Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Výlet na nedeľu - zámok v Telči, Židovská štvrť a bazilika v Třebíči (Česká republika)


 • termín :03.06.2018
 • doprava:24.00€/os.Renesancia a Židia patria k sebe

Židia boli v Európe odjakživa prenasledovaní a pojem "pogrom na Židov" sa užíval oveľa skôr, ako nacisti "vymysleli" holokaust. Židia so svojim náboženstvom boli u nás vždy niečím exotickým a keď sa bolo treba na niekom "vyvŕšiť", odniesli si to spravidla práve oni.

Na to, aby sa mohli Židia v niektorom kraji či meste usídliť, potrebovali súhlas pána hradu či panstva. Nesmeli vlastniť nehnuteľnosti ani pôdu a tak jediné, s čím sa vedeli uživiť, bol obchod. Táto "nutnosť" z nich preto spravila výborných obchodníkov a neskôr bankárov, čo sa im vypomstilo pred II. svetovou vojnou. Všetko so všetkým súvisí ...

Avšak vráťme sa na začiatok. Renesancia je obdobie 15. - 17. storočia, čo aj bola doba, kedy Židia najviac osídľovali územie naše, ale aj Čechy a Moravu. Námestie v Telči, ktoré na tomto výlete navštívime, je dodnes obkolesené domami postavenými práve v renesančnom štýle. V neďalekom Třebíči zas zostala zachovalá rozsiahla židovská štvrť, kam sa vrámci nášho výletu tiež pozrieme. Pripojíme si k tomu ešte zámok v Telči a románsko-gotickú baziliku svätého Prokopa v Třebíči a ak vyjde pekné počasie, bude to výlet ako z cukru :-).

Poznámka : Magdaléna Gondolová  organizuje takýto istý výlet v sobotu - 2.6.2018.

Telč - zámok (UNESCO)


renesancny kazetovy strop v zamku Telc - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skTelčský zámok patriaci pod správu Národného pamiatkového ústavu patrí medzi klenoty moravskej renesančnej architektúry. Premenu pôvodne gotického hradu na renesančné sídlo má "na svedomí" Zachariáš z Hradce, ktorý toto panstvo získal v roku 1550 ako dedičstvo po otcovi Adamovi z Hradca. Zachariáš sa zúčastnil výpravy českých veľmožov do talianskeho Janova, kde sa inšpiroval tamojšou architektúrou. Domov sa vrátil s myšlienkou prebudovať svoj hrad v Telči na vtedy moderný zámok. Na prestavbu si zavolal talianskych majstrov a to, čo tu vytvorili, si budete môcť prezrieť aj vy na tomto výlete.

Vstupné do zámku (fotografovanie zdarma, platí tu Klíč k památkám) :

 • dospelí : 150 Kč
 • študenti, dôchodcovia, ZŤP : 110 Kč
 • ZŤP/S + 1 : zdarmaTelč - námestie (UNESCO)

Domy na námestí v Telči sú jednoznačne renesančné, čo zistí ihneď po príchode do centra mesta každý, čo len okrajovo ovláda základy architektúry. Úzke domy s okrasnými štítmi, ale hlavne arkády - to sú hlavné znaky renesancie

Avšak pôvodne centrum mesta takto nevyzeralo. Predchodcami súčasných domov boli drevené, podpivničené stavby. Neskôr si majitelia tieto kamenné pivnice poprepájali chodbami, ktoré sa dodnes kľukatia pod celým námestím. To je nakoniec jediné, čo sa z pôvodných domov zachovalo.  Polovica drevených domov aj s radnicou v roku 1530 zhorela a tak sa mestskí páni rozhodli pre obnovu. Každý si síce staval svoj dom sám, ale akosi sa im podarilo ich postaviť podobne a poprepájať už spomínanými arkádami, ktorými sa aj dnes dá prechádzať okolo celého námestia, od domu k domu aj v daždi bez dáždnika.

