Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Výlet k českým pamiatkam UNESCO - zámok v Telči a bazilika svätého Prokopa v Třebíči aj so synagógou (Česká republika)


 • termín :28.06.2020
 • doprava:27.00€/os.
Dve mestá UNESCO za jeden deň,

 to je výlet do miest Telč Třebíč. Význam a ojedinelosť stavieb v historickom centre mesta Telč je už v tom, že práve Telč bol spolu s historickým centrom Českého Krumlova a historickým centrom Prahy v roku 1992 zapísaný na zoznam UNESCO ako jedna z prvých pamiatok Českej Republiky. Nasledovali Žďár nad SázavouKutná HoraLednicko-valtický areál a postupne iné pamiatky, až v roku 2003 prišiel na radu Třebíč so svojou vzácnou bazilikou a nemenej vzácnou, veľmi dobre zachovalou židovskou štvrťou. No a my na tomto výlete navštívime zámok v Telči, budete mať možnosť sa poprechádzať po telčskom renesančnom námestí, v Třebíči si prezrieme Baziliku svätého Prokopa a navštívime tam aj židovskú synagógu so zaujímavo zariadeným bytom.

Telč a jeho námestie


Aj keď osídlenie tohto miesta je oveľa staršie, prvá písomná zmienka a o meste Telč je až z roku 1315. O nejakých 25 rokov neskôr sa mesto stáva majetkom pánov z Hradca, z Vítkovského rodu. Tí najviac poznačia vzhľad mesta a to hlavne Zachariáš z Hradca, narodený v roku 1526. Tento bohatý a vzdelaný šľachtic si v roku 1550 volí za svoje sídlo práve Telč, čím sa začína úplná prestavba mesta. Zachariáš nechal starý gotický hrad opraviť a pristavať k nemu renesančný zámok, na čo si pozval talianskych remeselníkov. Tých po výstavbe zámku "požičal" aj mešťanom žijúcim v domoch na námestí pri zámku, čím vzniklo unikátne dielo - rady domov ozdobených renesančnými štítmi a na prízemí pospájaných renesančnými arkádami.

Pre nás je dôležité, že tieto domy sa dodnes zachovali v nezmenenej podobe a my sa pohľadom na ne budeme môcť pokochať po prehliadke zámku.

Telč a jeho zámok


Ako už bolo spomenuté, zásluhu na dnešnom vzhľade zámku má najmä Zachariáš z Hradca, ktorý nechal zámok v Telči vybudovať. S výstavnou začal v roku 1553 a jeho poslednou stavebnou aktivitou bola výstavba pohrebnej kaplnky preňho a jeho manželku Kateřinu z Valdštejna v roku 1580.

V tomto roku sa začína veľká obnova zámku v Telči, ale bude postupovať po etapách. Sprístupnený bude okruh Obytné miestnosti posledných majiteľov zámku.

Vstupné do zámku (platí Klíč k památkám) : 

 • dospelí : 120 Kč
 • študenti, dôchodcovia, ZŤP : 80 Kč
 • ZŤP/S+1 : zdarma 


Třebíč a jeho židovská štvrť 


Židovská štvrť v Třebíči je jedinou židovskou pamiatkou zapísanou na zoznam UNESCO mimo Izraela a už to o jej význame veľa napovedá. Prečo však práve táto štvrť, keď sú ich na svete stovky? 

Třebíčska je unikátna tým, že je v nej vidieť prvky židovskej architektúry na tak malom mieste, akým je priestor medzi riekou Jihlavou a skalou, ktoré toto miesto oddeľovali od mesta. Zvyšovaním počtu obyvateľov štvrte museli Židia vymyslieť spôsob, ako také množstvo ľudí natlačiť do všetkých obydlí v štvrti. Domy sa tak začali deliť na menšie bytové jednotky, kde v kuchyni aj meter krát meter spolu gazdovalo niekoľko gazdín, začalo sa k nim pristavovať až nakoniec úplne zanikli záhrady a vznikli aj dômyselné podchody a priechody medzi jednotlivými domami a uličkami.  

Dnes tu stojí 123 poväčšine obývaných domov, dve synagógy a budovy bývalej radnice, nemocnice a chudobinca. Predná synagóga dnes slúži ako kostol cirkvi československej husitskej a zadná slúži ako múzeum. Tú si my aj prezrieme a vrámci prehliadky aj navštívime k nej prislúchajúci byt, ktorý je zariadený množstvom židovských predmetov. Pri výklade sprievodcu sa tak zoznámite s mnohými, pre nás exotickými zvykmi v židovskej rodine.

