

bude téma, ktorej sa budeme venovať vrámci výletu do Slavkova u Brna. Hlavne miestny zámok je častým cieľom výletníkov, no jeho správa vymyslela produkt, vďaka ktorému sa po okruhu Žuráň - Santon - Mohyla mieru a zámok, kedy je so skupinou prítomný miestny sprievodca, dozviete celú históriu tejto bitky, ktorú sám Napoleon Bonaparte považoval za svoju najvýznamnejšiu. Vrámci okruhu je v pláne aj návšteva interiérov ako Mohyly mieru, tak aj zámku v Slavkove u Brna. Po absolvovaní okruhu, ktorý bude trvať asi 4 hodiny, si dáme pri zámku voľno na obed a cestou domov sa ešte zastavíme v obci Střílky, kde majú zaujímavosť svetového významu - barokový cintorín.

Miesta bitky

Politické a historické zákulisie tejto bitky vám určite vysvetlí miestny sprievodca a niečo vám o nej poviem aj ja cestou na výlet. Sem uvediem len toľko, že sa jej priamo zúčastnili cisári vtedajších európskych mocností a to 

Aj napriek tomu, že ruské a rakúske vojská mali nad Francúzmi početnejšiu prevahu (90 000 : 75 000), bitku, ktorá sa odohrala pri Slavkove 2.12.1805, nakoniec vyhral Napoleon. V boji padlo 7 000 jeho vojakov a 27 000 vojakov na strane jeho protivníkov.

Žuráň


mramorovy pamatnik na Bitku 3 cisarov na vyvysenine Zuran - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skje umelá vyvýšenina neďaleko moravskej obce Šlapanice. Okrem toho, že ju tu asi navŕšili Germáni koncom 5. storočia, aby v nej mohli vytvoriť niekoľko pohrebných komôr pre svojho vládcu, zohral Žuráň významnú úlohu aj v Bitke pri troch cisárov. Žuráň si totižto vybral Napoleon za miesto, odkiaľ riadil postup svojich vojsk

Dnes je na jeho vrchole mramorový pamätník v tvare kvádra, ktorý tu odhalili už v lete roku 1930. Na jeho povrchu bola umiestnená bronzová platňa s ukážkou rozmiestnenia vojsk na bojisku. Pamätník však nemá šťastie, pretože platňa je sústavne odcudzovaná a nahrádzaná novou. Jednu z nich dokonca našli v zberných surovinách v Rakúsku rozrezanú na 13 častí! Aj keď už je materiál platne zmenený za menej atraktívny, mizne aj naďalej a my uvidíme, či tam pri našej návšteve nejaký popis bojiska bude.

Santon


kaplnka a delo na kopci Santon ako pamatniky na Bitku troch cisarov pri Slavkove - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skje pahorok južne od obce Tvarožná. Pôvodne sa volal len jednoducho, Tvaroženský, podľa neďalekej obce. Cudzo znejúce pomenovanie Santon mu prischlo práve po bitke v roku 1805, kedy  tu bolo vybudované palebné postavenie pre 18 diel na ochranou 17. ľahkého pešieho pluku. A práve francúzskym vojakom táto vyvýšenina pripomínala kopec Santon, na ktorý narazili pri Napoleonovom ťažení do Egypta v roku 1789.

Ešte pred bitkou francúzski ženisti návršie umelo zrovnali a opevnili ho tromi pásmi okopov. Vtedy dokonca strhli aj mariánsku kaplnku na jeho vrchole. Tá tu bola nanovo vybudovaná v roku 1832 a na jej stenách sú dnes pripevnené pamätné tabule francúzskych generálov Claparèda a Valhuberta a ruského generála Bagrationa. Dokonca sem v roku 1988 umiestnili kópiu francúzskeho poľného kanóna, avšak aj ten bol pár krát poškodený vandalmi a tak ho v roku 2009 presunuli do obce Tvarožná.

Mohyla mieru


Mohyla mieru - pamatnik na Bitku troch cisarov pri Slavkove u Brna - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skje prvý mierový pamätník v Európe postavený asi kilometer južne od obce Prace, v mieste rozhodujúceho víťazstva Francúzov nad Rusmi a Rakúšanmi. Stavba vznikla v rokoch 1910 až 1912 a jej iniciátorom bol brniansky kňaz a pedagóg Alois Slovák, ktorý chcel z tohto miesta, kde padli tisícky vojakov, spraviť memento vojen. Aj napriek tomuto varovaniu však vypukla Prvá svetová vojna, ktorá dokonca oddialila aj otvorenie pamätníka a vysvätenie kaplnky až na rok 1923.

