Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Výlet na hrad Svojanov, Jeskyně Blanických rytířů a exkurzia v dielni na výrobu modrotlače v Olešniciach s možnosťou nákupu (Česká republika)


 • termín :07.04.2018
 • doprava:19.00€/os.
Počas tohto výletu sa vydáme do čarovného kraja na rozhraní Čiech a Moravy, plného romantických zákutí, ale aj miest opradených tajomstvami a legendami. A jedným z nich je  i naša prvá zastávka.

Zastávka prvá: Hrad Svojanov (veľký kombinovaný okruh)


S hradom Svojanov sa spája mnoho povestí a legiend a dokonca aj v súčasnosti je známy tým, že v ňom i v jeho okolí vraj možno z času na čas zaznamenať záhadné javy. Uvidíme... V každom prípade však stojí za návštevu už len preto, že ide o jeden z najstarších českých kráľovských hradov a zároveň o jediný hrad na území ČR, v ktorého architektúre sa mieša gotika s empírom; čiže stredovek s 19. storočím. Nuž a tento romantický hrad neobklopujú len majestátne hlboké lesy, ale tiež obnovená gotická záhrada, jediná svojho druhu v Strednej Európe.

Hrad Svojanov - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skHrad Svojanov bol založený v druhej polovici 13. storočia českým kráľom Přemyslom Otakarom II, aby chránil dôležitú obchodnú cestu (tzv. Trstenickú cestu),vedúcu z Litomyšli do Brna. Súčasná podoba hradu pochádza z roku 1842, kedy bol po požiari prestavaný v empírovom slohu. Hradu, ktorého múry sú miestami hrubé až 8 metrov, dominuje valcová veža – hláska.

V rámci prehliadky absolvujeme veľký kombinovaný okruh, ktorý nás zavedie do interiérov, situovaných na prízemí a prvom poschodí hradného paláca, ako aj do rozsiahlych pivníc s expozíciou strašidiel, mučiarňou, lapidáriom a domom zbrojnošov.

Zaujímavý je aj exteriér hradného areálu. Okrem už spomínanej jedinečnej gotickej záhrady upútajú i nádvoria, hradby, či pohľad na okolie z vyhliadkovej plošiny veže. Priamo v areáli hradu budeme mať možnosť naobedovať sa. A napokon si možno niektorí z nás ako suvenír odnesú menšie exempláre českého granátu, ktoré sa údajne dajú nazbierať na prístupovej ceste k hradu...

Vstupné do hradu:

 • Dospelí: KČ 190,-
 • Študenti, dôchodcovia, ZŤP: KČ 110,-Zastávka druhá: Jeskyně Blanických rytířů s okolitým areálom – Zmyslovou záhradou a Burianovou rozhľadňou


Jeskyně Blanických rytířů sa nachádza neďaleko mesta Kunštát, v „útrobách“ kopca nazvaného Milenka. Ide o unikátne dielo inšpirované českou históriou, ktorého tvorcom je Stanislav Rolínek. Ako „ateliér“ poslúžili tomuto sochárovi – samoukovi pieskovcové skaly, do ktorých robotníci vyhĺbili jaskyňu. V nej vytvoril Rolínek sochy bájnych blanických rytierov. Hlavnú postavu predstavuje jazdecká socha svätého Václava, stojaca uprostred spiaceho vojska. Stanislav Rolínek mal však, žiaľ, okrem mimoriadneho talentu, aj vážnu chorobu – tuberkulózu. A keďže vedel, že mu na dokončenie diela veľa času nezostáva, niektoré sochy sú len hrubo opracované. To ale nič nemení na monumentálnosti tohto úchvatného, úctu a obdiv vzbudzujúceho diela, na ktorom začal jeho autor pracovať počiatkom tridsiatych rokov minulého storočia. Okolie jaskyne má parkovú úpravu a postupne sa z neho stáva galéria pod šírym nebom, v ktorej mladí sochári v rámci medzinárodných sochárskych sympózií vytvárajú nové a nové sochy.

