Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Výlet na víkend - hrad Strečno, splav Váhu plťami pod Strečnom a kaštieľ v Bytči (Slovensko)


  • termín :12.05.2018
  • doprava:24.00€/os.Minulý rok splav Oravy, tento rok splav Váhu.

Splavovanie Váhu plťami pod hradom Strečno bolo v pláne už minulý rok. Skaly zo strečnianskeho brala sa však začali nebezpečne odlupovať a tak bolo nutné bralo spevniť. Pustili sa do toho horolezci a cestu pod Strečnom uzatvárali práve cez víkend, keď sme my chceli výletovať. Bolo však škoda zrušiť výlet a tak sme miesto hradu Strečno obdivovali skanzen vo Vychylovke a miesto po Váhu sme sa plavili po rieke Orave

Skala pod Strečnom už je vraj v poriadku a tak tento rok na pltiach splavíme zasa kúsok Váhu.

Prekvapenie v Bytči


Bytča patrila na začiatku 17. storočia k najvýznamnejším mestám Uhorska. Po bitke pri Moháči Turci obsadili územie dnešného Maďarska a šľachtici sa húfne sťahovali na svoje panstvá čo najďalej od vplyvu Osmanov. Tak uhorský palatínJuraj Thurzo určil Bytču, dostatočne vzdialenú od tureckých útokov, za svoje sídlo a tak dočasne aj za centrum moci v Uhorsku. Už jeho otec, František, dal tu stojaci hrad z 13. storočia prestavať na renesančný zámok, v čom pokračoval jeho syn, Juraj, aj po otcovej smrti. Juraj v Bytči vyrastal, aj tu neskôr býval a v rokoch 1609 - 1616 odtiaľto ako palatín Uhorska vládol ako zástupca cisára, Rudolfa II.

Na svoju reprezentáciu využíval bytčiansky zámok, ktorý je ešte i dnes impozantnou stavbou. Aj keď je dnes v jeho priestoroch umiestnený štátny archív, zachoval si zámok svoju atmosféru. 

Juraj Thurzo sa ženil dva krát a z jeho detí prežilo sedem dcér a jediný syn, ktorý nakoniec aj tak 5 rokov po otcovej smrti záhadne zomrel v Mikulove, čím vymrel rod Thurzovcov po meči. Otec patril medzi najbohatších ľudí Uhorska, preto nemohol to množstvo dcér vydať len tak, bez parády. Avšak hrad pôvodne z 13. storočia nedisponoval vhodnými priestormi na svadbenie sa. Preto sa Juraj Thurzo rozhodol vybudovať samostatný objekt slúžiaci špeciálne na svadobné obrady a veselice. Vznikla tak unikátna dvojpodlažná stavba, Sobášny palác, ktorá bola pred pár rokmi zreštaurovaná.

My si Sobášny palác prezrieme so sprievodcom a ak sa mi podarí, tak aj nádvorie bytčianskeho zámku, ale to už s iným, špeciálnym sprievodcom. Viac vám však k tomu neprezradím. Nechajte sa prekvapiť.

Do Sobášneho paláca sa vstupné neplatí.

Plavba plťami až ku Strečnu.


plavba pltami po Vahu - plavba pltami pod Strecnom - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk Po prehliadke Thurzovských objektov v Bytči si dáme prestávku na obed a autobusom sa odvezieme k prístavisku, kde už na nás budú čakať pltníci. Na jednu plť sa zmestí 12 pasažierov a dĺžka trate, z ktorej budete môcť obdivovať krásy okolia koryta rieky Váh, bude 7 km. Poplavíme sa v podstate až pod hrad Strečno, kde z pltí vystúpime a bude nás čakať peší výstup na Strečniansku skalu. 

Platba za plavbu plťou : 9€ (jednotne)

Schody na hrad


Hrad Strečno je, ako každý správny hrad, postavený na skale. To však znemožňuje autobusu dostať sa až k jeho vstupnej bráne! Nebude preto inej šance, len sa k hradu dopraviť po vlastných. Na výber budú 2 varianty. Alebo skoro 300 kamenných hradných schodov (zvládnete za 15 - 20 min.), alebo menej strmá, ale dlhšia asfaltová cesta (za asi 30 minút). Výber bude na vás, v každom prípade nás na hrade bude čakať sprievodca, ktorý nám porozpráva celú históriu hradu aj jeho niekdajších obyvateľov.

Vstupné na hrad :

  • dospelí : 5€
  • študenti, dôchodcovia, ZŤP : 3€

POLOHA : severozápadné Slovensko

VZDIALENOSŤ : 182 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

7,00 - nástup na Patrónke v Bratislave
7,10 - nástup na Hlavnej stanici v Bratislave
10,00 - 13,00 - prehliadka Sobášneho paláca a zámku v Bytči so sprievodcom, možný obed

14,00 - 15,30 - plavba plťou k hradu Strečno
16,00 - 17,30 - prehliadka hradu Strečno so sprievodcom
20,30 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave
20,40 - príchod na Patrónku v Bratislave

INÉ PODROBNOSTI : 

  • na výlet si môžete zobrať vášho psa (malé plemeno), no musíte ma o tom dopredu informovať a musím vám to schváliť. Do jedného autobusu je možné vziať maximálne 3 psov. Pes musí spĺňať náležitosti Nariadenia (ES) č. 998/2003 Európskeho Parlamentu a Rady z 26. mája 2003 o veterinárnych požiadavkách uplatniteľných na nekomerčné premiestňovanie spoločenských zvierat (podrobnosti TU). Za to, či pes tieto náležitosti spĺňa alebo nie, ja NEzodpovedám (ani to  nekontrolujem), za to ste zodpovedný vy ako majiteľ psa. Tak isto vy zodpovedáte za všetky škody, ktoré pes na výlete spôsobí.
  • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
  • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Malý sprievodca cestovným poistením
  • som osobne prítomná na každom výlete

CA je v prípade potreby oprávnená upraviť časový plán výletu