Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Vily Tugendhat a Low-Beer, vila v Svitávke a zákusky v Boskoviciach - po stopách rodiny Low-Beer (Česká republika)


 • termín :11.05.2019
 • doprava:20.00€/os.Vydajme sa po stopách rodu Löw-Beer

Vila Tugendhat je svetoznáma, veď je od roku 2001 zapísaná na zoznam UNESCO. Ľudia väčšinou aj vedia, že je spojená s menom Löw-Beer. Vedia však aj viac o príslušníkoch rodiny s takýmto zvláštnym menom? Poďme až tam, kam nás pustia písomné pramene. Správne by sme mali začať v Boskoviciach vzdialených 40 km severne od Brna, pretože odtiaľ rodina Löw-Beer pochádzala. Začneme však v Svitávke, aby sme využili doobedie a do Boskovíc sa presunieme v čase obeda. Odtiaľ potom pôjdeme do Brna, kde bude v pláne prehliadka dvoch víl Löw-Beer Tugendhat.

Svitávka


je malá obec s asi 2000 obyvateľmidvomi vilami, ktoré si tu dali postaviť bratia Löw-Beerovci. To však bolo oveľa neskôr, v rokoch 1902 a 1906. V Svitávke začal podnikať už ich dedo - Žid Moses Löw-Beer, ktorý tu v roku 1838 kúpil papierenský mlyn a nechal ho prerobiť na valchu a práčovňu vlny. Moses pochádzal z Boskovického geta, tak ako jeho predkovia a využil zrušenie protižidovských zákonov v roku 1848, ktoré dovtedy zakazovali voľné sťahovanie Židov. Mlyn postupne rozšíril o novú továrenskú budovu, avšak vo veľkom sa tu začalo podnikať až za jeho syna Maxa a neskôr za jeho vnukov RudolfaAlfreda a Benna, majiteľov dvoch svitávockých víl. 

schodisko vo Velkej vile v Svitavke kedysi patriacej rodine Low-Beer - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skVeľkú vilu si dali postaviť bratia Rudolf a Benno. Vila má zámocký charakter a postavená je v barokovom a klasicistickom slohu. Jej zaujímavosťou je v podkroví umiestnená práčovňa, ktorá na pranie využívala dažďovú vodu. 

Malú vilu si dal postaviť prostredný brat Alfréd o 4 roky neskôr, avšak už o ďalších 7 rokov sa presťahoval do Brna, do dnešnej vily Löw-Beer.

My si prezrieme len Veľkú vilu, kde je dnes umiestnený mestský úrad. Malá vila je v súkromných rukách a verejnosti neprístupná. 

Boskovice


sú 11 a pol tisícové mesto v okrese Blansko. Majú hradzámokarborétum a aj bývalé židovské geto so synagógou a mikve

Našim cieľom bude to niekdajšie geto ako miesto, kde sa narodili predkovia ale aj samotní aktéri nášho príbehu. Určiť, kde stál pôvodný Löw-Beerovský dom, je dnes už ťažké, lebo domy sa prečíslovali a písomných prameňov je málo. Vie sa však, že písomne doložený predok rodiny, Judas Löw-Beer, sa do Boskovíc prisťahoval niekedy medzi rokmi 1727 až 1748. Už Judasov syn Salomon patril medzi bohatších Židov, v roku 1810 bol dokonca richtárom židovskej obce. Jeho 5 synov sa už venuje charite a najmladší z nich, Moses, je zakladateľom rodovej línie, ktorá smeruje až k vile Tugendhat.

My sa prejdeme po niekdajšej boskovickej židovskej štvrti, ak budete mať záujem, budete môcť navštíviť aj synagógu a prezrieť si očistný kúpeľ mikve. Čas bude aj na obed.

