Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Po stopách čarodejníc na Šumpersku, zámok Velké Losiny a prečerpávacia vodná elektráreň Dlouhé stráně (Česká republika)


 • termín :21.05.2016
 • doprava:76.00€/os.Tam, kde sa natáčal film Kladivo na čarodejnice


Priznám sa, že až do septembra 2015, kedy som organizovala výlet na zámok Velké Losiny a hrad Šternberk som ani netušila, že bol nakrútený nejaký film Kladivo na čarodejnice a o tom, že bola táto oblasť "preslávená" čarodejníckymi procesmi, som nevedela ani toľko. A keďže som už bola na desiatkach hradov a zámkov, ale tak, ako ma svojou atmosférou očaril zámok vo Velkých Losinách, ma očaril máloktorý, som sa rozhodla spraviť do tejto oblasti dvojdňový zájazd s podrobnejším pátraním po čarodejníckych procesoch na tomto území. Našla som aj človeka, historika, ktorý je priamo zo Šumperka a tematike týchto procesov sa venuje.

Poďme však poporiadku. 

Velké Losiny dnes patria do okresu Šumperk v Olomouckom kraji, no kedysi patrili rodu Žerotínových. Tri kilometre východne od Losín je obec Sobotín, v ktorej, na rozdiel od susedných Vernířovic, už mali v 17. storočí kostol. A tak sa žobráčka Maryna Schuchová na Kvetnú nedeľu roku 1678 vybrala práve do kostola Sv. Varinca v Sobotíne s dôležitým poslaním - ukradnúť pre pôrodnú babicu z Vernířovic, Dorotheu Grörovú, hostiu, ktorú ona mala dať zožrať krave, ktorá jej slabo dojila.

Dnes to znie ako rozprávka, no vtedy bol tento počin zápalkou na rozdúchanie množstva hraníc, na ktorých počas rokov 1678 až 1696 v plameňoch umierali nielen tí najchudobnejší, no aj bohatí a dokonca aj kňaz. Marynu Schuchovú totižto pri krádeži uvidel miništrant, ten to povedal kostolníkovi, ten zasa farárovi a ten s týmto jasným dôkazom kacírstva zasa rýchlo utekal na zámok vo Velkých Losinách. Vrchnosť sa naľakala a zo 60 km vzdialeného Edelstadtu, ktorý dnes na mape nájdete pod názvom Zlaté hory, povolala nedoštudovaného právnika, inkvizítora Henricha Františka Bobliga. Ten na zámku začal s vypočúvaním a keďže za každé vypočúvanie, mučenie a dokonca aj za smrť na hranici platili obete inkvizítorovi vysoké poplatky, Boblig sa nedal vo svojej "práci" zastaviť. Začal s tými najchudobnejšími, no tí slabo plnili jeho truhlicu a tak sa pustil aj do tých bohatších. Všetko to skončilo hromadným útekom tých, ktorí si to mohli dovoliť a celkovým hospodárskym úpadkom tejto oblasti. Boblig bol nakoniec odvolaný a svoj život dožil v prepychu, za peniaze umučených a mŕtvych ... dožil sa 86 rokov.

Toto všetko a ešte oveľa viac sa dozviete na tomto zájazde, ktorého prvou zastávkou bude Šumperk, kde do nášho autobusu pristúpi už spomínaný pán historik. S ním sa autobusom odvezieme do Sobotína, do kostola Sv. Vavrinca, kde začneme naše putovanie po stopách čarodejníckych procesov. Zo Sobotína sa vrátime do Šumperka, kde je v pivničných priestoroch Geschaderov dom - expozicia carodejnickych procesov na Sumpersku - CK zajazd-poznavaci.sktzv. Geschaderovho domu stála expozícia o týchto procesoch. Vďaka modernému audiosprievodcovi guidePORT™ budete počuť hlas samotného inkvizítora Henricha Františka Bobliga z Edelstadtu, ktorý vás expozíciou imaginárne prevedie. Expozícia nie je umiestnená v tomto dome náhodne - práve v tomto dome bývala v 17. storočí rodina Heinricha Peschkeho, ktorý patril aj s jeho ženou Máriou k najstatočnejším obetiam Boblingovho besnenia. (Geschaderov dom je tiež jedným zo zastavení na „Čarodejníckej cyklotrase“ vedúcej po stopách čarodejníckych procesov od Mohelnice cez Šumperk až do Zlatých Hôr).

Vstupné do expozície :

 • dospelí : 30 Kč
 • študenti, dôchodcovia, ZŤP : 20 Kč


V Šumperku si spravíme pauzu na možný obed či kávu a poberieme sa do Velkých Losín, kde nás budú čakať v renesančnom zámku, ktorý bol centrom procesov. Tu sa väznilo, vypočúvalo aj mučilo, tu mali Boblig a jeho prisluhovač vyhradené vlastné ubytovanie, stravovali sa na náklady panstva. Na zámku uvidíte priestory, ktoré sa zachovali v takom stave, v akom boli pred 400 rokov postavené. Siene neboli odvtedy znova maľované a ani reštaurované. V zámku nemajú elektrinu a na stenách im tam visia nielen 400 rokov staré kožené a textilné tapety, ale aj mapa nakreslená na papieri z neďalekej papierne založenej spolu so zámkom. V najväčšej sieni majú najväčšiu pec na Morave zdobenú farebnými glazúrovanými kachličkami.

