Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Slovenský orloj v Starej Bystrici, skanzen Vychylovka a plavba plťami po Orave (Slovensko)


 • termín :10.06.2017
 • doprava:30.00€/os.Zmena programu výletu !

Z dôvodu víkendovej úplnej uzávierky cesty pod Strečnom (oprava hradnej skaly) od 1.6.2017 som bola nútená preplánovať výlet s pôvodným plánom :

Slovenský orloj v Starej Bystrici + plavba plťami popod Strečnom po Váhu + prehliadka hradu Strečno

na :

Slovenský orloj v Starej Bystrici + skanzen Vychylovka + jazda vláčikom na historickej lesnej úvraťovej železnici + plavba plťami popod Oravský hrad (po rieke Orava).

Slovenský orloj v Starej Bystrici 


je najväčšou drevenou sochou u nás. Predstavuje sediacu Madonu, Sedembolestnú Pannu Máriu a podopiera ju 80 drevených ramien, ktoré tvoria kostru orloja.

Celý orloj je zostavený z čisto slovenských motívov :

 • celková stavba predstavuje patrónku Slovenska
 • drapéria je zhotovená zo slovenského kameňa ryolitu, ktorý sa ťaží jedine v lomoch pri Hliníku nad Hronom
 • v drapérii sú kruhové výrezy, v ktorých sú zas vložené priehľadné tabuľky zo zlatého ónyxu, jediného slovenského mramoru, ktorý sa ťaží v lomoch pri Leviciach
 • po stranách orloja je šesť bronzových plastík predstavujúcich Pribinu, Svätopluka, Antona Bernoláka, Ľudovíta Štúra, Milana Rastislava Štefánika a Andreja Hlinku.


Keďže je táto budova nielen sochou ale aj orlojom, je v jej centre astroláb, teda ciferník s astronomickými údajmi. Tento zložitý astronomický a hodinársky mechanizmus zhotovila pražská firma SPEL a samotné astronomické údaje sú špeciálne navrhnuté pre zemepisnú polohu Starej Bystrice, nejde teda o kópiu iného orloja.

Počas odbíjania hodín sa pred pozorovateľom postupne ukazuje sedem drevených sôch slovenských apoštolov, svätcov, ktorých osudy boli spojené so Slovenskom. Sú to : sv. Cyril, sv. Metod, sv. Andrej-Svorad, sv. Beňadik, sv. Gorazd, sv. Bystrík a sv. Vojtech.


Skanzen Vychylovka 


bol založený koncom roka 1974 s cieľom zachrániť najcennejšie pamiatky ľudovej architektúry z obcí Riečnica a Harvelka, ktoré mali zaniknúť z dôvodu výstavby vodnej nádrže Nová Bystrica.

Do roku 1981 bolo postavených 22 z celkove plánovaných 69 objektov expozície múzea v prírode. Väčšia časť doteraz vybudovanej expozície je prenesená z dnes už neexistujúcej obce Riečnica, kopaničiarske osídlenie reprezentuje usadlosť u Hruškuliaka, ktorú predstavujú dva obytné domy, stodola a maštaľ so sýpkou. Medzi stavbami nájdete aj vodný mlyn a pílu s hrázdenou konštrukciou, ale aj murovanú kaplnku z prvej štvrtiny 19. storočia zo Zborova nad Bystricou a cintorín s kovovými krížmi, predstavujúci cintoríny na Kysuciach začiatkom tohto storočia.

Sprístupnené sú aj interiéry jednotlivých budov a tie sú zariadené pôvodným nábytkom.

Vstupné do Skanzenu :

 • dospelí : 4€
 • študenti, dôchodcovia, ZŤP : 2€


Skanzen si prezrieme so sprievodcom a prehliadku skončíme pri vláčiku akurát tak pre nás (jeho kapacita je 48 miest). Ním sa prevezieme po 

historickej lesnej úvraťovej železnici


Táto železnica je zachovanou a funkčne obnovenou časťou bývalej Kysucko-oravskej lesnej železnice, ktorá vznikla v roku 1926 spojením kysuckej a oravskej časti, čím  jej celková dĺžka trate dosiahla 110 km. Železnica bola zrušená v roku 1971 a v roku 1974 prevzalo jej zachovanú časť vrátane koľajových vozidiel Kysucké múzeum v Čadci. Popri rekonštrukcii 2,7 km dlhej časti trate v úseku Chmúra - Kubátkovia, ktorá sčasti prechádzala cez areál expozície v prírode, sa múzeum zameralo aj na doplnenie parku koľajových vozidiel.

Zachovaný úsek bývalej železnice o dĺžke 8 km medzi Chmúrou (Vychylovka) a Tanečníkom (Oravská Lesná) s unikátnym úvraťovým systémom, bol ako technická pamiatka vyhlásený v roku 1991 za národnú kultúrnu pamiatku. 

Poplatok za jazdu vláčikom :

 • dospelí : 4€
 • študenti, dôchodcovia, ZŤP : 2€


Plavba plťou po rieke Orave


bude krásnym vyvrcholením tohto výletu. Na plte nastúpime v Hornej Lehote a plavba do Oravského Podzámku bude trvať asi hodinu. Poplavíme sa aj popod Oravským hradom, tak verím, že sa vám to bude páčiť.

Poplatok za plavbu plťou :

 • dospelí : 11€
 • študenti, dôchodcovia : 9€

POLOHA : severné Slovensko

VZDIALENOSŤ : 584 km okruh

ČASOVÝ PLÁN :

7,00 - zastávka na Patrónke v Bratislave
7,10 - zastávka na Hlavnej stanici v Bratislave
10,30 - 11,30 - prehliadka Slovenského orloja v Starej Bytrici
12,30 - 13,30 - prehliadka skanzenu Vychylovka
13,30 - 14,00 - jazda vláčikom po historickej lesnej úvraťovej železnici
do 15,00 - osobné voľno, možnosť obeda
16,30 - 17,30 - plavba plťami po rieke Orave
22,40 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave
22,50 - príchod na Patrónku v Bratislave


INÉ PODROBNOSTI : 

 • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
 • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem).
 • Malý sprievodca cestovným poistením
 • som osobne prítomná na každom výlete


CA je v prípade potreby oprávnená upraviť časový plán výletu