Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Bosorky v renesančnom zámku vo Velkých Losinách, renesančná papiereň a Stezka v oblacích Dolní Morava (Česká republika)


 • termín :03.06.2017
 • doprava:75.00€/os.Plním vaše aj moje sny!

Stezka v oblacich - Dolni Morava - pokryta namrazou - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skZačiatkom roka 2016 mi začali od vás chodiť fotografie úžasne namrznutej prapodivnej konštrukcie so žiadosťou : "Poďme tam!" ... a poznámkou, že je to Dolní Morava. Nedivím sa, že vás to pomýlilo a mnohí z vás si mysleli, že je to niekde na hranici medzi Moravou a Rakúskom ... aj mne to podľa názvu tak pripadalo. Avšak Dolní Morava je na úplne opačnej strane, na severnej, až na českých hraniciach s Poľskom. A to mi bolo hneď jasné, že tak ďaleko sa za jeden deň neotočíme. Preto som si nechala tú "prapodivnú konštrukciu" v zálohe a spojila som ju so snom mojim, s Velkými Losinami.

Keď som do Losín išla prvý krát, ani som netušila, že tam kedysi strašili bosorky, ktoré s potešením upaľoval jeden náruživý inkvizítor. To som sa dozvedela až na miestnom zámku vrámci jeho prehliadky. Avšak aj samotná obec ma uchvátila natoľko, že som sa rozhodla vás tam vziať opäť. A tak som Velké Losiny a Stezku v oblacích, pretože tak sa tá "prapodivná konštrukcia" volá, spojila do jedného zájazdu. Pripojila som tam pár zaujímavostí, ktoré by bolo škoda v tomto kraji vynechať, a tak vznikla "dvojdňovka", na ktorú vás teraz pozývam.


zastávka prvá - Šumperk


Cesta do Velkých Losín povedie okolo Brna, Olomouca a Šumperka. V Brne aj Olomouci sme už boli, ale v Šumperku sme sa ešte nezastavili. Preto vám tam objednám sprievodcu, aby sme sa s týmto mestom oboznámili podrobnejšie. Keďže aj v Šumperku prebiehali v rokoch 1679 - 1694 čarodejnícke procesy, stavili miestni na možnosť prehliadky mesta, ktorá sa históriou týchto procesov zaoberá. Ja som vám však vybrala klasický okruh centrom mesta zameraný na celú jeho históriu od 13. až do 21. storočia. Kto však o čarodejnice bude mať záujem, môže vrámci osobného voľna, kedy bude aj čas na obed, navštíviť niekdajší 

Geschaderov dom 

expozíciou čarodejníckych procesov. Toto múzeum v pivničných priestoroch jedného z najstarších dochovalých domov v Šumperku, ktoré tu otvorili v roku 2010, využíva najmodernejšiu techniku na to, aby vám priblížilo historické udalosti, ktoré sa tu v druhej polovici 17. storočia udiali. Zároveň je táto expozícia jedným zo zastavení na Čerodejníckom cyklochodníku, ktorý vedie od Mohelnice cez Šumperk až do Zlatých Hôr a pokračuje do poľskej Nysy Paczkowa.

Vstupné do expozície čarodejníckych procesov : 

 • dospelí : 30 Kč
 • študenti, dôchodcovia, ZŤP : 20 KčČo sa v Geschaderovom dome stalo? 

Heinrich Peschke, ktorý od svojho otca zdedil nielen tento dom, ale aj tajomstvo výroby textilnej látky zvanej trip, vďaka tomuto patentu rýchlo zbohatol, zaradil sa medzi najvýznamnejších obyvateľov mesta a bol dokonca rychtárom. Jeho bohatstvo nedalo spať Henrichovi Bobligovi z Edelstadtu, ktorý tu v tej dobe vynášal súdy nad čarodejnicami a tak obvinil nielen Heinricha Peschkeho, ale aj jeho manželku z čarodejníctva. Aj napriek niekoľkoročnému väzneniu a mučeniu sa Peschke k čarodejníctvu nepriznal a nakoniec vo väzení zomrel. Jeho dom následne veľmi výhodne kúpil jeden z jeho sudcov, kniežací rychtár Franz Ferdinand Gaup. 


Dnes budú v Šumperku Mestské slávnosti, tak vás možno zaujme aj prípadný kultúrny program a možno na obed využijete aj stánky s občerstvením.


zastávka druhá - Velké Losiny


Po prestávke v Šumperku nasadneme do autobusu a odvezieme sa do cieľa dnešného dňa, do Velkých Losín. Toto mestečko s necelými 3000 obyvateľmi, na mňa pri mojej prvej návšteve spravilo veľmi dobrý dojem. Nemá typické obdĺžnikové námestie, na aké sme v Českej republike zvyknutí ... je to v podstate jedna ulica s pomenovaním Rudé armády, ku ktorej sa napája pár postranných uličiek. Avšak okolie tejto hlavnej "tepny" Velkých Losín je veľmi pekne upravené! Parky plné lavičiek, pekne vydláždené chodníky, všade množstvo kvetov ... jednoducho, žiaden nepríjemný moment, ktorý by narúšal pokojnú atmosféru tohto malého mestečka. 

