Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Výlet ku kostolu v Iliji, do zámku Svätý Anton a k pevnosti Bzovík (Slovensko)


 • termín :12.10.2019
 • doprava:23.00€/os.Jedna známa a dve neznáme ...

Viete, prečo sa obci Svätý Anton hovorí aj Svätý Antal? Lebo je to pozostatok starého názvu tejto obce v okrese Banská Bystrica s asi 1 200 obyvateľmi. Kedysi sa totižto volala Szent Antal, čo je vlastne Svätý Anton po maďarsky. V rokoch 1960 - 1996 sa volala už len Antal a obyvatelia mestečka nakoniec rozhodli, že sa bude volať Svätý Anton.

Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk - výlet na jeden deň alebo jednodňový výlet - obrázokObec je známa hlavne kaštieľom Koháryovcov, ktorý my dnes navštívime, ale okrem neho sa ešte zastavíme na dvoch relatívne neznámych miestach - v románskom kostole v Iliji a prezrieme si aj pozostatky niekdajšieho kláštora a protitureckej pevnosti v obci Bzovík.


Kostol v obci Ilija


Asi 5 km od Banskej Štiavnice, pod vrchom Sitno, na svahu nad dedinou so zvláštnym menom Ilija,  stojí románsky kostol svätého Egídia zo začiatku 13. storočia. Postavili ho tu benediktíni, ktorí ho svätému Egídiovi, patrónovi pustovníkov, aj zasvätili, a po ktorom nesie obec aj meno. Ilija je totižto je jedna zo slovanských podôb mena Egídius.

Čím je tento kostol, na začiatku len mníšska pustovňa, pre nás zaujímavý? Svojím románskym, u nás asi najkrajším vstupným portálom! Vytvorili ho v polovici 13. storočia a siaha ešte asi 40 cm pod úroveň súčasnej podlahy. Portál je príbuzný portálu kostola benediktínskeho opátstva v maďarskom Jáku a má bohatú kameňosochársku výzdobu. Dodnes sa nevie, prečo dostal tak malý kostol v neveľkej obci taký monumentálny portál, ale možno to súvisí s neďalekým benediktínskym kláštorom v Hronskom Beňadiku.

My kostol navštívime s miestnou pani kostolníčkou, ktorá nám o ňom určite niečo aj povie.

Vstupné do kostola : dobrovoľné

Kaštieľ Svätý Anton


je od Ilije vzdialený len 7km. My si tento bohato zariadený a zdobený zámok prezrieme so sprievodcom a čas bude aj na prehliadku zoologickej expozície, ktorá je umiestnená v jednej jeho časti. Po prehliadke kaštieľa sa presunieme do neďalekej Banskej Štiavnice, kde bude čas na obed alebo individuálne potulky týmto niekdajším banským mestom.

Vstupné do kaštieľa Svätý Anton :

 • Dospelý : 10€
 • Študent, ZŤP : 5€
 • Dôchodca : 8€

Pevnosť Bzovík


je miesto, na ktoré sa ma záujemcovia o tento výlet pýtajú najviac. Nevedia, kde to je a ani čo presne to je. Priznám sa, že to neviem ani ja :-). Tip na pevnosť Bzovík som dostala od niekoho z vás a kedže my radi chodíme na neznáme miesta, nechala som sa inšpirovať s nádejou, že to je dobrý typ.

Uveďme si teda pár základných dát o pevnosti Bzovík :

 • začiatok 12. storočia - vznik benediktínskeho kláštora zasväteného prvému uhorskému kráľovi, svätému Štefanovi
 • 1179 - 1181 - benediktínov striedajú premonštráti
 • 1526 - po bitke pri Moháči vtedajší majiteľ objektu, Žigmund Balaša, prestavuje kláštor na opevnený kaštieľ s mohutnými obrannými múrmi obohnaný vodnou priekopou ako obranný prvok pred možnými tureckými útokmi
 • 1620 - kaštieľ zachvacuje požiar
 • 1678 - objekt dobýjajú povstalci Imricha Tökölyho
 • pevnosť nakrátko opäť patrí cirkvi
 • od 19. storočia pevnosť pustne, veľmi je poškodená počas druhej svetovej vojny
 • 1964 - pevnosť je vyhlásená za kultúrnu pamiatku

Protiturecká pevnosť v Bzovíku nepatrí medzi mohutne navštevované pamiatky, ale ja verím, že sa vám bude páčiť. Aj z bývalého kláštora Rosa Coeli na južnej Morave veľa nezostalo a aké je to miesto úžasné!  


POLOHA : stredné Slovensko

VZDIALENOSŤ : 390 km okruh

ČASOVÝ PLÁN : 

7,00 - nástup na Patrónke v Bratislave
7,10 - nástup na Hlavnej stanici v Bratislave
10,30 - 11,30 - prehliadka kostola v Iliji
12,00 - 13,30 - prehliadka zámku Svätý Anton
do 15,00 - osobné voľno v Banskej Štiavnici, možný obed
do 16,30 - prechádzka po niekdajšom opevnenom kláštore v Bzovíku
20,00 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave
20,10 - príchod na Patrónku v Bratislave

INÉ PODROBNOSTI : 

 • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
 • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Podrobnosti o poistení nájdete v časti Poistenie.
 • na výlet si môžete zobrať vášho psa (malé plemeno), no musíte ma o tom dopredu informovať a musím vám to schváliť. Do jedného autobusu je možné vziať maximálne 3 psov. Pes musí spĺňať náležitosti odseku 3 a 9 § 19 zákona číslo 39/2007 Z.z. o veterinárnej starostlivosti (podrobnosti TU). Za to, či pes tieto náležitosti spĺňa alebo nie, ja NEzodpovedám (ani to  nekontrolujem), za to ste zodpovedný vy ako majiteľ psa. Tak isto vy zodpovedáte za všetky škody, ktoré pes na výlete spôsobí.
 • som osobne prítomná na každom výlete
 • v prípade potreby je cestovná agentúra oprávnená v deň konania výletu zmeniť časový plán výletu a čas návratu z výletu