Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Kaštieľ Budmerice, zámok Smolenice a Vianočné trhy v Trnave (Slovensko)


 • termín :09.12.2017
 • doprava:10.00€/os.A je to tu! Prehliadka zámku Budmerice!

Prečo som taká nadšená? Pretože od roku 1947 bol zámok v Budmericiach verejnosti neprístupný, až kým ho po rozsiahlej rekonštrukcii trvajúcej od roku 2011 konečne v roku 2016 nesprístupnili verejnosti.

Keď sa povie Budmerice, tak si každý hneď spomenie najprv na pesničku Karola Duchoňa "Dievča z Budmeríc" a vzápätí na krásny romantický kaštieľ s mnohými vežičkami.

zamok Budmerice - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skAj keď kaštieľ vyzerá ako z čias vrcholného francúzskeho romantizmu, je to stavba relatívne mladá. V rokoch 1888 až 1889 si ho dal postaviť gróf Ján Pálffy (nie ten z Bojníc!) ako poľovnícky zámoček s rozsiahlym poľovníckym revírom. Po ňom bol majiteľom zámku jeho syn Pavol, ktorý z Československej republiky v roku 1945 emigroval. 

Zámok pripadol štátu a ten ho v roku 1947 určil ako miesto pre prácu slovenských spisovateľov pod názvom Dom spisovateľov.  V roku 1986 bol interiér zámku zrekonštruovaný a zariadený socialistickým nábytkom. Spisovatelia tak mali k dispozícii asi 20 izieb, v ktorých mohli dlhodobo pobývať a tvoriť. Medzi takých patrili Vladimír MináčMargita Figuli či Ivan Krasko, ale vraj tu jeden čas pobýval aj Gustáv Husák, ešte predtým, čo sa stal prezidentom, a napísal tu nejakú knihu.

V roku 2010 skončil dlhodobý prenájom kaštieľa spisovateľmi a tak sa začalo s jeho rekonštrukciou. Dnes sú v kaštieli približne polhodinové prehliadky, počas ktorých môžu návštevníci vidieť niekoľko miestností zariadených "nepôvodným" nábytkom, keďže pôvodný bol hneď po vojne rozkradnutý. Avšak, vďaka aj za to !

Vstupné do zámku Budmerice :

 • dospelí : 2€
 • študenti, dôchodcovia, ZŤP : 1,50€


Ani Jozef Pálffy sa nedal zahanbiť


Tak ako staviteľ budmerického zámku, tak aj staviteľ zámku v Smoleniciach, boli príslušníkmi toho istého pálffyovského rodu, sídliaceho na hrade Červený Kameň. Dokonca to vraj boli bratranci. Ten "smolenický" sa volal Jozef Pálffy a rozhodol sa prestavať niekdajší stredoveký hrad v Smoleniciach, patriaci rodu od roku 1777, v ktorom už vtedy nikto nebýval a ktorý počas zamok Smolenice - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sknapoleonských vojen vyhorel. S prestavbou začal v roku 1887, ale najviac prác sa spravilo až po roku 1911. Aj tie nakoniec zahatila prvá svetová vojna a zámok nebol dostavaný. Ako majiteľ budmerického zámku, tak aj tento v roku 1945 opustil Československú republiku a aj tento zámok prevzal štát. No a naďalej mali oba zámky, budmerický aj smolenický, podobný osud. Tak ako ten budmerický pripadol slovenským spisovateľom, tak ten smolenický začala využívať Slovenská akadémia vied na reprezentatívne účely a medzinárodné sympóziá.

V časti zámku vznikol hotel, ale čiastočne je prístupný verejnosti. Ani od tohto zámku nečakajte siene plné vzácneho nábytku, ale oplatí sa ho navštíviť, lebo aj keď bol zámok dostavaný až v júni 1953, bolo to podľa pôvodných projektov a tak majú interiéry pekné stropy a klenby.

Vstupné do zámku Smolenice :

 • dospelí : 2€
 • študenti, dôchodcovia, ZŤP : 1€


Deň zakončíme v slovenskom Ríme


Keď som pred dvomi rokmi plánovala návštevu Vianočných trhov v Trnave, nebol o ne záujem. Až do doby, ... kým som k nim nepripojila prehliadku zámku Smolenice. Tento rok už som múdrejšia, ale k Smoleniciam som vám pripojila ešte aj Budmerice.

Avšak aj vrámci tohto výletu vám v Trnave objednám sprievodcu, lebo aj keď mi obyvatelia Bratislavy a okolia vždy tvrdia, že oni Trnavu poznajú, aj tak mala prehliadka Trnavy so sprievodcom pred dvomi rokmi veľký úspech.

Plán výletu :

Prvou našou zastávkou bude zámok Budmerice, potom sa odvezieme do Smoleníc. Do Trnavy by sme mali prísť okolo pol tretej a budete mať hodinu čas na nájdenie si pre vás toho najlepšieho občerstvenia v mnohých stánkoch, ktoré budú vrámci Vianočných trhov porozostavované v centre mesta. Kto bude mať záujem o prehliadku mesta, tak o hodinku (o 15,30) príde k Mestskej veži, kde na nás už bude čakať sprievodca a ten nám ukáže najkrajšie pamiatky mesta a veľa nám o ňom porozpráva. Prehliadka bude trvať asi 1,5 hodinu a potom ešte zostane hodinka na opätovné obídenie stánkov alebo na účasť na programe, ktorý na pódiu určite bude. Koho viac zaujímajú stánky, ten na prehliadku mesta ísť nemusí, ten si môže spraviť vlastný program.

PS :

Vrámci prehliadky Trnavy so sprievodcom budete mať znížené vstupné na mestskú vežu. Dospelí si zaplatia 2€ a dôchodcovia jedno, ale túto vyhliadku vrelo odporúčam. Keď sa totižto pod vami rozžiaria svetlá všetkých stánkov na námestí, vytvorí to neopakovateľnú Vianočnú atmosféru.


POLOHA : juhozápad Slovenska

VZDIALENOSŤ : 145 km okruh

ČASOVÝ PLÁN :

10,00 - zastávka na Patrónke v Bratislave
10,10 - zastávka na Hlavnej stanici v Bratislave
11,30 - 12,30 - prehliadka zámku Budmerice
13,00 - 14,00 - prehliadka zámku Smolenice
14,30 - 18,00 - osobné voľno na vianočných trhoch v Trnave
v prípade záujmu :
15,30 - 17,00 - prehliadka Trnavy so sprievodcom
18,00 - odchod z Trnavy
19,00 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave
19,10 - príchod na Patrónku v Bratislave


INÉ PODROBNOSTI : 

 • na výlet si môžete zobrať vášho psa (malé plemeno), no musíte ma o tom dopredu informovať a musím vám to schváliť. Do jedného autobusu je možné vziať maximálne 3 psov. Pes musí spĺňať náležitosti Nariadenia (ES) č. 998/2003 Európskeho Parlamentu a Rady z 26. mája 2003 o veterinárnych požiadavkách uplatniteľných na nekomerčné premiestňovanie spoločenských zvierat (podrobnosti TU). Za to, či pes tieto náležitosti spĺňa alebo nie, ja NEzodpovedám (ani to  nekontrolujem), za to ste zodpovedný vy ako majiteľ psa. Tak isto vy zodpovedáte za všetky škody, ktoré pes na výlete spôsobí
 • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
 • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem).
 • Malý sprievodca cestovným poistením
 • som osobne prítomná na každom výlete


CA je v prípade potreby oprávnená upraviť časový plán výletu