Vstupné do synagógy :

 • dospelí : 100 Kč
 • študenti, dôchodcovia, ZŤP : 70 Kč


Ak ste synagógu už niekedy navštívili, mám pre vás na čas, kým bude skupina na prehliadke, alternatívny program :

 Pamätná sieň a expozícia "Deti Antonína Kalinu"

Antonín Kalina, třebíčsky rodák, nežid, zachránil najmenej 900 židovských detí, väznených počas druhej svetovej vojny v koncentračnom tábore Buchenwald. O jeho príbehu dlhú dobu nikto nevedel. Sám bol politickým väzňom v tomto tábore a zachránené deti boli súčasťou transportov, ktoré boli koncom vojny presúvané na západ z táborov postavených na východe. Ako sa Kalinovi podarilo tieto deti zachrániť, si môžete prečítať TU, ja sem len uvediem, že zomrel v roku 1990 a v roku 2012 bol in memoriam ocenený titulom Spravodlivý medzi národmi udeľovaným ľudom nežidovského pôvodu, ktorí prispeli k záchrane Židov pred holokaustom. Pri informačnom centre je dnes zriadená Pamätná sieň pripomínajúca záchranu siedmich chlapcov, ktorí sa neskôr stali významnými svetovými osobnosťami v niekoľkých odboroch, medzi ktorými sú aj nositelia Nobelovej ceny! Všetci zachránení chlapci sú v expozícii symbolicky zastúpení na kovovom strome života v podobe lístkov s ich menami.  

Třebíč a jeho bazilika


Dnešný výlet je o samých unikátoch a takým bude aj Bazilika svätého Prokopa. Od Židovskej štvrte je vzdialená len na skok, takže sa k nej presunieme pešo, aj keď je postavená na vyvýšenine, kam vedú schody a strmá cesta. To však určite zvládnete, veď kto by si nechal ujsť pohľad na svetový unikát, akým táto bazilika vskutku je. Jej ojedinelosť tkvie v tom, že v jej stavbe sa ostro prelínajú románske prvky s gotickými. Inak povedané - v čase, keď vznikala (1240 - 1260) už končila doba románskych stavieb a začínal rozkvet gotiky. Avšak francúzski majstri, ktorí ju stavali, ešte boli ovplyvnení románskym slohom, aj keď už vedeli, ako sa stavia gotický chrám. Tak tu nájdene "tvrdý" stredovek (apsida) aj začínajúcu jemnosť gotiky (loď) spojené do jedného unikátneho celku (dnes vídame pôvodné románske stavby po neskorších prestavbách, čo sa tu neudialo).

Určite vás zaujme podzemie kostola s oblúkovou klenbou, monumentálna výška gotickej lode, ale aj po Znojme druhé najstaršie fresky v Českej republike (13. storočie).

Vstupné do baziliky :

 • dospelí : 100 Kč
 • študenti, dôchodcovia, ZŤP : 70 Kč


POLOHA : juh Českej republiky

VZDIALENOSŤ : 250 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

7,00 - nástup na Hlavnej vlakovej stanici v Bratislave
7,10 - nástup na Patrónke v Bratislave
7,30 - nástup v Malackách (Tesco)
11,00 - 12,00 - prehliadka zámku v Telči (UNESCO)
do 13,30 - osobné voľno v meste, možnosť obeda 
14,30 - 16,30 - prehliadka synagógy v Třebíči (UNESCO)
17,00 - 18,00 - prehliadka baziliky sv. Prokopa v Třebíči (UNESCO)
21,00 - príchod do Malaciek
21,20 - príchod na Patrónku v Bratislave
21,30 - príchod do Bratislavy na Hlavnú vlakovú stanicu

INÉ PODROBNOSTI : 

 • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
 • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Podrobnosti o poistení nájdete v časti Poistenie.
 • na výlet si môžete zobrať vášho psa (malé plemeno), no musíte ma o tom dopredu informovať a musím vám to schváliť. Do jedného autobusu je možné vziať maximálne 3 psov. Pes musí spĺňať náležitosti odseku 3 a 9 § 19 zákona číslo 39/2007 Z.z. o veterinárnej starostlivosti (podrobnosti TU). Za to, či pes tieto náležitosti spĺňa alebo nie, ja NEzodpovedám (ani to  nekontrolujem), za to ste zodpovedný vy ako majiteľ psa. Tak isto vy zodpovedáte za všetky škody, ktoré pes na výlete spôsobí.
 • som osobne prítomná na každom výlete
 • v prípade potreby je cestovná agentúra oprávnená v deň konania výletu zmeniť časový plán výletu a čas návratu z výletu