Vstupné do zámku Velké Losiny : (fotografovanie v interiéroch zámku nie je povolené)

 • dospelí : 100 Kč
 • študenti, dôchodcovia, ZŤP : 70 Kč


Velka sala v zamku Velke Losiny - CK zajazd-poznavaci.sk   najvacsia pec na Morave je v zamku vo Velkych Losinach - CK zajazd-poznavaci.sk   pohlad na arkady na zamku Velke Losiny - CK zajazd-poznavaci.sk

Keďže budeme ubytovaní priamo vo Velkých Losinách, budete môcť zbytok dňa stráviť podľa vášho výberu. Alebo sa poprechádzate po krásne upravených parkoch v centre Velkých Losín, alebo si prezriete velkolosinskú papiereň, ktorá tu funguje nepretržite tiež nejakých 400 rokov a papier sa tu stále vyrába ručne, alebo môžete využiť liečivé účinky sírnatej termálnej vody prameňa Žerotín, ktorý vyviera na povrch z hĺbky 1000 m. Vo vode sa môžete okúpať v miestnom termálnom kúpalisku, ale dá sa aj piť.

Slezský Semmering, ešte trocha čarodejníc a prečerpávacia vodná elektráreň Dlouhé stráně


Na druhý deň nás autobus odvezie do 17 km vzdialených Hanušovíc, kde budete mať možnosť nastúpiť na Slezský Semmering, čo je vlastne horská železnica postavená už v roku 1886 (cena lístka na vlak je 58 Kč). 


Trošku o trati :

... z Hanušovic si to vlak šine údolím řeky Branná vstříc zalesněným kopcům. Nenechte se ošálit rozměry této říčky. Při povodních v roce 1997 se proměnila v dravý veletok, který nemilosrdně kosil, co mu přišlo do cesty – včetně kolejí. Lesnatou krajinou dojedeme asi po dvaceti minutách do stejnojmenné stanice. Přitom mezi zastávkou Nové Losiny a Branná zdoláme nejvyšší stoupání na trati – téměř 31 promile ....

.... za Brannou začíná nejkrásnější úsek tratě. Do následující stanice Ostružná je to něco přes pět kilometrů a vlak musí zvládnout další náročné stoupání. Z horské obce Ostružná, která patří k oblíbeným rekreačním střediskům a jíž vévodí šest větrných elektráren, pokračuje vlak vzhůru několika táhlými oblouky do Ramzové. Nádraží v Ramzové se nachází ve výšce 760 m n. m. a je nejvýše položenou rychlíkovou stanicí u nás ....

.... za Ramzovou vlak prudce sjíždí zalesněnou krajinou Ramzovského sedla, které odděluje Rychlebské hory od Hrubého Jeseníku, do stanice Horní Lipová. Ta je pomyslným „srdcem“ tratě, jíž se kvůli jejímu členitému profilu přezdívá Slezský Semmering (podle první evropské horské železnice v Rakousku) ....


Ak vás takýto druh dopravy neoslovil, môžete zostať v autobuse a s pánom šoférom sa odviezť do Jeseníka, kde sa k vám pripoja tí, ktorí uprednostnili cestu vlakom. Spolu sa potom presunieme k poslednému zastaveniu na našej "čarodejníckej ceste", k Vlastivednému múzeu Jesenicka, kde majú okrem iných expozícií aj expozíciu venovanú čarodejníckym procesom na Jesenicku. Tie v tejto oblasti prebiehali v rokoch 1622-1695, čo bolo dlhých 73 rokov a zomrelo pri nich najmenej 250 ľudí, čím tieto procesy počtom obetí, rozsahom aj brutalitou nemajú obdobu v celej strednej Európe.

Téma procesov je tak ako v Šumperku, aj tu prezentovaná za použitia najmodernejšej prezentačnej techniky - audiosprievodcu, umeleckého filmového spracovania prvého čarodejníckeho prípadu na Jesenicku z roku 1622 projektovaného na stenu zo suchej hmly a dotykových displejov, ktoré vám umožnia získať ďalšie podrobné informácie o celej histórii čarodejníckych procesov v tejto oblasti, ale aj v Európe. Nájdete tu aj doteraz neuverejnené archívne materiály z procesov s čarodejnicami, pôvodne uložené v poľských archívoch. 

