Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Výlet na Vianočné trhy v Szentendre, predtým zastávka v Budapešti na prehliadku Veľkej synagógy alebo Maďarského národného múzea (Maďarsko)


  • termín :02.12.2018
  • doprava:27.00€/os.Maďarské vianočné trhy

sú hlavne o jedle. Ak chcete dobrý punč, choďte do Olomouca, ak výstavnú nádheru, choďte do Viedne. Avšak najlepšiu gastronómiu ponúkajú vždy v Maďarsku a to hlavne na vianočných trhoch v Budapešti. My sa však v Budapešti teraz len zastavíme a budeme pokračovať na vianočné trhy do mestečka umelcov, do Szentendre. 

Zastávka v Budapešti


Vždy sa snažím výlet na vianočné trhy nakombinovať tak, aby aspoň jeho časť bola v teple. Už sme boli neraz v maďarskom parlamente a tak som chcela tento rok zmenu. Naplánovala som teda výlet so zastávkou v budapeštianskej štátnej opere. Ako naschvál ju však rekonštruujú a prezrieť si len malé torzo by nemalo význam. Stavila som preto na maďarské etnografické múzeum umiestnené v budove, ktorá mala byť pôvodne budovou maďarského parlamentu, avšak nejako sa aj napriek svojej nádhere Maďarom nezapáčila a tak si dali postaviť budovu inú. Ale ako naschvál, aj to je od minulého roka zatvorené, lebo jeho exponáty budú sťahovať do úplne novej, hypermodernej budovy a v nej ho verejnosti sprístupniť v máji 2021. 

Vyhrala preto prehliada Veľkej synagógy v Budapešti. Kto ju už videl alebo by si radšej prezrel Maďarské národné múzeum, zavezie ho tam autobus. Bude však na výber - alebo synagóga, alebo história, obe naraz sa stihnúť nedajú.

Synagóga v Budapešti

je vraj najväčšou synagógou v Európe, ale aj keby bola len druhou v poradí, je so svojou dĺžkou 53 a šírkou 26 metrov naozaj excelentnou stavbou. Zmestí sa do nej 2964 sediacich, samozrejme, rozdelených zvlášť na ženy a zvlášť na mužov, lebo Židia sa modlia oddelene. Zaujímavosťou je, že v nej je asi ako v jedinej na svete nainštalovaný organ. Prečo? Tak to už si nepamätám, ale určite vám to povie miestny sprievodca, ktorého výklad bude do slovenčiny prekladať sprievodkyňa, ktorá nás bude sprevádzať počas celého výletu.

Okrem interiéru synagógy si prezrieme aj múzeum židovstva a pristavíme sa aj na dvore pri kovovej vŕbe, pamätníku na holokaust.

Vstupné do synagógy : 3000 Ft (jednotne) = cca 10€

Maďarské národné múzeum

má v zbierke viac ako milión exponátov z celej histórie Maďarska. Ak ste už v parlamente videli korunovačné klenoty, tu vystavujú korunovačný plášť prvého uhorského kráľa, Štefana. Medzi množstvom exponátov z celej krajiny sú aj predmety kedysi patriace slávnym ľuďom, ako napríklad Mozartov klavír či Beethovenovo krídlo. Múzeum vzniklo už v roku 1802 a medzi jeho prvými exponátmi bola zbierka mincí a knižnica  od Františka Széchényiho.

Vstupné do múzea :

    • dospelý : 1600 Ft
    • dôchodca : 800 Ft
Szentendre


Po dva a pol hodinách strávených v Budapešti sa vyberieme na sever, do obce Szentendre od Budapešti vzdialenej 22 km. Mesto je známe svojou "juhoslovanskou" atmosférou a architektúrou. Je to tým, že po bitke pri Moháči sem prišli Srbi utekajúci pred Turkami. Tí však neskôr obsadili aj toto územie, avšak Srbi tu už zostali. Táto kedysi malá dedinka (dnes mesto s asi 25 000 obyvateľmi) by nikdy nebola známa nebyť umelcov z hlučnej Budapešti, ktorí sem medzi dvoma vojnami začali unikať pred mestským zhonom a hľadali tu pokoj pre svoju tvorbu. Tak vznikli krivoľaké uličky s malebnými domcami ešte aj dnes obývanými umelcami, ktorí turistom priamo v domoch predávajú svoje výrobky.

Vianočné trhy sa v tomto roku v Szentendre začnú v sobotu, 1. decembra a práve v nedeľu tam budú na námestí zapaľovať na veľkom adventnom venci prvú sviečku. 

Ja vás sem pozývam nielen na maďarské gastronomické špeciality, ale aj do obchodu, v ktorom majú na predaj po celý rok vianočné ozdoby. Nájdete tu tie moderné ale aj tie naozaj retro, ešte na štipcoch ... 


POLOHA : severné Maďarsko

VZDIALENOSŤ : 224 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

7,00 - nástup na Patrónke v Bratislave
7,10 - nástup na Hlavnej stanici v Bratislave
11,00 - 13,30 - prehliadka Veľkej synagógy v Budapešti so sprievodcom alebo návšteva Maďarského národného múzea (individuálne)
14,30 - 17,30 - prehliadka Szentendre so sprievodcom, osobné voľno na vianočných trhoch v Szentendre
21,30 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave
21,40 - príchod na Patrónku v Bratislave

INÉ PODROBNOSTI : 

  • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
  • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem).
  • Malý sprievodca cestovným poistením
  • som osobne prítomná na každom výlete


CA je v prípade potreby oprávnená upraviť časový plán výletu