Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Výlet na hrad Šomoška s jedinečnými prírodnými útvarmi v okolí (kamenné more, kamenný vodopád) a prehliadka Vigľašského zámku (Slovenská republika)


 • termín :07.04.2019
 • doprava:28.00€/os.Cesta ku kamennému moru...


Áno, čítate dobre - pôjdeme ku kamennému moru! Je síce pravda, že si v ňom nezaplávame a (asi) sa v ňom ani neokúpeme, zato sa nám však naskytne pohľad na prírodnú raritu. A vzápätí si budeme môcť postáť i pod nádherným kamenným vodopádom, ďalším prírodným unikátom. Obe rarity sa nachádzajú na náučnom chodníku, vedúcom ku zrúcaninám hradu Šomoška, odkiaľ sa nám naskytne úchvatný výhľad do okolitej krajiny. Plávky nám teda dnes nebude treba, ale pevnú obuv určite áno. A nezaškodí, ak si pribalíme aj turistické paličky.

Po zdolaní hradu Šomoška máme na programe ešte prehliadku Vigľašského zámku. To už turistické paličky môžeme nechať odpočívať v autobuse, a len tak, "naľahko" si popozeráme reprezentačné zámocké priestory. A každý, kto bude mať chuť, si po ich prehliadke môže posedieť v zámockej kaviarni, alebo reštaurácii.


Náučný chodník Šomoška


Náučný chodník Šomoška  sa nachádza na juhu stredného Slovenska, v Cérovej vrchovine . Autobusom sa dovezieme do Šiatorskej Bukovinky  a zaparkujeme pri tzv. Šimonovej veži. Je to miesto, kde náučný chodník začína, a zároveň aj Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk - jednodňový výlet - Kamenný vodopád na náučnom chodníku Šomoškamiesto, kde sa dá kúpiť drobné občerstvenie a suveníry, a kde - od pána, ktorý tu predáva - dostaneme i informácie o náučnom chodníku a možnostiach, ktoré ponúka. 

Náučný chodník, na ktorom je 8 zastávok s informačnými tabuľami, je dlhý 1,6 km. Nejde o nijakú náročnú turistiku, ale - vzhľadom na nerovný terén a relatívne prudké stúpanie v záverečnej časti - je pevná obuv viac než vhodná. A tomu, kto je zvyknutý používať turistické palice, vrelo odporúčam si ich na tento výlet vziať.

Sprvu pôjdeme po rovine a na príjemnom lesnom chodníku nám bude robiť spoločnosť Bukoviansky potok. Prejdeme okolo malebných jazierok a pomaly, najskôr pozvoľna, začneme stúpať do hustejšie zarasteného lesného terénu. Potom už onedlho "narazíme" na kamenné more, zaberajúce plochu približne 100 x 40 metrov. Prírodný unikát sa vytvoril z úlomkov čadičových stĺpov, ktoré sa používali aj pri stavbe hradu Šomoška. 

Ešte kúsok stúpania a pred nami sa odkryje kamenný vodopád.  Fascinujúci, 9 metrov vysoký prírodný útvar európskeho významu, odhalili v 14. storočí pri ťažbe bazaltu na výstavbu hradu.  Vek tohto čadičovo-kamenného útvaru, ktorý vytvorila stekajúca láva, sa však odhaduje až na 4 milióny rokov. 

Poslednou zastávkou náučného chodníka Šomoška je už samotný hrad, respektíve jeho zrúcaniny. Konzervovaná zrúcanina Hradu Šomoška  sa nachádza na kužeľovitom čadičovom vrchu v tesnej blízkosti slovensko-maďarskej hranice. Zážitkom je nielen prehliadka hradného areálu, ale tiež nádherný výhľad do okolitej lesnatej krajiny.

Z hradu sa naspäť k Šimonovej veži dá dostať dvoma cestami. Obe sú dobre značené, takže je na každom, aby si zvolil tú "svoju". Prvou možnosťou je návrat po rovnakej ceste, ako sme na hrad prišli, teda sa vydať naspäť opäť po náučnom chodníku Šomoška. Ide o kratšiu alternatívu. Druhou možnosťou je z náučného chodníka Šomoška odbočiť na vyznačenom mieste a vybrať sa okolo bývalého kameňolomu k rozhľadni Na Mačacej  a od nej zamieriť k Šimonovej veži (každý dostane i mapku s vyznačenýmí trasami).