My si po príchode do Losín najprv prezrieme miestny renesančný zámok. 

renesancny zamok Velke Losiny - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skPostaviť ho tu dal v roku 1589 Jan mladší zo Žerotína, príslušník rodu, ktorý toto panstvo vlastnil od roku 1507. Aj napriek tomu, že po viac ako 200 rokoch predali Žerotínoví svoj majetok rodu Lichtenstein, bolo na zámku spravených málo prestavieb a aj interiér zostal v skoro nezmenenej podobe. Tak tu dnes môžeme obdivovať 400 rokov starý zelený náter kazetového stropu, pôvodne zlatou farbou natreté jeho ozdoby, ktoré však vyzerajú už iba zájdeno žlté ... ale sú pravé, nereštaurované, také isté, aké ich sem dal namaľovať staviteľ zámku! Vzácne sú aj gobelíny, kožené, alebo ťažké textilné fialové tapety. Zaujímavé sú aj mohutné keramické kachle, možno najväčšie na Morave, pri ktorých si v Jakubiskovom filme zohrievala ruky Erzsébet Báthory ... a je ešte veľa zaujímavostí, ktorými vás tento dodnes neelektrifikovaný zámok zaujme.

Vstupné do zámku Velké Losiny : jedna z najvacsich keramickych pevi na Morave - pec v zamku Velke Losiny - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk

 • dospelí : 110 Kč
 • študenti, dôchodcovia, ZŤP : 75 Kč


Po prehliadke zámku budete mať osobné voľno, ktoré môžete využiť napríklad na návštevu miestnej papierne, ktorú tu dal postaviť zakladateľ losinského zámku a ktorá nepretržite pracuje až podnes (viac ako 400 rokov!). Ak sa rozhodnete pre jej prehliadku, dozviete sa niečo o jej histórii a aj to, ako sa ručne vyrába papier.

Vstupné do papierne Velké Losiny : 

 • dospelí : 110 Kč
 • študenti, dôchodcovia, ZŤP : 80 Kč


Zaujímavosťou Velkých Losín je aj miestne termálne kúpalisko s termálnou sírnatou vodou, pretože v Českej republike termálnych kúpalísk niet. Práve v Losinách je 5 prameňov, z ktorých je napúšťaných 9 bazénov. Táto vzácna voda, v ktorej striebro sčernie, sa používa ako na kúpeľné procedúry, tak aj na pitnú kúru.

Vstupné do termálnych kúpeľov : 

 • dospelí : 300 Kč
 • študenti, dôchodcovia : 240 Kč

 


Návšteva termálneho kúpaliska je individuálna, od hotela, kde budeme ubytovaní, je vzdialené cca 700 metrov.zastávka tretia - Králíky


Aj keď je hlavným ťahúnom tohto zájazdu Stezka v oblacích, našla som tu ešte jedno miesto, kde sa zastavíme. Kláštor na Hore Matky Božej pri Králíkoch. Ja viem, že kláštorov je všade ako maku, ale tento je niečim iný. Okrem prehliadky klasických kláštorných priestorov je tu možné navštíviť Pamätník obetiam internácie, prvý pamätník tohto typu v Českej republike.

Keďže ja sa k politickým procesom v časoch socializmu nevyjadrujem, uvediem sem text z webovej stránky pamätníka, aby ste vedeli, čoho pamätník to je : "Nařízením komunistické moci byli všichni příslušníci mužských řeholí při tzv. akci "K" v noci ze 13. na 14. dubna 1950 odvlečeni ze svých řeholních domů a soustředěni do několika "soustřeďovacích klášterů", kde museli pracovat za státního dozoru. Jeden z těchto koncentračních táborů byl zřízen i na Hoře Matky Boží u Králík. Prostor poutního místa byl obehnán ostnatým drátem a v celém širokém okolí byly umístěny tabulky s varováním, že vstup do prostoru je zakázán. Protože objekt je zdaleka vidět, působilo toto rozhodnutí pro všechny velmi stísněně. Žili zde řeholníci z různých řádů, mezi nimi i pováleční správci Hory Matky Boží - redemptoristé. Památník s historickou expozicí je dnes připomínkou internace řeholníků, kteří byli na základě tzv. státem řízené centralizace deportováni a byli na tomto místě v období let 1950 – 1961 komunistickým režimem omezeni na osobní svobodě."

Vy budete môcť počas dvoch hodín, ktoré som vyčlenila na návštevu kláštora :

 • alebo navštíviť samotný kláštor (vstupné : 70/50 Kč) 
 • alebo si prehliadnuť Pamätník obetiam internácie (vstupné : 50/40 Kč) 
 • ak budete šikovní, tak stihnete oboje (kombinované vstupné : 100/80 Kč) 
 • alebo sa len tak nadchýnať okolitou prírodou ...


zastávka štvrtá - konečne Stezka v oblacích!


