Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Zabudnutý renesančný skvost - mesto Slavonice a zámok Dačice (Česká republika)


  • termín :13.10.2018
  • doprava:25.00€/os.Tam, kde vyrobili prvú kocku cukru

Bola raz jedna pani menom Juliana Radová a tá bola vydatá za Jakuba Kryštofa Rada. Pán Rad bol od roku 1840 riaditeľom dačickej rafinérie cukru, takže rodina o cukor nemala núdzu. Vtedy sa však cukor do domácností dodával v tuhých cukrových homoliach, o kryštáľovom či dokonca práškovom cukre ani nechyrovali. Ak chcela gazdiná cukor použiť v kuchyni, vzala si ostrý sekáč a z homole cukru kus odsekla. To jedného dňa spravila aj pani Radová a pri sekaní sa (tak ako mnoho iných žien) sekáčom poranila. Musela to byť však energická žena, lebo ju to dopálilo a nabrýzgala svojmu manželovi, nech vraj niečo vymyslí, keď už vyrába ten cukor ...

A pán Rad vymyslel. Cukor namlel na prach, nasypal ho do 400 malých mosadzných formičiek, nechal stlačiť a potom sušil 12 hodín ... a bolo to :-). Jednotlivé kocky cukru sa najprv balili do farebných papierikov a ako vyzerali, si budete môcť pozrieť v dačickom zámku. Jedno jeho krídlo totižto využíva Mestské múzeum a galéria Dačice, ktoré sa vo svojej expozícii zameralo aj na históriu výroby kocky cukru. Samotné mesto Dačice dalo pri kostole sv. Vavrinca v roku 1983 inštalovať pamätník kocky cukru a od roku 2003 je v meste pamätná doska pripomínajúca Jacoba Christopha Rada.

My si najprv prezrieme 

zámok Dačice


a po jeho prehliadke bude čas aj na ten cukor. 

Samotné mesto Dačice s asi 7 500 obyvateľmi leží asi v polovici cesty medzi Brnom a Českými Budějovicami. Prvá písomná správa o nich je z roku 1183 a dokladá existenciu osady vzniknutej na križovatke obchodných ciest spájajúcich Znojemsko s južnými Čechami a Jihlavsko s Rakúskom.

schodisko zamku Dacice - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skNajväčší rozkvet mesta nastal, keď sa jeho majiteľmi stali Krajířoví z Krajku, ktorí si mesto zvolili za sídlo rodu a nechali si v ňom postaviť aj zámok v renesančnom štýle. V roku 1622 kúpil panstvo Lev Burian Berka z Dubé, do barokového štýlu ho dal prestavať gróf Heinrich Karl z Osteinu, ktorý ho vlastnil od roku 1728. 

Predposlednými majiteľmi panstva aj zámku boli od roku 1809 Dalbergovci, autori empírovej prestavby zámku a to do roku 1940, kedy zomrel posledný z Dalbergovcov, Johan. Nakrátko, do roku 1945, potom patril zámok rodu Salmovcov, ktorým bol zámok skonfiškovaný na základe Benešových dekrétov. Aj keď bol zámok krátko na to sprístupnený verejnosti, nebolo oň dobre postarané a veľmi chátral. Rozsiahlych opráv sa však napokon dočkal a to v rokoch 1990 - 1996 a za národnú kultúrnu pamiatku bol vyhlásený až v roku 2001.

V súčasnosti je v zámku jeden prehliadkový okruh s 21 miestnosťami, ktoré predstavujú životný štýl rodu Dalberg.

Vstupné do zámku : 

  • dospelí : 100 Kč
  • študenti, dôchodcovia, ZŤP : 70 Kč
  • ZŤP/S+1 : zdarmaTam, kde sa zastavil čas ....

Keď pôjdete 12 km južne z Telča, prídete do Dačíc. Ak budete pokračovať ďalších 12 km južne, privíta vás mestečko Slavonice (1,5 km ešte južnejšie už sú rakúske hranice).

pohlad na renesancne domy v Slavoniciach - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skVznik mesta Slavonice sa datuje niekedy do 12. storočia, najstaršia písomná zmienka o ňom je z roku 1260. Mestečko patrilo Vítkovskej vetve pánov z Hradca, po ktorých mu v erbe zostali dve žlté ruže. V 14. storočí sa začala malá osada rozrastať okolo dvoch trhovísk smerom na západ (terajšie námestie Mieru) a zároveň na východ v podobe rozšírenej ulice (Horné námestie). Obe trhoviská obrúbili kamenné domy postavené na veľmi úzkych pozemkoch, kde s trhoviskom susedila len úzka predná časť domu a hospodárska časť bola posunutá ďalej do dvora. Týmto vznikla rozmanitá línia mnohých stavieb v 16. storočí ozdobených renesančnými prvkami, ktoré sa tu zachovali dodnes. Aj keď v roku 1750 mesto zachvátil veľký požiar, väčšina renesančných domov sa zachovala. Dodnes tu môžeme obdivovať sgrafitovú výzdobu priečelí, v interiéroch mnohých domov sa zachovali diamantové klenby.

Po roku 1600 stavebný rozmach mesta ustal a tak ako v Telči, tak aj tu sa všetko zachovalo "v pôvodnom znení". Centrum mesta je pamiatkovou rezerváciou už od roku 1961.

My si Slavonice prezrieme so sprievodcom a potom budeme mať ešte dostatok času na "fototúlačky" mestom alebo prípadný obed.


POLOHA : južné Čechy

VZDIALENOSŤ : 223 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

7,00 - nástup na Hlavnej stanici v Bratislave
7,10 - nástup na Patrónke v Bratislave
7,30 - nástup v Malackách (Tesco)
11,00 - 12,30 - prehliadka zámku Dačice
13,00 - 17,00 - prehliadka Slavoníc so sprievodcom, osobné voľno, možnosť obeda
20,30 - príchod do Malaciek k Tescu
20,50 - príchod na Patrónku v Bratislave
21,00 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave

INÉ PODROBNOSTI : 

  • na výlet si môžete zobrať vášho psa (malé plemeno), no musíte ma o tom dopredu informovať a musím vám to schváliť. Do jedného autobusu je možné vziať maximálne 3 psov. Pes musí spĺňať náležitosti Nariadenia (ES) č. 998/2003 Európskeho Parlamentu a Rady z 26. mája 2003 o veterinárnych požiadavkách uplatniteľných na nekomerčné premiestňovanie spoločenských zvierat (podrobnosti TU). Za to, či pes tieto náležitosti spĺňa alebo nie, ja NEzodpovedám (ani to  nekontrolujem), za to ste zodpovedný vy ako majiteľ psa. Tak isto vy zodpovedáte za všetky škody, ktoré pes na výlete spôsobí.
  • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
  • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Malý sprievodca cestovným poistením
  • som osobne prítomná na každom výlete

CA je v prípade potreby oprávnená upraviť časový plán výletu