Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Minimaďarsko v Kisbéri, pevnosť Komárom a vriace piesky v Tate (Maďarsko)


 • termín :22.06.2019
 • doprava:18.00€/os.Poďme spolu do Maďarska, ale len kúsok od našich hraníc

Na tomto výlete nepôjdeme ďaleko, lebo mestá KisbérKomárom či Tata sú maďarskými prihraničnými obcami. Avšak v Kisbéri, ktorý navštívime ako prvý a kde je park so zmenšeninami významných stavieb z celého Maďarska, sa zoznámite s Maďarskom celým. Po Kisbéri sa vydáme na prehliadku najväčšej pevnosti Komárňanského pevnostného systému, do Monostorskej pevnosti v Komárome a končiť budeme pohodovou prechádzkou po prírodnom náučnom chodníku v Tate.

Minimaďarsko v Kisbéri


maketa madarskeho parlamentu v parku miniatur v Kisberi - Madarsko - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk Ohňová veža v Soproni, mešita v Pécsi, pamätník bájneho vtáka Turula, ktorého je vidieť z diaľnice cestou do Budapešti, zámok v Gödöllő, opátstvo Tihany, hrad v Tate, zámok vo Fertőde, Széchényiho reťazový most v Budapešti, Monoštorská pevnosť v Komárome (kam my zavítame po prehliadke tohto parku), deväťjamkový most v Hortobágy, maďarský parlament,  palácový komplex Budínskeho hradu,  Námestie hrdinov v Budapešti, hrad Eger, prvý parník na jazere Balaton, dom z Hollókőopátstvo Pannonhalma, bazilika v Ostrihome, ohyb Dunaja či kvapľová jaskyňa Aggtelek a mnoho ďalších zmenšenín uvidíte v parku pri jazere v obci Kisbér. Jednotlivé pamiatky sú označené, takže si park pozrie každý sám, individuálne. Mnoho fotografií z tohto parku nájdete tu : http://magyarkaland.blogspot.com/2017/07/kisber-mini-magyarorszag-makettpark.html 

Vstupné do parku : 400/200 Ft 

Monoštorská pevnosť v Komárome


je súčasťou Komárňanského pevnostného systému. Aby sme pochopili jej postavenie v tomto systéme, musíme sa vrátiť v dejinách o stovky rokov späť.

Komárno bolo kedysi len jedno a ležalo len na dnešnej slovenskej strane hraníc. Človek toto územie osídľoval už veľmi dávno práve z dôvodu stretu dvoch významných tokov, pretože práve tu sa vlieva do Dunaja rieka Váh. Tým pádom tu bol odjakživa brod, ktorým sa dalo cez Dunaj prejsť. Tak tu vzniklo jedno z prvých slovenských miest na mapách popisované ako Comorra, ktorému v roku 1265 kráľ Belo IV. udelil mestské práva. Mesto sa živilo obchodomMatej Korvín si tu dokonca nechal vybudovať renesančný palác a strategickú polohu mesta využil na vybudovanie kráľovskej flotily. Prišiel rok 1526 a do Uhorska sa začali valiť Turci. V roku 1541 dobyli Budín a tak sa v Comorre, na mieste niekdajšieho hradu, začala stavať najstaršia časť obranného systémuStará pevnosť (1546 - 1557).  Po dobytí Nových Zámkov Turkami v roku 1663 sa pristúpilo k rozšíreniu Starej pevnosti o Novú pevnosť, ktorú ste mnohí z vás už možno navštívili (stále sme na slovenskej starne Dunaja, v Komárne). 

Po porážke Turkov pri Viedni stratili obe pevnosti opodstatnenie, tak zostali opustené. V rokoch 1763 a 1783 ich navyše poškodili dve zemetrasenia. Európou sa však začala šíriť nová hrozba v podobe Napoleona Bonaparte a tu si viedenský cisársky dvor spomenul, že v Komárne má zanedbané pevnosti, ktoré by bolo vhodné pred Napoleonskou hrozbou pre istotu opraviť a uviesť do pohotovosti. Ako mi je známe, Napoleon sa nedostal ďalej ako po Bratislavu a v roku 1812 ho Rusi vyprášili pri Borodine, takže sa musel stiahnuť naspäť do Francúzska. Nerozumiem preto, kvôli čomu boli postavené pevnosti aj na druhom brehu Dunaja, na dnešnej komáromskej strane. V roku 1851 to bola Monoštorská pevnosť, do roku 1871 postavili pevnosť Csillag a ďalších 8 rokov stavali Igmándsku pevnosť. Neviem o nejakom veľkom nebezpečí, ktoré by Habsburskej ríši v tomto čase hrozilo, no možno si len povedali, že "pre istotu". V každom prípade sa na to opýtam sprievodcu, ktorý nás bude v najväčšej z týchto pevností, v Monoštorskej, sprevádzať.

Vďaka tejto výstavbe však dnes máme v Komárne a Komárome najväčší historický pevnostný komplex v strednej Európe, ktorý ašpiruje na zápis do zoznamu UNESCO. Keďže v pevnostiach ako na slovenskej tak na maďarskej strane počas socializmu pobývali sovietske vojská a spravili z komárňanskej pevnosti najväčší muničný sklad v strednej Európe, bolo nutné obe dnes sprístupnené pamiatky najprv vyčistiť a opraviť. V našej slovenskej časti to ide pomalšie, ale darí sa to, Maďari sú s opravami trošku šikovnejší. Je to možno spôsobené aj tým, že v Novej pevnosti v Komárne sú niekdajšie veľké ubytovne vojakov a dôstojníkov a maďarská pevnosť je skôr o podzemných kazematoch.