Prvou stavbou podobného druhu v Českej republike bola Stezka korunami stromů pri priehrade Lipno (vysoká 40 metrov), kde sme boli už 2 krát a v tomto roku ju navštívime vrámci zájazdu do Českého Krumlova opäť. Už stezka pri Lipne je zážitok, ale úprimne, na Stezku v oblacích sa nechytá! Stezka v oblacích je o 15 metrov vyššia, aj je postavená vo vyššej nadmorskej výške, ale hlavným rozdielom je tvar jej veže. Stezka pri Lipne je v tvare valca, ale tá, kam pôjdeme vrámci tohto zájazdu, má nepravidelný tvar s mnohými vybočeniami, takže človek má naozaj pocit, akoby stál vo vzduchu.  

Myslím si, že písať sem viac nemá zmysel, treba to skúsiť na vlastnej koži, tak vám sem ešte uvediem

poplatok za vstup na stezku s lanovkou (tam a späť) : 290 Kč

poplatok za vstup na stezku bez lanovky : 200 Kč


Zaujímavosti o Stezke v oblacích :

 • nadmorská výška – 1 116 m. n. m. (horná stanica lanovky Sněžník)
 • výška stezky – 55 metrov
 • dĺžka stezky  – 710 metrov
 • na začiatok stezky sa dá vrátiť pešo alebo 100 m dlhým tobogánom
 • k stezke sa dá dostať lanovkou, bicyklom, alebo pešoStezka v oblacich - Dolni Morava - Ceska republika - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk
 • z vrcholu stezky je výhľad na : masív Králického Sněžníku údolie rieky Moravy, hlavný hrebeň pohoria Jeseníky, Suchý vrch a Krkonoše
 • stezka je kombináciou dreva a ocele
 • stezka pripomína let nočného motýľa
 • stezku navrhol architekt Zdeněk Fránek
 • na stavbu stezky sa spotrebovalo 380 ton ocele, 300 m3 lepeného lamelového dreva z červeného smreku (drevo z rakúskych Álp, z nadmorskej výšky 1000 m n.m), 250 m3 hobľovaných hranolov
 • stezka je zakotvená pomocou pätiek a mikropilótov zapustených 6,5 m do skalného masívu
 • stezka odolá víchrici o sile až 200 km/h.
 • v hornej časti je drevený chodník zavesený na oceľových tiahlach s celkovou dĺžkou 600 metrov


ZMENA PROGRAMU : z technických dôvodov v nedeľu najprv navštívime Stezku v oblacích a až potom kláštor Králíky.


  POLOHA : severovýchod Českej republiky

  VZDIALENOSŤ : 286 km od Bratislavy

  ČASOVÝ PLÁN : 

  sobota :

  6,00 - odchod z Bratislavy z Hlavnej vlakovej stanice
  6,10 - zastávka na Patrónke v Bratislave
  6,30 - zastávka v Malackách na parkovisku pri Tescu
  10,00 - 14,00 - prehliadka Šumperka so sprievodcom, možná návšteva Múzea čarodejníckych procesov alebo obed, v Šumperku sú oslavy - Dni mesta
  14,30 - 15,30 - prehliadka zámku vo Velkých Losinách - 1. skupina
  15,00 - 16,00 - prehliadka zámku vo Velkých Losinách - 2. skupina
  individuálne - prehliadka ručnej papierne, kúpanie v termálnom parku v Losinách
  ubytovanie, nocľah


  nedeľa :

  do 8,00 - raňajky, odchod z hotela
  10,00 - 14,00 - pobyt na Stezke v oblacích
  15,00 - 16,30 - prehliadka pútneho kláštora na Hore Matky Božej v Králikoch a Pamätníka obetí internácie
  20,30 - príchod do Malaciek
  20,50 - príchod na Patrónku v Bratislave
  21,00 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave

  INÉ PODROBNOSTI : 

  • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy (MAN, 49 miest na sedenie, klíma, WC, bezpečnostné pásy, chladnička, TV, rádio)
  • hlavnou činnosťou mojej CK je doprava klientov do cieľa zájazdu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Podrobnosti o poistení nájdete v časti Poistenie.
  • som osobne prítomná na každom zájazde

  STORNOPODMIENKY : 

  Tak ako u všetkých CK, aj u mňa platia zmluvné pokuty (stornopoplatky). Ak sa zo zájazdu odhlásite

  •  30 a viac dní pred termínom konania zájazdu, máte nárok na vrátenie celej platby za zájazd, ak
  •  od 7 do 30 dní pred termínom konania zájazdu, máte nárok na vrátenie 50% z platby za zájazd.
  •  Ak sa zo zájazdu odhlásite do 7 dní od termínu jeho konania , nemáte nárok na vrátenie platby za zájazd.