Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Zájazd na piatok a sobotu do Tábora, k tomu exkurzia do Jitexu, hrad Zvíkov, zámok Orlík nad Vltavou (Česká republika)


 • termín :14.09.2018
 • doprava:90.00€/os.Zájazd od piatka. Prečo?

Mnohí ste sa ma pýtali, prečo tento zájazd do Tábora a jeho okolia začína v piatok a nie v sobotu, ako to obvykle mávame v pláne. Odpoveď je jednoduchá - v Jitexe (JIhočeské TEXtilie, založený v roku 1949) robia prehliadky podniku len v pracovných dňoch a aj to len doobeda. Preto som sa tomuto termínu prispôsobila.

Po prehliadke podnikovej predajne Jitexu (dnes Jitex Komfort) bude čas na prípadný nákup výrobkov z tejto továrne. Potom sa presunieme do centra mesta Písek a dáme si čas na obed, ale kto bude mať záujem, bude čas aj na prehliadku centra Písku so sprievodcom. Poobedie bude venované prehliadke hradu Zvíkov.

Na druhý deň sa opäť vyberieme k hradu Zvíkov ale len preto, lebo tam je prístavisko výletných lodí plaviacich sa po Orlickej priehrade. Pre nás tam príde jedna z nich a odvezie nás k zámku Orlík. Po jeho prehliadke nás autobus odvezie do mesta Tábor, ktoré bude poslednou zastávkou na našom zájazde.

Jitex


je, ako som už vyššie spomínala, fabrika na výrobu pleteného textilu. Myslím si však, že neexistuje niekto, kto by tento názov nepoznal. Okrem našej Slovenky boli všetky tielka, tričká či teplákové súpravy vyrábané práve tu. Dnes to už, samozrejme, nie je ten obrovský kolos zásobujúci pleteným textilom okrem Československa aj mnohé socialistické krajiny. Avšak kvalitu si jeho výrobky zachovali tak, ako je to uvedené na webovej stránke Jitexu :

Jsme malá, ale vytrvalá firma z jihočeského Písku, která navazuje na tradici pletařské výroby ve "starém, dobrém" Jitexu.

  Vlastníme svoji pletárnu, úpravnu i konfekční dílnu, včetně vyšívacího střediska a oddělení sítotisku. Zakládáme si na tom, že známe původ zboží, které nabízíme a tak garantujeme jeho nezávadnost a kvalitu. Celý výrobní proces, od výroby úpletu, až po ušití hotových výrobků, zajišťujeme u nás, jde o ryze českou produkci. Zkrátka nedáme dopustit na zlaté jihočeské ručičky! Levné, ne vždy kvalitní výrobky, dovezené z východu, ty u nás nenajdete!

 Pod značkou Jitex COMFORT nabízíme tradiční pletené zboží, jako jsou trička, mikiny, spodní a noční prádlo, plyšové soupravy a župany, froté prostěradla, a také funkční termoprádlo a další funkční zboží. Samozřejmě v moderním pojetí, s přihlédnutím k aktuálním módním trendům. Vše ve velikostním sortimentu odpovídajícímu naší české populaci. Vybrané dámské i pánské modely nabízíme dokonce až do velikosti 5XL, abychom uspokojili co nejširší spektrum zákazníků.

Hrad Zvíkov a zámok Orlík


patrili od 18. storočia, okrem iných majetkov, príslušníkom rodu Schwarzenberg. Zámok Orlík dokonca bol a dodnes aj je sídlom rodu. V roku 1948 boli oba zámky na základe špeciálneho zákona Lex Schwarzenberg rodine znárodnené, ale zámok Orlík bol v roku 1992 Karolovi VII. Schwarzenbergovi vrámci reštitúcií vrátený. Dnes je majetkom jeho syna, Jána Nepomuka Schwarzenberga.