Ja vás vrámci tohto výletu vezmem do Monostorskej pevnosti o rozlohe 70 ha, s plochou vnútorného dvora 100 000 m2 a s plochou budov (kazematov) 33 000 m2, kde nám slovensky hovoriaci sprievodca počas 1,5 - 2 hodín ukáže : 

 • expozíciu kazemát (obranných krytých chodieb a tunelov)
 • stajne pre kone
 • inštruktážnu sieň pre strelcov, kde vojaci nacvičovali cielenie a údržbu zbraní
 • posádkovú ubytovňu s dĺžkou 156 metrov
 • výstavu Monarchia ukazujúcu život vojakov v pevnosti v časoch monarchie
 • sovietsku výstavu ukazujúcu na život sovietskych vojakov v pevnosti v rokoch 1945-1990
 • ubytovňu pre slobodných dôstojníkov
 • Dunajská bašta (centrum pevnosti), ktorého úlohou bolo brániť brod cez Dunaj. Steny tu na niektorých miestach dosahujú hrúbku 5 metrov a výšku 15 až 18 metrov.
 • zaujímavé kruhové latríny s kapacitou 6 osôb
 • západná bašta
 • vojenský park na nádvorí s lokátorovými autami, kanónmi, húfnicami a protilietadlovými delami z čias studenej vojny
 • a múzeum chleba v miestach niekdajšieho skladu na obilie, kde je spoločná výstava Kniežacieho stavu maďarských pekárov a Monoštorskej pevnosti. 

Vstupné do pevnosti : 1800/1250 Ft 

Pohodička v Tate


Aj keď už budete mať v nohách skoro 2 km, ktoré prejdete počas prehliadky Monoštorskej pevnosti, verím, že ďalší kilometrík zvládnete aj tak. Pozývam vás totižto na prírodný náučný chodník, kde na bolesti nôh určite zabudnete.

Na okraji 25 tisícovej Taty vznikol pred rokmi drevený náučný chodník nad úrovňou zalesnených vodných plôch. Tie tu boli odjakživa, avšak v roku 1939 sa v Tate a jej okolí začalo s ťažbou uhlia, čo spôsobilo ekologickú katastrofu v podobe rapídneho zníženia hladiny vôd, čím vyschli aj niekdajšie zaplavené lesné územia. S ťažbou uhlia sa tu napokon skončilo v roku 1990 a voda sa pomaly začala vracať. Vďaka tomu sa tu obnovili vzácne ekosystémy a miestni nadšenci sa rozhodli ich priblížiť aj laickej verejnosti. Preto na okraji mesta v roku 2015 vybudovali  1350 metrov dlhý drevený chodník na pilónoch, vďaka čomu vie návštevník vojsť do vodou zaplaveného lesa a pozorovať krásy miestnej prírody. Je tu množstvo stromov a vodných rastlín, vtáky ale aj vodné živočíchy. Zaujímavosťou, ktorú inde nevidíte je, že pôda pod lávkou je piesčitá a sústavne vyvierajúce drobné pramene spodnej vody na niektorých miestach vytvárajú zaujímavý prírodný úkaz. Cez kryštáľovočistú vodu dovidíte až na dno, kde pramene z piesku budujú miniatúrne mohyly a vyzerá to tak, akoby voda vrela. V určitej výške sa "mohyla" už neudrží, rúca sa a padá a proces sa začína znova. 

Prechádzku po tomto chodníku som už absolvovala so skupinou aj so sprievodcom, ale kvôli jazykovým rozdielom je nám tu miestny sprievodca zbytočný. Ani dobrý prekladateľ totižto nevie z maďarčiny preložiť všetky pomenovania rastlín a zvierat, o ktorých tu miestny sprievodca hovorí, tak som sa rozhodla objednať túto prechádzku bez sprievodcu. Myslím si že naozaj nie je potrebné popisovať každý strom či živočícha, radšej sa len budeme kochať pohľadmi (napríklad na rozľahlé jazero plné kvitnúcich lekien) a započúvame sa do zvuku prírody. Každý svojim tempom.

Vstupné na chodník : 1300/750 Ft 


POLOHA : severné Maďarsko

VZDIALENOSŤ : 318 km okruh

ČASOVÝ PLÁN : 

8,00 - nástup na Patrónke v Bratislave
8,10 - nástup na Hlavnej stanici v Bratislave
10,00 - 11,30 - prehliadka miniatúr maďarských pamiatok v Kisbéri
12,30 - 14,30 - prehliadka pevnosti v Komárome
do 15,30 - možnosť obeda v Komárome
16,00 - 17,00 - prechádzka po prírodnom náučnom chodníku v Tate
19,00 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave
19,10 - príchod na Patrónku v Bratislave

INÉ PODROBNOSTI : 

 • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
 • hlavnou činnosťou mojej CK je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Podrobnosti o poistení nájdete v časti Poistenie.
 • na výlet si môžete zobrať vášho psa (malé plemeno), no musíte ma o tom dopredu informovať a musím vám to schváliť. Do jedného autobusu je možné vziať maximálne 3 psov. Pes musí spĺňať náležitosti odseku 3 a 9 § 19 zákona číslo 39/2007 Z.z. o veterinárnej starostlivosti (podrobnosti TU). Za to, či pes tieto náležitosti spĺňa alebo nie, ja NEzodpovedám (ani to  nekontrolujem), za to ste zodpovedný vy ako majiteľ psa. Tak isto vy zodpovedáte za všetky škody, ktoré pes na výlete spôsobí.
 • som osobne prítomná na každom výlete
 • v prípade potreby je cestovná agentúra oprávnená v deň konania výletu zmeniť časový plán výletu a čas návratu z výletu