Vo vnútri 26 m vysokého štvorbokého ihlanu je kaplnka s rozmermi 10 x 10 metrov a s oltárom z mramoru. Pod jej podlahou je vybudovaná kostnica s pozostatkami vojakov nájdenými v priestore bývalého bojiska. Neďaleko pamätníka je ešte objekt Múzea Brnenska s expozíciou Bitky troch cisárov. 


zámok Slavkov u Brna


zamok Slavkov u Brna - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.ska jeho prehliadka ukončí naše putovanie po miestach bojov v roku 1805. My si zámok, ktorý patril významnému rodu Kounic, prezrieme so sprievodcom a zastavíme sa aj v Historickej sieni, kde bolo podpísané prímerie medzi Rakúskom a Francúzskom. V rámci prehliadky si prezrieme skoro celé prvé poschodie zámku, kde majú aj posteľ, kde prespal Napoleon a postavíme sa aj na balkón, z ktorého po vyhratej bitke Napoleon Bonaparte oslovil svojich vojakov. 


Poplatok za celý okruh Žuráň - Santon - Mohyla mieru a zámok Slavkov (vrátane vstupného) :

  • dospelí  246 Kč
  • dôchodcovia  175 Kč
  • deti, študenti : 143 Kč


Malá zastávka v Střílkach


Táto obec na polceste medzi Bučovicami a Uherským Hradišťom s asi 650-timi obyvateľmi by ani nebola ničím významná, keby kedysi nepatrila rodine Petřvaldských, z ktorých jeden, Milota Ferdinand Petřvaldský, vo svojom závete z roku 1724 uviedol, že svojho syna,  Amanda Antonína žiada o zriadenie rodinnej pohrebnej kaplnky v kostole v Střílkach. Ten však kaplnku v miestnom kostole nevybudoval, ale sa pustil do oveľa väčšieho diela a to do výstavby  celého cintorína, v ktorého strede je rodová hrobka.

barokovy cintorin Strilky - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skCintorín situoval na svah oproti kostola Nanebovzatia Panny Márie. Svah dal vyrovnať a obohnať kamenným múrom zdobeným množstvom barokových sôch, pri ktorom končí dômyselný systém drenážneho odvodnenia cintorína.  

Samotný cintorín je pozoruhodný nielen svojim vekom (bol postavený v rokoch 1730-1743 a patrí medzi najstaršie v Európe), ale aj barokovou sochárskou výzdobou. Tá je dielom moravského sochára Gottfrieda Fritscha, žiaka a spolupracovníka slávneho rakúskeho sochára Georga Rafaela Donnera, u ktorého pracoval vo Viedni aj v Bratislave po svojich štúdiách v Taliansku. Samotné sochy sú po cintoríne porozostavané v logických kombináciách a predstavujú alegórie ako na život, tak aj na smrť. Podrobne nám o ich význame porozpráva miestny sprievodca.

Vstupné na cintorín : 30 Kč (jednotne)


POLOHA : stredná Morava

VZDIALENOSŤ : 145 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

8,00 - odchod z Bratislavy z Hlavnej vlakovej stanice
8,10 - zastávka na Patrónke v Bratislave
8,30 - zastávka v Malackách (Tesco)
10,30 - 14,30 - exkurzia po trase Bitky troch cisárov - Žuráň - Santon - Mohyla mieru (aj so vstupom) - zámok Slavkov u Brna (prehliadka zámku)
do 16,00 - osobné voľno, možný obed
16,30 - 17,00 - zastávka pri barokovom cintoríne v obci Střílky
19,00 - príchod do Malaciek (Tesco)
19,20 - príchod na Patrónku v Bratislave
19,30 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave


INÉ PODROBNOSTI : 

  • na výlet si môžete zobrať vášho psa (malé plemeno), no musíte ma o tom dopredu informovať a musím vám to schváliť. Do jedného autobusu je možné vziať maximálne 3 psov. Pes musí spĺňať náležitosti Nariadenia (ES) č. 998/2003 Európskeho Parlamentu a Rady z 26. mája 2003 o veterinárnych požiadavkách uplatniteľných na nekomerčné premiestňovanie spoločenských zvierat (podrobnosti TU). Za to, či pes tieto náležitosti spĺňa alebo nie, ja NEzodpovedám (ani to  nekontrolujem), za to ste zodpovedný vy ako majiteľ psa. Tak isto vy zodpovedáte za všetky škody, ktoré pes na výlete spôsobí
  • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
  • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem).
  • Malý sprievodca cestovným poistením
  • som osobne prítomná na každom výlete


CA je v prípade potreby oprávnená upraviť časový plán výletu