Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Výlet do Španej doliny a na tajomné Sitno


  • termín :23.03.2019
  • doprava:23.00€/os.
... hľadanie banských chodníčkov a spiacich rytierov...


Výlet pre každého, kto má rád trochu pohybu v prírode, baví ho pritom dozvedať sa nové, zaujímavé informácie a uvíta aj nejaké tie mýty a tajomstvá. Toto všetko nám plným priehrštím ponúknu ciele výletu - Špania dolina a Sitno. 

V Španej doline  sa najskôr zastavíme v múzeu medi a poučení o jej ťažbe a všetkom, čo s ňou súviselo, sa so sprievodcom vyberieme do "terénu", na prechádzku po malom banskom náučnom chodníku.  V rázovitom penzióne Klopačka  sa môžeme posilniť niektorou z miestnych špecialít. Potom sa už presunieme k Počúvadlianskemu jazeru , aby sme "dobyli" Sitno . Či pritom náhodou nezobudíme aj spiacich rytierov, o ktorých hovorí známa legenda, to vám už zaručiť nemôžem... Každopádne si však z výletu odnesiete nové, a verím, že aj pekné zážitky.


Múzeum medi


"Naše múzeum medi"; takto znie presne názov múzea medi v Španej doline, ktoré založilo a v roku 2009 verejnosti otvorilo miestne bratstvo Herrengrund . Na tomto mieste sa zoznámime s dejinami ťažby a spracovania medenej rudy v Starohorsko - špaňodolinskom regióne. Uvidíme jedinečnú zbierku minerálov, pochádzajúcich z miestnych banských ložísk, vypočujeme si odborný výklad o priereze históriou ťažby a spracovania rudy , ako aj o cestách exportu medi  od staršej doby bronzovej do roku 1888.

Zaujímavé je i sledovanie počítačovej animácie práce vodného ťažného stroja šachty Ludovíka. Lákavá e tiež možnosť vlastnoručne si vyraziť repliku herrengrunderu z roku 1739. V múzeu strávime približne hodinku. A potom už -  hor sa do prírody!


Vstupné:

  • dospelí: € 3,-
  • dôchodcovia, ZŤP, deti: € 2,-


Malý banský náučný chodník


Cestovná kancelária jednodenne-vylety.sk - výlet na jeden deň  - panoramatický výhľad na Španiu dolinu z Malého náučného banského chodníkaMalý banský náučný chodník  bol otvorený v apríli 2006. Pre verejnosť je prístupný aj formou individuálnej turistiky, no my si ho prejdeme so sprievodcom, aby sme sa aj počas tejto prechádzky dozvedeli ešte ďalšie informácie a zároveň mali možnosť klásť aj naše zvedavé otázky -:).

Najskôr prejdeme okolo penziónu Klopačka, odkiaľ vystúpame - popri šachtách  a štôlňach  - na Fajtovú. Je to vyhliadkové miesto na halde Maximilián  s nádherným panoramatickým výhľadom na okolité hory. Odtiaľ už trasa, vedúca okolo ďalších banských pamiatok, pokračuje po vrstevnici, a napokon nás zavedie opäť k penziónu Klopačka. Náučný chodník má 10 zastávok a jeho terén nie je náročný. Prejdeme ho približne za 2 hodiny. 


Penzión Klopačka


Penzión Klopačka sídli v historickej budove baníckej klopačky. Tento, vyše 600 rokov starý objekt, slúžil pôvodne ako sídlo banského inšpektora. V jeho drevenej veži sa nachádzalo zvukové signalizačné zariadenie, tzv. "klopadlo" , prostredníctvom ktorého sa baníci zvolávali do práce; z toho je odvodený i názov - Klopačka. 

V priestoroch penziónu - kultúrnej pamiatky - je v súčasnosti zriadené aj malé múzeum zobrazujúce paličkovanú čipku , patriacu medzi najkrajšie na Slovensku. Návšteva múzea nezaberie veľa času a je bezplatná. Hneď vedľa penziónu Klopačka je situovaný i originálny banícky orloj, zobrazujúci model špaňodolinskej bane. Orloj, inak pripomínajúci uzatvorenú skalnú stenu, sa otvára v pravidelných intervaloch, aby sa divákom predviedol v plnej kráse

Nuž a penzión samozrejme ponúka aj stravovacie služby, takže kto bude mať záujem, môže ponuku využiť a naobedovať sa.


