Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Výlet do Štefánikovho kraja - rozprávkový dom v Jablonke, rodný dom a múzeum M.R.Štefánika v Košariskách, Bradlo a výroba papiera v Prietrži (Slovensko)


  • termín :24.03.2018
  • doprava:15.00€/os.Potulky po kraji, odkiaľ pochádzal Milan Rastislav Štefánik

Pozývam vás na výlet do Štefánikovho rodného kraja; a to nielen preto, že tento rok uplynie 100 rokov od vzniku 1. ČSR, na ktorom mal generál M. R. Štefánik výrazný podiel, ale aj preto, že ide o kraj mimoriadne malebný. 

Rozprávkový dom v Jablonke- Švancarovej doline


Boli ste už v Rozprávkovom dome? Teraz máte šancu, pretože práve on bude našou prvou zastávkou. S osobou M. R. Štefánika síce nesúvisí, no nachádza sa v „jeho“ kraji, a tak by bola škoda nenavštíviť ho.

rozpravkovy dom v Jablonke - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skRozprávkový dom „vyrástol“ na myjavských kopaniciach, v prekrásnej prírode Švancarovej doliny. Autorom projektu i majiteľom tohto „zázraku“, ktorého povesť sa rýchlo rozšírila nielen po Slovensku, ale aj po svete, je trnavský rodák Viliam Waschmutha. Domček ako stvorený pre rozprávkové bytosti má pomerne veľa okien, pričom každé z nich je iné. Obdivuhodná je aj predsunutá sedlová strecha s rozprávkovým komínom. Za bránou z opracovaných konárov sa nachádza veľký strom- gaštan, v ktorého koreňovom systéme sídli troll.

A keby ste predsa len ešte váhali, či sa vám oplatí vstúpiť aj dovnútra, nuž vedzte, že keď vojdete do domu, okamžite budete mať pocit, akoby ste sa ocitli v kvapľovej jaskyni. Budete sa cítiť ako v rozprávke. Nenájdete tu pravý uhol. Všetko ako by bolo v pohybe. Všetko je asymetrické, všetko je iné...

Vstupné do rozprávkového domu : 3,50€ (jednotne)


Rodný dom M. R. Štefánika, evanjelický kostol a cintorín, Košariská


M. R. Štefánik, významný politik, astronóm, vojak; od roku 1918  generál francúzskej armády a od roku 2004 aj generál Ozbrojených síl SR in memoriam, sa narodil 21. júla 1880 na evanjelickej fare v myjavskej kopaničiarskej obci Košariská. A my si počas návštevy tejto obce prezrieme evanjelickú faru – rodný Štefánikov dom, v ktorom je zriadené jeho múzeum. Z výkladu sprievodcu, ako aj prostredníctvom vystavených exponátov získame mnohé zaujímavé informácie o osobnosti, živote a diele tohto slovenského velikána. Okrem samotnej fary si pozrieme aj evanjelický kostol, v ktorého priestoroch uvidíme i výstavu s názvom „Potomci, nezabúdajte“, a na priľahlom cintoríne sa pristavíme pri hrobe Štefánikových rodičov.

Neďaleko Múzea M. R. Štefánika sa nachádza reštaurácia s výbornou kuchyňou, kde budeme mať možnosť naobedovať sa.

Vstupné do múzea : 

  • študenti, dospelí, dôchodcovia do 70 rokov : 4€
  • ZŤP, dôchodcovia nad 70 rokov : zdarma


Mohyla M. R. Štefánika, Bradlo


Na vrchu Bradlo, vo výške 543 metrov nad morom, sa týči neprehliadnuteľná biela stavba v tvare pyramídy. A presne k nej počas nášho výletu zamierime. Unikátna Mohyla  M. R. Štefánika je vybudovaná z travertínových blokov podľa návrhu známeho architekta Dušana Jurkoviča. Základný kameň tejto 96 metrov dlhej a 70 metrov širokej stavby, bol položený  17. júla 1927. Nepretržite, počas 280 dní pracovalo na tomto diele 150 – 200 robotníkov. Slávnostného odhalenia sa Mohyla dočkala 23. septembra 1928 počas celonárodnej slávnosti.

mohyla M.R.Stefanika na Bradle - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skNa hornej terase Mohyly sú umiestnené štyri vysoké obelisky, ktoré symbolizujú štyri obete leteckého nešťastia (jednou z nich bol samotný Štefánik) a zároveň štyri krajiny, v ktorých Štefánik pôsobil. Vrchol Mohyly tvorí tumba – náhrobok.

Silný dojem z návštevy tohto monumentálneho diela ešte umocňuje neopakovateľný výhľad do šíreho okolia; onoho malebného kopaničiarskeho kraja.Manufaktúra na ručnú výrobu papiera v Prietrži


Klasická ručná výroba papiera bola na území Slovenska po viac ako sto ročnej prestávke obnovená v obci Podhorie – Prietrž. PETRUS PAPIER s r. o., ojedinelá manufaktúra na ručnú výrobu papiera, bude našou poslednou zastávkou na tomto výlete.

Hlavnou surovinou pri výrobe papiera bez spracovania drevenej celulózy, je  bavlna, zvyšujúca jeho odolnosť a trvanlivosť. Súčasťou výroby je aj zdobenie kvalitnej kníhtlače, písanie kaligrafickým písmom, slepotlačou, či ručné umelecké kníhviazačstvo. Zaujímavé je, že každý hárok papiera môže byť vyrobený s vodoznakom nášho štátu, alebo príslušných úradov a ministerstiev, takže papier vyrobený v tejto manufaktúre používa napríklad aj prezident a ministri.

Absolvujeme prehliadku papierne s odborným výkladom, ukážkou výroby papiera a klasickej kníhtlače. Okrem toho bude mať každý z nás možnosť vyrobiť si vlastný papier, ktorý mu bude po dokončení doručený poštou priamo na jeho adresu. Lákavá ponuka, však?

Vstupné do manufaktúry : 4€ (jednotne)


POLOHA : západné Slovensko

VZDIALENOSŤ : 130 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

8,00 - odchod od Istropolisu v Bratislave
9,40 - 10,40 - prehliadka rozprávkového domu v Jablonke - Švancarovej doline

11,20 - 13,50 - prehliadka Múzea M.R.Štefánika, evanjelického kostola a cintorína v Košariskách, možnosť obeda
14,20 - 15,50 - zastávka pri mohyle na Bradle
16,30 - 18,30 - exkurzia vo výrobni ručného papiera, možnosť vyrobiť si vlastný papier
20,30 - príchod k Istropolisu v Bratislave

INÉ PODROBNOSTI : 

  • na výlet si môžete zobrať vášho psa (malé plemeno), no musíte ma o tom dopredu informovať a musím vám to schváliť. Do jedného autobusu je možné vziať maximálne 3 psov. Pes musí spĺňať náležitosti Nariadenia (ES) č. 998/2003 Európskeho Parlamentu a Rady z 26. mája 2003 o veterinárnych požiadavkách uplatniteľných na nekomerčné premiestňovanie spoločenských zvierat (podrobnosti TU). Za to, či pes tieto náležitosti spĺňa alebo nie, ja NEzodpovedám (ani to  nekontrolujem), za to ste zodpovedný vy ako majiteľ psa. Tak isto vy zodpovedáte za všetky škody, ktoré pes na výlete spôsobí.
  • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
  • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Malý sprievodca cestovným poistením
  • som osobne prítomná na každom výlete

CA je v prípade potreby oprávnená upraviť časový plán výletu