Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Jarmok Šimona - Júdu v Štúrove s možnosťou prehliadky baziliky v Ostrihome (Slovensko, Maďarsko)


 • termín :15.10.2017
 • doprava:16.00€/os.Najprv kultúra, potom nákupy ...

Katedrála Panny Márie a svätého Vojtecha, známa skôr ako bazilika v Ostrihome, je dominantou 30-tisícového Ostrihomu na maďarskej strane Dunaja. Vidno ju zo všetkých strán a miesto, na ktorom stojí, má pre Maďarov veľký význam. Hneď vedľa nej sú totižto pozostatky hradu, kde sa (vraj) v roku 979 narodil najväčší maďarský kráľ Štefan z rodu Arpádovcov.


Bazilika


je poslednou a najväčšou cirkevnou stavbou na ostrihomskom návrší, ale pred ňou tu už v stredoveku stálo 7 kostolov. Najstarší tu dal postaviť ešte Štefanov otecGejza, považovaný za zjednotiteľa maďarských kmeňov. V roku 1000 tu Štefan založil arcidiecézu, čiže centrum kresťanstva v Uhorsku, ktoré je tu okrem obdobia medzi rokmi 1543 až 1820 dodnes. To Uhorsko čelilo tureckému nebezpečenstvu a tak bola arcidiecéza presídlená do Trnavy.

Už dva roky po jej navrátení sa do Ostrihomu inicioval arcibiskup pochádzajúci z dnešných Považian, Alexander Rudnay, začiatok stavby dnešnej baziliky. V stavbe po ňom pokračoval Jozef Kopácsy (narodený vo Veszpéme), vysvätiť ju dal Ján Scitovszky (narodený v Košickej Belej) a stavbu napokon v roku 1869 dostaval Ján Simor pochádzajúci zo Szekesfehérváru. Všetko to boli ostrihomskí arcibiskupi. V pôvodnom architektonickom návrhu sa počítalo s rozsiahlym komplexom stavieb v štýle Vatikánu, avšak konečnej podoby sa dočkali iba samotná bazilika a časť kanonických domov.

bazilika v Ostrihome s pozostatkymi niekdaajsieho hradu - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skAj napriek tomu, že výstavbu baziliky postupne viedli traja architekti (Pavol Kühnel, Ján Packh a Jozef Hild), výsledkom je monumentálne jednoduché, krásne, harmonické a ucelené, jedným slovom skutočné klasicistické veľdielo. 

My si baziliku prezrieme s miestnou, po slovensky hovoriacou sprievodkyňou. Spolu s interiérom kostola navštívime aj klenotnicu a kto bude mať záujem, môže si kúpiť lístok aj do kupoly kostola, kde vo vnútri uvidí jej kovovú konštrukciu, čo bolo v čase jej výstavby v Maďarsku niečo nevídané a dostane sa aj na ochodzu po obvode kupoly, odkiaľ sú krásne výhľady na všetky svetové strany (kupolu celú obídete). Do kupoly je síce nutné vyšliapať niekoľko desiatok schodov, ale ten výhľad naozaj stojí za to.

Vstupné do klenotnice :


 • dospelí : 900 Ft
 • študenti, dôchodcovia : 450 Ft


Výstup na kupolu : 

 • dospelí : 700 Ft
 • študenti, dôchodcovia : 500 Ft


Ak budete mať záujem aj o výstup na kupolu, bude pre vás výhodnejšia kombinovaná vstupenka (v nej je aj poplatok 200 Ft za prehliadku krypty, tú si môžete každý prezrieť individuálne) :

 • dospelí : 1500 Ft
 • študenti, dôchodcovia : 1000 Ft


Jarmok Šimona - Júdu


Kto to bol, ten Šimon - Júda? Šimon - Júda nie je meno jednej osoby, ale sú to osoby dve, Šimon a Júda, dvaja z Ježišovych apoštolov. Nespomínajú sa v Novom zákone často, ale niečo je o nich predsa len známe :

Šimon, apoštol evanjelistami nazývaný Kanaánsky alebo Horlivec, pochádzal pravdepodobne z Kány Galilejskej. Traduje sa, že práve na jeho svadbe Ježiš premenil vodu na víno. 

Druhý apoštol, Júda Tadeáš, sa stal takmer zabudnutým, pretože jeho meno je podobné Ježišovmu zradcovi, Judášovi. Ľudia ho zo strachu pred zámenou mien radšej nikdy nevzývali a o nič ho neprosili, takže sa stal patrónom „beznádejných" prípadov.

Obaja títo apoštoli po ukrižovaní Ježiša odišli do Perzie, kde hlásali evanjelium a tam vraj obaja 28. októbra aj zomreli mučeníckou smrťou. Preto je 28. október sviatok oboch apoštolov a aj preto sa jesenný jarmok v Štúrove, konaný väčšinou v posledný októbrový štvrtok až nedeľu, volá jarmok Šimona - Júdu.

Jarmok na výročie týchto dvoch svätcov sa v Štúrove po prvýkrát konal vraj už v roku 1546, dvadsať rokov po tom, čo bola väčšina Uhorska obsadená Turkami a hranicou medzi znepriatelenými stranami bol v tejto oblasti práve Dunaj. Pohraničné obce vojnou strádali najviac, hospodárstvo upadalo, preto ostrihomský arcibiskup pre Parkan (pôvodný názov Štúrova) vymohol od panovníka právo usporadúvať trhy. Ročne to boli trhy štyri : na deň svätého Juraja, Bartolomeja, Šimona a Júdu a na Luciu. Prvý deň bol trh všeobecný, na druhý deň sa obchodovalo s dobytkom.

Práve Jarmok Šimona - Júdu sa stal zo všetkých štyroch trhov najvýznamnejším. Konal sa vždy koncom októbra, kedy už bola nová úroda. Dunaj bol ideálnou dopravnou cestou pre tovar, takže sa tu stretávali kupci aj obchodníci z juhovýchodnej Európy, ale aj z Blízkeho východu. V polovici 19. storočia kotvili lode naložené tovarom a kapustou od dnešného mosta až po Rennerovu jamu, remeselníci sa zhromažďovali okolo kostola, v parku pred dnešným mestským úradom predvádzali svoje umenie pouliční zabávači. Na mieste, kde je dnes kúpalisko Vadaš, sa zastavovali gazdovia s dobytkom, tu sa jedlo, pilo a hodovalo. Jarmok sa začínal v sobotu alebo v nedeľu a trval 8 až 10 dní. 

Dnes sa na jarmoku už neobchoduje s dobytkom, kapustu aj koreniny kupujeme v obchode, ale aj tak tu nájdete výrobky najrôznejšieho druhu. Súčasťou trhu sú, samozrejme, aj stánky s občerstvením a vy budete mať dostatok času, aby ste si prezreli všetko, čo budú na tomto, už 471. jarmoku Šimona – Júdu v Štúrove predávať.

Vstupné na jarmok sa neplatí.


POLOHA : severné Maďarsko, južné Slovensko

VZDIALENOSŤ : 174 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

7,00 - nástup na Patrónke v Bratislave
7,10 - nástup na Hlavnej stanici v Bratislave
10,00 - 14,00 - osobné voľno v Štúrove na jarmoku Šimona Júdu
14,30 - 16,00 - prehliadka baziliky v Ostrihome 
19,00 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave
19,10 - príchod na Patrónku v BratislaveINÉ PODROBNOSTI : 

 • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
 • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Malý sprievodca cestovným poistením
 • som osobne prítomná na každom výlete

CA je v prípade potreby oprávnená upraviť časový plán výletu