Hrad Zvíkov rodine navrátený nebol a dnes patrí pod správu Národného pamiatkového ústavu

pohlad na hrad Zvikov pri Orlickej priehrade - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skVstupné na hrad Zvíkov (platí tu Klíč k památkám) : 

 • dospelí : 70 Kč
 • študenti, dôchodcovia, ZŤP : 50 Kč
 • ZŤP/S+1 : zdarmazamok Orlik, majetok rodu Schwarzenberg - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skVstupné na zámok Orlík : 

 • dospelí : 150 Kč
 • študenti, dôchodcovia : 100 Kč
 • ZŤP : 50 Kč
 • ZŤP/S : zdarmaPlatba za plavbu loďou po Orlickej priehrade od hradu Zvíkov na zámok Orlík : 160 Kč (jednotne), kto o plavbu loďou nebude mať záujem, odvezie sa na Orlík autobusom.

Táborská setkání alebo Benešova vila


Podujatie Táborská setkání sa bude v Tábore tento rok organizovať už po 27. krát. Naväzuje na husitskú tradíciu ako Tábora tak aj celého okolia a nesie sa preto v stredovekom duchu. Stred mesta je vtedy uzavretý a je v ňom množstvo kultúrnych "stredovekých" podujatí sprevádzaných stredovekým jarmokom.

Na Táborská setkání sa platí vstupné :Kto sa nebude chcieť veseliť v Tábore, pre toho mám alternatívu v podobe tichej lokality v neďalekej obci Sezimovo Ústí. Tu je v rozsiahlom parku pri rieke Lužnici ukrytá 

vila Hany a Edvarda Benešových.  


Edvard Beneš so svojou ženou Hanou si nechal v rokoch 1930-1931 v Sezimovom Ústí, pri sútoku Lužnice a Kozského potoka, postaviť vilu. Po jeho zvolení za prezidenta bola na okraji pozemku postavená administratívna budova pre domovníka, kde bola aj kancelária prezidentovho tajomníka.

Benesova vila - Sezimovo Usti - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skPre manželov Benešových znamenala vila skutočný domov, kde oddychovali a schádzali sa s priateľmi. Po smrti svojho muža v roku 1948 vilu od jari do jesene obývala už len pani Hana Benešová. Vo svojom závete vilu aj s nábytkom odkázala Táborskému Múzeu husitského revolučného hnutia, aby v nej vytvorilo dôstojný pamätník jej manžela. Po jej smrti však dom v roku 1975 prevzal Okresný národný výbor v Tábore a previedol ho do majetku Úradu predsedníctva vlády ČSSR.

Ten potom vilu používal na rekreácie popredných predstaviteľov vlády a za tým účelom tiež vykonal zásadné zmeny v interiéri vily. Boli vybúrané niektoré priečky a vilu kompletne zariadili vtedy moderným nábytkom.

Do pôvodnej podoby bola vila navrátená po rozsiahlej rekonštrukcii v rokoch 2006-2009, kedy bol do nej vrátený aj pôvodný nábytok. Tak sa v roku 2009, kedy bola vila sprístupnená verejnosti, naplnila posledná vôľa Hany Benešovej.

K vile patril a dnes aj patrí rozsiahly park, kde je zeleň kombinovaná s drobnými stavebnými prvkami ako sú altány či pergoly. Na juhozápadnom svahu smerom k rieke Lužnica sa rozkladá veľké alpinum (skalka), pýcha Hany Benešovej. Edvard Beneš sa zase viac venoval stromom, ktoré ošetrovali spolu so záhradníkom.

V záhrade sa dodnes zachoval aj pôvodný tenisový kurt, vedľa ktorého bol v 70. rokoch pristavaný vyhrievaný bazén.

Posledné prianie prezidenta

Edvard Beneš si prial byť pochovaný na pozemku svojho domu. Uprostred malého návršia zvaného Kazateľnica, kde podľa tradície kázal Majster Jan Hus, vznikla hrobka Edvarda Beneša, ktorá bola verejnosti opätovne sprístupnená v roku 1990. 