Vstupné do synagógy : 70Kč (jednotne)


Brno


je mestom víl, ktoré kedysi patrili najbohatším obchodníkom najprv Rakúsko - Uhorska a neskôr Československa. Medzi takých obchodníkov patrili aj Löw-Beerovci, u ktorých sa predpokladá, že boli dokonca bohatší ako Baťa a ktorí svoje podnikanie začali v malej obci Svitávka a expandovali do viacerých miest ako boli BrnoViedeňZáhorská Ves a mnoho ďalších. Začali spriadaním vlny z odpadových materiálov, ktoré posunuli k tkaniu látok, čím ich lacné ale kvalitné tkaniny konkurovali iným výrobkom. Využili nutnosť odievania armády počas prvej svetovej vojny, avšak v tej druhej pre nich, ako pre Židov, už miesto nebolo. Emigrovali ešte pred vznikom protektorátu Čechy a Morava do Švajčiarska, Veľkej Británie ale aj na americký kontinent. Dnešní potomkovia rodu, ktorí sa pred pár rokmi stretli u pána starostu v Svitávke, ani len netušili, aká je ich história a akí bohatí boli ich predkovia.

Vila Löw-Beer

bola majetkom Alfreda Löw-Beera od roku 1913, kedy ju za 290 000 korún kúpil od dedičov zosnulého továrnika Moritza Fuhrmanna. Aj keď sa mu vila páčila, dal ju prestavať. Po emigrácii rodiny mala vila viacerých majiteľov, bol v nej dokonca internát. K jej obnove sa pristúpilo v roku 2013 a o rok na to bola vila sprístupnená verejnosti. 

Vstupné do vily  Löw-Beer :

 • dospelí : 160 Kč
 • študenti, dôchodcovia : 80 Kč
 • ZŤP, ZŤP/S : zdarma

Vila Tugendhat

bola domovom poslednej generácie Löw-Beerovcov prezentovanej Gretou Tugendhatovou, rodenou Löw-Beer, dcérou Alfreda Löw-Beera, majiteľa vily Löw-Beer ale aj Malej vily v Svitávke. Greta dostala časť pozemku priliehajúceho k vile Löw-Beer ako svadobný dar od svojho otca. K tomu jej Alfred poskytol neobmedzený badžet na výstavbu domu na tomto pozemku, čo Greta dokonale využila oslovením nemeckého architekta Ludwiga Miesa van der Rohe. Ten jej navrhol vilu, ktorá pozitívne šokuje ešte aj dnešných návštevníkov. Klimatizácia, onyxová stena, do podlahy klesajúce okná v priestrannej obývačke či každý kúsok zariadenia od sedačiek, stolov a postelí až po vypínače vytvorené špeciálne pre vilu, to sú zvláštnosti vily Tugendhat.

Vstupné do vily Tugandhat (prezrieme si rozšírený okruh):

 • dospelí : 350 Kč
 • študenti, dôchodcovia, ZŤP, ZŤP/S : 210 Kč
 • sprievod ZŤP/S : zdarmaPOLOHA : južná Morava

VZDIALENOSŤ : 170 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

7,00 - odchod z Hlavnej stanice v Bratislave
7,10 - zastávka na Patrónke v Bratislave
7,30 - zastávka v Malackách (pri Tescu)
10,00 - 11,00 - prehliadka vily v Svitávke
11,30 - 13,30 - prechádzka po židovskej štvrti v Boskoviciach, možnosť prehliadky synagógy, možný obed, odvoz do Brna

V Brne budete rozdelení na 3 skupiny a časovo to vychádza nasledovne :

1. skupina (15 osôb) : 

14,30 - 16,00 - prehliadka vily Tugendhat
16,00 - 17,00 - voľno v okolí víl, peší presun k vile Low-Beer (cca 600 m)
17,00 - 18,00 - prehliadka vily Low-Beer

2. skupina (15 osôb) : 

14,30 - 15,00 - voľno v okolí vily Tugendhat
15,00 - 16,30 - prehliadka vily Tugendhat
16,30 - 17,00 - peší presun k Low-Beer (cca 600 m)
17,00 - 18,00 - prehliadka vily Low-Beer

3. skupina (15 osôb, táto skupina nebude mať z časových dôvodov prehliadku vily Low-Beer) : 

14,30 - 15,30 - osobné voľno v okolí víl
15,30 - 17,00 - prehliadka vily Tugendhat
17,00 - 18,00 - osobné voľno v okolí víl

všetky 3 skupiny :

18,00 - odchod z Brna
19,30 - príchod do Malaciek
19,50 - príchod na Patrónku v Bratislave
20,00 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave


INÉ PODROBNOSTI : 

 • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
 • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem).
 • Malý sprievodca cestovným poistením
 • som osobne prítomná na každom výlete


CA je v prípade potreby oprávnená upraviť časový plán výletu