Interiér Jaskyne Blanických rytierov - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skV bezprostrednej blízkosti jaskyne budeme mať možnosť navštíviť ešte dve atrakcie. Jednou z nich je zmyslová záhrada, ktorá vzniká od roku 2009. Pôvodne mala byť určená pre nevidiacich a zrakovo postihnutých, ale – ako sa časom ukázalo – o prechádzku touto atypickou záhradou je veľký záujem medzi všetkými návštevníkmi, ktorí si tu okrem iného môžu na chvíľu vyskúšať, ako vnímajú svet ľudia zrakovo postihnutí. Podujmete sa na to tiež? V záhrade sú vysadené rastliny s výraznou vôňou, vzbudzujúce zaujímavé hmatové alebo chuťové vnemy, a nechýbajú v nej ani rôzne zvukové prvky. Kto chce, môže sa záhradou prejsť aj so zaviazanými očami a pokúsiť sa pritom hmatom alebo čuchom rozpoznávať jednotlivé rastliny, či sa orientovať pomocou zvuku potôčika...

Druhú atrakciu predstavuje Burianova rozhľadňa, týčiaca sa nad lesoparkom na kopci Milenka vo výške 579 m n. m. Túto kamennú, 18 metrov vysokú rozhľadňu nechal postaviť občan Kunštátu, František Burian. Pri troche šťastia (či – lepšie povedané – dobrej viditeľnosti) by sa nám z nej malo podariť uzrieť Jeseníky, Krkonoše aj Pálavu.

Vstupné do jaskyne:

 • Dospelí: KČ 80,-
 • Študenti, dôchodcovia nad 65 rokov: KČ 60,-
 • ZŤP: KČ 40,-Zastávka tretia: Olešnice - exkurzia v dielni na výrobu modrotlače s ukážkou výroby a možnosťou nákupu


Poslednou zastávkou na tomto výlete bude mesto Olešnice na Morave. Vyberieme sa tu priamo do dielne na výrobu modrotlače. Počas exkurzie sa zoznámime s najstarším spôsobom potlače textílií; prehliadku dielne doplní nielen pútavý výklad, ale aj ukážky výroby modrotlače. No a na záver sa budeme môcť pokochať hotovými úžitkovými, dekoračnými, či darčekovými výrobkami z modrotlače a prípadne si niečo z nich vo firemnej predajni i zakúpiť.

Vstupné: KČ 30,- (jednotne)


POLOHA : severovýchodné Čechy 

VZDIALENOSŤ : 198 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 


7,00 - nástup Istopolis v Bratislave
7,20 - nástup na Patrónke v Bratislave
7,40 - nástup v Malackách (Tesco)
10,30 - 13,30 - prehliadka hradu Svojanov (veľký kombinovaný okruh; individuálne prehliadka exteriérov, možnosť obeda)
14,10 - 16,10 - prehliadka Jaskyne Blanických rytierov (individuálne možnosť návštevy Zmyslovej záhrady a Burianovej rozhľadne)
16,30 - 17,30 - exkurzia vo výrobni modrotlače v Olešniciach
20,20 - príchod do Malaciek (Tesco)
20,40 - príchod na Patrónku v Bratislave
21,00 - príchod k Istropolisu v Bratislave

INÉ PODROBNOSTI : 

 • na výlet si môžete zobrať vášho psa (malé plemeno), no musíte ma o tom dopredu informovať a musím vám to schváliť. Do jedného autobusu je možné vziať maximálne 3 psov. Pes musí spĺňať náležitosti Nariadenia (ES) č. 998/2003 Európskeho Parlamentu a Rady z 26. mája 2003 o veterinárnych požiadavkách uplatniteľných na nekomerčné premiestňovanie spoločenských zvierat (podrobnosti TU). Za to, či pes tieto náležitosti spĺňa alebo nie, ja NEzodpovedám (ani to  nekontrolujem), za to ste zodpovedný vy ako majiteľ psa. Tak isto vy zodpovedáte za všetky škody, ktoré pes na výlete spôsobí.
 • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
 • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Malý sprievodca cestovným poistením
 • som osobne prítomná na každom výlete

CA je v prípade potreby oprávnená upraviť časový plán výletu