Aj keď jednotlivé domy od námestia vyzerajú honosne, je ich rozloženie izieb pomerne skromné. Cez vchodové dvere vojdete do tzv. mázhauzu, izby po celej šírke domu, kde kedysi mešťania vykonávali svoje remeslo (dnes sú v týchto priestoroch obchody). Odtiaľto sa chodbou prechádzalo do pivnice a na poschodie, kam viedlo schodisko. V medziposchodí bola ešte komora a schody zaviedli majiteľa domu do troch izieb na poschodí určených na bývanie.

My budeme mať v Telči dostatok času (3 hodiny) ako na prehliadku zámku, tak na prechádzky po námestí a aj na prípadný obed. Potom nastúpime do autobusu a odvezieme sa 44 km na východ, do meste Třebíč.


Třebíč - bazilika svätého Prokopa (UNESCO)


Trebic - bazilika sv. Prokopa - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sksa začala stavať asi v roku 1240 a jej stavba trvala 40 rokov. Jej originalita a jedinečnosť tkvie v tom, že to nie je gotická prestavba románskej stavby, ale že tu sú tieto dva architektonické slohy spojené. Dôvodom je skutočnosť, že stavitelia chrámu síce vychádzali z románskej koncepcie, boli však už zoznámení s gotickými prvkami a pracovali s nimi. Vznikli tak prekrásne gotické rebrá krypty pod kostolom, ktorého apsida vo vyššom poschodí je ale čisto románska. My si baziliku prezrieme so sprievodcom a od nej sa pešo presunieme do neďalekej židovskej štvrte, kde nás už budú čakať v pekne obnovenej synagóge.

Vstupné do baziliky :

 • dospelí : 60 Kč
 • študenti, dôchodcovia, ZŤP : 30 KčTřebíč - židovská štvrť (UNESCO)

Aj keď na začiatku popisu výletu uvádzam, že usídľovanie Židov na našom aj českom území nastalo hlavne v dobe renesancie, v Třebíči to bolo oveľa skôr. Vraj už z roku 1338 je prvá písomná zmienka o tunajších Židoch a predpokladá sa, že tu žili už oveľa skôr. Persekuovanie však bolo aj v tomto prípade a to vymedzením územia, ktoré mohli obývať. Na život im bol totižto vyhradený len úzky pás územia medzi riekou Jihlavou a protiľahlým skalnatým výbežkom. Výsledkom sú dodnes stojace tesne pospájané a nadstavované domy s malými obytnými priestormi vznikajúce ako následok prestavby čo dostavby pôvodného domu z dôvodu zvyšovania počtu členov rodiny. 

Aby ste mali aspoň približnú predstavu o živote tunajšej židovskej komunity, požičala som si nasledovný text z webu mesta Třebíč  :

"Už v roce 1551 vyšlo královské nařízení, jímž Ferdinand I nařizoval označení Židů žlutým znamením. Nebylo to poprvé ani naposled. Židé byli soustavně vyháněni ze svých domovů, i když v Třebíči se podobná nařízení projevovala jen okrajově. Za to museli neustále platit. Za odpuštění roboty, provozování živností, za hřbitov i za špitál, za místo na tržišti, kam často ani nebyli vpuštěni platili dvakrát víc než křesťané a když kolem projíždělo pruské nebo napoleonské vojsko, museli skládat výpalné za celou Třebíč. Nejhorší ale bylo, že museli platit i za možnost plodit děti. Podle familiantského zákona, který omezoval počet Židů ve městě, dostával nejstarší syn rodiny číslo, za které musel zaplatit 300 zlatých. Jen majitelé čísla se mohli ženit a rodiny, kde měly jen dcery byly odsouzeny k vymření. Vznikla tak spousta manželství, která se rovnala trestnému činu a byla z moci zákona rozlučována. V této souvislosti je asi nedojemnější příběh Wolfa Schröttera, který u úřadů podával po léta opakované protesty proti rozloučení jeho manželství s Annou Schulzovou. Podmínky se ještě zhoršily v roce 1723, kdy se z čtvrti museli vystěhovat křesťané, kteří si vyměnili domy s Židy bydlícími mimo čtvrť. Dokonce se začala plánovat výstavba hradeb, které by jinověrce oddělily od „počestných“ křesťanů. Ghetto bylo na světě.