Na prehliadku vily aj okolitého parku, aj na prípadný obed v neďalekých reštauráciách bude dostatok času. 

Vstupné do vily sa neplatí.


Prof. PhDr. et JUDr. Edvard Beneš (1884 - 1948) bol český politik, diplomat, právnik a filozof, ktorý zastával popredné miesto v prvom česko - slovenskom odboji a následne viaceré vrcholové štátne funkcie v Česko - Slovensku, ako funkciu ministra zahraničných vecí (1918 – 1935), predsedu vlády (1921 – 1922) a prezidenta (1935 – 1938 a 1939 – 1948).V cene zájazdu (90€) sú zahrnuté :

 • doprava klimatizovaným autobusom s WC
 • 1 x ubytovanie v *** hoteli s raňajkami (švédske stoly) 


V cene zájazdu nie sú zahrnuté :

 • strava a nápoje (okrem raňajok)
 • vstupné do pamiatok a na atrakcie 
 • cestovné poisteniezájazd sa uskutoční pri minimálnom počte 40 prihlásených 


POLOHA : južné Čechy

VZDIALENOSŤ : 334 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

piatok :

5,00 - odchod z Bratislavy z Hlavnej vlakovej stanice
5,10 - zastávka na Patrónke v Bratislave
5,30 - zastávka v Malackách pri Tescu
10,30 - 12,30 - prehliadka textilného závodu Jitex v Písku s možnosťou nákupu v podnikovej predajni
13,00 - 14,00 - možný obed v Písku
14,00 - 15,00 - prehliadka Písku so sprievodcom
16,00 - 17,00 - prehliadka hradu Zvíkov
ubytovanie (len 1 km od hradu Zvíkov), osobné voľno, nocľah

 

sobota :

do 8,40 - raňajky, odchod z hotela
9,00 - 10,00 - plavba loďou na zámok Orlík (možnosť odvozu autobusom)
10,00 - 11,00 - prehliadka zámku Orlík
12,00 - 16,00 - príchod do Tábora, účasť na historickom festivale Táborská setkání
alebo odvoz do Sezimovho Ústí, prehliadka benešovej vily,možnosť obeda
20,30 - príchod do Malaciek
20,50 - príchod na Patrónku v Bratislave
21,00 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave


INÉ PODROBNOSTI : 

 • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy (MAN, 49 miest na sedenie, klíma, WC, bezpečnostné pásy, chladnička, TV, rádio)
 • hlavnou činnosťou mojej CK je doprava klientov do cieľa zájazdu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Podrobnosti o poistení nájdete v časti Poistenie.
 • na výlet si môžete zobrať vášho psa (malé plemeno), no musíte ma o tom dopredu informovať a musím vám to schváliť. Do jedného autobusu je možné vziať maximálne 3 psov. Pes musí spĺňať náležitosti Nariadenia (ES) č. 998/2003 Európskeho Parlamentu a Rady z 26. mája 2003 o veterinárnych požiadavkách uplatniteľných na nekomerčné premiestňovanie spoločenských zvierat (podrobnosti TU). Za to, či pes tieto náležitosti spĺňa alebo nie, ja NEzodpovedám (ani to  nekontrolujem), za to ste zodpovedný vy ako majiteľ psa. Tak isto vy zodpovedáte za všetky škody, ktoré pes na výlete spôsobí.
 • na zájazd idem s vami ja

 • STORNOPODMIENKY : 

  Tak ako u všetkých CK, aj u mňa platia zmluvné pokuty (stornopoplatky). Ak sa zo zájazdu odhlásite

  •  30 a viac dní pred termínom konania zájazdu, máte nárok na vrátenie celej platby za zájazd, ak
  •  od 7 do 30 dní pred termínom konania zájazdu, máte nárok na vrátenie 50% z platby za zájazd.
  •  Ak sa zo zájazdu odhlásite do 7 dní od termínu jeho konania , nemáte nárok na vrátenie platby za zájazd.