Vstupné:

 • € 1,50 / jednotne


Vigľašský zámok


Vigľašský zámok  nájdeme na východnom okraji obce Vígľaš . Na mieste Vigľašského zámku stál pôvodne kláštorný objektCestovná kancelária jednodenne-vylety.sk - jednodňový výlet - exteriér Vigľašského zámkuspravovaný pravdepodobne templárskym rádom . Neskôr sa majetok dostáva do rúk ďalšieho rádu; tento raz rádu Johanitov  (neskôr sa začali nazývať Maltézskymi rytiermi ), alebo kráľovi Karolovi Róbertovi z Anjou , ktorý v roku 1325 založil prvý svetský rytiersky rád v Európe - Uhorskú bratskú milíciu - Rád rytierov sv. Juraja . Karolov syn Ľudovít I., zvaný Veľký  (z Anjou) pokračovaľ ďalej ako veľmajster v tomto ráde, a - čo je dôležité z hľadiska histórie Vigľašského zámku - buduje na Vígľaši hradné sídlo. Toto neskôr dokončí Žigmund Luxemburský , avšak s tým, že ho necháva prestavať na poľovnícky zámok. 

Žigmund Luxemburský , uhorský kráľ, rímsko - nemecký cisár a neskôr aj český kráľ, zakladá v roku 1408 spolu so svojou manželkou Barbarou Celjskou , Rád draka. Zámok Vigľaš sa tak stáva miestom stretnutí členov a prívržencov Dračieho rádu.  Istý čas slúžil zámok - ako obľúbené miesto oddychu - i kráľovi Matejovi Korvínovi . V druhej plovici 16. storočia zohral zámok významnú úlohu v protitureckých bojoch. Potom sa dostal do súkromného vlastníctva viacerých feudálnych rodín (napr. Csákyovcov, či Esterházyovcov ). Počas 2. svetovej vojny zámok z veľkej časti vyhorel a chátral, až z neho zostali takmer len ruiny.  

Záchrana umierajúceho zámku prišla až v roku 2009, keď ho už v absolútne dezolátnom stave kúpila rodina Rekitar . Nasledovala rozsiahla a náročná rekonštrukcia, vďaka ktorej zámok opäť ožil. Zámok v súčasnosti slúži ako luxusný hotel, no zároveň zostal i národnou kultúrnou pamiatkou. O citlivom prístupe k jeho rekonštrukcii svedčí i to, že v roku 2014 získal v prestížnej celoslovenskej súťaži titul Stavba roka  (v kategórii Cena verejnosti). 

So sprievodcom si počas približne 45 minútovej prehliadky prezrieme jeho reprezentačné historické priestory, ako napríklad Rytiersku sálu, kaplnku atď. Po prehliadke budeme mať možnosť posedieť si v zámockej kaviarni alebo reštaurácii.


Vstupné:

 • dospelí: € 5,-
 • dôchodcovia, ZŤP: € 3,-POLOHA : juh stredného Slovensko

VZDIALENOSŤ : 276 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

7,00 - nástup pri budove Istropolisu v Bratislave
7,10 - nástup na Hlavnej železničnej stanici
11,00 - 15,00 - prechádzka náučným chodníkom Šomoška na hrad Šomoška; prehliadka hradného areálu; návrat k autobusu náučným chodníkom Šomoška, alebo okolo kameňolomu a rozhľadne Na Mačacej (viď popis výletu)
16,30 - 17,15 - prehliadka reprezentačných priestorov Vigľašského zámku so sprievodcom
17,15 - 18,00 - osobné voľno na Vigľašskom zámku (možnosť posedenia v reštaurácii, resp. v kaviarni)
20:50 - príchod na Hlavnú železničnú stanicu v Bratislave
21,00 - príchod k Istropolisu v Bratislave

INÉ PODROBNOSTI : 

 • na výlet si môžete zobrať vášho psa (malé plemeno), no musíte ma o tom dopredu informovať a musím vám to schváliť. Do jedného autobusu je možné vziať maximálne 3 psov. Pes musí spĺňať náležitosti Nariadenia (ES) č. 998/2003 Európskeho Parlamentu a Rady z 26. mája 2003 o veterinárnych požiadavkách uplatniteľných na nekomerčné premiestňovanie spoločenských zvierat (podrobnosti TU). Za to, či pes tieto náležitosti spĺňa alebo nie, ja NEzodpovedám (ani to  nekontrolujem), za to ste zodpovedný vy ako majiteľ psa. Tak isto vy zodpovedáte za všetky škody, ktoré pes na výlete spôsobí.
 • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
 • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Malý sprievodca cestovným poistením
 • som osobne prítomná na každom výlete

CK je v prípade potreby oprávnená upraviť časový plán výletu