Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Zámok Tovačov, Kláštor Hradisko a Bazlika Svatý Kopeček - oba pri Olomouci (Česká republika)


  • termín :08.10.2017
  • doprava:18.00€/os.Tovačov 

je malé, 2,5 tisícové mesto v polovici cestyProstějova do Přerova. Z východnej strany je obklopené niekoľkými niekdajšími rybníkmi, ktoré tu boli založené už v roku 1464 a dnes slúžia tiež ako rybníky, na ťažbu štrku ale aj ako zásobáreň pitnej vody.

Tovačov  sa môže pýšiť najstarším renesančným námestím v Českých krajinách a na Morave, pretože to tovačovské bolo založené už v roku 1475 ako komplexný urbanistický útvar. Najstaršou budovou námestia je radnica s renesančným portálom z roku 1694, ešte staršou stavbou je dom na Förchtgottovej ulici číslo 8, ktorý dal v roku v tom istom roku, ako vzniklo námestie, postaviť Ctibor Tovačovský z Cimburka ako dom pre tovačovské šľachtické vdovy. Dodnes sa v ňom z tej doby zachovali pivničné priestory.

Na prechádzky po tomto starobylom námestí a aj na obed budete mať čas, avšak až po tom, čo si prezrieme miestny

zámok


Dominantou tejto renesančnej stavby ale aj mesta je 96 m vysoká, tzv. Spanilá veža. Tá však bola postavená oveľa neskôr, pretože ešte pred ňou tu už v roku 1321 stál gotický vodný hrad patriaci kráľovi Jánovi Luxemburskému. Ten ho posunul Bernardovi z Lipice a Cimburka  a tomuto rodu, ktorý tu aj založil už spomínané námestie, patril zámok aj s panstvom až do roku 1502. Cimburkoví dali postaviť Spanilú vežu (1492), hrad opevnili valmi s nárožnými baštami a obranný systém hradu po nich dokončil Viliam II. z Pernštejna, ktorý sa stal ďalším vlastníkom hradu. 

zamok Tovacov, 96 metrov vysoka zamocka veza, najvyssia v CR - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skPernštejnovci hrad neskôr prestavali na renesančný zámok a Salm - Neuburgovci ho ozdobili barokovými prvkami. Konečnú podobu zámok získal v 19. storočí, keď ho vlastnili Gutmannovci a v ich vlastníctve bol zámok až do roku 1939. Zámok získal postupnými prestavbami podobu "z každého rožka troška" a tak v ňom dnes môžete obdivovať rôzne architektonické štýly.

Vstupné do zámku :

  • dospelí : 80 Kč
  • študenti, dôchodcovia, ZŤP : 40 Kč

Prehliadka veže je individuálne : 30 Kč


kláštor Hradisko


Nad Olomoucom sa vypína pútnické miesto Svatý Kopeček, ktoré sme navštívili už minulý rok vrámci výletu do Olomouca. Keď sme stáli pred kostolom a obdivovali sme Olomouc a okolitú krajinu z výšky, v diaľke nás zaujala výrazná stavba, ktorú nám miestna sprievodkyňa identifikovala ako kláštor Hradisko a pridala informáciu, že sa dá navštíviť. Tak vám jeho prehliadku ponúkam vrámci tohto výletu.

Miesto, na ktorom kláštor stojí, bolo vraj obývané dávno predtým, než si ho přemyslovec Oto I. vybral za miesto, kam povolá benedisktínskych mníchov. Dodnes o tom svedčia nielen pozostatky zemných valov ale aj archeologické vykopávky. Avšak písomný záznam o tomto mieste je z roku 1078, kedy Oto mníchom kláštor daroval. Tí tu však pobudli len do roku 1150, kedy ich vystriedali premonštráti, ktorí tu potom zostali nastálo.

klastor Hradisko pri Olomouci - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skPočas husitských vojen bol kláštor zbúraný, ale čoskoro bol obnovený mnísi sa doňho vrátili už v roku 1498. Tak to bolo až do roku 1790, kedy nechal cisár Jozef II. kláštor zrušiť a jeho priestory prenechal armáde. Najprv tu bolo pevnostné skladisko, od roku 1800 zajatecký tábor francúzskych vojakov. Začiatkom roka 1802 tu vznikla nemocnica a tá zostala v časti budovy dodnes, čím sa stala najstaršou vojenskou nemocnicou v Českej republike.

Kláštor je verejnosti prístupný len niektoré dni v mesiaci, ale keďže sme skupina, spravia nám výnimku. Vrámci asi hodinovej prehliadky kláštora tak budete môcť obdivovať knižnicu, Slávnostnú sieň, Tereziánsku izbu, kostol sv. Štefana a barokové Anjelske schody.

Poplatok za prehliadku je 80 Kč (jednotne)

Svatý Kopeček


Aby sme tento výlet štýlovo zakončili, necháme sa pánom šoférom ešte raz vyviezť na Svatý Kopeček, kde si dáme hodinkový rozchod. Kto bude chcieť, môže obdivovať okolitú krajinu, alebo si môže oddýchnuť v niektorom z bufetov pri kláštore. V ponuke bude aj množstvo suvenírov, keďže toto významné pútnické miesto navštevuje mnoho pútnikov, ale aj turistov. Ak budete mať záujem, budete si môcť s miestnym sprievodcom prezrieť aj interiéry kostola a ambity

Za prehliadku kostola sa vstupné nevyberá, môžete za ňu zaplatiť dobrovoľné vstupné.


POLOHA : stredná Morava

VZDIALENOSŤ : 226 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

7,00 - odchod z Bratislavy z Hlavnej vlakovej stanice
7,10 - zastávka na Patrónke v Bratislave
7,30 - zastávka v Malackách (Tesco)
10,00 - 11,00 - prehliadka zámku Tovačov - 1. skupina od začiatku okruhu
10,00 - 11,00 - prehliadka zámku Tovačov - 2. skupina od konca okruhu
do 13,00 - osobné voľno v Tovačove, možnosť obeda
14,00 - 15,00 - prehliadka kláštora Hradisko pri Olomouci
16,00 - 17,00 - prehliadka Baziliky na Svatom Kopečku pri Olomouci
19,30 - príchod do Malaciek (Tesco)
19,50 - príchod na Patrónku v Bratislave
20,00 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave

INÉ PODROBNOSTI : 

  • na výlet si môžete zobrať vášho psa (malé plemeno), no musíte ma o tom dopredu informovať a musím vám to schváliť. Do jedného autobusu je možné vziať maximálne 3 psov. Pes musí spĺňať náležitosti Nariadenia (ES) č. 998/2003 Európskeho Parlamentu a Rady z 26. mája 2003 o veterinárnych požiadavkách uplatniteľných na nekomerčné premiestňovanie spoločenských zvierat (podrobnosti TU). Za to, či pes tieto náležitosti spĺňa alebo nie, ja NEzodpovedám (ani to  nekontrolujem), za to ste zodpovedný vy ako majiteľ psa. Tak isto vy zodpovedáte za všetky škody, ktoré pes na výlete spôsobí
  • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
  • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem).
  • Malý sprievodca cestovným poistením
  • som osobne prítomná na každom výlete


CA je v prípade potreby oprávnená upraviť časový plán výletu