Vstupné do Vlastivedného múzea : (fotografovanie nie je povolené)

 • dospelí : 70 Kč
 • študenti, dôchodcovia, ZŤP : 35 Kč


To sa však už s čarodejnicami rozlúčime a odvezieme sa k jednému z českých divov, k vodnej prečerpávacej elektrárni Dlouhé stráně. Patrí spoločnosti ČEZ, je vybudovaná v chránenej krajinnej oblasti Jeseníky a  jedná sa o najvýkonnejšiu vodnú elektráreň v Česku (2 × 325 MW).

vodna precerpavacia elektraren Dlouhe strane - pohlad na hornu nadrz - CK zajazd-poznavaci.skHlavnou úlohou elektrárne je zabezpečiť stabilitu elektrizačnej sústavy, v ktorej sa vplyvom nástupu veterných a slnečných elektrární výrazne zvýšila nestabilita systému. Elektráreň pracuje na princípe prechodu z čerpadlového do turbínového režimu a naopak, čo sa opakuje niekoľko krát denne. Voda sa prečerpáva medzi dvomi nádržami s výškovým rozdielom 510,7 m.

Horná nádrž sa nachádza na vrchole hory Dlouhé stráně v nadmorskej výške 1350 m, má objem 2 719 750 m³  a zaberá plochu 15,4 ha. Dolná nádrž leží na riečke Divoká Desná v nadmorskej výške 824,7 m a jej objem je 3 405 000 m³ a plochu 16,3 ha.

Zaujímavosti :

 • pri plnom načerpaní hornej nádrže stúpne jej hladina o 21,5 m a hladina dolnej nádrže klesne o 22,2 m.
 • horná nádrž je izolovaná 18 cm hrubou vrstvou prírodného asfaltu, ktorý bol dovezený až z Albánska 
 • vedľa hornej nádrže stojí malá mohyla, ktorá uchováva pôvodnú výšku vrchole hory, ktorá bola inak "zrezaná" asi o tri metre

Tri "naj" :

 • najväčšia reverzná vodná turbína v Európe - 325 MW
 • najväčší spád vody v Českej republika - 510,7 m
 • najväčší inštalovaný výkon v Českej republike - 2 x 325 MW


Až k elektrárni sa vyvezieme autobusom a absolvujeme prehliadku, kde sa dozviete všetko o jej fungovaní. 

Poplatok za exkurziu v elektrárni je už súčasťou ceny zájazdu.


V cene zájazdu (76€) sú zahrnuté :

 • doprava klimatizovaným autobusom s WC
 • ubytovanie v ***hoteli s raňajkami (švédske stoly)
 • vstup do prečerpávacej elektrárne Dlouhé stráně


V cene zájazdu nie sú zahrnuté :

 • strava, nápoje (okrem raňajok)
 • vstupné do pamiatok
 • lístok na vlak Hanušovice - Jeseník
 • cestovné poistenie


zájazd sa uskutoční pri minimálnom počte 40 prihlásených 


POLOHA : severovýchod Českej republiky

VZDIALENOSŤ : 267 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

sobota :

6,00 - odchod z Bratislavy z Hlavnej vlakovej stanice
6,10 - zastávka na Patrónke v Bratislave
6,30 - zastávka v Malackách na parkovisku pri Tescu

v Šumperku vyzdvihnutie sprievodcu, odborníka na miestne čarodejnícke procesy
10,00 - 10,30 - prehliadka kostola v Sobotíne - tu sa to všetko začalo!
10,30 - 11,00 - cesta do Šumperka
11,00 - 12,00 - prehliadka expozície čarodejníckych procesov na Šumpersku
12,00 - 14,00 - osobné voľno v Šumperku, možný obed
14,30 - 15,30 - prehliadka zámku vo Velkých Losinách
individuálne - prehliadka ručnej papierne, kúpanie v termálnom parku v Losinách
ubytovanie, nocľah


nedeľa :

do 9,00 - raňajky, odchod z hotela
10,00 - 11,00 - cesta vlakom z Hanušovíc do Jeseníku - horskou železnicou Slezský Semmering

11,30 - 12,30 - prehliadka expozície čarodejníckych procesov na Jesenicku vo Vlastivednom múzeu v Jeseníku
12,30 - 16,00 - prehliadka technického zázemia prečerpávacej elektrárne Dlouhé Stráně
krátka zastávka pri bývalej fare v Mohelnici
20,00 - príchod do Malaciek
20,20 - príchod na Patrónku v Bratislave
20,30 - príchod na Hlavnú stanicu v BratislaveINÉ PODROBNOSTI : 

 • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy (MAN, 49 miest na sedenie, klíma, WC, bezpečnostné pásy, chladnička, TV, rádio)
 • hlavnou činnosťou mojej CK je doprava klientov do cieľa zájazdu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Podrobnosti o poistení nájdete v časti Poistenie.
 • som osobne prítomná na každom zájazde

STORNOPODMIENKY : 

Tak ako u všetkých CK, aj u mňa platia zmluvné pokuty (stornopoplatky). Ak sa zo zájazdu odhlásite

 •  30 a viac dní pred termínom konania zájazdu, máte nárok na vrátenie celej platby za zájazd, ak
 •  od 7 do 30 dní pred termínom konania zájazdu, máte nárok na vrátenie 50% z platby za zájazd.
 •  Ak sa zo zájazdu odhlásite do 7 dní od termínu jeho konania , nemáte nárok na vrátenie platby za zájazd.