Bez zásahů shora by ale obě komunity žili vedle sebe v míru. Některé domy byly společně obývány křesťany a židy a v Třebíči nejsou žádné záznámy o pogromech, které se jinak vyskytovaly téméř všude. Mezi Židy, bohatými měšťany a některými členy rodiny Valdštejnů panovaly úzké vztahy. Zvlášť pokud šlo o peníze a půjčky. Více než polovina třebíčských Židů se věnovala obchodu, ale jen malá část z nich se mohla považovat za skutečné boháče. Většinou se jednalo o hokynáře, kramáře, obchodníky s krosnou, podomní obchodníky nebo koňské handlíře. Výnosnou živností byly i palírny, kterých se v podklášteří provozovalo velké množství. A protože obchod bez zákazníků je jako bota bez podrážek, dá se předpokládat, že v místních obchůdcích umístěných v přízemí domů, muselo být rušno. Když byly v roce 1849 konečně zrovnoprávněni, začali se z Třebíče vystěhovávat za obchodem a před druhou světovou válkou jich zde zbylo necelých tři sta. Vlaky do Terezína a vyhlazovacích táborů odsud vyrazily v květnu roku 1942. Zpět se vrátilo pouhých deset osob."


Ako vyzerala židovská štvrť v Třebíči  pred rokom 1850, si budete môcť prezrieť na modele štvrte umiestnenom na poschodí Zadnej synagógy, ktorú navštívime ako prvú. Jej zaujímavosťou je aj dom Selingmanna Bauera, ktorý je k nej doslova "prilepený". Postaviť si ho mohol len po súhlase s tým, že cezeň budú môcť všetky ženy z ghetta prechádzať do synagógy na modlitby. Ďalšou zaujímavosťou tohto domu je to, že je nainštalovaný do obdobia pred 2. svetovou vojnou tak, akoby z neho jeho majitelia len pred chvíľou niekam odišli. Výklad sprievodcu vás oboznámi so židovskými rituálmi a spôsobom ich života.

Vstupné do synagógy vrátane okruhu po židovskej štvrti :

 • dospelí : 130 Kč
 • študenti, dôchodcovia, ZŤP : 70 KčVšimli ste si, že všetky pamiatky, ktoré navštívite na tomto výlete, sú zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO? 


POLOHA : juhovýchod Čiech

VZDIALENOSŤ : 246 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

7,00 - nástup na Hlavnej stanici v Bratislave
7,10 - nástup na Patrónke v Bratislave
7,30 - nástup v Malackách (Tesco)
10,30 - 13,30 - prehliadka zámku v Telči, možný obed 

14,30 - 16,30 - prehliadka synagógy a prechádzka po židovskej štvrti so sprievodcom
17,00 - 18,00 - prehliadka baziliky sv. Prokopa v Třebíči
20,30 - príchod do Malaciek k Tescu
20,50 - príchod na Patrónku v Bratislave
21,00 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave

INÉ PODROBNOSTI : 

 • na výlet si môžete zobrať vášho psa (malé plemeno), no musíte ma o tom dopredu informovať a musím vám to schváliť. Do jedného autobusu je možné vziať maximálne 3 psov. Pes musí spĺňať náležitosti Nariadenia (ES) č. 998/2003 Európskeho Parlamentu a Rady z 26. mája 2003 o veterinárnych požiadavkách uplatniteľných na nekomerčné premiestňovanie spoločenských zvierat (podrobnosti TU). Za to, či pes tieto náležitosti spĺňa alebo nie, ja NEzodpovedám (ani to  nekontrolujem), za to ste zodpovedný vy ako majiteľ psa. Tak isto vy zodpovedáte za všetky škody, ktoré pes na výlete spôsobí.
 • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
 • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Malý sprievodca cestovným poistením
 • som osobne prítomná na každom výlete

CA je v prípade potreby oprávnená upraviť časový plán výletu