Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Mesto kráľovien Veszprém a mesto levandule Tihany (Maďarsko)


 • termín :24.06.2017
 • doprava:22.00€/os.
A znova k Balatonu!

Pred týždňom som vás pozvala k Balatonu sa kúpať, teraz vás k nemu pozývam tiež, ale témou tohto výletu už nebude kúpanie. Keďže ja budem v Kutnej Hore, pošlem s vami sprievodcuMarcelu, ktorá sa o vás určite dobre postará.

dom v Tihany vyzdobeny cervenou paprikou - madarsko - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skVrámci výletu najprv zamierite k jedinému polostrovu Balatonu, na ktorom leží mestečko Tihany. Vďaka dobrým klimatickým podmienkam sa tu darí levanduli a vy sa na levanduľovom poli aj zastavíte. Tam budete mať možnosť si levanduľu natrhať. Potom sa presuniete do samotného mestečka Tihany, ktoré je tiež typicky levanduľové. Sú tu obchody s výrobkami z levandule, ale aj domy vyzdobené celými strapcami a girlandami červenej papriky. Veď ste v Maďarsku!

Po prestávke na prechádzky po Tihany, kedy si budete môcť so sprievodcom prezrieť aj miestny kostol, ktorý je súčasťou opátstva, nastúpite do autobusu a odveziete sa do Veszprému - mesta kráľovien.

Levanduľa v Tihany 


sa zbiera každoročne o takomto čase a my sme ju tam zbierali už pred dvoma rokmi, kedy som k Tihany pripojila aj návštevu zámku v Keszthely. Na pobyt v Tihany nám preto vtedy nezostalo veľa času, avšak na tomto výlete ho bude dosť na :

 • zbieranie levandule
 • prehliadku kostola so sprievodcom
 • návštevu Múzea bábik (individuálne)
 • prechádzky po mestečku
 • návštevu množstva malých obchodíkov
 • obed v jednej z mnohých reštaurácií


ale ak o nič z tohto nemáte záujem, vezmite si so sebou deku a plavky a na také dve - tri hodinky sa môžete presunúť na okraj polostrova a sa slniť aj kúpať!

zber levandule v Tihany - Madarsko - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skPokyny na zber levandule :

 • za zber levandule sa platí - 2000 Ft za papierovú tašku (cca 7€)
 • levanduľa sa smie zbierať IBA do tejto tašky - dostanete ju po zaplatení poplatku
 • veľkosť papierovej tašky je 28 cm x 21 cm x 11 cm
 • každý zbiera levanduľu na vlastnú zodpovednosť
 • na zber si prineste nožnice, vedia vám ich požičať aj na mieste, ale ich je obmedzený počet
 • kvôli ochrane kríkov nie je vhodné levanduľu lámať
 • na mieste budú na predaj už nachystané levanduľové kytice za 500 Ft/kus


POZNÁMKA : Keďže na Slovensku sú oblasti, kde z dôvodu silných mrazov levanduľa vymrzla, telefonovala som pre istotu aj do Tihány a tam mi potvrdili, že ich levanduľa je v poriadku !!!


Veszprém


pohlad na najstarsiu cast mesta Veszprem - madarsko - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skje od Tihany vzdialený 27 km severne a od Veszprému ďalších 45 km východne je zas Székesfehérvár. Prečo ho tu ale spomínam? Toto historicky významné mesto, po našom Stoličný Belehrad, bolo miestom, kde boli korunovaní uhorskí králi. Za miesto korunovácií si ho vybral kráľ Štefan I. a korunovali tu jeho samotného, ako aj jeho nasledovníkov až do doby, kým Székesfehérvár neobsadili Turci. Avšak kde korunovali kráľovné? Na to bol určený práve Veszprém. Na túto funkciu si mesto Veszprém aj tamojšie biskupstvo vybrala Štefanova manželka - Gizela Bavorská

Boli sme už v oboch mestách, ale musím uviesť, že Székesfehérvár ma nejako neočaril. Naproti nemu má Veszprém oveľa lepšiu atmosféru. Ani v jednom z miest sa síce nedá veľmi najesť, ale výstup na vyvýšeninu, na ktorej stojí biskupský palác a tri kostoly : Svätého Imricha, Svätého Štefana - kráľa a Svätého Michala je veľmi príjemný a cesta končí nad zrázom, z ktorého je krásny výhľad na krajinu. So sprievodcom si pozriete tie kostoly, ktoré budú otvorené a dáte si krátky rozchod, aby ste sa mohli poprechádzať po týchto najstarších častiach mesta. Následne sa všetci stretnete pri autobuse a vydáte sa na cestu na Slovensko.


POLOHA : západné Maďarsko

VZDIALENOSŤ : 153 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN :

7,00 - zastávka na Patrónke v Bratislave
7,10 - zastávka na Hlavnej stanici v Bratislave
10,00 - 15,00 - možný zber levandule v Tihány, prehliadka kláštora v Tihány so sprievodcom, osobné voľno v Tihány (možnosť kúpania sa v Balatone - individuálne)
15,30 - 17,00 - prehliadka hoistorickej časti mesta Veszprém so sprievodcom
19,50 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave
20,00 - príchod na Patrónku v Bratislave


INÉ PODROBNOSTI : 

 • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
 • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem).
 • Malý sprievodca cestovným poistením
 • na tomto výlete ma zastúpi sprievodkyňa - ja s vami na výlete nebudem

CA je v prípade potreby oprávnená upraviť časový plán výletu