Sitno


Autobus necháme "odpočívať" na parkovisku pri Počúvadlianskom jazere  a my sa, v doprovode sprievodcu, vyberieme "zdolať" Sitno , považované za kolísku európskej turistiky. So svojimi 1009 m n. m. je síce najvyšším vrchom Cestovná kancelária jednodenne-vylety.sk -  jednodňový výlet - pohľad z vrchu Sitno s chatou A. Kmeťapohoria Štiavnické vrchy , avšak výstup naň nie je náročný (celá trasa - tam i naspäť - meria necelých 7 km; prevýšenie: 375 m). Pri jazere sa napojíme na zeleno značený chodník.  Pozvoľna stúpajúca trasa vedie spočiatku cez les. Postupne sa dostaneme ku studničke s besiedkou, pri ktorej sa chodník stočí doprava, smerom k Tatárskej lúke, na ktorú potom dôjdeme príjemnou, po vrstevnici  sa vinúcou cestičkou. 

Práve na Tatárskej lúke si kedysi pravdepodobne rozložili tábor obliehatelia Sitnianskeho hradu, takže známa povesť  sa viaže i k tomuto miestu. Na Tatárskej lúke, z ktorej sa už ukazujú prvé výhľady na vrchol a bralá Sitna, sa však začína aj Náučný chodník okolo zrúcanín Sitna . Chodník s prírodovedeckým a kultúrno - historickým zameraním, otvorený od roku 1987, má 13 zastávok s informačnými tabuľami. Z Tatárskej lúky prejdeme ku schodom, ktoré sa kľukatia pomedzi atraktívne andezitové  stenyˇ, a umožňujú tak pohodlný a bezpečný výstup na vrchol Sitna. 

Na vrcholovej plošine nájdeme i bývalú horáreň prerobenú na Chatu Andreja Kmeťa  a zrekonštruovanú rozhľadňu. Ďalej nás už náučný chodník povedie okolo televízneho vysielača k zrúcaninám hradu Sitno . Hrad, ktorý vznikol v stredoveku, chránil prístupové cesty k banským mestám. Patril viacerým šľachtickým rodom, no začiatkom 18. storočia ho zničili kuruckí vojaci  a odvtedy hrad chátral, až z neho zostali iba ruiny. 

Náučným chodníkom zídeme k tzv. Vlčej jame a dlhým traverzom po severnom svahu Sitna, sa vrátime na Tatársku lúku, odkiaľ už známou cestou dôjdeme naspäť na parkovisku k nášmu autobusu-:).
POLOHA : Stredné Slovensko

VZDIALENOSŤ : 215 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

6,30 - nástup pri budove Istropolisu v Bratislave
6,40 - nástup na Hlavnej železničnej stanici
9,30 - 10,30 - prehliadka Múzea medi v Španej doline
10,30 - 12,30 - prechádzka Malým náučným banským chodníkom (so sprievodcom)
12,30 - 13,30 - možnosť obeda v Penzióne Klopačka, sídliacom v historickej budove baníckej klopačky; možnosť prehliadky Múzea paličkovanej čipky v areáli penziónu; prehliadky Baníckeho orloja povedľa penziónu
15,00 - 18,00 - prechádzka od Počúvadlianskeho jazera k zrúcaninám hradu Sitno; Náučným chodníkom okolo zrúcanín Sitna  (celá trasa - tam i naspäť, je dlhá cca 7 km a jej prejdenie trvá cca 2,5 hodiny)
20:50 - príchod na Hlavnú železničnú stanicu v Bratislave
21,00 - príchod k Istropolisu v Bratislave


INÉ PODROBNOSTI : 

  • na výlet si môžete zobrať vášho psa (malé plemeno), no musíte ma o tom dopredu informovať a musím vám to schváliť. Do jedného autobusu je možné vziať maximálne 3 psov. Pes musí spĺňať náležitosti Nariadenia (ES) č. 998/2003 Európskeho Parlamentu a Rady z 26. mája 2003 o veterinárnych požiadavkách uplatniteľných na nekomerčné premiestňovanie spoločenských zvierat (podrobnosti TU). Za to, či pes tieto náležitosti spĺňa alebo nie, ja NEzodpovedám (ani to  nekontrolujem), za to ste zodpovedný vy ako majiteľ psa. Tak isto vy zodpovedáte za všetky škody, ktoré pes na výlete spôsobí.
  • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
  • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Malý sprievodca cestovným poistením
  • som osobne prítomná na každom výlete

CK je v prípade potreby oprávnená upraviť časový plán výletu