Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Vila Tugendhat v Brne, plavba loďou po Brnianskej priehrade a prehliadka hradu Veveří (Česká republika)


 • termín :01.09.2020
 • doprava:20.00€/os.
Kto by nepoznal vilu Tugendhat?

 Úžasný výtvor architektonického génia zariadený nábytkom typu IKEA, i keď Ingvar Kamprad založil svoju IKEA až 15 rokov po vzniku vily Tugendhat !!!

 Samozrejme, že vila s IKEA nemá nič spoločné, ale celá filozofia rozloženia priestoru aj jednoduchosť a hlavne účelnosť zariadenia vily vám tú IKEA podvedome pripomína.

Nebudem tu opisovať históriu vily, vyrozprávam vám ju v autobuse cestou na výlet ... len vám tu opíšem plán výletu.

Prvou zastávkou na našom výlete bude prehliadka vily TugendhatBrne. Na jednu prehliadku môže ísť maximálne 16 osôb, preto budete rozdelení na 3 skupiny, každá pôjde na prehliadku v inom čase (rozpis nižšie). Kým bude vaša skupina čakať na vstup do vily, môžete si posedieť v neďalekej krčmičke alebo zájsť na zákusok, alebo si individuálne prezrieť vilu Low-Beer (záujemcov k nej zavediem).

Vstupné do vily Tugendhat (fotenie v interiéri = 300 Kč):

 • dospelý : 400 Kč
 • dôchodca (od 65 rokov), ZŤP, ZŤP/S : 250 Kč
 • sprievod ZŤP/S : zdarma


O 12,30 hod. sa všetci stretneme v autobuse, ktorý nás odvezie na 

Hrad Veveří

Tento hrad, založený v roku 1213 patril kráľovi. Přemysl Otakar II. naň  s obľubou umiestňoval svojich politických odporcov, brat budúceho cisára Karola IV.Jan Jindřich, hrad rozširoval a opevňoval a využíval ho ako pevnosť i ako pokladnicu. V roku 1424 ho obliehali Husiti, v roku 1645 zasa švédske vojská, ktoré ho tak ako brniansky hrad Špilberk, nedobyli.

Tak prečkal hrad Veveří, postavený na vyvýšenine vzdialenej od Brna len nejakých 15 km, časy mierové aj vojnové, až kým sa v roku 1925 nestal majetkom Československej republiky. Najprv to s ním vyzeralo celkom dobre – bol sprístupnený verejnosti a v roku 1928 ho navštívil aj vtedajší prezident T. G. Masaryk. Prišla však druhá vojna a hrad padol do rúk Wehrmachtu a SS, ktorí si v jeho okolí vytvorili rozsiahly výcvikový priestor. Oslobodzovanie Brna zasiahlo aj hrad Veveří – hrad bol poškodený a väčšina jeho mobiliáru bola zničená alebo rozkradnutá. Pomoci sa dočkal hneď po vojne, pristúpilo sa k jeho oprave, mobiliár bol doplnený z iných hradov a zámkov a hrad opätovne sprístupnili verejnosti. To však netrvalo dlho, lebo niekoho napadlo zriadiť v ňom lesnícke učilište(!). Na jeho potreby boli vykonané prvé devastujúce úpravy hradu, ďalšie pokračovali od roku 1972,  kedy vznikol projekt prestavby hradu na medzinárodné študentské a kongresové centrum. Na hrad bola zavedená kanalizácia a vodovod, avšak to najhoršie iba malo prísť. Statika hradu pre tak veľký projekt sa mala zabezpečiť betónovými injektážami a nástrekmi, ktoré hrad ťažko poškodili. Stopol to až rok 1989, odkedy sa práce na hrade zastavili a ďalších 10 rokov sa na ňom nič nedialo. 

Od roku 1999 patrí hrad Veveří Národnému pamiatkovému ústavu, ktorý sa postupne stará o odstránenie škôd, ktoré boli na pamiatke napáchané. Postupne odkrýva valčekovými nátermi zatreté fresky a maľované omietky a zariaďuje interiér hradu. Práve hrad Veveří je jedným z mála, kam sa oplatí chodiť každý rok. Vždy tam toho majú totižto viac a viac. Avšak aby sa nezabudlo na to, aké ťažké časy tento hrad v druhej polovici 20. storočia zažíval, ponechali jednu jeho časť neopravenú.

Vstupné do hradu Veveří (fotenie zdarma, platí Klíč k Památkám):

 • dospelý : 150 Kč                                               
 • dôchodca (od 65 rokov) : 110 Kč
 • ZTP, ZŤP/S+1 : zdarma


Zaujímavosť :

Veveří na pozvanie jeho posledného majiteľa, baróna Mórica Arnolda de Forest, trikrát navštívil vtedajší britský minister obchodu Winston Churchill. S manželkou Clementine tu strávili aj časť svojej svadobnej cesty po Európe.


Po prehliadke hradu Veveří bude osobné voľno na možný obed v reštaurácii pod hradom alebo na nádvorí hradu s tým, že k prístavisku pod hradom treba ísť peši asi 950 metrov, ale dolu kopcom :-). Loď z prístaviska odpláva o 16,06 hod., preto vám odporúčam odchod z hradu najneskôr o 15,40 hod. (závisí to od vašej zdatnosti). Plavba do prístaviska Brno-Bystrc bude trvať asi 50 minút.

Kto nebude mať o plavbu loďou po Brnianskej priehrade záujem, ten môže pod hradom nastúpiť do nášho autobusu a odviezť sa do prístaviska v Brne autobusom.

Lístok na loď : 

 • dospelý (od 15 rokov) : 110 Kč
 • študent do 15 rokov, ZŤP, dospelý nad 15 rokv v deň jeho narodenín : 60 Kč
 • ZŤP/S+1 : zdarma


POLOHA : južná Morava

VZDIALENOSŤ : 158 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

7,30 - nástup na Hlavnej stanici v Bratislave
7,40 - nástup na Patrónke v Bratislave
8,00 - nástup v Malackách (Tesco)
10,00 - 11,30 - prehliadka vily Tugendhat (veľký okruh) - 16 osôb
10,30 - 12,00 - prehliadka vily Tugendhat (veľký okruh) - 16 osôb
11,00 - 12,30 - prehliadka vily Tugendhat (veľký okruh) - 16 osôb
13,30 - 14,30 - prehliadka hradu Veveří
osobné voľno v okolí hradu, možná prehliadka ostatných prehliadkových okruhov na hrade, možný obed
16,06 - štart lode z prístaviska pri hrade Veveří 

do 16,55 - plavba po Brnianskej priehrade, smer Brno - Bystrc, tam prestup na autobus, odvoz na Slovensko
18,30 - príchod autobusu do Malaciek
18,50 - príchod na Patrónku v Bratislave
19,00 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave

  

INÉ PODROBNOSTI : 

 • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
 • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Podrobnosti o poistení nájdete v časti Poistenie.
 • som osobne prítomná na každom výlete
 • v prípade potreby je cestovná agentúra oprávnená v deň konania výletu zmeniť časový plán výletu a čas návratu z výletu